Справа № 686/32604/23
Провадження № 2/686/1623/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
09 лютого 2024 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Колієв С.А. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Першої Хмельницької державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 , Хмельницької міської ради про встановлення факту незаконної зміни адреси місцезнаходження будинку, зобов`язання внести зміни до правовстановлюючих документів щодо адреси їх місцезнаходження та внесення відповідних змін до державного реєстру реєстрації права на нерухоме майно в частині їх адреси місцезнаходження,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Першої Хмельницької державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 , Хмельницької міської ради про встановлення факту незаконної зміни адреси місцезнаходження будинку, зобов`язання внести зміни до правовстановлюючих документів щодо адреси їх місцезнаходження та внесення відповідних змін до державного реєстру реєстрації права на нерухоме майно в частині їх адреси місцезнаходження.
Окрім того, позивач просив звільнити його від сплати судового збору, оскільки являється інвалідом 3 групи та перебуває на лікуванні.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.12.2023 року головуючим суддею визначений суддя Продан Б.Г.
Ухвалою суду від 14.12.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Питання про звільнення судового збору судом не вирішувалося.
Ухвалою суду від 07.02.2024 задоволено заяву про самовідвід судді Продана Б.Г. та справу передано для здійснення повторного автоматизованого розподілу.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.02.2024 року головуючим суддею визначений суддя Колієв С.А.
Враховуючи вищевикладене, вважаю необхідним прийняти дану цивільну справу до свого провадження.
Щодо звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється ст. 8 Закону України «Про судовий збір»із змінами внесенимиЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року, що набрав чинності 01.09.2015 року. А саме: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зазначене положення закону кореспондується з приписами ч. 1 ст. 82 ЦПК України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом.
Разом з тим, у відповідності до правової позиції, викладеної у постанові у п. 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17.10.2014р. "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах", єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПКповинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Між тим, з урахуванням дії принципу змагальності, питання щодо звільнення від сплати судового збору вправі поставити перед судом позивач шляхом подання відповідного обґрунтованого клопотання, у якому повинно бути наведено обставини, котрі свідчать про незадовільне скрутне матеріальне становище особи, та подати суду відповідні докази. Такими доказами можуть бути, зокрема, документи про рівень доходу позивача, документи про заборгованість за комунальні послуги, документи про стягнення заборгованості з позивача в межах виконавчого провадження, відомості про відсутність рухомого чи нерухомого майна, від яких позивач може отримувати доходи, тощо.
Оскільки, позивач не подав до суду належні докази на підтвердження обставин того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за подану заяву у встановлений законом порядку, а довідка про стан здоров`я на думку суду не свідчить про незадовільний майновий стан позивача, клопотання про витребування таких доказів не подав, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору.
Дослідивши матеріали позовної заяви, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом встановлено, що позивач не надав документи, що підтверджують сплату судового збору.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день подання позивачем позову становить 1211,20 грн.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У поданій ОСОБА_1 позовній заяві останнім заявлено чотири вимоги немайнового характеру (встановлення факту незаконної зміни адреси місцезнаходження будинку, зобов`язання внести зміни до двох правовстановлюючих документів щодо адреси їх місцезнаходження та внесення відповідних змін до державного реєстру реєстрації права на нерухоме майно в частині їх адреси місцезнаходження).
Відтак, позивач повинен був сплати судовий збір за подання такого позову у загальному розмірі і надати суду документ, що підтверджує його сплату в сумі 4844,48 грн.
Отже, позивачу необхідно надати суду оригінал документу, що підтверджує сплату судового збору, відповідно до частини четвертої статті 177 ЦПК України.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві, що встановлено положеннями частини третьої ст. 185 ЦПК України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 211, 274-279, 177, 185 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя-
постановив:
Прийняти до провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Першої Хмельницької державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 , Хмельницької міської ради про встановлення факту незаконної зміни адреси місцезнаходження будинку, зобов`язання внести зміни до правовстановлюючих документів щодо адреси їх місцезнаходження та внесення відповідних змін до державного реєстру реєстрації права на нерухоме майно в частині їх адреси місцезнаходження.
В задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 доПершої Хмельницькоїдержавної нотаріальноїконтори, ОСОБА_2 ,Хмельницької міськоїради провстановлення фактунезаконної зміниадреси місцезнаходженнябудинку,зобов`язання внестизміни доправовстановлюючих документівщодо адресиїх місцезнаходженнята внесеннявідповідних зміндо державногореєстру реєстраціїправа нанерухоме майнов частиніїх адресимісцезнаходження залишити без руху та надати позивачу строк п`ятьднів з дня отримання ним ухвали для усунення недоліків (надати оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 4844,48 грн.).
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення ним недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2024 |
Оприлюднено | 14.02.2024 |
Номер документу | 116944907 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Колієв С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні