Рішення
від 22.01.2024 по справі 686/29340/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/29340/23

Провадження № 2/686/603/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2024 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого - судді Карплюка О.І.

при секретарі судового засідання Лазоренко К.Ю.

з участю представника позивачів ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Хмельницького справу за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» та ОСОБА_4 про відшкодування шкоди,

встановив:

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом до ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» та ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, а саме: з ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» на користь ОСОБА_2 суму недослаченого страхового відшкодування в розмірі 18411 грн. 76 коп., з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 майнову шкоду в сумі 4182 грн. 10 коп., франшизу в розмірі 2500 грн. та на користь ОСОБА_3 моральну шкоду в розмірі 10000 грн., посилаючись на те, що страхова компанія відшкодувала ОСОБА_2 матеріальну шкоду лише в розмірі 23641 грн. 73 коп., а відповідач ОСОБА_4 решту суми матеріального збитку йому не відшкодува. Транспортний засіб марки Daewoo Nexia досі не відновлено, в зв`язку з чим ОСОБА_3

втратив можливість його використовувати для здійснення підприємницької діяльності та отримання заробітку, що зумовило для нього істотні моральні страждання.

В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» в судове засідання не з`явився без поважних причин, повідомлений про дату, час і місце судового засідання належним чином, направивши на адресу суду відзив, з якого вбачається, що проти позову він заперечує, посилаючись на те, що сума страхового відшкодування в розмірі 23641 грн. 73 коп. була виплачена страховою компанією ОСОБА_2 , що не заперечується останнім. Крім того, транспортний засіб марки Daewoo Nexia оглядався в його присутності та був ним підписаний. А тому необхідно враховувати ту вартість матеріального збитку вказаного транспортного засобу, яку проведено ТОВ «ЗСУ Україна». Крім того, просить суд слухати дану справу за його відсутнсті.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився без поважнихпричин,повідомлений про дату, час і місце судового засідання належним чином, не повідомивши про причини неявки.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Так, відповідно до вимог п. п. 9.1. та 9.2. ст. 9 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страхова сума - це грошова сума, у межах якої страховик зобов`язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування. Розмір страхової суми за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 50 тисяч гривень на одного потерпілого.

Відповідно до вимог п. 22.1. ст. 22 цього Закону у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Відповідно до вимог ст. 29 цього Закону у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Відповідно до вимог ст. 37 цього Закону підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати) є: навмисні дії особи, відповідальність якої застрахована (страхувальника), водія транспортного засобу або потерпілого, спрямовані на настання страхового випадку. Зазначена норма не поширюється на осіб, дії яких пов`язані з виконанням ними громадянського чи службового обов`язку, вчинені у стані необхідної оборони (без перевищення її меж) або під час захисту майна, життя, здоров`я. Кваліфікація дій таких осіб встановлюється відповідно до закону; вчинення особою, відповідальність якої застрахована (страхувальником), водієм транспортного засобу умисного злочину, що призвів до страхового випадку (події, передбаченої ст. 41 цього Закону); невиконання потерпілим або іншою особою, яка має право на отримання відшкодування, своїх обов`язків, визначених цим Законом, якщо це призвело до неможливості страховика (МТСБУ) встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розмір заподіяної шкоди; неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров`ю або життю потерпілого, з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди. Рішення страховика про відмову у здійсненні страхової виплати повідомляється страхувальнику у письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови. Незадовільне фінансове становище страховика (МТСБУ) не

є підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

Відповідно до вимог ст. 3 Закону України Про страхування страхувальниками визнаються юридичні особи, фізичні особи - підприємці та дієздатні фізичні особи, які уклали із страховиками договори страхування або є страхувальниками відповідно до законодавства України. Страхувальники можуть укладати із страховиками договори про страхування третіх осіб (застрахованих осіб) лише за їх згодою, крім випадків, передбачених чинним законодавством. Застраховані особи можуть набувати прав і обов`язків страхувальника згідно з договором страхування. Страхувальники мають право при укладанні договорів особистого страхування призначати за згодою застрахованої особи фізичних осіб або юридичних осіб (вигодонабувачів) для отримання страхових виплат, а також замінювати їх до настання страхового випадку, якщо інше не передбачено договором страхування. Страхувальники мають право при укладанні договорів страхування інших, ніж договори особистого страхування, призначати фізичних осіб або юридичних осіб (вигодонабувачів), які можуть зазнати збитків у результаті настання страхового випадку, для отримання страхового відшкодування, а також замінювати їх до настання страхового випадку, якщо інше не передбачено договором страхування.

Відповідно до вимог ст. 5 цього Закону страхування може бути добровільним або обов`язковим. Обов`язкові види страхування, які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Забороняється здійснення обов`язкових видів страхування, що не передбачені цим Законом.

Відповідно до вимог ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Судом встановлено, що ОСОБА_4 30 квітня 2023 року о 18 годині 35 хвилин, керуючи транспортним засобом марки ВАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 в м. Хмельницькому, по вул. Кам`янецькій зі сторони Львівського шосе в сторону вул. С.Петлюри, допустив зіткнення з транспортним засобом марки Daewoo Nexia державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3 , в результаті чого вказані транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Учасники ДТП склали відповідне повідомлення, згідно якого ОСОБА_4 визнав свою вину у ньому.

Транспортний засіб марки Daewoo Nexia державний номерний знак НОМЕР_2 , власником якого є ОСОБА_2 , застрахований в АТ «Страхова група ТАС» з терміном дії до 30 серпня 2023 року.

Транспортний засіб марки ВАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , власником якого є ОСОБА_5 , застрахований в ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» з терміном дії до 1 жовтня 2023 року. Розмір шкоди, заподіяної майну потерпілого, становить 160000 грн., а розмір франшизи - 2500 грн.

Вартість матеріального збитку вказаного транспортного засобу, проведеного ТОВ «ЗСУ Україна», складає в сумі 26141 грн. 73 коп., що підтверджується відповідним звітом від 8 липня 2023 року №25008.

Сума страхового відшкодування в розмірі 23641 грн. 73 коп. була виплачена ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» ОСОБА_2 , що не заперечується останнім.

Вартість матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу марки Daewoo Nexia державний номерний знак НОМЕР_2 , складає в сумі 42053 грн. 49 коп., що підтверджується відповідним висновком експерта ДП Експерт-Сервіс від 5 вересня 2023 року №100/23. Згідно даного висновку експерта останнім враховано методичний підхід до визначення ринкової вартості транспортного засобу, який базується на принципах корисності, заміщення, попиту і пропозицій та ринків коливання цін на подібні транспортні засоби, та порівняльний підхід. А тому суд при вирішенні даного спору бере до уваги саме цей висновок експерта.

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку стягнути з ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» на користь ОСОБА_2 , суму недосплаченого страхового відшкодування в розмірі 18411 грн. 76 коп. Підстав для стягнення з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 суми 4182 грн. 10 коп. як різницю між фактичним розміром шкоди та отриманим страховим відшкодуванням, суд не вбачає, оскільки розмір шкоди, заподіяної майну потерпілого, згідно полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, страховиком якого є ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна», становить 160000 грн.

Відповідно до вимог п. 12.1. ст. 12 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від страхової суми, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих.

Відповідно до вимог ст. 9 ч. 18 Закону України Про страхування франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 франшизу в сумі 2500 грн.

Відповідно до вимог ст. 23 ч. ч. 1 та 2 п. 3 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Відповідно до вимог ст. 23 ч. 3 ЦК України розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Відповідно до вимог ст. 1167 ч. 1 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Судом встановлено, що власником транспортного засобу марки Daewoo Nexia державний номерний знак НОМЕР_2 є ОСОБА_2 , а не ОСОБА_3 . А тому підстав для стягнення з ОСОБА_4 на користь останнього моральної щкоди в розмірі 10000 грн. суд не вбачає.

ОСОБА_2 понісвитрати за проведення експертизи в сумі 2765 грн., за послуги стоянки в сумі 5520 грн. та за послуги евакуатора в сумі 3000 грн., які підлягають стягненню на його користь з ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна».

Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку стягнути з ПрАТ «Страхова компанія «Євроінс Україна» на користь ОСОБА_2 матеріальну шкоду в розмірі 18411 грн. 76 коп., а з ОСОБА_4 на користь останнього - франшизу в сумі 2500 грн. В решті вимог позову необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 263-265, 279 ЦПК України, ст. ст. 23, 1167 ч. 1, 1194 ЦК України, ст. ст. 9, 12, 22, 29, 37 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ст. ст. 3, 5, 9 Закону України Про страхування, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 102, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 22868348) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) матеріальну шкоду в розмірі 18411 грн. 76 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) франшизу в сумі 2500 грн.

В решті вимог позову відмовити.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 102, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 22868348) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) витрати за проведення експертизи в сумі 2765 грн., за послуги стоянки в сумі 5520 грн., за послуги евакуатора в сумі 3000 грн. та судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна» (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 102, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 22868348) на користь держави судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) на користь держави судовий збір в сумі 1073 грн. 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

22.01.2024

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.01.2024
Оприлюднено25.01.2024
Номер документу116499292
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —686/29340/23

Постанова від 19.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Постанова від 05.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Рішення від 29.01.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Рішення від 22.01.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

Ухвала від 08.11.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Карплюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні