Рішення
від 08.02.2024 по справі 925/1605/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2024 року Черкаси справа №925/1605/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.,

без виклику учасників справи, розглянув справу

за позовом Комунального підприємства «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради (вул.Гетьмана Сагайдачного, 12, м.Черкаси, 18036, ідентифікаційний код 03357168)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія» (вул.Смілянська, 159/2, м.Черкаси, 18008, ідентифікаційний код 30529117)

про стягнення 173 094,78 грн,

27.11.2023 Комунальне підприємство «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради звернулось у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія», у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором №26 від 18.02.2022 у розмірі 173 094,78 грн. У позовній заяві позивач також просить суд стягнути з відповідача на свою користь судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач у порушення умов укладеного між сторонами договору, здійснив скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у міську систему каналізації, за очищення яких не оплатив, що є порушенням умов договору та вимог чинного законодавства та є підставою для стягнення з відповідача плати за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах у примусовому порядку.

У своїй відповіді на відзив, яка надійшла до суду 08.01.2024, позивач зазначив, що акти відбору проб стічних вод №316 та №317 містять усі дані щодо часу та місця відбору проб та спростовує доводи позивача щодо застосування положень договору №91-221 від 12.07.2023 до спірних правовідносин, оскільки цей договір не стосується предмету спору та не може братися судом до увагу, оскільки регулює інші правовідносини між двома суб`єктами господарювання щодо централізованого водовідведення в частині очищення стічних вод.

28.12.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позовні вимоги не визнав та заперечив проти їх задоволення у повному обсязі. Відзив мотивований тим, що позовна заява не містить обґрунтованого розрахунку ціни позову у розмірі 173 094,78 грн. В актах відбору стічних вод №316 та №317 від 10.05.2023 не зазначений час проведення такого відбору. Відповідач отримав від приватного акціонерного товариства «АЗОТ» копію договору про надання послуг з централізованого водовідведення (в частині очищення стічних вод) №91-22 від 12.07.2023, який укладений між позивачем та приватним акціонерним товариством «АЗОТ». У порушення умов цього договору позивач накладає штраф на відповідача з розрахунку загальних обсягів води за визначений період, а не по окремому колодязю де виявлено перевищення. За умовами договору №91-22 від 12.07.2023 на період воєнного стану в України та протягом 90 днів після його закінчення до замовника (до позивача) не застосовуються будь-які штрафи, які передбачені цим договором. Позивачем також порушено вимоги пункту 8 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, яким прямо передбачено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, позивач, у строк не більше 5 (п`яти) робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу. Проба взята 10.05.2023, а лист-повідомлення від 09.06.2023 за вих..№2969/30 направлено позивачем лише 15.06.2023. Позивач не є виконавцем очистки стічних вод та фактично не сплачує штрафи за очистку перевищення ДК забруднюючих речовин. Крім того, грошові кошти, які нараховуються у вигляді штрафі, зараховуються на поточний рахунок позивача, який використовується останнім для проведення розрахунків (зарахування плат) за спожиту воду, а не на спеціальний рахунок для подальшої оплати штрафів приватному акціонерному товариству «АЗОТ», яке безпосередньо проводить очистку стоків міста Черкаси.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 30.11.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху надати суду докази надіслання відповідачу копії позовної заяви та копії доданих до неї документів, а саме опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, який повинен містити номер поштового відправлення на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія» вул.Смілянська, 159/2, м.Черкаси, 18008.

11.12.2023 представник позивача направив до суду заяву про усунення недоліків, до якої долучив докази, які зазначені в ухвалі від 30.11.2023.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 12.12.2023 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову у строк 15 днів з дня вручення цієї ухвали та заперечень на відповідь на відзив (у разі їх наявності) не пізніше 10 днів з дня отримання відповіді на відзив, а позивачу строк для подання відповіді на відзив відповідача на позов не пізніше 10 днів з дня отримання відзиву.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

18.02.2022 між Комунальним підприємством «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради (виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія» (споживач) було укладено договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі договір). За умовами цього договору виконавець зобов`язується надати споживачеві послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, а споживач зобов`язується оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених договором (пункт 1 договору).

Споживач зобов`язаний: раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоки; не перешкоджати здійсненню контролю за технічним станом інженерного обладнання в приміщеннях; утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання; допускати у своє житлове приміщення (інший об`єкт нерухомого майна) виконавця або його представника у порядку, визначеному законом, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів обліку (пункт 31 договору).

Виконавець має право: здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будівель, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку питної води відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»; вимагати від споживача дотримання правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території; санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, вимог інших нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг ; вимагати від споживача своєчасного проведення робіт з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з експлуатацією спільного майна, що виникли з вини споживача, або відшкодування вартості таких робіт; звертатися до суду у разі порушення споживачами умов договору (пункт 32 договору).

За умовами договору сторони домовилися про те, що розрахунок середньорічного об`єму стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення споживача або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживача, у мережі водовідведення виконавця, як при загальносплавній. так і при роздільній системі водовідведення, здійснюється у відповідності до вимог «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» №190.

Приймання стічних вод від споживача у каналізаційну мережу м.Черкаси здійснюється на підставі Правил приймання стічних вод у каналізаційну мережу м.Черкаси, затверджених рішенням Черкаської міської ради від 24.04.2019 №480.

Обсяг наданих споживачу послуг з централізованого водовідведення визначаються на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.

Гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах які скидаються споживачем у міську каналізацію, повинні відповідати Правилам приймання стічних вод у каналізаційну мережу м.Черкаси, затверджених рішенням Черкаської міської ради №490 від 24.04 2019.

За перевищення гранично допустимих концентрацій у стічних водах споживача, що скидаються ним у комунальну каналізацію, споживач сплачує водоканалу плату за скид понаднормативних забруднюючих речовин відповідно до Правил приймання.

Договір укладається строком на один рік. Якщо за місяць до закінчення цього строку жодна із сторін не повідомить письмову іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на один рік (пункт 52 договору).

Договір підписаний уповноваженими представниками виконавця та споживача та скріплений відповідними печатками підприємств.

Згідно з наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія» №1 від 04.01.2022, головний інженер Саламаха Микола Дмитрович призначений уповноваженим представником товариства для відбору проб стічних вод з правом підписання актів відбору проб стічних вод підприємства (а.с.24).

10.05.2023 з метою контролю якості та властивостей стічних вод, що скидаються відповідачем у каналізаційну мережу м.Черкаси за адресою: м.Черкаси, вул.Смілянська, 159/3 представниками позивача у присутності представника відповідача головного інженера Саламахи М.Д. з контрольних колодязів №2 та №3 був здійснений відбір разової контрольної проби. За результатами відбору були складені акти відбору проб стічних вод споживачів м. Черкаси: №316 та №317 від 10.05.2023, які були підписані представниками обох сторін без зауважень (а.с.17-18).

У акті відбору проб стічних вод №316 від 10.05.2023 зазначено, що відбір проб проведено за адресою вулиця Смілянська 159/3, місто Черкаси (контрольний колодязь №2). Мета відбору контроль якості стічної води; вид проби контрольна; спосіб відбору ручний, пробовідбірник для відбору виготовлений із нержавіючої сталі; об`єкт контрольної відібраної проби (2,5 л + 2,0 л + 0,5 л с + (0,5 л) п; об`єми паралельної та арбітражної проби відмовились.

У акті відбору проб стічних вод №317 від 10.05.2023 зазначено, що відбір проб проведено за адресою вулиця Смілянська 159/3, місто Черкаси (контрольний колодязь №3). Мета відбору контроль якості стічної води; вид проби контрольна; спосіб відбору ручний, пробовідбірник для відбору виготовлений із нержавіючої сталі; об`єкт контрольної відібраної проби (2,5 л + 2,0 л + 0,5 л с + (0,5 л) п; об`єми паралельної та арбітражної проби відмовились.

За результатом аналізу відібраних контрольних проб було виявлено перевищення допустимих концентрацій по контрольному колодязю №2: ХСК, хлоридів, іонів амонію, фосфатів, а по контрольному колодязю №3 іонів амонію та фосфатів, що було зафіксовано протоколом до рахунку про сплату за скид до системи централізованого водовідведення стічних вод із забрудненням, концентрації яких перевищують допустимі норми №25 від 31.05.2023 (далі протокол №25) (а.с.12).

Відповідно до протоколу №25 результати дослідження проб з контрольного колодязю №2: ХСК 7575,75 мгО/дм3 (максимально допустиме значення показника 400,00 мгО/дм3); хлориди 562,82 мг/дм3 (максимально допустиме значення показника 243,6 мг/дм3); іони амонію 25,60 мг/дм3 (максимально допустиме значення показника 17,1 мг/дм3); фосфати 54,73 мг/дм3 (максимально допустиме значення показника 3,7 мг/дм3). Результати дослідження проб з контрольного колодязю №3: іони амонію 39,87 мг/дм3 (максимально допустиме значення показника 17,1 мг/дм3); фосфати 7,57 мг/дм3 (максимально допустиме значення показника 3,7 мг/дм3). Обсяг стічних вод для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень за період з 30.03.2023 до 10.05.2023 становить: 1286,050 м3 31,740 м3 = 1254,31 м3. Згідно з пунктом 3.6 Правил величина плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями становить 10,00 * 13,80 грн/м3 * 1254,31 м3 = 173 094,78 грн, де 13,80 грн - тариф на централізоване водовідведення, грн/м3 з ПДВ.

Про результати лабораторних досліджень відповідача було повідомлено телефонограмою від 15.05.2023, яку прийняв заступник директора з питань охороні праці Лаврік Леонід Іванович (а.с.16).

Рахунок на оплату №128046 від 31.05.2023, протокол №25 та додаток до протоколу позивач направив на адресу відповідача, проте ці документи отримані відповідачем не були та 27.06.2023 повернулись позивачу із причиною невручення «за письмовою відмовою адресата», що підтверджене відповідним трекінгом (а.с.20-22).

26.09.2023 позивач направив відповідачу досудову вимогу №4689/12 від 25.09.2023, у якій повідомив відповідача про те, що за результатом аналізу відібраних контрольних проб було виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що було зафіксовано у протоколі №25 від 31.05.2023 та пропонував відповідачу протягом 7 календарних днів з моменту отримання цієї вимоги заплатити кошти у сумі 173 094,78 грн.

Ця вимога була отримана представником відповідача, про що свідчить його підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.11), проте залишалась відповідачем без відповіді та без задоволення, що і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду за примусовим стягненням грошових коштів за скид понаднормативних забруднень у сумі 173 094,78 грн.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при прийнятті рішення та оцінка аргументів учасників справи.

Предметом спору у цій справі є вимога позивача про стягнення з відповідача плати за скид понаднормативних забруднень у стічні води на підставі договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Правовідносини, що виникли між сторонами у справі за своєю правовою природою є відносинами у сфері надання послуг водопостачання та водовідведення.

Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила №190).

Ці Правила є обов`язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Договірні відносини між виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та споживачем здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (частина 1 статті 11 «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» у редакції, що діяла на момент складення протоколу №25 від 31.05.2023).

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №697 від 05.09.2022 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси» затверджені місцеві правила прийняття стічних вод до системи водовідведення м. Черкаси.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №272 від 15.03.2023 «Про внесення змін до Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси», внесені зміни до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 05.09.2022 №697 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси» ці Правила викладені у новій редакції (далі Правила).

Ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (також питну) для виробництва товарів та надання послуг, та скидають стічні води до міської системи централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі) (пункт 1.2 Правил).

Ці Правила регламентують умови користування системою комунального водовідведення міста Черкаси і нормативи водовідведення за кількістю і якістю стічних вод, прийнятих від споживачів у систему водовідведення міста (пункт 1.4 Правил).

Взаємовідносини між Комунальним підприємством «Черкасиводоканал» і споживачами регламентує договір на водовідведення, а також ці Правила і нормативні акти, що діють у період дії договору (пункт 1.6 Правил).

Для всіх споживачів, які визначені у пункті 1.2 розділу 1 цих Правил, що скидають стічні води в систему водовідведення м. Черкаси, встановлюються єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин (далі ДК) згідно з таблицею 1 пункту. 1.16. ДК забруднюючих речовин встановлюються, виходячи з технічних можливостей міської мережі водовідведення та очисних споруд, на підставі затверджених гранично допустимих концентрацій (далі ГДК) забруднюючих речовин, які надходять з очищеними стічними водами в водний об`єкт і якісного складу води з міської мережі водопостачання, та з урахуванням вимог Правил приймання, Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №465 від 25.03.1999, та Правил користування (пункт 1.15 Правил).

Споживачі несуть встановлену законодавством відповідальність за порушення цих Правил і за аварійні ситуації, що можуть виникнути на міських мережах водовідведення і очисних спорудах внаслідок скидання споживачем у систему централізованого водовідведення забруднень, що кількісно і якісно не відповідають вимогам цих Правил (пункт 1.18 Правил).

Комунальне підприємство «Черкасиводоканал» серед іншого має право здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів, вимагати від споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі споживачів, їх технічного стану, також документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються споживачами та спричиняють забруднення у стічних водах (сертифікати, переліки, проекти), вивозу та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод згідно з вимогами цих Правил; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; пред`являти споживачам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні цих Правил; пред`являти споживачам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам водовідведення комунальної власності, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень (пункт 2.1 Правил).

Споживачі серед іншого зобов`язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Комунального підприємства «Черкасиводоканал» за надані послуги; дотримуватись встановлених Комунальним підприємством «Черкасиводоканал» кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживача; сплачувати рахунки за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин в строки встановлені цими Правилами; компенсувати збитки, заподіяні стічними водами міській системі водовідведення, водному об`єкту або іншим споживачам міської системи водовідведення; здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим з Комунальним підприємством «Черкасиводоканал», надавати Комунальному підприємству «Черкасиводоканал» інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення (пункт 2.4 Правил).

При встановленні факту одночасного скидання до системи централізованого водовідведення декількох забруднюючих речовин у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначається за відповідною формулою, яка наведена в цьому пункті. Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк більше ніж 10, приймають Кк = 10, крім випадків, передбачених пунктом 3.7 цього розділу (пункт 3.14 Правил).

Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом відбору проб, стягується за розрахунковий період від дати попереднього відбору контрольної проби до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів (пункт 3.15 Правил).

Якщо споживач скидає стоки у міську мережу водовідведення декількома випусками, визначення коефіцієнта кратності Кк проводиться по кожному випуску. Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень проводиться на весь обсяг стічних вод, що скидається споживачем у міську мережу водовідведення за розрахунковий період, із застосуванням максимального коефіцієнта кратності Кк, отриманого в результаті такого визначення (пункт 3.17 Правил).

Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок КП «Черкасиводоканал» у строк не більше семи робочих днів з дати отримання рахунка за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та протоколу до рахунка про сплату за скид до міської мережі водовідведення стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми. У разі прострочення платежів з споживачів стягується пеня згідно з умовами договору (пункт 3.22 Правил).

Споживачі зобов`язані здійснювати самоконтроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до міської системи водовідведення. Перелік забруднень, на наявність яких провадиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються КП «Черкасиводоканал». За наявності локальних очисних споруд споживачі повинні здійснювати кількісний та якісний контроль стічних вод, що надходять, очищених стічних вод та враховувати об`єми видалених із стічних вод осадів. На вивіз та утилізацію осадів повинні бути оформлені відповідні документи (акти, накладні, рахунки), які зберігаються у споживачів не менше трьох років. Місця та періодичність відбору проб споживачами мають бути погоджені з КП «Черкасиводоканал».

Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення КП «Черкасиводоканал» у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод (пункт 6.5 Правил).

З метою контролю якості стічних вод споживачів КП «Черкасиводоканал» здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних разових проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником КП «Черкасиводоканал», який має необхідне технічне забезпечення та несе відповідальність за відбір, доставку, зберігання, оформлення документів, дотримання правил техніки безпеки при доставці проб до лабораторії. Відбір контрольних разових проб здійснюється з контрольного колодязя в присутності представника споживача та фіксується у Акті відбору проб, який підписують як представник КП «Черкасиводоканал», так і представник споживача (додаток 1 до Порядку відбору проб). У разі відмови представника споживача поставити свій підпис представник КП «Черкасиводоканал» зазначає про це в акті (пункт 6.9 Правил).

При виявленні перевищення ДК забруднюючих речовин КП «Черкасиводоканал» виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк, розрахованим за фактичними концентраціями забруднюючих речовин, згідно розділу 3 цих Правил, при цьому період, за який стягується плата, розраховується згідно з пунктом 3.15 цих Правил (пункт 6.17 Правил).

У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, КП «Черкасиводоканал» у строк не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу шляхом надсилання тексту повідомлення телефонограмою на стаціонарний або мобільний номер телефону споживача та/або електронною поштою (за наявності) (пункт 6.21 Правил).

У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, КП «Черкасиводоканал» направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та протокол до рахунку про сплату за скид до міської мережі водовідведення стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми (пункт 6.22 Правил).

Судом встановлено, що з метою контролю якості стічної води, що надходить від відповідача у каналізаційну мережу міста Черкаси, позивач здійснив відбір разової контрольної проби стічної води для вимірювання показників їх складу та властивостей.

Позивач здійснив відбір стічної води з контрольного колодязя в присутності уповноваженого представника відповідача Саламахи Миколи Дмитровича, який підписав акт відбору проб без зауважень та підтвердив відбір проб води з належного контрольного колодязя відповідача.

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах позивач провів лабораторне дослідження, за результатами якого встановив невідповідність стічної води, яку відповідач скидає в систему каналізаційної мережі міста Черкаси, Правилам приймання стічних вод у каналізаційну мережу міста Черкаси.

Невідповідність стічної води Правилам приймання стічних вод у каналізаційну мережу міста Черкаси стало підставою для нарахування позивачем відповідачу плати за скид стічних вод із перевищенням забруднюючих речовин.

За розрахунком позивача, об`єм стоків, які скидаються по випуску водовідведення з контрольним колодязем ККконтр№1, визначається за показаннями приладу обліку Sensus iPERL 020 зав.№ 8SEN01 21762742, радіомодуль №1012-176-2742 і за період з 30.03.2023 по 10.05.2023 становить 31,740 м3 (538,143 м3 - 506,403 м3).

Обсяг стічних вод для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень здійснено за період з 30.03.2023 до 10.05.2023 і визначений в об`ємі 1254,31 м3 (1286,050 м3 - 31,740 м3).

Як зазначалось судом вище, при встановленні факту одночасного скидання до системи централізованого водовідведення декількох забруднюючих речовин у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначається за відповідною формулою, яка наведена в цьому пункті. Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк більше ніж 10, приймають Кк = 10, крім випадків, передбачених пунктом 3.7 цього розділу (пункт 3.14 Правил).

Коефіцієнти кратності по випусках водовідведення з контрольними колодязями ККконтр№2 та ККконтр№3 визначаються за формулою згідно з пунктом 3.14 Правил:

Відповідно до пункту 3.14 Правил коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень позивачем прийнято 10,0, оскільки Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації більше 10,0.

Згідно з пунктом 3.6 Правил величина плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями становить: 10,0 * 13,80 грн/м3 * 1254,31 м3 = 173 094,78 грн, де 13,80 - тариф на централізоване водовідведення, грн/м3 з ПДВ.

Згідно з Правилами, споживач зобов`язаний дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках та сплачувати рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням при порушенні встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у концентрації, визначеної місцевими правилами приймання стічних вод.

Суд відхиляє твердження відповідача щодо застосування до спірних правовідносин позивача та відповідача умов договору «Про надання послуг з централізованого водовідведення (в частині очищення стічних вод)» №91-221 від 12.07.2023, який укладений між Комунальним підприємством «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради та приватним акціонерним товариством «АЗОТ».

Дослідивши зміст вказаного договору суд встановлено, що предметом регулювання цього договору є правовідносини, що виникли між Комунальним підприємством «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради та приватним акціонерним товариством «АЗОТ». Цей договір не є предметом регулювання прав та обов`язків між сторонами у цій справі та не спростовує обставин скидання відповідачем стічних вод із перевищенням вмісту забруднюючих речовин.

З огляду на зобов`язання відповідача вносити плату за скид стічних вод, у тому числі і за понаднормативним забрудненням та встановлення судом порушення відповідачем цього зобов`язання, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 173 094,78 грн є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, сплачена сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача пропорційно до задоволених вимог у сумі 2684,00 грн.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія» (вул.Смілянська, 159/2, м.Черкаси, 18008, ідентифікаційний код 30529117) на користь Комунального підприємства «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради (вул.Гетьмана Сагайдачного, 12, м.Черкаси, 18036, ідентифікаційний код 03357168) 173 094,78 грн та 2684,00 грн заборгованості.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.02.2024
Оприлюднено12.02.2024
Номер документу116887788
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —925/1605/23

Судовий наказ від 08.05.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Постанова від 17.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сулім В.В.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 20.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сулім В.В.

Ухвала від 05.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сулім В.В.

Рішення від 08.02.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 12.12.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 30.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні