СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2024 року м. Харків Справа № 905/1521/23
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А. , суддя Хачатрян В.С.,
при секретарі судового засідання Погребняк А.М.,
за участі представників сторін:
від позивача: Верхацький І.В.,
від відповідача, не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача, за вх. №2682 Д на ухвалу господарського суду Донецької області від 30.11.23 (суддя Левшина Г.В. ) у справі № 905/1521/23
за позовом ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", м.Київ,
до ТОВ «ОСА», м.Слов`янськ , Донецька область ,
про стягнення 49 713,21 грн.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСА», м.Слов`янськ, про стягнення заборгованості в сумі 49713,21 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 33282, 11 грн., 3% річних в сумі 1751,76 грн., інфляційне збільшення в сумі 8623,22 грн. та пеня в сумі 6056, 12 грн. Позовна заява надійшла через систему «Електронний суд» в електронному вигляді.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 20.11.2023р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ залишено без руху; надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху шляхом надання суду доказів направлення копії заяви на адресу боржника (опис вкладення, оригінал поштової квитанції чи фінансового чека).
Ухвалою господарського суду Донецької області від 30.11.23 у справі №905/1521/23 повернуто позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСА», м.Слов`янськ про стягнення заборгованості в сумі 49713,21 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 33282,11 грн., 3% річних в сумі 1751,76 грн., інфляційне збільшення в сумі 8623,22 грн. та пеня в сумі 6056,12 грн.
Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ звернулося до Східного апеляційного господарського суду зі скаргою по справі в якій просить скасувати ухвалу та повернути справу до суду першої інстанції для подальшого розгляду. Вважає, що ухвала суду першої інстанції прийнята з порушенням норм процесуального права. Звертає увагу суду, що в силу приписів абзацу 2 частини 7 статті 42 Господарського процесуального кодексу України у нього відсутній обов`язок направлення копії позовної заяви відповідачу поштою, оскільки позовна заява подана через систему «Електронний суд».
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 13.12.2023 р. у справі №905/1521/12 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 19.12.2023 р.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м. Київ, на ухвалу Господарського суду Донецької області від 30.11.23 у справі №905/1521/23, встановлено учасникам справи строк до 10.01.2024 включно для подання відзивів на апеляційну скаргу з доказами їх надсилання (доданих до них документів) іншим учасникам справи. Витребувано матеріали оскарження по справі № 905/1521/23 з Господарського суду Донецької області. Призначено справу до розгляду на 18.01.2024 р.
У судовому засіданні, яке відбулося 18.01.2024 р. в режимі відеоконференції приймав участь представник заявника апеляційної скарги, який підтримав свої вимоги.
Інші учасники справи у судове засідання не з`явилися. Явка представників сторін у судове засідання судом не визнавалася обов`язковою.
Відповідно до приписів частини 1 статті 271 Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. ( ч.1 ст.270 ГПК України)
Стаття 269 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь головуючого по справі ( суддю доповідача), дослідивши обставини справи, апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, які приймали участь у судовому засідання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, судова колегія зазначає наступне.
Судовою колегією встановлено такі обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСА», м.Слов`янськ, про стягнення заборгованості в сумі 49713,21 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 33282,11 грн., 3% річних в сумі 1751,76 грн., інфляційне збільшення в сумі 8623,22 грн. та пеня в сумі 6056, 12 грн.
Позовна заява надійшла через систему «Електронний суд» в електронному вигляді.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 20.11.2023р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ залишено без руху; надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ строк для усунення недоліків його позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення її без руху шляхом надання суду доказів направлення копії заяви на адресу боржника (опис вкладення, оригінал поштової квитанції чи фінансового чека).
24.11.2023р. через підсистему «Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ надійшла заява про усунення недоліків.
Із поданої заяви убачається, що позивач, посилаючись на положення абзацу 2 частини 7 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, зазначає про відсутність у нього обов`язку надсилати копії матеріалів позовної заяви з додатками в силу відсутності у відповідача зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний Суд», обов`язок наявності якого в свою чергу визначено частиною 6 статті 6 вказаного кодексу.
Суд першої інстанції не погодився з доводами позивача та ухвалою господарського суду Донецької області від 30.11.23 у справі №905/1521/23 повернув позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСА», м.Слов`янськ про стягнення заборгованості в сумі 49713,21 грн., з яких: основна заборгованість в сумі 33282,11 грн., 3% річних в сумі 1751,76 грн., інфляційне збільшення в сумі 8623,22 грн. та пеня в сумі 6056,12 грн.
Судова колегія не може погодитися з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для повернення позовної заяви з огляду на нижче викладене.
Згідно до приписів статті 171 Господарського процесуального кодексу України, позов пред`являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді. Позивач має право в позовній заяві заявити клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, якщо такий розгляд допускається цим Кодексом.
Частиною 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Частиною 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Положеннями абзацу першого частини 7 статті 42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи ( абз.2 ч.7 ст.42 ГПК України).
Згідно до приписів абзацу 3 частини 7 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
З огляду на наведене, судова колегія погоджується зі ствердженням заявника апеляційної скарги про відсутність у нього обов`язку надсилання копії позовної заяви відповідачу поштою, оскільки позовна заява була подана через систему «Електронний суд», а відповідач в порушення частини 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, не зареєстрував електронний кабінет, у зв`язку з чим, апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Стаття 280 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
В даному випадку, судом першої інстанції було не правильно застосовано норми процесуального права у зв`язку з чим, ухвала суду підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції.
З огляду на вище викладене та керуючись ст. ст. 269, 270, 271, 280, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", м.Київ, на ухвалу Господарського суду Донецької області від 30.11.2023 у справі №905/1521/23 задовольнити.
2.Ухвалу Господарського суду Донецької області від 30.11.2023 у справі №905/1521/23 скасувати
Справу № 905/1521/23 направити до Господарського суду Донецької області для подальшого розгляду.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачено ст. 286 -289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 23.01.2024
Головуючий суддя О.І. Склярук
Суддя Р.А. Гетьман
Суддя В.С. Хачатрян
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2024 |
Оприлюднено | 25.01.2024 |
Номер документу | 116477946 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Склярук Ольга Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні