Рішення
від 30.01.2024 по справі 761/35361/21
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/35361/21

Провадження № 2-о/761/24/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Макаренко І.О.

при секретарі Чигрин К.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міністерство освіти і науки України про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив:

Заявник звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, навчання в Таврійському інституті підприємництва і права (м. Сімферополь, АРК) з 1995 року по 10.06.1999, де здобув повну вищу освіту за освітньо-професійною програмою з професійним спрямуванням «Облік і аудит» та присвоєння кваліфікації спеціаліста - економіста та отримав диплом спеціаліста та додаток до нього, оскільки Міністерства освіти і науки України відмовило заявнику у визначенні вищого навчального закладу, який мав внести до ЄДЕБО відомості про отриману вищу освіту.

Подана заява обґрунтована тим, що 16 липня 1998 ОСОБА_1 отримано диплом бакалавра НОМЕР_1 , виданий Таврійським інститутом підприємництва і права, реєстраційний № 424/98 (код ЄДРПОУ 19010946, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим) та 10 червня 1999 ОСОБА_1 отримано диплом спеціаліста НОМЕР_2 , виданий Таврійським інститутом підприємництва і права 10 червня 1999 року, реєстраційний № 224/99 (код ЄДРПОУ 19010946, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим), яким підтверджено факт закінчення останнім повного курсу за освітньо-професійною програмою з професійним спрямуванням «Облік і аудит» та присвоєнням кваліфікації спеціаліста - економіст. Однак 13 квітня 2006 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис про припинення (ліквідацію) Таврійського інституту підприємництва і права (код ЄДРПОУ 19010946). Окрім того, заявник зазначає, що даний заклад освіти був розташований на території Автономної Республіки Крим, яка (територія) є тимчасово окупованою. Відповідно заявник був фактично позбавлений можливості звернення до даного закладу вищої освіти або архівної установи з заявою про внесення відомостей про отриманий диплом до Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до вимог Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.03.2015 р. № 249.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 08.11.2022 заяву залишено без руху та надано заявнику строк на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 06.12.2022 відмовлено у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міністерство освіти і науки України про встановлення факту, що має юридичне значення.

Постановою Київського апеляційного суду від 21.02.2023 ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 06.12.2022 скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 24.10.2023 відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міністерство освіти і науки України про встановлення факту, що має юридичне значення.

Заявник в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату слухання справи повідомлявся належним чином.

Заінтересована особа в судове засідання свого представника не направила, надала суду письмові пояснення, в яких зазначено, що відповідно до Порядку замовлення, виготовлення, видачі, обліку документів про вищу освіту та додатків до дипломів європейського зразка, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06 березня 2015 року № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 02 листопада 2020 року № 1351) у разі, якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти. Заінтересована особа зазначає, що відомості про видачу диплому заявника відсутня, тому вирішення такого питання можливе виключно через суд. Справу просять розглядати без участі представника заінтересованої особи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

На підставі п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. №5 «Про судову практику по справам про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з положеннями Закону України № 1207-VII від 15.04.2014 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та п. 22-2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» тимчасово переміщеним закладом вищої освіти (наукова установа) є заклад вищої освіти (наукова установа), який у період тимчасової окупації або антитерористичної операції у період її проведення, під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях за рішенням засновника (засновників) змінив своє місцезнаходження шляхом переміщення з тимчасово окупованій території до населеного пункту на підконтрольній українській владі території.

Згідно з вимогами ч. 10 ст. 7 Закону України «Про вищу освіту» інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Положеннями ч. 1 ст. 8 даного Закону засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 p. №1207-VII державний нагляд (контроль) за дотриманням закладами вищої освіти незалежно від форми власності та підпорядкування законодавства у сфері освіти і науки та стандартів освітньої діяльності здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері освіти шляхом здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів.

Таврійський інститутом підприємництва і права як заклад вищої освіти знаходився на території Автономної Республіки Крим, та з 13.04.2006 є припиненим (ліквідованим), запит про отримання інформації від даного вищого навчального закладу або архіву, де мають зберігатися документи даного вищого навчального закладу є неможливим, а інформація до ЄДЕБО не вносилася, оскільки заявник закінчив навчання у 1999 році, тоді як обов`язкове внесення такої інформації до ЄДЕБО стала обов`язковою з 2000 року. ЄДЕБО містить відомості про навчання осіб у навчальних закладах України, починаючи з 2012 року

Відповідно до відомостей, внесених до трудової книжки заявника, останній по завершенні навчання у даному вищому навчальному закладі, працював на посадах для обіймання яких вимагається наявність вищої освіту з кваліфікацією «економіст».

Судом встановлено, що заявник 10.03.2021 звертався до заінтересованої особи, з проханням визначити заклад вищої освіти, який створить в ЄДЕБО замовлення, виготовить та видасть заявнику документи відповідно до Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.03.2015 р. № 249.

Листом № 3/925-21 від 06.04.2021 Міністерство освіти і науки України повідомило заявника, що заінтересована особа не має можливості зробити запит до закладу вищої освіти за підтвердженням факту навчання та отримання дипломів заявником, з огляду на те, що заклад вищої освіти знаходиться на тимчасово окупованій території. Заявнику рекомендовано звернення до суду.

З пояснень заінтересованої особи вбачається, що відповідно до Порядку замовлення, виготовлення, видачі, обліку документів про вищу освіту та додатків до дипломів європейського зразка, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.05.2015 № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 02.11.2020 № 1351) у разі, якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - ЄДЕБО), недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти.

Вимогами п. 2 р. VII даного Порядку передбачено, що у разі відсутності правонаступника закладу освіти, що припинився, а також якщо заклад освіти не проводить освітню діяльність (анульовано ліцензію на здійснення освітньої діяльності, заклад освіти не переміщено з населеного пункту, визначеного Переліком населених пунктів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес, наведеним у додатку 1 до Порядку прийому для здобуття вищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 21 червня 2016 року № 697, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01 липня 2016 року за № 907/29037), заява подається розпоряднику ЄДЕБО, який визначає заклад освіти, що створює в ЄДЕБО замовлення, виготовляє та видає особі документ (дублікат документа) про вищу освіту відповідно до цього Порядку. Інформування закладу освіти про необхідність створення в ЄДЕБО замовлень, виготовлення та видачі особі документа (дубліката документа) про вищу освіту здійснюється шляхом відправлення такому закладу освіти розпорядником ЄДЕБО листа із зазначенням найменування, коду ЄДРПОУ та коду в ЄДЕБО (за наявності) закладу освіти, що припинився, та з копією заяви про видачу дубліката.

Відповідно до положень п. 1 розділу Х даного Порядку розпорядник ЄДЕБО: вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; визначає заклад освіти та інформує його про потребу створення в ЄДЕБО замовлень, виготовлення та видачі особі документа (дубліката документа) про вищу освіту та додатка (дубліката додатка) до документа про вищу освіту у випадках, визначених цим Порядком; виконує інші дії, передбачені законодавством.

Згідно з вимогами абзацу шість пункту два даного розділу Порядку, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: внесення до ЄДЕБО, за дорученням розпорядника ЄДЕБО, інформації про видачу документа про вищу освіту та додатку до документа про вищу освіту, якщо така інформація не внесена до ЄДЕБО відповідно до пункту 6 розділу VIII цього Порядку відповідальною особою закладу освіти, що припинився.

Положеннями п. 5 р. I Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 р. № 620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.

Відповідно до вимог п. 6 р. II даного Положенням, призначенням ЄДЕБО є перевірки достовірності документів про освіту (наукові ступені і вчені звання), студентських (учнівських) квитків державного зразка, факту навчання для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за освітньо-кваліфікаційними рівнями «кваліфікований робітник» та «молодший спеціаліст» (починаючи з 2014 року), фахової передвищої освіти, а також вищої освіти (починаючи з 2012 року), сертифікатів, виданих педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію.

Заявником надано скановані копії диплома бакалавра НОМЕР_1 , виданого Таврійським інститутом підприємництва і права, реєстраційний № 424/98 та диплома спеціаліста ЛК НОМЕР_3 , виданого Таврійським інститутом підприємництва і права 10 червня 1999 року, реєстраційний № 224/99, якими підтверджено факт закінчення останнім повного курсу за освітньо-професійною програмою з професійним спрямуванням «Облік і аудит» та присвоєнням кваліфікації спеціаліста - економіст.

Оригінали дипломів та додатків до них знаходяться у заявника.

За таких обставин заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Відповідно до вимог р. V даного Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 06.03.2015 р. № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2016 р. № 1280), якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в ЄДЕБО та недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви закладу вищої освіти (відокремленого структурного підрозділу), відповідальна особа закладу вищої освіти завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої світи.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.

Факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, так як підтверджує факт здобуття заявником вищої освіти.

Механізм замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту державного зразка за акредитованою освітньою програмою та у власних документах про вищу освіту, виданих вищими навчальними закладами за неакредитованою освітньою програмою, а також обліку документів про вищу освіту та додатків до них встановлює порядок замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти затверджений Наказом МОН України 06.03.2015 року № 249 (у редакції наказу МОН України від 25.10.2016 № 1280), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.11.2016 року № 1496/29626.

З`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, суд вважає встановленим та доведеним факт навчання заявника ОСОБА_1 з 1995 року по 10.06.1999 у Таврійському інституті підприємництва і права, де він отримав повну вищу освіту за за освітньо-професійною програмою з професійним спрямуванням «Облік і аудит» та присвоєнням кваліфікації спеціаліста - економіст та отримав диплом бакалавра НОМЕР_1 , виданий Таврійським інститутом підприємництва і права, реєстраційний № 424/98 та диплом спеціаліста НОМЕР_2 , виданий Таврійським інститутом підприємництва і права 10 червня 1999 року, реєстраційний № 224/99.

Вказані докази суд вважає належними, допустимими, достовірними та достатніми для встановлення відповідного юридичного факту. Доказів, які б спростовували факт навчання заявника, суду не надано.

При цьому, суд не бере до уваги пояснення заінтересованої особи стосовно відсутності у останньої відомостей про видачу дипломів, оскільки фактично вони ґрунтуються на тому, що навчальний заклад було розташовано на тимчасово окупованій території, проте це свідчить про те, що і випускник такого закладу немає доступу до архівних справ випускників минулих років, а відомості про навчання заявника в ЄДЕБО, системи, що запроваджена після здобуття заявником вищої освіти, відсутні.

Разом з тим, суд зазначає, що у заявника є в наявності оригінали зазначених дипломів, які є належним доказом факту навчання заявника в певному навчальному закладі, встановлення даного факту необхідно заявнику у зв`язку з неможливістю встановити інформацію про первинний документ про вищу освіту, що необхідна для його підготовки, зокрема, до міжнародного обліку через недоступність архівів, які знаходяться на непідконтрольній Україні території.

Отже, в позасудовому порядку заявник позбавлений можливості підтвердити факт свого навчання у вищому навчальному закладі та здобуття вищої освіти, у зв`язку з чим такий факт підлягає встановленню судом.

Крім того, суд враховує, що встановлення цього факту має для заявника юридичне значення, оскільки від нього залежить реалізація гарантованого Конституцією України та іншими законами права на працю за отриманою професією та спеціальністю. Спір про право в даному випадку суд не вбачає.

Таким чином, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 77, 78, 80, 81, 82, 258, 263-265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт того, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) навчався в Таврійському інституті підприємництва і права, реєстраційний № 424/98 (код ЄДРПОУ 19010946, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим) з 1995 року по 10 червня 1999 року, де отримав повну вищу освіту за освітньо-професійною програмою з професійним спрямуванням «Облік і аудит» та присвоєнням кваліфікації спеціаліста - економіст та отримав диплом спеціаліста НОМЕР_2 , виданий Таврійським інститутом підприємництва і права 10.06.1999, реєстраційний № 224/99 та додаток до диплому спеціаліста НОМЕР_2 від 10.06.1999.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 31.01.2024.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.01.2024
Оприлюднено02.02.2024
Номер документу116674074
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —761/35361/21

Рішення від 30.01.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Рішення від 30.01.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Аббасова Н. В.

Ухвала від 13.09.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Постанова від 21.02.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 20.01.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 20.01.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 26.12.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 06.12.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні