Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
05.02.2024 2-о/394/14/23
394/105/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про залишення заяви без руху
Суддя Новоархангельського районного суду Кіровоградської області Краснопольська Л.П., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки і піклування виконавчого комітету Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,-
В С Т А Н О В И Л А :
Заявникзвернувся до Новоархангельського районногосуду Кіровоградськоїобласті із заявою провизнання йогобабусі ОСОБА_2 недієздатною,призначення по справі судово-психіатричноїекспертизи, встановленнянад неюопіки іпризначення його ОСОБА_1 опікуном,посилаючись нате,що заявник єрідним онуком ОСОБА_2 .Згідно довідки ЛКК№310 КНП «Новоархангельської багатопрофільної лікарні» Новоархангельської селищноїради від 06.06.2023 р., ОСОБА_2 страждає на стенокардію напруги стабільна, деформуючий артроз суглобів нижніх кінцівок, з порушенням функції ходьби.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що зазначена заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований приписами Цивільного процесуального кодексу України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.
Згідно п. 1 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч.ч. 3, 4ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
У відповідності до ч. 1 ст. 299 ЦПК України, справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за обов`язковою участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. Наразі до участі в справі не залучено представника заявника, що не відповідає вимогам законодавства.
Відповідно до ч. 1ст. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
За змістом ч. 1ст. 300 ЦПК Українисуд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування. Призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства - захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою. Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу.
Зі змістузаяви ОСОБА_1 слідує,що заявникпросить визнати ОСОБА_2 недієздатноюта призначити ОСОБА_1 опікуномнад нею.З оглядуна наявнийв матеріалахсправи Висновокоргануопіки і піклування виконавчого комітету Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області та Акт обстеження житлово-побутових умов гр-на ОСОБА_1 , тобто останній звертався до відповідного органу.
Проте особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про психічне захворювання особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною; а також Довідка про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником), всі вищезазначені документи мають бути надані на розгляд суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
У роз`ясненнях, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», зазначено, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Згідно підпункту 4 пункту "б" ч. 1ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.
Між тим, заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов`язки.
При цьому, в поданих суду матеріалах є дані про наявність інших осіб - родичів, які можуть бути заінтересованими особами, проте їх до участі у справі не було залучено.
У поданій заяві, ОСОБА_1 повідомив, що офіційно проходить службу в ЗСУ, як стрілець 1 взводу 2 стрілецької роти 3 батальйону НОМЕР_1 бригади військової частини НОМЕР_2 .
Оскільки судом вбачається наявність підстав, що рішення суду про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення їй опікуна, із числа осіб, що перебувають на службі в Збройних Силах України, може вплинути на права чи обов`язки Міністерства оборони України, позивачу слід залучити до участі у справі в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України.
Також, враховуючи вимоги абзацу шостого п. 1.4. розділу 1. "Загальні положення" Правил опіки та піклування про те, що органи охорони здоров`я здійснюють діяльність (діагностичну, лікувальну, експертну) щодо осіб, визнаних судом недієздатними внаслідок психічних захворювань, а тому в даній справі має бути залучене до участі в справі в якості заінтересованої особи КНП «Новоархангельської багатопрофільної лікарні» Новоархангельської селищної ради.
Окрім того, згідно ст. 95 ЦПК України, письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Копії документів мають бути належної якості, придатними для читання та надання їм правової оцінки. Долучені до заяви документи, не завірені належним чином.
Вказані в ухвалі недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до розгляду.
Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Відтак в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Згідно приписів ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, заява повинна бути залишена без руху для усунення названих недоліків шляхом подання заяви про усунення недоліків та про уточнення викладу обставин і вимог у відповідній кількості примірників залежно від кількості заінтересованих осіб.
Враховуючи приписи п. 3 ч. 5 ст. 12 ЦПК України заява підлягає залишенню без руху для виправлення недоліків шляхом виконання зазначених вище приписів закону з метою зухвалення законного й обґрунтованого судового рішення згідно зі ст. 263 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175-185,258-261,285,363 ЦПК України, суддя,
П О С Т А Н О В И Л А :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки і піклування виконавчого комітету Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна - залишити без руху.
Запропонувати заявнику в десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали подати до суду: - заяву (подання) до Органу опіки та піклування про призначення особи опікуном (піклувальником); - медичний висновок про психічне захворювання особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною; - медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником); - визначитися з колом осіб, залучивши до участі у справі всіх заінтересованих осіб; - надати суду завірені належним чином копії документів.
У відповідності до ч. 3ст. 185 ЦПК України, якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначеністаттями 285 цього Кодексу, заява буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і повернеться представнику заявника.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2024 |
Оприлюднено | 07.02.2024 |
Номер документу | 116785801 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні