Постанова
від 01.02.2024 по справі 902/966/23
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2024 року Справа №902/966/23

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддя Мельник О.В.

суддя Маціщук А.В.

суддя Василишин А.Р.

секретар судового засідання Стафійчук К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Будматеріали" на рішення Господарського суду Вінницької області від 14.11.2023 (суддя Матвійчук В.В., повний текст рішення складено 23.11.2023)

за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз"

до приватного акціонерного товариства "Будматеріали"

про стягнення 364 539,44 грн

за участю представників:

позивача - Кравчук О.В.

відповідача - Гребенченко О.А.,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 14.11.2023 позов задоволено. Стягнуто з приватного акціонерного товариства "Будматеріали" на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" 319614,73 грн основного боргу, 3039,04 грн 3% річних, 34657,95 грн пені, 7383,08 грн інфляційних втрат та 5470,42 грн - витрат зі сплати судового збору.

Суд першої інстанції при розгляді справи встановив, що працівниками позивача на об`єкті відповідача було здійснено припинення (обмеження) газопостачання та пломбування технічної заглушки на вхідній засувці, а не механічне від`єднання газопроводу від мережі, а тому протягом спірного періоду об`єкт відповідача фактично був приєднаний до газорозподільної системи позивача.

Відтак, враховуючи п.8 гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ, зважаючи на фізичне підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі у спірний період, а також наявність укладеного між сторонами договору розподілу природного газу, який не припинено, суд вказав, що оператором ГРМ здійснювалось надання споживачу послуг з розподілу природного газу, з огляду на що споживач зобов`язаний оплатити вартість послуг за договором.

Таким чином, господарський суд, здійснивши перевірку розрахунку основного боргу, 3% річних, пені, інфляційних втрат, дійшов висновку про його обґрунтованість та арифметичну вірність, у зв`язку з чим задоволив заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Апелянт, зокрема, вказує, що згідно з абз.4 п.9 гл.6 Розділу VI Кодексу ГРМ ,за діючим договором розподілу природного газу та наявності у відповідача статусу підключеного до ГРМ, з 24.07.2022 відповідачу не повинно здійснюватись нарахування вартості послуги з розподілу газопостачання, оскільки у відповідності до п.3.17 гл.3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання саме за ініціативою позивача зупинено розподіл природного газу відповідачу на тривалий час (понад 3 доби) шляхом встановлення інвентарної заглушки, що зафіксовано у Акті №043669 від 25.07.2022 перевірки технічного стану вузла обліку та Акті № 000045 від 23.07.2022.

Таким чином, вважає, що відсутні правові підстави для нарахування основного боргу та відповідних санкцій, з огляду на що оскаржуване рішення підлягає скасуванню, оскільки прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, а саме абз.4 п.9 гл.6 Розділу VI Кодексу ГРМ та п.3.17 гл.3 Розділу V Правил безпеки систем газопостачання.

У відповідності до ст.263 ГПК України позивач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому, зокрема, зазначає, що підставою для припинення газопостачання на об`єкт апелянта слугувало порушення ним положень Кодексу ГРМ та встановлення несанкціонованого газопроводу на об`єкті, а тому жодним чином газопостачання до об`єкту не було припинено з власної ініціативи АТ "Вінницягаз" (Оператора ГРМ) згідно п.3.17 Правил безпеки систем газопостачання, що свідчить про відсутність підстав для ненарахування відповідачу вартості послуг за Типовим договором розподілу газу на тривалий час.

Позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги відповідача та залишити рішення Господарського суду Вінницької області від 14.11.2023 у даній справі без змін.

Відповідно до ч. 1, 4 ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Розглянувши апеляційну скаргу в межах вимог та доводів наведених в них, відзив на апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду дійшла наступного висновку.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 01.01.2016 приватним акціонерним товариством "Будматеріали" підписано заяву-приєднання №094206QN7ZAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим, в результаті чого укладено Типовий договір розподілу природного газу (далі договір) з позивачем (а.с.22).

Відповідно до п.2.1 договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно з п. 2.3 договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

Пунктом 5.2 договору встановлено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором.

У відповідності до п.5.3 договору, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.

Оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.1 договору).

За умовами п.6.2 договору, тариф, встановлений згідно з п. 6.1 цього розділу, є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення.

Згідно п. 6.3 договору, величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.6.4 договору).

Відповідно до п.6.6 договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який є побутовим, до 20 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка оператора ГРМ.

Пунктом 7.4 договору передбачено, що споживач зобов`язується, серед іншого, здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Відповідно до пп.32 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок природного газу" регулятором на ринку природного газу є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП).

Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.

Згідно абз. 1 п. 5 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, для нового споживача, що не є побутовим, та/або його об`єкта річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається споживачем за його заявою, але не менше обсягів, визначених абзацом четвертим пункту 4 цієї глави.

Постановою НКРЕКП від 22.12.2021 №2741 для АТ "Вінницягаз" з 01.01.2022 року на 2022-2023 роки встановлено тариф на послуги розподілу природного газу в розмірі 1,76 грн. за 1 м.куб. (без урахування ПДВ).

Відповідно до довідки АТ "Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз" від 26.06.2023 фактичний обсяг споживання природного газу споживача - ПАТ "Будматеріали" складає за газовий рік (з жовтня 2020 року по вересень 2021 року) - 336 717,68 м куб.; за газовий рік (з жовтня 2021 року по вересень 2022 року) - 228 511,49 м.куб.

Розрахована Оператором ГРМ величина річної замовленої потужності на 2022 рік 336717,68 м.куб.; на 2023 рік 228 511,49 м.куб.

На виконання умов договору позивач надав відповідачу послуги з розподілу природного газу у період з вересня 2022 року по травень 2023 року включно на загальну суму 438139,37 грн., про що складено відповідні акти наданих послуг (а.с.28-36).

При цьому, акти наданих послуг за період вересень 2022 року лютий та квітень 2023 року підписані сторонами, натомість акти наданих послуг за березень та травень 2023 року підписані лише зі сторони оператора ГРМ, підпису сторони споживача останні не містять.

ПАТ "Будматеріали" частково оплатило послуги за договором, перерахувавши на рахунок позивача 118524,62 грн, що підтверджується відповідними платіжними інструкціями (а.с.37-42).

Вимогами від 05.05.2023 (а.с.43-44) та 20.06.2023 (а.с.48-49) оператор ГРМ звернувся до споживача про сплату заборгованості, які залишені споживачем без відповіді та виконання.

Враховуючи викладене, у зв`язку з нездійсненням відповідачем оплати за надані позивачем послуги, оператор ГРМ звернувся з даним позовом до суду про стягнення з відповідача 319 614,73 грн основного боргу, 7383,08 грн інфляційних втрат, 3 039,04 грн 3% річних та 34657,95 грн пені.

Аналізуючи встановлені обставини справи та надаючи їм оцінку в процесі апеляційного перегляду справи по суті заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

За правилами ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом положень статей 626, 627 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу цього Кодексу (п.5 гл.3 розділу І Кодексу ГРМ).

Згідно з п.4 гл.1 розділу І Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи.

У відповідності до п.2 гл.1 розділу VI Кодексу ГРМ суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Відповідно до п.1 гл.3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, правовідносини сторін виникли на підставі договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання ПАТ "Будматеріали" заяви-приєднання №094206QN7ZAP016 від 01.01.2016 до умов договору розподілу природного газу, який відповідає Типовому, що за своєю правовою природою є договором про надання послуг та є підставою для виникнення у сторін господарських зобов`язань відповідно до положень ст.173, 174 ГК України та ст.11, 202, 509 ЦК України.

Згідно ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч.1 ст.903 цього ж кодексу, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно з приписами ст.525, 526, 629 ЦК України та ст.193 ГК України договір є обов`язковим для виконання сторонами, а зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

За умовами п.2.1 договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача (п.1.4 договору).

Спір у даній справі виник у правовідносинах з розподілу природного газу, а саме, на думку позивача, у зв`язку з невиконанням споживачем своїх зобов`язань щодо оплати наданих послуг оператором ГРМ у строк та порядку, передбачених договором.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, вказав про те, що на підприємстві ПАТ "Будматеріали" відсутнє (зупинено) газопостачання та відповідно і його розподіл (споживання) з 24.07.2022, що здійснено самим же позивачем шляхом встановлення інвентарної заглушки та зафіксовано у акті №000045 від 23.07.2022 та акті №043669 від 25.07.2022 перевірки технічного стану вузла обліку. Вважає, що зупинення газопостачання природного газу на підприємстві виключає підстави для нарахування оплати за послуги з розподілу природною газу за спірний період.

Оцінюючи вказані доводи апелянта, колегія суддів вважає за необхідне вказати наступне.

Згідно з п.1 гл.3 розділу І Кодексу ГРМ доступ суб`єктів ринку природного газу до ГРМ, що на законних підставах знаходиться у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) Оператора ГРМ, здійснюється на принципах: забезпечення рівних прав доступу, у тому числі приєднання, до ГРМ відповідно до вимог цього Кодексу; забезпечення Оператором ГРМ належної якості послуг доступу (приєднання) на договірних засадах; забезпечення суб`єктами ринку природного газу критеріїв доступу, визначених розділами V та VI цього Кодексу, та належних розрахунків за надані послуги.

Згідно з п.3 гл.3 розділу І Кодексу ГРМ для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ.

Споживачі, у тому числі - побутові, та суміжні суб`єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.

Із аналізу викладеного вбачається, що з моменту укладення між споживачем та оператором ГРМ договору розподілу природного газу, за наявності фізичного підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі, споживачу забезпечується цілодобовий доступ до газорозподільної системи та відповідно оператором ГРМ здійснюється надання послуг з розподілу природного газу.

При цьому, п.1 гл.7 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено право Оператора ГРМ в установленому законодавством порядку припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках, зокрема, несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ (пп.6)

Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування (п.5 гл.7 розділу VI Кодексу ГРМ).

Згідно з абз.3 п.7 гл.7 розділу VI Кодексу ГРМ, постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.07.2022 представниками АТ "Вінницягаз" у присутності представника ПАТ "Будматеріали" складено акт про порушення №000045 (а.с.73-74), згідно якого на комерційному ВОГ було виявлено несанкціоноване втручання в роботу комерційного ВОГ шляхом встановлення несанкціонованого газопроводу в резиновому шлангу, який під`єднаний входом до лічильника газу та виходом після лічильника газу, що дає можливість безоблікового споживання природного газу.

Відповідно до п.4 вказаного акта, припинено газопостачання шляхом встановлення технічної заглушки на вхідній засувці підприємства та опломбовано пломбами: 73086759; 760.

25.07.2022 представниками АТ "Вінницягаз" у присутності представника споживача, складено акт перевірки технічного стану вузла обліку №043669 (а.с.72).

Апеляційним судом враховується, що судом першої інстанції вірно встановлено факт припинення (обмеження) газопостачання споживачу саме шляхом пломбування та встановлення технічної заглушки на вхідній засувці підприємства, а не способом механічного від`єднання газопроводу від мережі.

Варто зауважити, що саме механічне від`єднання відводу від діючого газопроводу (відрізання) є підставою вважати споживача відключеним від системи газопостачання (висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 18.02.2021 у справі №922/1703/20).

Таким чином, за умови припинення (обмеження) газопостачання шляхом встановлення технічної заглушки та її опломбування, що мало місце у даній справі, об`єкт споживача не втрачає статус підключеного до ГРМ, оскільки у такому випадку не відбувається фізичного роз`єднання обладнання споживача з газорозподільною системою, і споживач має можливість у будь-який момент поновити отримання газу, оскільки для початку фактичного споживання природного газу, окрім зняття пломби немає перешкод. На об`єкт не розраховується замовлена потужність пропускної спроможності газових мереж лише у випадку механічного від`єднання від мереж.

За умовами абз.1 п.9 гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.

Абзацом 4 п.9 гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи Оператора ГРМ у випадках, передбачених пунктом 3.17 гл.3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється. При цьому місячна вартість послуг розподілу зменшується з урахуванням кількості днів припинення (обмеження) розподілу природного газу. Таке припинення (обмеження) та відновлення розподілу природного газу споживачу здійснюється за рахунок Оператора ГРМ.

У відповідності до п.3.17 гл.3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, перед ремонтом і при тривалій зупинці (понад 3 доби) установки (за винятком котлоагрегатів, що знаходяться в резерві) газопровід до неї і газопровід до пальника (при його живленні від колектора до відключення на установку) необхідно відключати від діючих газопроводів першим по ходу газу до неї запірним пристроєм із встановленням інвентарної заглушки.

Колегія суддів, аналізуючи викладене, зауважує, що припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу у конкретних випадках, зокрема:

1) розірвання договору розподілу природного газу або внесення змін до заяви-приєднання, та вилучення об`єкта споживача;

2) якщо таке припинення/обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи Оператора ГРМ перед ремонтом і при тривалій зупинці (понад 3 доби) установки для проведення технічного обслуговування.

Натомість, із врахуванням акта про порушення №000045 від 23.07.2022 року апеляційним судом встановлено, що газопостачання на об`єкті ПАТ "Будматеріали" було припинено виключно з підстав несанкціонованого відбору природного газу споживачем та з метою усунення виявлених порушень, а відтак відсутні будь-які підстави стверджувати про наявність умов, передбачених абз.4 п.9 гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ та п.3.17 гл.3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, для застосування наслідків у вигляді нездійснення нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що для застосування абз.4 п.9 гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ та п.3.17 гл.3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, необхідна саме наявність сукупності умов, а саме власна ініціатива оператора ГРМ для такого припинення/обмеження розподілу природного газу з метою ремонту споруд та об`єктів системи газопостачання для технічного обслуговування, а також тривала зупинка установки споживача, яка пов`язана саме з цим ремонтом, що не було встановлено ні судом першої, ні судом апеляційної інстанції в межах даних правовідносин.

Крім того, як вірно встановлено судом першої інстанції, протягом спірного періоду, за який оператор ГРМ просить стягнути заборгованість зі споживача, договір розподілу природного газу, укладений підписанням споживачем заяви-приєднання №094206QN7ZAP016 від 01.01.2016, не припиняв свою дію шляхом розірвання, ніким не оспорювався та не визнавався недійсним, з огляду на що умови такого договору підлягають до виконання сторонами.

Лише 04.08.2023 відповідач звернувся до позивача з листом №12 про розірвання договору розподілу природного газу у зв`язку з припиненням газопостачання з 23.07.2022. До заяви додано заяву про розірвання договору розподілу природного газу та додаткову угоду на припинення дії Типового договору розподілу природного газу укладеного шляхом підписання заяви-приєднання № 094206QN7ZAP016 від 01.01.2016.

Однак, вказана обставина не має будь-якого правового значення для спірних правовідносин, оскільки лист споживача датований 04.08.2023, натомість періодом стягнення заборгованості відповідач визначив вересень 2022 року-травень 2023 року.

Враховуючи встановлений факт припинення (обмеження) газопостачання шляхом встановлення технічної заглушки та її опломбування, що має наслідком наявність цілодобового доступу та фізичного підключення об`єкта споживача до ГРМ, приймаючи до уваги чинність договору про розподіл природного газу у спірному періоді, а також відсутність підстав для застосування абз.4 п.9 гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ та п.3.17 гл.3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість здійснення оператором ГРМ нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу у спірний період, що спростовує відповідні доводи апеляційної скарги.

Відповідно до положень гл.6 розділу VI Кодексу ГРМ, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.

Отже, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу здійснюються не на підставі визначених обсягів розподіленого (спожитого) природного газу за відповідний розрахунковий місяць, а виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача, яка визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.

Таким чином, враховуючи викладене, здійснивши перевірку розрахунку заявленої до стягнення заборгованості та штрафних санкцій, колегія суддів вважає його арифметично вірним та обґрунтованим, здійсненим відповідно до вимог чинного законодавства, а тому погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача про стягнення з відповідача боргу за отримані послуги з розподілу природного газу в сумі 319614,47 грн, пені в сумі 34567,95 грн на підставі п.8.2 договору, а також 3039,04 3% річних та 7383,08 грн інфляційних втрат у відповідності до ч.2 ст.625 ЦК України - підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, апеляційний суд також враховує, що відповідачем не оспорюється правильність нарахування проведеного позивачем розрахунку вказаних сум стягнення та не надано власного контррозрахунку заборгованості.

За змістом ч.1 ст.14 ГПК України, суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.74, 76 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

У силу приписів ч.1 ст.276 ГПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, зазначені в апеляційній скарзі доводи не знайшли свого підтвердження під час перегляду оскаржуваного рішення судом апеляційної інстанції, апелянт не подав жодних належних та допустимих доказів на підтвердження власних доводів, які могли б бути прийняті та досліджені судом апеляційної інстанції в розумінні ст.73, 76-79, 86 ГПК України.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції на підставі сукупності досліджених доказів повно з`ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи ґрунтуються на помилковому тлумаченні скаржником норм матеріального та процесуального права та зводяться до переоцінки встановлених судом першої інстанції обставин справи.

Оскільки відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції, судовий збір за подачу апеляційної скарги покладається на скаржника згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Вінницької області від 14.11.2023 у справі №902/966/23 залишити без змін, апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Будматеріали" - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складений "05" лютого 2024 р.

Головуючий суддя Мельник О.В.

Суддя Маціщук А.В.

Суддя Василишин А.Р.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення01.02.2024
Оприлюднено07.02.2024
Номер документу116765427
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —902/966/23

Ухвала від 01.04.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Судовий наказ від 15.02.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Нешик О.С.

Постанова від 01.02.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 30.01.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 12.01.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 02.01.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Рішення від 14.11.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 10.11.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні