У Х В А Л А
18 січня 2024 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Ромазан Л.С.,
за участю секретаря судового засідання Будз М.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Теребовлі клопотання представника позивача про призначення почеркознавчої експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до приватно-орендного підприємства «Тернопільське» про скасування рішення про державну реєстрацію іншого речового права, зобов"язання повернути земельну ділянку,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Теребовлянського районного суду Тернопільської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до приватно-орендного підприємства «Тернопільське» про скасування рішення про державну реєстрацію іншого речового права, зобов"язання повернути земельну ділянку.
Ухвалою суду від 05 червня 2023 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі.
Відповідно до ухвал суду від 05 вересня 2023 року, 30 листопада 2023 року, 21 грудня 2023 року витребувано у приватно-орендного підприємства «Тернопільське», акціонерного товариства "Укрпошта, відділу обслуговування громадян №9 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Українив Тернопільській області наступні докази: оригінал договору оренди землі від 25 грудня 2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПОП "Тернопільське" на земельну ділянку площею 2.186 га, кадастровий номер 6125082400:01:001:0323, оригінали відомостей про виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, субсидійну справу № 20856 (акт№9 № 389 від 10 лютого 2023 року) ОСОБА_1 , в якій містяться ориганали її заяв про призначення житлових субсидій, декларацій про доходи та інші документи на 71 арк.
Витребувані докази надійшли до суду.
18 січня 2024 року представник позивача адвокат Алексенко С.Л. заявив клопотання про призначення почеркознавчої експертизи документа, а саме: договору оренди землі від 25 грудня 2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПОП "Тернопільське" на земельну ділянку площею 2.186 га, кадастровий номер 6125082400:01:001:0323, оскільки позивач не підписувала його.
Також, 18 січня 2024 року до суду надійшло письмове клопотання представника позивача про долучення до матеріалів цивільної справи документів, в яких містяться підписи ОСОБА_1 , а саме: вимоги про повернення земельної ділянки, відшкодування збитків та надання примірника договору оренди землі від 29 червня 2021 року, договору про надання правової допомоги № 16/2 від 01 травня 2023 року, договору оренди землі від 01 січня 2005 року, копії договору оренди землі від 25 грудня 2018 року, отриманого з ДРРПННМ, експериментальні зразки підпису ОСОБА_1 на 6 аркушах.
У судове засідання, призначене на 18 січня 2024 року, сторони не з`явились.
Представник позивача адвокат Алексенко С.Л. подав заяву про розгляд клопотання про призначення експертизи за його відсутності. Просив проведення експертизи доручити Тернопільському відділенню Київського НДІСЕ.
Представник відповідача адвокат Ярмусь В.Д. подав до суду письмову заяву про проведення судового засідання, призначеного на 18 січня 2024 року, за його відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України.
Суд розглянувши заявлене клопотання приходить до наступного.
Згідно з вимогами статтей 12, 81 ЦПК України кожна сторонам повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В силу вимог частини п`ятої статті 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій.
Відповідно до вимог статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:письмовими, речовими і електронними доказами;висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування ( стаття 78 ЦПК).
Згідно з вимогамистатті 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Згідно з частиною першою статті 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Положеннями частини п`ятої статті 104 ЦПК України встановлено, що в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Згідно з статтею 109 ЦПК України у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Враховуючи існуючі суперечності між сторонами, дотримуючись принципу змагальності сторін і не створюючи їм перешкод у процесі доказування обставин, суд з урахуванням вимог статті 12 ЦПК України, вважає за необхідне призначити зазначену експертизу, оскільки для з`ясування обставин справи потрібні спеціальні знання.
Відповідно до вимогстатті 107ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Приймаючи до уваги і те, що для з`ясування обставин, які мають значення для повного та всебічного розгляду справи необхідні спеціальні знання, суд вважає за необхідне призначити у справі № 606/1035/23 судову почеркознавчу експертизу та направити дану цивільну справу до Тернопільського відділення Київського НДІСЕ для проведення судової почеркознавчої експертизи.
На підставі статей 252, 253 ЦПК України на час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Керуючись статтями 81, 103, 104, 252, 253, 259, 260, 261, 353,355 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Алексенка С.Л. про призначення почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до приватно-орендного підприємства «Тернопільське» про скасування рішення про державну реєстрацію іншого речового права, зобов"язання повернути земельну ділянку почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання:
Чи виконано підпис в рядку «Орендодавець» у договорі оренди землі від 25 грудня 2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та приватно-орендним підприємством "Тернопільське" на земельну ділянку площею 2.186 га, кадастровий номер 6125082400:01:001:0323, ОСОБА_1 чи іншою особою?
Проведення експертизи доручити експертам Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул. Січових Стріьців,4, м. Тернопіль, 46025).
В розпорядження експертів вищевказаної експертної установи для дослідження надати:
- матеріали цивільної справи № 606/1035/23 із оригіналом договору оренди землі від 25 грудня 2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та приватно-орендним підприємством "Тернопільське" на земельну ділянку площею 2.186 га, кадастровий номер 6125082400:01:001:0323;
- оригінали відомостей про отримання пенсії ОСОБА_1 , жителькою села Дворіччя Тернопільського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1 , за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 рік;
- субсидійну справу № 20856 (акт№9 № 389 від 10 лютого 2023 року) ОСОБА_1 , в якій містяться ориганали її заяв про призначення житлових субсидій, декларацій про доходи та інші документи на 71 арк.;
- вимогу про повернення земельної ділянки, відшкодування збитків та надання примірника договору оренди землі від 29 червня 2021 року, договір про надання правової допомоги № 16/2 від 01 травня 2023 року, договір оренди землі від 01 січня 2005 року, копію договору оренди землі від 25 грудня 2018 року, отриманого з ДРРПННМ;
- експериментальні взірці підпису ОСОБА_1 на 6 арк.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.
Роз`яснити, що у разі ухилення від надання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза мають значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Витрати на оплату судової експертизи покласти на ОСОБА_1 , яку зобов`язати оплатити вартість експертизи на першу вимогу експерта.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що в разі не оплати судової експертизи у встановлений судом строк суд скасовує ухвалу про призначення судової експертизи.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Теребовлянський районний суд протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя Л.С.Ромазан
Суд | Теребовлянський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2024 |
Номер документу | 116388307 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні