ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/749/24 Провадження № 2/636/1015/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про залишення позовної заяви без руху з наданням
терміну для усунення недоліків
12 лютого 2024 року місто Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Гуменний З.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , третя особа: П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора, про усунення від права спадкування та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про усунення від права спадкування та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, в якій просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_4 право власності: на 1/4 частку спадкового майна, а саме квартири АДРЕСА_1 ; визнати за ним в порядку спадкування за заповітом після померлої ОСОБА_4 право власності: на 1/2 частку спадкового майна, а саме житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ; та квартиру АДРЕСА_3 . Також у позовних вимогах заявлені клопотання про витребування доказів.
Розглянувши позовну заяву, вважаю, що вона подана до суду без дотримання вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Проте, вказаному положенню закону позовна заява не відповідає, оскільки, вказуючи, що спадкування відбувається за заповітом, позивачем не викладається обставин та не зазначається доказів того, чи був взагалі заповіт та чи не був даний заповіт змінений/відмінений на час смерті спадкодавця; чи не укладалися спадкодавцем спадкові договори.
Крім того, у позовній заяві не вказана ціна позову та не надані відомості щодо дійсної вартості спадкового майна на час розгляду спору, що унеможливлює визначити розмір судового збору, який повинен бути сплачений при пред`явлені позову. Взагалі у позові зазначено, що позов не містить вимог майнового характеру. Хоча, відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України, ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно. Вартістю майна, розмір якої визначений у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» (із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України від 25.05.1998 за №15), а саме: у пункті 12, зокрема передбачено, що «в ході вирішення питання про грошові стягнення у справах за позовами про захист права приватної власності на майно, суди мають виходити з того, що вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутністю за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. При цьому, під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості».
Натомість звертаючись до суду з позовом майнового характеру про визнання права власності на майно, позивач невірно зазначив про те, що позов не містить вимог майнового характеру.
У зв`язку з цим, позивач має зазначити ціну вказаного позову, виходячи із вартості спадкового майна, а також додати до позовної заяви відповідні докази (експертну оцінку тощо), які підтверджують (визначають) вартість вказаного нерухомого майна станом на момент подачі позову.
Тобто, позивачу необхідно надати докази щодо вартості спадкового майна на час розгляду спору та квитанцію про доплату судового збору, розмір якого відповідно до п. п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», становить 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (15140,00 грн.) з урахуванням сплаченого судового збору.
До того ж необхідно враховувати, що судовий збір справляється з урахуванням загальної суми позову також у разі: подання позову одним позивачем до кількох відповідачів.
Також, позовна заява не містить викладу обставин щодо усунення від права спадкування.
До того ж не надано жодного доказу щодо належності спадкового майна спадкодавцю, при цьому надано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, яке входить до спадкового майна, але яке належить відповідачу ОСОБА_2 .
Також до позову наданий Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання, який втратив чинність у зв`язку втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», і на теперішній час, документом, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час його формування, є витяг із реєстру територіальної громади, який підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.
Зазначені обставинимають істотнезначення длявирішення судомпитання щодонаявності споруза данимпозовом. В зв`язку з зазначеними недоліками позовної заяви вирішення питання про відкриття провадження в даній справі буде передчасним.
Крім того, у позовних вимогах заявлене клопотання про витребування доказів, однак позивачем не обґрунтовано заявлене клопотання відповідно до вимог ЦПК України.
Відповідно до ст. 84 УЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175і177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Тому впорядку ст.185ЦПК України позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для виправлення недоліків.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв`язку з наведеним, вимога суду про усунення недоліків позовної заяви не є порушенням права на справедливий судовий захист.
Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Керуючись ст. ст. 175-176, 185 ЦПК України, суддя,
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , третя особа: П`ята Харківська міська державна нотаріальна контора, про усунення від права спадкування та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків поданої позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали,роз`яснивши,що уразі невиконанняумов ухвали у строк, встановлений судом, позовна заява буде вважатися неподаною і повернена позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2024 |
Оприлюднено | 13.02.2024 |
Номер документу | 116908931 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гуменний З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні