Справа № 909/63/24
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
06.02.2024 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Стефанів Т. В., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 17.01.2024 (вх. № 612/24 від 22.01.2024)
за позовом Благодійної організації "Благодійний фонд "Апостол"
до відповідача TJ Grand Korlatolt Felelossegu Tarsasag "kenyszertorles alatt"
про стягнення заборгованості за контрактом в сумі 6604,80 євро, що на день подання позову за офіційним курсом НБУ становить 273942 грн 67 к.,
у с т а н о в и в :
Благодійна організація "Благодійний фонд "Апостол" звернулася до суду з позовом до TJ Grand Korlatolt Felelossegu Tarsasag "kenyszertorles alatt", в якому просить стягнути з TJ Grand Korlatolt Felelossegu Tarsasag "kenyszertorles alatt" заборгованість за Контрактом № 089/2022 про поставку та передачу у власність автомобіля марки Mitsubishi L200 у розмірі 6604,80 євро, що еквівалентно 273942 грн 67 к. за офіційним курсом Національного Банку України станом на день подання позову.
Свою позицію позивач обґрунтовує положеннями ст. 11, 509, 525, 526, 530, 599, 610, 612, 625, 712 Цивільного кодексу України, ст. 26, 173, 174, 193, 231, 265 Господарського кодексу України, ст. 162 Господарського процесуального кодексу України.
26.01.2024 р. суд постановив ухвалу про залишення даної позовної заяви без руху та зобов`язав позивача у десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали усунути виявлені недоліки, а саме: зареєструвати електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС; надати суду належні докази реєстрації електронного кабінету ЄСІТС представника позивача - Романіва Антона Анатолійовича; подати суду належну (читабельну) копію Контракту № 089/22 від 22.07.2022.
Від Благодійної організації "Благодійний фонд "Апостол" надійшла заява про усунення недоліків б/н від 01.02.2024 (вх. № 1834/24 від 01.02.2024).
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження та позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
З огляду на викладене, суд визнає матеріали позовної заяви достатніми для прийняття її до розгляду, відкриття провадження у справі, розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
При цьому, як вбачається з матеріалів позовної заяви, відповідачем у справі є суб`єкт міжнародного права - TJ Grand Korlatolt Felelossegu Tarsasag "kenyszertorles alatt", з місцезнаходженням: Угорщина, 1051 Будапешт, вул. Надор 26, 3 поверх 1 кабінет.
Правилами статті 366 Господарського процесуального кодексу України регламентовано, що підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадках, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Пунктом 6.2. Додаткової угоди від 09.01.2023 сторони погодили, що усі спори, розбіжності чи вимоги, які виникають із цього контракту або у зв`язку з ним, у тому числі щодо його укладення, тлумачення, виконання, порушення, припинення чи недійсності, підлягають вирішенню компетентним судом України за встановленими процесуальними нормами українського законодавства підсудністю та іншими правилами.
Таким чином, з урахуванням предметної та суб`єктної юрисдикції господарських судів, встановленої статтею 20 Господарського процесуального кодексу України, цей спір підлягає розгляду Господарським судом Івано-Франківської області.
Згідно з статтею 367 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Частиною 2 статті 3 Господарського процесуального кодексу України регламентовано, якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Між Україною та Угорською Республікою 02 серпня 2001 року в м. Будапешт вчинено договір про правову допомогу в цивільних справах (ратифіковано Законом №926-III від 10.01.2002)
Відповідно до статей 4, 5 цієї Угоди при здійсненні правової допомоги установи Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерства юстиції Договірних Сторін. Прохання про здійснення правової допомоги та всі додатки до нього складаються мовою запитуючої Договірної Сторони з долученням перекладу на мову іншої Договірної Сторони або на англійську мову.
Зміст запитів щодо виконання судового доручення та вручення документів наведено у статті 7 Угоди, згідно з якою у запиті повинні бути вказані: a) назва запитуючої установи; b) назва запитуваної установи, якщо ця установа відома; c) ім`я, прізвище та місце проживання зацікавлених осіб чи їх представників, а щодо юридичних осіб - їх найменування та місцезнаходження. Запит щодо виконання судового доручення повинен містити, крім указаного в пункті 1, також: a) докладну інформацію про справу, що є предметом запиту; b) дані про громадянство, посаду, місце та дату народження осіб, яких це стосується; c) інформацію про характер запиту та іншу необхідну для його виконання.
При виконанні запитів про вручення документів установа, до якої направлено запит, застосовує законодавство своєї держави. У тих випадках, коли документ, що підлягає врученню, не має офіційного перекладу на мову запитуваної Договірної Сторони, він вручається одержувачу, якщо той згоден його прийняти. Факт вручення має бути підтверджений відповідно до законодавства, яке застосовує запитувана установа; у підтвердженні мають бути зазначені місце і час вручення документів. Якщо зазначена в запиті особа не проживає за вказаною адресою, то запитувана установа вживає заходів для встановлення точної адреси. Якщо установа, до якої звернено запит, не може його виконати, то вона повідомляє про це установу, від якої виходить запит, про обставини, які перешкоджають його виконанню (стаття 8 Угоди).
Згідно з статтею 15 Угоди установи юстиції Договірних Сторін надають правову допомогу з вручення документів і виконання судового доручення без нарахування витрат та мита, за винятком тих, які виникли в зв`язку з викликом експерта та перекладача або з застосуванням особливої процедури, зазначеної в пункті 1 статті 9, яка вказує на те, що при виконанні запиту установа, до якої звернено запит, застосовує законодавство своєї держави, проте на прохання установи, від якої виходить запит, вона може застосувати запропоновану в запиті процедуру, якщо остання не суперечить закону її держави.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність звернення до компетентного органу Міністерства юстиції Угорщини - Ministry of Justice, Department of Private International Law, P.O. Box 2, 1357 BUDAPEST, Kossuth tеr 2-4, 1055 BUDAPEST) з запитом щодо виконання судового доручення та вручення документів відповідачу - TJ Grand Korlatolt Felelossegu Tarsasag "kenyszertorles alatt" (Угорщина, 1051 Будапешт, вул. Надор 26, 3 поверх 1 кабінет).
За змістом ст. 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи положення Конвенції та приписи ст. 228, 229 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення прав відповідача у справі, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі.
Керуючись статтею 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", Договором між Україною та Угорською Республікою про правову допомогу в цивільних справах від 10.01.2002, ст. 176, 234, 228-229, 366-367 Господарського процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в :
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання призначити на 20.08.2024 об 11:00 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, зал судових засідань № 3.
Позивачу - надати суду оригінали долучених до позовної заяви документів, для огляду в судовому засіданні.
Позивачу надати суду до 30.03.2024 нотаріально засвідчений переклад на угорську мову:
- ухвали Господарського суду Івано-Франківської області про відкриття провадження у справі від 06.02.24 у трьох примірниках;
- виклику (повідомлення) про дату, час та місце судового розгляду справи у трьох примірниках;
- запиту щодо виконання судового доручення та вручення документів у трьох примірниках;
- підтвердження про вручення документа у трьох примірниках.
Відповідачу - в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України, надати суду протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дня вручення цієї ухвали відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; копію відзиву та доданих до нього документів надіслати позивачу, докази чого надати суду; докази в підтвердження правосуб`єктності (сертифікат реєстрації, витяг з торгового, банківського, судового реєстру тощо).
Встановити позивачу строк у 5 (п`ять) календарних днів з моменту отримання відзиву на позов для надання суду відповіді на відзив.
Встановити відповідачу строк у 5 (п`ять) календарних днів з моменту отримання відповіді на відзив для надання суду заперечення.
Відзив, відповідь на відзив та заперечення мають відповідати вимогам ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Явка учасників справи в судове засідання - на власний розсуд.
Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені документами, визначеними ст. 60 Господарського процесуального кодексу України.
Учасники справи мають права та обов`язки, визначені ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України.
Заяви та клопотання, які подаються до суду, повинні відповідати ст. 169-170 Господарського процесуального кодексу України.
Учасники справи подають докази суду у відповідності до ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення ВКЗ.
Учасники справи можуть отримувати інформацію у справі зі сторінки на офіційному вебпорталі "Судова влада України" в мережі Інтернет за вебадресою: http://court.gov.ua/fair/sud5010/ або з офіційної сторінки Господарського суду Івано-Франківської області в мережі Інтернет за вебадресою: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/, чи у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Звернутися до компетентного органу Міністерства юстиції Угорщини - Ministry of Justice, Department of Private International Law, P.O. Box 2, 1357 BUDAPEST, Kossuth tеr 2-4, 1055 BUDAPEST) з запитом щодо виконання судового доручення та вручення документів відповідачу - TJ Grand Korlatolt Felelossegu Tarsasag "kenyszertorles alatt" (Угорщина, 1051 Будапешт, вул. Надор 26, 3 поверх 1 кабінет).
Зупинити провадження по справі № 909/63/24 до виконання судового доручення про вручення судового документу чи повідомлення про неможливість такого вручення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку з урахуванням ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, в частині зупинення провадження у справі.
Ухвала підписана 06.02.2024.
Суддя Т. В. Стефанів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116793877 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Стефанів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні