ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2024 рокуСправа № 912/2256/23
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивачапро відшкодування витрат на правову (правничу) допомогу у справі №912/2256/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА", просп. Перемоги, 66, кв. 2, м. Київ, 03113
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Кошлатого Ярослава Анатолійовича, АДРЕСА_1
про стягнення 945 584,00 грн
Представники сторін в засіданні суду участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини додаткового рішення суду.
Рішенням господарського суду від 09.01.2024 позовні вимоги задоволено повністю; стягнуто з Фізичної особи-підприємця Кошлатого Ярослава Анатолійовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" заборгованість в розмірі 945 584,00 грн та 14 183,76 грн судового збору.
В резолютивній частині рішення суду від 09.01.2024 призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати позивача на 24.01.2024 та встановлено строк для подання доказів не пізніше 5 календарних днів після ухвалення рішення суду.
15.01.2024 на адресу суду надійшла заява позивача про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача 30 000.00 грн судових витрат на правову (правничу) допомогу, до якого додано докази на підтвердження понесених судових витрат, а саме: копія договору про надання правової допомоги № 014-11/23 від 01.11.2023, копія додатку № 1 від 01.11.2023 до Договору, копія акту приймання-передачі наданих послуг від 09.01.2024, копії платіжних доручень.
17.01.2024 на адресу суду надійшло клопотання Фізичної особи-підприємця Кошлатого Ярослава Анатолійовича про зменшення розміру витрат, згідно якого відповідач просить зменшити розмір витрат позивача на правову допомогу до 3 000,00 грн.
Сторони правом на участь своїх представників в судовому засіданні 24.01.2024 не скористались, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення засідання суду.
Позивачем подано клопотання про проведення засідання суду щодо розгляду питання про судові витрати без участі позивача. Відповідач про причини відсутності суд не повідомив.
З підстав викладеного, суд проводить судове засідання з вирішення питання про судові витрати 24.01.2024 за відсутності представників сторін.
Розглянувши у судовому засіданні заяву позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, господарський суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
За змістом ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Датою ухвалення рішення суду у даній справі є 09.01.2024.
Позивач подав докази витрат до органу поштового зв`язку для надсилання їх до суду 11.01.2024, що свідчить про дотримання позивачем 5-денного строку подання таких доказів, з урахуванням положень ч. 7 ст. 116 ГПК України. Окрім того, такі докази надійшли до суду в межах зазначеного строку у відповідності до правил обчислення процесуальних строків, наведених в ч.ч. 1, 4 ст. 116 ГПК України.
Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно ст. 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI ), яка зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Разом із тим, господарським процесуальним законом визначено критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Частинами 2 - 4 ст. 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 ст. 126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).
Згідно наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" документів, підтверджено, що 01.11.2023між ТОВ "ГРАЙФ УКРАЇНА" (Замовник) і Адвокатським об`єднанням "Адвокатське та ріелторське об`єданання України" (Виконавець) укладено договірпро надання правової допомоги № 01-11/23 (далі - Договір, а.с. 57-58), згідно п. 1.1. якого замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання надати правову допомогу Замовнику на території України (юридичні послуги).
Пунктом 1.2. Розділу 1 Договору зазначено, що ЗАМОВНИК зобов`язується прийняти та оплатити ВИКОНАВЦЮ надані ним послуги у порядку, розмірі та у строки, передбачені Додатками до даного Договору.
01.11.2023 до Договору підписано Додаток № 1, відповідно до якого сторони погодили, що Виконавець зобов`язується за допомогою адвокатів та представників за довіреністю надавати Замовнику правову допомогу в обсязі, що передбачений Договором, до і під час розгляду справи Господарським судом Кіровоградської області за позовом Замовника до ФОП Кошлатий Я.А. про стягнення заборгованості (а.с. 89).
Відповідно до п. 2 вказаного Додатку, вартість послуг, що надаються Виконавцем за надання правничої допомоги Замовнику під час розгляду у суді першої інстанції, відповідно до п. 1 даного Додатку - Гонорар Виконавця, складає 30000,00 грн.
Згідно п. 3 Додатку № 1 від 01.11.2023 до Договору Замовник зобов`язаний здійснити оплату Гонорару Виконавцю в наступному порядку:
- 20 000,00 грн - протягом 3 (трьох) днів з дати укладання даного Додатку.
- 10 000,00 грн - протягом 10 (десяти) днів з дня відкриття Господарським судом Кіровоградської області провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" до ФОП Кошлатого Ярослава Анатолійовича про стягнення заборгованості.
Пунктом 5 Додатку № 1 від 01.11.2023 до Договору, підтвердженням надання послуг згідно даного додатку є підготовлені та подані адвокатами відповідно до Договору, фізичними особами згідно довіреності як представниками Замовника процесуальні документи, журнали судових засідань у справі/протоколи судових засідань у справі, які підтверджують присутність представника Замовника під час розгляду справи у суді, листи, запити та інші документи, які складені Виконавцем, що стосуються предмета спору/предмета позову, визначеного в п. І даного Додатку.
На підтвердження факту надання послуг з правової допомоги сторонами 09.01.2024 підписано Акт здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) (а.с. 60), відповідно до якого вбачається, що Сторони підтверджують, що склали цей акт про те, що Виконавець виконав роботи (надав послуги), а Замовник прийняв такі послуги на суму 30 000,00 грн, а саме:
- Аналіз первинних документів, з метою звернення до суду із заявою про стягнення грошових коштів, аналітика судової практики та надання пропозицій щодо подальшого ведення справи;
- Підготовка та відправка вимоги про сплату заборгованості, участь у переговорах з боржником;
- Розрахунок судового збору та підготовка платіжного доручення для сплати збору;
- Підготовка позовної заяви та додатків до неї (друкування, засвідчення копій), попередній розрахунок судових витрат, та інше;
- Відправка копії заяви з додатками сторонам по справі. Відправка позовної заяви до суду з доказами направлення іншим сторонам;
- Участь в судовому засіданні 09.01.2024;
- Забезпечення отримання судового рішення по справі після розгляду в суді першої інстанції.
Товариством з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" оплачено вказані послуги у повному обсязі, що підтверджується платіжними інструкціями № 699 від 24.11.2023 на суму 20 000,00 грн та № 732 від 04.12.2023 на суму 10 000,00 грн (а.с. 61, 62).
До справи подано копію ордера на ім`я адвоката Слободяніна М.В. серії АА №1375053 від 13.11.2023 (а.с. 22).
Суд враховує, що саме Адвокатом Слободяніним М.В. готувався та підписувався позов та інші заяви по суті спору, засвідчувались і подавались докази. Зазначений адвокат брав участь в засіданні суду, що проводилось у даній справі.
Наведене підтверджує реальність надання Адвокатом правової допомоги позивачеві у справі № 912/2256/23 та понесення витрат на таку допомогу.
У розумінні положень частини 5 ст. 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Отже, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.
Відповідач подав клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу, згідно якого просить зменшити розмір витрат позивача на правову допомогу до 3 000,00 грн.
В обґрунтування підстав наведеного відповідач зазначає, що спір у цій справі для кваліфікованого юриста є незначної складності, предметом спору у даній справіє лише сума основного боргу за отриманий товар, який поставлено позивачем відповідачеві за двома видатковими накладними без додаткових нарахувань штрафних санкцій.
Окрім того, відповідачем визнано заборгованість в сумі 945 584,00 грн.
Відповідач вважає, що представник позивача значно завищив суму витрат на професійну правничу допомогу, адже позивачем не доведено, що їх розмір є обґрунтованим.
З приводу зазначеного суд враховує, що Велика Палата Верховного Суду вже вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Дійсно, як звертає увагу відповідач, позовна заява у даній справі за своїм предметом та підставами позову є не складною, матеріали справи не об`ємні. Предметом спору у даній справіє лише сума основного боргу за отриманий товар по двом видатковим накладним без додаткових нарахувань штрафних санкцій.
Дана категорія спору в даному конкретному випадку обмежується аналізом незначної кількості доказів та чітко врегульована нормами права і не містить певної особливості, яка потребує застосування висновків Верховного Суду.
Практика щодо розгляду даної категорії спору є сталою та не потребує значного часу для її дослідження.
Судове засідання у даній справі, в якому взяв участь представник позивача, тривало до 15 хв та у зв`язку з визнанням відповідачем позову не потребувало від позивача наведення будь-яких додаткових пояснень.
За вказаних обставин, суд погоджується з доводами відповідача, що розмір витрат на професійну правничу допомогу у даній справі в розмірі 30 000,00 грн є завищеним і неспівмірним зі складністю справи.
Разом з цим, пропозиція відповідача щодо зменшення вказаної суми до 3 000,00 грн також є занадто, оскільки така сума навіть є меншою від суми прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2024.
Також слід враховувати, що згідно переліку наданих послуг адвоката до них увійшли, у тому числі, підготовка документів, відправка їх поштою, що представляє собою певні витрати виконавця на папір, роботу комп`ютерної техніки, вартість відправки тощо.
Крім того, адвокат безпосередньо взяв участь в засіданні суду 09.01.2024, внаслідок чого витратив свій час та що, відповідно, вплинуло на планування і виконання іншої роботи адвокатом.
На підставі викладеного таприймаючи до уваги обставини, про які наведено вище, а також категорію і складність справи, обсяг наданих адвокатом послуг та виходячи із загальних засад господарського законодавства щодо справедливості, добросовісності та розумності, принципу співмірності та розумності судових витрат, суд вважає наявним обмежити розмір витрат на професійну правничу допомогу сумою 15 000,00 грн, з урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 221, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кошлатого Ярослава Анатолійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" (просп. Перемоги, 66, кв. 2, м. Київ, 03113, ідентифікаційний код 31409147) 15 000,00 грн витрат на правничу допомогу.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
У задоволенні заяви в іншій частині відмовити.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Належним чином засвідчені примірники додаткового рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "ГРАЙФ УКРАЇНА" до електронного кабінету з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та Фізичній особі-підприємцю Кошлатому Ярославу Анатолійовичу за адресою: АДРЕСА_1 .
Повне додаткове рішення складено 26.01.2024.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 29.01.2024 |
Номер документу | 116568536 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні