Справа № 161/5061/23 Головуючий у 1 інстанції: Олексюк А. В. Провадження № 22-ц/802/101/24 Доповідач: Шевчук Л. Я.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2024 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого-судді Шевчук Л. Я.,
суддів Данилюк В. А., Федонюк С. Ю.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Луцькводоканал» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСББ «Софії Ковалевської-23», про стягнення боргу за надані послуги з водопостачання та водовідведення, за апеляційною скаргою представника відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - адвоката Восковського Юрія Олеговича на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06 листопада 2023 року,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2023 року Комунальне підприємство (далі КП) «Луцькводоканал» звернулося в суд із зазначеними позовними вимогами, які обґрунтовані тим, що КП «Луцькводоканал» надає комунальні послуги з водопостачання та водовідведення у квартиру АДРЕСА_1 . За вказаною адресою зареєстровано місце проживання відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які є споживачами комунальних послуг, що надаються КП «Луцькводоканал». Плата за послуги водопостачання та водовідведення складається з плати за послуги, що розраховується, виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягу спожитих послуг, визначеного відповідно до законодавства та плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2867 для КП «Луцькводоканал» затверджено наступні тарифи на централізоване водопостачання 10,17 гривень за 1 кубічний метр (без податку на додану вартість) та централізоване водовідведення 13,51 гривень за 1 кубічний метр (без податку на додану вартість).
З 01 вересня 2017 року багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_2 обладнано загальнобудинковим приладом обліку.
Відповідачі встановили у своєму помешканні розподільчі (квартирні) прилади та передали їх на абонентський облік КП «Луцькводоканал» лише 01 грудня 2020 року.
Проте до 01 грудня 2020 року у квартирі відповідачів не був встановлений квартирний (індивідуальний) прилад обліку води, у зв?язку з чим плата за послугу з 01 вересня 2017 року розраховувалася, виходячи з розміру тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги, визначеного та розподіленого відповідно до пункту 4 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Позивач також зазначав, що КП «Луцькводоканал» щомісяця, починаючи із 01 листопада 2018 року і до 01 лютого 2023 року нараховувало відповідачам плату за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до затверджених тарифів, однак відповідачі кошти за вказані послуги не сплачували у повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги у розмірі 14 061,28 грн.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в користь КП «Луцькводоканал» заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення у розмірі 14 061,28 грн, а також понесені судові витрати по сплаті судового збору.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06 листопада 2023 року у цій справі позов КП «Луцькводоканал» задоволено.
Ухвалено стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в користь КП «Луцькводоканал» заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення у розмірі 14 061,28 грн на рахунок НОМЕР_1 МФО 322313 АТ «Укрексімбанк» код ЄДРПОУ 03339489.
Стягнуто з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в користь КП «Луцькводоканал» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі по 894,67 грн з кожного на рахунок НОМЕР_2 МФО 339500 АТ «Таксомбанк» код ЄДРПОУ 03339489.
Не погоджуючись із постановленим судовим рішенням, представник відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 адвокат Восковський Ю. О. подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить апеляційну скаргу представника відповідачів ОСОБА_4 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до частини 1 статті 369 ЦПК України апеляційний суд розглянув цю справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.
Як передбачено частинами 4, 5 статті 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу представника відповідачів слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Задовольняючи позов «КП Луцькводоканал» про стягнення з відповідачів заборгованості по оплаті за надані комунальні послуги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачі, як споживачі послуг, належним чином не виконували своїх обов?язків щодо оплати послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, а тому суд стягнув з відповідачів в користь позивача заборгованість по оплаті за надані комунальні послуги.
Такі висновки відповідають встановленим обставинам справи і зроблені з дотриманням вимог закону.
За матеріалами справи судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 зареєстровані за місцем проживання у квартирі АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Реєстру Луцької міської територіальної громади від 11 квітня 2023 року (а. с. 22-24).
Комунальне підприємство «Луцькводоканал» надає у зазначену квартиру послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 10Закону України«Про комерційнийоблік тепловоїенергії таводопостачання» обсяги спожитої у будівлі гарячої, питної води, визначені за допомогою вузлів комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляються між споживачами з урахуванням того, що у разі, якщо частина приміщень у будівлі оснащена вузлами розподільного обліку гарячої, питної води, а частина - не оснащена, обсяг відповідної комунальної послуги, спожитий споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється у розмірі, визначеному за допомогою таких вузлів, а загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно гарячої, питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби та споживачами у приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку) розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.
Судом також встановлено, що починаючи із 19 лютого 2020 року КП «Луцькводоканал» відповідно до пункту 4 частини 3 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» проводив розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами з врахуванням оснащення частини приміщень у будівлі вузлами розподільчого обліку, відсутності вузлів розподільчого обліку у частині приміщень.
Як передбачено пунктом 1 частини 4 статті 8, абзацу 3 частини 3 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний, зокрема, забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг. Обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), здійснюються виконавцем такої послуги на підставі відповідного договору із співвласниками.
При цьому судом встановлено, що від управителя будинку ОСББ «Софії Ковалевської 23» до КП «Луцькводоканал» не надходили пропозиції щодо укладення договору на відшкодування за рахунок ОСББ витрат, понесених на забезпечення спільних потреб будинку комунальною послугою.
Окрім того протягом 2020 року до КП «Луцькводоканал» чи до аварійної служби підприємства не надходило повідомлення/зверненння/заяви про пошкодження внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення у багатоквартирному житловому будинку чи про виникнення інших аварійних ситуацій у будинку, який розташований на АДРЕСА_2 .
У КП «Луцькводоканал» відсутні акти про пошкодження та герметичність внутрішньобудинкових трубопроводів за період з березня 2020 року по грудень 2020 року.
Позивачем надано суду розрахунки планового споживання і розрахунки споживання по лічильниках у квартирі відповідачів, згідно з якими станом на 01 лютого 2023 року у відповідачів є заборгованість перед КП «Луцькводоканал» по оплаті за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у розмірі 14 061,28 грн (а. с. 8-18).
Відповідно дочастин 1,2статті 509ЦК Українизобов`язанням єправовідношення,в якомуодна сторона(боржник)зобов`язана вчинитина користьдругої сторони(кредитора)певну дію(передатимайно,виконати роботу,надати послугу,сплатити грошітощо)або утриматисявід вчиненняпевної дії(негативнезобов`язання),а кредитормає правовимагати відборжника виконанняйого обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Надання послуг водопостачання та водовідведення протягом 2020 року регулювалось такими нормативно-правовими актами - Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року № 2189-VІІІ (зі змінами), Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22 червня 2017 року № 2119-VIII, Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року № 315 (зі змінами), Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджено постановою КМУ від 05 липня 2019 року № 690.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстрованіу житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
У пункті 28 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 року № 690, зазначено, що розподіл обсягу спожитої у будівлі холодної води, витраченої на загальнобудинкові потреби, здійснює виконавець або визначена власником (співвласниками) будівлі інша особа, яка здійснює розподіл обсягів послуг, відповідно до обраної моделі договірних відносин. Споживач надає виконавцю інформацію про кількість осіб, які фактично користуються послугами у приміщенні (квартирі) споживача, або інші вихідні дані, необхідні для застосування обраного способу розподілу обсягів послуг, відповідно до Методики розподілу.
У разі, коли кількість осіб у житловому приміщенні багатоквартирного будинку, які фактично користуються послугами, не відповідає кількості осіб, що зареєстровані у цьому приміщенні, виконавець або визначена власником (співвласниками) будівлі інша особа, яка здійснює розподіл обсягів послуг, можуть прийняти рішення щодо встановлення фактичної кількості осіб (споживачів) та проведення відповідних нарахувань.
Споживач інформує протягом місяця з дня настання таких змін виконавця про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) шляхом надання виконавцю витягу або інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно, а також про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, з метою подальшого внесення змін до договору.
Відповідно до пункту 11 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодних та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила) у разі встановлення будинкових засобів обліку води у багатоквартирному будинку, де окремі квартири обладнані квартирними засобами обліку, споживач, який не має квартирних засобів обліку, оплачує послуги згідно з показаннями будинкових засобів обліку, не враховуючи витрати води виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат води за показаннями усіх квартирних засобів обліку. Різниця розподіляється між споживачами, які не мають квартирних засобів обліку, пропорційно кількості мешканців квартири в разі відсутності витоків із загально будинкової мережі, що підтверджується актом обстеження, який складається виконавцем у присутності не менш як двох мешканців будинку.
Згідно з пунктом 21 Правил у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання, з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалювальної площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) та додатково за перевищення розрахункової потужності приладів опалення (радіаторів) згідно з законодавством.
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»індивідуальний споживач зобов`язаний допускати у своє житло (інший об`єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку.
Судом встановлено, що 19 лютого 2020 року у багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_2 був встановлений загальнобудинковий прилад обліку за № 13899578 (а. с. 84). Дата виготовлення та дата первинної заводської повірки лічильника - 2019 рік, міжповірочний інтервал 4 роки, а тому відповідно наступна чергова повірка повинна відбутись у грудні 2023 року. Показник вузла комерційного обліку зазначається працівником КП «Луцькводоканал» в акті в день прийняття лічильника на абонентський облік до КП «Луцькводоканал» і з нього починається відлік водоспоживанню по будинку, що підтверджується актом від 19 лютого 2020 року (а. с. 172).
Як було встановлено судом, відповідачі своїх зобов`язань по оплаті за надані позивачем послуги централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до затверджених в установленому порядку тарифів у повному обсязі не виконували, у зв?язку з чим виникла заборгованість по оплаті за надані комунальні послуги.
Позивач КП «Луцькводоканал» на підтвердження своїх доводів щодо цього надав суду розрахунки, за якими у відповідачів перед позивачем виникла заборгованість по оплаті за надані комунальні послуги станом на 01 лютого 2023 року у розмірі 14061,28 грн.
Натомість відповідачі будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача щодо визначення розміру заборгованості по оплаті за надані позивачем комунальні послуги суду не надали.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про стягнення з відповідачів в користь позивача заборгованість по оплаті за надані послуги з водопостачання та водовідведення, оскільки відповідачі своїх зобов`язань по оплаті за надані послуги належним чином не виконували.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги про безпідставність позовних вимог КП «Луцькводоканал», оскільки, як вважає представник відповідачів, позивачем не надано суду акти обстеження, які підтверджують відсутність витоків із загальнобудинкової мережі з огляду на таке.
Частиною 5 статті 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», розділом Х Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, пунктом 11 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено необхідність фіксування витоків холодної води із внутрішньобудинкових мереж централізованого водопостачання та визначення обсягів такого витоку води, а не фіксування факту відсутності такого витоку.
Як передбачено частиною 1 статті 10, частиною 3 статті 12, частиною 1 статті 13 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з частиною 1 статті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частини 1, 6 статті 81 ЦПК України).
Натомість сторона відповідачів не довела суду, що позивачем неправильно визначено розмір заборгованості по оплаті за надані їм послуги з водопостачання та водовідведення.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність рішення суду першої інстанції.
Відповідно до статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного суд апеляційної інстанції доходить висновку, що рішення суду першої інстанції постановлено з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування чи зміни колегія суддів не вбачає.
Керуючись статтями 367, 368, 369, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, апеляційний суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу представника відповідачів ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06 листопада 2023 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, визначених у пункті 2 частини 3 статті 389 ЦПК України.
Головуючий
Судді
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 26.01.2024 |
Номер документу | 116514051 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Шевчук Л. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні