Справа №127/1335/17
Провадження №1-кп/127/431/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
судді-доповідача: ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря ОСОБА_4 ,
сторони обвинувачення: прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
представника потерпілого: ОСОБА_7 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду №13 кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_8 у вчиненнікримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190 КК України, відомості про які внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12014020250000029 від 10.02.2014,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває обвинувальний акт в кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190 КК України.
Прокурор ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням про оголошення ОСОБА_8 у міжнародний розшук та застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, які мотивовані тим, що обвинувачений неодноразово не з`являвся у судові засідання, причини неявки не повідомляв, в зв`язку з чим його було оголошено в розшук. Відповідно до інформації з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України, ОСОБА_8 26.02.2022 о 15:00 год. здійснив виїзд з території України через пункт перетину кордону Порубне. Зважаючи на те, що обвинувачений ухиляється від явки до суду, виїхав за межі України не повідомивши про це суд та прокурора, наявні підстави для оголошення його у міжнародний розшук та застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Представник потерпілого ОСОБА_7 підтримала заявлені прокурором клопотання, просила їх задовольнити.
Захисник ОСОБА_9 з приводу заявлених прокурором клопотань покладалась на розсуд суду.
Заслухавши клопотання прокурора, думку учасників, дослідивши наявні у суду матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 02.09.2022 ОСОБА_8 було оголошено в розшук, надано дозвіл на затримання та зупинено розгляд кримінального провадження.
Відповідно до інформації з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України, ОСОБА_8 26.02.2022 о 15:00 год. здійснив виїзд з території України і назад не повертався.
Статті 281, 335 КПК встановлюють підстави та порядок оголошення розшуку підозрюваного, обвинуваченого, за змістом яких розшук оголошується постановою слідчого або прокурора, у тому числі, якщо підозрюваний перебуває за межами України та не з`являється без поважних причин на виклик, а також ухвалою суду, якщо обвинувачений ухилився від суду. При цьому, згідно ст. 335 КПК, якщо розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошений ухвалою суду, то організація її виконання доручається слідчому та/або прокурору, які, у свою чергу, уповноважені здійснювати розшукові заходи, у тому числі відповідно до ст. 281 КПК.
Однак, чинним КПК України не регламентовано поняття «міжнародний розшук» та не розкрито змісту зазначеного терміну. При цьому поняття «міжнародний розшук» використовується в цьому кодексі як обов`язкова підстава для здійснення спеціального досудового розслідування чи провадження.
Разом з тим, діє Інструкція про порядок використання правоохоронними органами України інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції Інтерпол затверджена спільним Наказом №613/380/93/228/414/510/2801/5 від 17 серпня 2020 року Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України, яка визначає, що міжнародне співробітництво правоохоронних органів України з органами Інтерполу, НЦБ іноземних держав, компетентними органами іноземних держав та міжнародними установами з використанням інформаційної системи Інтерполу здійснюється з питань та у формах, визначених правилами Інтерполу, тощо.
Розділом IV Інструкції визначений порядок запитування публікації оповіщень Генеральним секретаріатом Інтерполу.
Згідно п. 1 вказаного розділу Інструкції, уповноважений підрозділ (структурний підрозділ центрального органу управління поліції, який забезпечує реалізацію повноважень Національної поліції України із здійснення представництва та виконання зобов`язань України в Інтерполі та повноважень Національної поліції України як Національного центрального бюро Інтерполу) запитує публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо осіб, які розшукуються з метою їх затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції) в Україну. Для запиту публікації Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення правоохоронний орган України надсилає уповноваженому підрозділу формуляр для запиту публікації Червоного оповіщення (додаток 1), а також певну інформацію та документи, серед яких завірену копію ухвали суду про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (у тому числі в перекладі на одну з робочих мов Інтерполу) на стадії судового розгляду.
Відповідно до п. 7 розділу III Інструкції уповноважений підрозділ у разі одержання запитів/звернень здійснює їх попередню оцінку щодо обґрунтованості, повноти, правильності оформлення, відповідності правилам Інтерполу.
Згідно п. 1 ч. 7 ст. 42 КПК України обвинувачений зобов`язаний прибути за викликом до суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк заздалегідь повідомити про це суд.
За змістом ч. 2 ст. 318 КПК України явка обвинуваченого у судове засідання є обов`язковою.
Встановлення місця перебування обвинуваченого та доставлення його до суду є необхідною умовою для успішного закінчення судового провадження. З цією метою відповідними суб`єктами здійснюється розшук особи, яка ухиляється від суду.
Розшук може відбуватися на території України, бути міждержавним та/або міжнародним. Метою для усіх видів розшуку є отримання інформації про місцезнаходження розшукуваної особи та подальшого доставлення її до суду, правоохоронного органу.
Міжнародний розшук це регламентований нормами національного та міжнародного законодавства комплекс оперативно-розшукових, інформаційно-довідкових, адміністративно-перевірочних заходів, слідчих (розшукових) дій й негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, що здійснюються на території держав-членів Інтерполу з метою встановлення місця знаходження оголошених у розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді та суду й ухиляються від відбування кримінального покарання.
Органом, що здійснює повноваження щодо оголошення особи в міжнародний розшук, є Генеральний секретаріат Інтерполу. Компетентні правоохоронні органи запитуючої держави є лише ініціаторами, які діють через відповідне РА НЦБ Інтерполу.
З огляду на вищезазначене, підстави для оголошення обвинуваченого у міжнародний розшук відсутні, тому клопотання прокурора в даній частині не підлягає задоволенню, оскільки національний суд не є органом, що здійснює повноваження, щодо оголошення особи в міжнародний розшук.
Що стосується питання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, суд зазначає наступне.
Статтею 575 КПК України передбачено, що видача особи в Україні може бути запитана лише на підставі ухвали слідчого суду або суду про тримання особи під вартою, якщо така видача запитується для притягнення до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Під час судового розгляду кримінального провадження обґрунтовано встановлено наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, що ОСОБА_8 обвинувачується у вчиненні кримінального проступку та особливо тяжкого злочину за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до дванадцяти років, а також те, що він ухиляється від суду.
Згідно ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 цього Кодексу.
Вислухавши пояснення сторін кримінального провадження, а також, те що обвинувачений ОСОБА_8 відсутній за місцем постійного проживання, до суду на виклики не з`являється, оголошений у розшук на території України, наявні відомості про перетин ним кордону України, суд приходить до висновку, що відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України жоден із більш м`яких запобіжних заходів не може бути застосовано.
Отже, з урахуванням встановлених обставин суд прийшов до висновку про задоволення клопотання прокурора про обрання обвинуваченому запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Виконання ухвали доручити працівникам Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області та прокурору Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_5 .
Керуючись ст. ст. 42, 177, 183, 193, 197, 281, 314, 323, 335, 575 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора про оголошення обвинуваченого ОСОБА_8 у міжнародний розшук та застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою задовольнити частково.
Обрати відносно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190 КК України, відомості про які внесено в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12014020250000029 від 10.02.2014 зупинити до розшуку ОСОБА_8 .
Виконання ухвали доручити працівникам Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області та прокурору Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_5 .
Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.
Про виконання ухвали повідомити суд.
Суддя-доповідач:
Судді:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2024 |
Оприлюднено | 16.02.2024 |
Номер документу | 117007009 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Іванченко Я. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні