Рішення
від 13.02.2024 по справі 916/5130/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5130/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О.А., за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В., розглянувши матеріали справи № 916/5130/23:

За позовом: Керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Дмитрівська, 63; код ЄДРПОУ - 03528552), в інтересах держави,

в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації (65032, м. Одеса, проспект Шевченка, 4; код ЄДРПОУ 00022585)

до відповідача: Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, Одеська область, Ізмаїльський район, м. Рені, вул. Вознесенська, 139; код ЄДРПОУ - 35549578)

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

про визнання незаконними та скасування рішення сесії міської ради, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки, державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку та зобов`язання повернути земельну ділянку

з підстав незаконності рішення органу місцевого самоврядування щодо розпорядження спірної земельною ділянкою

За участю представників сторін:

від прокуратури: Капустін М.В.;

від позивача: Колесніков О.В.;

від відповідача: Пройка С.В.;

від третьої особи: Скрипка О.О.

СУТЬ СПОРУ: у листопаді 2022 року Керівник Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області про:

- визнання незаконним та скасування рішення Ренійської міської ради № 872-VІІІ від 27.07.2023 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населеного пункту с. Котловина Ізмаїльського району Одеської області" в частині затвердження такої документації щодо спірної земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 15,2857 га;

- усунення перешкод державі в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою площею 0,2824 га шляхом скасування державної реєстрації права комунальної власності Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на земельну ділянку площею 15,2857 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, що розташована за межами населених пунктів Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (запис про речове право № 51265780 від 03.08.2023, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2776759651241) з одночасним припиненням права комунальної власності;

- усунення перешкод державі в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою площею 0,2824 га шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 площею 15,2857 га в Державному земельному кадастрі з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки;

- усунення перешкод державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом зобов`язання Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області повернути у власність держави в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації земельну ділянку площею 0,2824, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 та має 5 поворотних точок за наступними координатами:

№ 1 - координати: X - 5 040 417,311, Y-3 224 278,046;

№ 2 - координати: X - 5 040 433,024, Y-3 224 272,976;

№ 3 - координати: X - 5 040 433,3 85, Y-3 224 273,590;

№ 4 - координати: X - 5 040 471,790, Y-3 224 442,560;

№ 5 - координати: X - 5 040 45 5,080, Y-3 224 442,560.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідно до схеми розміщення земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 15,2857 га відносно державного кордону України та Республіки Молдова, виготовленої Державним підприємством "Одеський науково-дослідний інститут та проектний інститут землеустрою", вбачається, що частина вищевказаної земельної ділянки площею 0,2824 га з визначеними координатами поворотних точок Х та У знаходиться в смузі відведення шириною 50 м від лінії державного кордону України та Республіки Молдова, тобто у прикордонній смузі.

Таким чином прокурор наголошує, що встановлення факту розташування спірної земельної ділянки в межах прикордонної смуги свідчить про належність вказаної ділянки до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих у межах прикордонної смуги. При цьому прокурор зауважує, що землі оборони можуть перебувати лише в державній власності та не підлягають передачі до комунальної чи приватної власності, а також щодо таких земель встановлений спеціальний режим їх використання.

З огляду на викладене, на думку прокурора, рішення Ренійської міської ради № 872-VІІІ від 27.07.2023 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населеного пункту с. Котловина Ізмаїльського району Одеської області" в частині затвердження такої документації щодо спірної земельної ділянки площею 15,2857 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, прийнято поза межами повноважень відповідної міської ради, що визначені ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, а також прийняте в порушення вимог статей 6, 14, 19 Конституції України, статей 3, 15-2, 17, 20, 77, п. в ч. 4 ст. 88, 122 Земельного кодексу України, ст. 3 Закону України "Про використання земель оборони", а відтак вказане рішення підлягає визнанню незаконним та скасуванню в порядку, визначеному статтями 16, 21, 393 Цивільного кодексу України та статтями 152, 155 Земельного кодексу України.

Також прокурор вказує, що наразі спірна земельна ділянка зареєстрована на праві власності за Ренійською міською радою, проте частина вказаної ділянки площею 0,2824 га в силу закону не може належати до земель сільськогосподарського призначення та перебувати в комунальній власності, тому, за ствердженнями прокурора, права держави на реалізацію усіх правомочностей щодо земель оборони, а саме користування і розпорядження нею, підлягають захисту шляхом усунення перешкод у здійсненні права розпорядження цією частиною земельної ділянки шляхом скасування рішень державного реєстратора про державну реєстрацію прав та скасування державної реєстрації прав на земельну ділянку у Державному земельному кадастрі. Разом з тим, враховуючи положення статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" для забезпечення державі реальної та безперешкодної можливості реалізувати усі правомочності власника щодо частини спірної земельної ділянки із кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 0,2824, прокурор вважає, що необхідно усунути перешкоди у здійсненні права користування та розпорядження майном шляхом скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку площею 15,2857 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, що розташована за межами населених пунктів Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.

Крім того прокурор вважає, що порушені права адміністрації підлягають захисту також шляхом скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з закриттям Поземельної книги, оскільки при реєстрації останньої як ділянки сільськогосподарського призначення, з цільовим призначення 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, не враховані законодавчо встановленні межі прикордонної смуги, що належить до земель оборони та, можуть перебувати виключно в державній власності.

Між тим прокурор зазначає, що порушені права та законні інтереси держави в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації підлягають захисту шляхом зобов`язання Ренійської міської ради повернути земельну ділянку площею 0,2824 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 та має 5 поворотних точок.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.11.2023 р. позовну заяву Керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області в інтересах держави в особі Одеської обласної державної (військової) прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/5130/23 за правилами загального позовного провадження, при цьому підготовче засідання з викликом учасників справи призначено на 19 грудня 2023 р. о 10:40 год. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

12.12.2023 року Ренійською міською радою Ізмаїльського району Одеської області подано до господарського суду відзив на позов (вх. № 44668/23), в якому міська рада проти заявленого позову заперечує в повному обсязі та просить у його задоволенні відмовити. Так, в обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, площею 40,2857 га, із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (комунальної власності) входила раніше до переліку сільськогосподарських земель, які зазначені в Державному акті на право колективної власності на землю, масив № 5, загальною площею 1705,9 га, колишнього ВАТ Насінницький радгосп "Победа", що в свою чергу підтверджується відповідними доказами, з огляду на що вказана земельна ділянка, як за природніми властивостями, так і в силу ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції станом на 2019 рік), відносилась до земель сільськогосподарського призначення.

Таким чином, міська рада наголошує, що на момент прийняття рішення Ренійської міської ради № 872-VIII від 27.07.2023 року така земельна ділянка відносилась до категорії земель із цільовим призначенням: для сільськогосподарського призначення, будь-яких рішень стосовно зміни її цільового призначення не приймалися, тому докази того, що саме ця земельна ділянка належала до категорії земель із цільовим призначенням "землі оборони" - у позовній заяві відсутні. При цьому відповідач зауважує, що земельна ділянка прикордонної смуги, на яку вказує позивач у своєму позові, не була сформована відповідно положень ст.79-1 Земельного кодексу України, в постійне користування не надавалась. Разом з тим міськрада вважає, що третя особа Військова частина НОМЕР_1 вправі набути право постійного користування на частину земельної ділянки, ту, яку вважає за необхідне для виконання покладених на неї завдань, із земельної ділянки 5124181200:01:001:0447 в порядку, визначеному ст. 123 Земельного кодексу України, звернувшись до Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, при цьому після надання земельної ділянки в постійне користування відповідно буде змінено її цільове призначення та передано її у державну власність відповідно до ст. 117 Земельного кодексу України. Також відповідач вважає недоречними посилання прокурора на належність спірної ділянки до земель оборони, оскільки доказів, які б вказували про приналежність частини земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, орієнтовною площею 0,2824 га, що розташована за межами населеного пункту с. Котловина Ізмаїльського району Одеської області, ним до позову не надано. Крім того міська рада вказує, що прокурор посилається на демаркаційні документи, урегульовані "Положенням про демаркацію між Україною та Республікою Молдова", що затверджено Законом України № 1372-ІV від 10.12.2003 та вказує на перелік підсумкових "демаркаційних документів", однак, у додатках позовної заяви відсутні такі докази, як каталог координат і висот прикордонних знаків. Також відповідач додає, що прокурор посилається у позовній заяві як на докази наявності накладень та перетинів поворотних точок частини земельної ділянки в межах 50 метрової прикордонної смуги, на лист ДП "Одеського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою" від 21.08.2023 № 939 та схему розміщення меж земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області, однак відповідач вважає, що вказані лист та схема не є правовстановлюючим документом, оскільки не містить відомостей про наявність лінії прикордонних інженерних споруджень або на якій відстані розташована ця частина вищевказаної земельної ділянки площею 0,2824 га до лінії державного кордону, а містить інформацію про схему розміщення меж земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області, та як у ній зазначено, носить лише інформаційний характер. При цьому міська рада вважає, що доказів того, що відстань від лінії державного кордону до межі земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 є меншою, ніж 30 метрів, прокурором до позовної заяви не додано, також не надали доказів фактичного розташування прикордонних інженерних споруд до меж спірної земельної ділянки.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.12.2023 р. залучено до участі у справі № 916/5130/23 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Військову частину НОМЕР_1 ; розгляд справи відкладено на 09 січня 2024 р. о 12:00 год.; зобов`язано відповідача надіслати копію відзиву з додатками залученій третій особі та встановити третій особі строк для надання пояснень щодо позову та відзиву до 09.01.2024 року.

22.12.2023 року Заступник керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області надав суду відповідь на відзив вважає доводи відповідача необґрунтованими. Так, із посиланнями на ч. 3 ст. 22 Закону України "Про державний кордон України", ч. 2 ст. 115 ЗК України та ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про використання земель оборони" прокурор вказує, що земельні ділянки шириною до 50 метрів від лінії державного кордону в межах прикордонної смуги, яка встановлена вздовж державного кордону України з Республікою Молдова, належать до земель оборони, які можуть перебувати лише в державній власності і не підлягають передачі до комунальної чи приватної власності. Таким чином, за ствердженнями прокурора, розташування спірної земельної ділянки в межах прикордонної смуги свідчить про належність цієї земельної ділянки до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих у межах прикордонної смуги. Наразі прокурор наголошує, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прикордонної смуги необхідно виходити з її нормативних розмірів шириною 30-50 метрів, установлених ч. 3 ст. 22 Закону України "Про державний кордон України" та абз. 2 ч. 3 ст. 77 ЗК України, оскільки не розроблення і незатвердження окремого проекту землеустрою щодо встановлення прикордонної смуги не свідчить про її відсутність, так як розміри (ширина) прикордонної смуги встановлені законом. На думку прокурора, з урахуванням законодавчо встановлених розмірів (ширини) прикордонної смуги, а також схеми розміщення меж земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 щодо державного кордону України з Республікою Молдова вбачається, що частина цієї земельної ділянки площею 0,2824 га з визначеними координатами поворотних точок X та Y розташована у смузі відведення шириною 50 метрів від лінії державного кордону, тобто у прикордонній смузі.

Також прокурор зазначає, що при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:1176 відповідачем також мали бути враховані законодавчі обмеження, визначені абз. 2 ч. 3 ст. 77 ЗК України, ч. З ст. 22 Закону України "Про державний кордон України" (в редакціях, чинних з 01.01.2020), щодо неможливості формування в межах 30-50 метрів від лінії державного кордону України земельних ділянок іншого цільового призначення, ніж землі оборони. Стосовно надання каталогу координат і висот прикордонних знаків прокурор вказує, що вказані документи не можуть бути надані до суду, оскільки мають чинний гриф обмеження доступу, про що свідчить лист Міністерства закордонних справ України від 25.09.2023 № 72/17-412-113835. За таких обставин, прокурор вважає, що Ренійською міською радою не спростовано доводи прокуратури, що частина земельної ділянки приватної форми власності з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 площею 0,2824 га розташована в межах прикордонної смуги шириною 50 метрів уздовж лінії державного кордону України з Республікою Молдова.

29.12.2023 року від відповідача надійшли до господарського суду заперечення на відповідь на відзив прокурора (вх. №47479/23), в яких Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області не визнає зазначених позивачем у позовній заяві та відповіді на відзив обставин, з огляду на що просить у задоволенні позовної заяви відмовити. Так, відповідач зазначає, що доказів того, що саме ця частина спірної земельної ділянки розташована шириною, а саме в межах 30 метрів від лінії державного кордону України з Республікою Молдова - розрахунків цієї відстані до суду не надано. Також міська рада просить взяти до уваги той факт, що позивачем не надано доказів та підтверджуючих документів, жодного нормативного акту, міжнародного договору, якими визначається кордон між державою Україна та Республікою Молдовою. За ствердженнями відповідача, прокурором до матеріалів справи не було надано жодних доказів внесення Державного кордону до Національної кадастрової системи, до відповіді до відзиву надана лише копія листа Міністерства Закордонних Справ України від 25.09.2023 р., де вказана інформація про те, що створення демаркаційних документів не завершено, і, відповідно, робочі матеріали демаркації до їх затвердження не можуть бути передані іншим користувачам в якості офіційного інструменту для подальшого використання в роботі. Тому відповідач вважає, що усі посилання позивача у своєму відзиву на ст. 1 Договору між Україною і Республікою Молдовою про Державний кордон від 18.08.1999 та документи делімітації, які є невід`ємною частиною цього договору, є недоречними.

Крім того, 29.12.2023 року Ренійською міською радою Ізмаїльського району Одеської області подані до суду додаткові пояснення (вх.№47489/23), в яких міськ рада зауважила, що до відзиву надавалось документальне підтвердження повноважень представництва Світлани Пройка, такі як: Положення про юридичний відділ апарату виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, посадова інструкція головного спеціаліста юридичного відділу та розпорядження про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста юридичного відділу, з огляду на що відповідач вважає, що надані документи є належними доказами наявності повноважень особи, яка може представляти інтереси Ренійської міської ради.

08.01.2024 року від третьої особи Військової частина НОМЕР_1 надійшли до суду пояснення, в яких третя особа вказує, що Ізмаїльський район Одеської області, в тому числі Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області, входить в зону відповідальності Військової частини НОМЕР_1 , де безпосередньо виконує поставлені перед Державною прикордонною службою України завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України. З огляду на викладене військова частина вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими та повністю підтримує їх.

Також 08.01.2024 року від Військової частина НОМЕР_1 надійшли до суду пояснення щодо відзиву (вх. № 704/24), в яких третя особа із твердженнями відповідача, викладеними у відзиві на позову, не погоджується, зазначаючи, що оформлення Ренійською міською радою Ізмаїльського району Одеської області права комунальної власності на земельну ділянку вздовж державного кордону призвело до неможливості відведення земельної ділянки під лінії прикордонних інженерних споруд, що в свою чергу призводить до неналежної охорони державного кордону та обороноздатності країни.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.01.2024 р. закрито підготовче провадження по справі № 916/5130/23 та призначено справу до судового розгляду по суті; судове засідання призначено на 22 січня 2024 р. об 11:40 год.; явку учасників справи визнано обов`язковою.

22 січня 2024 року у судовому засіданні оголошено перерву до 01 лютого 2024 року на 10:00 год.

30.01.2024 року до господарського суду від Заступника керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області надійшли пояснення у справі № 916/5130/23 (вх.№ 3919/24).

01 лютого 2024 року у судовому засіданні було оголошено перерву до 13 лютого 2024 року об 11:00 год.

13.02.2024 року від Заступника керівника Одеської обласної прокуратури за вх.№ 5845/24 надійшли до суду додаткові пояснення щодо віднесення частини земельної ділянки площею 0,2824 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 площею 15,2852 га до земель оборони у зв`язку з її розташуванням у законодавчо встановлених межах прикордонної смуги.

Під час розгляду справи прокурор, позивач та третя особа позов підтримали. Представник відповідача проти заявленого позову заперечував, просив у його задоволенні відмовити.

В С Т А Н О В И В :

Із Державного акту на право колективної власності на землю від 21.01.1999 р., серія ОД 19-8001, вбачається, що Відкритому акціонерному товариству Насінницькому радгоспу "Победа" на підставі рішення ІІІ позачергової сесії ХХІІІ Котловинської сільської Ради народних депутатів від 03.08.1998 р. передано у колективну власність 5267,6 га землі, яка розташована у с. Котловина Ренійського району Одеської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказаний Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землі за № 1.

Рішенням 36 сесії VІІ скликання Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області № 226-VІІ від 18.04.2019 р. "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, що належали ВАТ Насінницький радгосп "Победа" на праві колективної власності з метою передачі земельної ділянки у довгострокову оренду" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення комунальної власності сільської ради, що належали ВАЗ "Перемога" на праві колективної власності орієнтовною площею 100,00 га з метою передачі земельної ділянки у довгострокову оренду; зобов`язано сільського голову ( ОСОБА_2 ) звернутись до суб`єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом для розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, комунальної власності сільської ради; вирішено технічну документацію погодити в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, та подати до сільської ради для її затвердження та передачі земельної ділянки в оренду.

Так, на виконання вказаного рішення № 226-VІІ від 18.04.2019 р. на підставі договору № 656-19т від 09.12.2019 р. Приватним підприємством "Тайзер Експо Україна" було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (за межами населеного пункту), в тому числі і земельну ділянку з кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, площею 40,2857 га з цільовим призначенням "для сільськогосподарського призначення".

Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, загальною площею 40,2857 га, цільове призначення якої для сільськогосподарського призначення, сформована в результаті проведення у 2019 році інвентаризації земель сільськогосподарського призначення на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області. За результатами інвентаризації була оформлена технічна документація щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебували у колективній власності (за межами населених пунктів) на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області.

Із довідки Відділу у Ренійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 08.01.2020 року № 97-15-0.360-17/176-20, виданої Котловинській сільській раді Ренійського району Одеської області, вбачається інформація, що згідно державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності (за даними форми 6-зем) станом на 01.01.2016 р. земельні ділянки комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 93,5210 га підлягають інвентаризації, розташовані на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (за межами населеного пункту), числяться в рядку 06 - сільськогосподарські товариства (ВАТ "Насінницький радгосп "Перемога") як: сільськогосподарські землі (графа 03), у тому числі сільськогосподарські угіддя (графа 04), з них рілля (графа 05).

При цьому листом від 11.01.2020 року за вих.№ 45/176-20 на заяву Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області щодо надання відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою, Відділ у Ренійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надав відомості зі Схеми землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Ренійського району Одеської області (додаток на 1 аркуші Відомості зі Схеми землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Ренійського району Одеської області з позначенням місця розташування земельних ділянок комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які підлягають Інвентаризації на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Так, із наявного в матеріалах справи Висновку про розгляд технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (за межами населеного пункту) від 24.01.2020 року, виданого Відділом у Ренійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Приватному підприємству "Тайзер Експо Україна", вбачається наступна інформація: 1) замовник документації із землеустрою - Котловинська сільська рада в особі сільського голови Каранфіла Д.М.; 2) розробник документації із землеустрою - ПП "Тайзер Експо Україна"; 3) підстава розроблення документації із землеустрою - рішення тридцять шостої сесії Котловинської сільської ради VII скликання від 18.04.2019 року № 226-VII; 4) основні характеристики об`єкта інвентаризації: а) місце розташування - Котловинська сільська рада Ренійського району Одеської області (за межами населеного пункту), б) кількість земельних ділянок, загальна площа: 3 земельних ділянки площею 93,5210 га; в) категорія земель, цільове призначення та угіддя, категорія сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, угіддя рілля; г) форма власності: комунальна; д) належність земельних ділянок до особливо цінних земель: відносяться до особливо цінних земель; 5) необхідність проведення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації: відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" технічна документація підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації; 6) аналіз документації із землеустрою на відповідність земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно - правовим актам: відповідає; 7) зауваження: відсутні; 8) підсумкова оцінка (погоджується / не погоджується): технічна документаціє із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (за межами населеного пункту) погоджується.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.03.2020 року № НВ-5114102612020, земельна ділянка з кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, загальною площею 40,2857 га, що розташована в Одеській області, Ренійський район, Котловинська сільська рада (за межами населеного пункту) із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, 30.03.2020 була зареєстрована Відділом у Ренійському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області (підстава здійснення державної реєстрації технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, 09.12.2019, ПП "Тайзер Експо Україна", ОСОБА_3 ).

Додатком до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.03.2020 року № НВ-5114102612020 є Кадастровий план земельної ділянки 5124181200:01:001:1176.

Крім того, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.03.2020 року № НВ-5114102822020, земельна ділянка з кадастровим номером 5124181200:01:001:1175, загальною площею 42,0308 га, що розташована в Одеській області, Ренійський район, Котловинська сільська рада (за межами населеного пункту) із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, 30.03.2020 була зареєстрована Відділом у Ренійському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області (підстава здійснення державної реєстрації технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, 09.12.2019, ПП "Тайзер Експо Україна", ОСОБА_3 ). Додатком до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.03.2020 року № НВ-5114102822020 є Кадастровий план земельної ділянки 5124181200:01:001:1175.

Крім того, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.03.2020 року № НВ-5114102202020, земельна ділянка з кадастровим номером 5124181200:01:001:1177, загальною площею 11,2045 га, що розташована в Одеській області, Ренійський район, Котловинська сільська рада (за межами населеного пункту) із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, 30.03.2020 була зареєстрована Відділом у Ренійському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області (підстава здійснення державної реєстрації технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, 09.12.2019, ПП "Тайзер Експо Україна", ОСОБА_3 ). Додатком до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 30.03.2020 року № НВ-5114102202020 є Кадастровий план земельної ділянки 5124181200:01:001:1177.

В подальшому, рішенням 44 сесії Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області VII скликання від 16.06.2020 року за № 346-VII "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності":

1. Затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок комунальної власності Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 93,521 га із земель сільськогосподарського призначення Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області. Кадастровий номер земельних ділянок:

- 5124181200:01:001:1175 - 42,9308 га;

- 5124181200:01:001:1176 - 40,2857 га;

- 5124181200:01:001:1177 11,2045 га.

2. Прийнято до комунальної власності Котловинської сільської рюш Ренійського району Одеської області земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 93.521 га із земель сільськогосподарського призначення Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області. Кадастровий номер земельних ділянок:

- 5124181200:01:001:1175 42,0308 га;

- 5124181200:01:001:1176 40,2857 га;

- 5124181200:01:001:5177 11,2045 га.

3. Доручено спеціалісту з питань землеустрою здійснити заходи щодо проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку згідно з цим рішенням.

4. Контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію Котловинської сільської ради по землі, охороні природи і агропромисловим питанням голова комісії Арабаджи Л.Д.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 355666965 державним реєстратором Ренійської районної державної адміністрації Одеської області Федотовим Ю.Ф. 25.06.2020 за № 371183316 за територіальною громадою - Котловинською сільською радою Ренійського району Одеської області зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, загальною площею 40,2857 га, що розташована в Одеській області, Ренійський район, Котловинська сільська рада (за межами населеного пункту); документи, подані для державної реєстрації: рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер 346-VII, виданий 16.06.2020, видавник: Котловинська сільська рада Ренійського району Одеської області.

Водночас, підпунктом 1 пункту 61 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" від 17 листопада 2020 року № 1009-ІХ, передбачено, що у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади).

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад Одеської області" від 12 червня 2020 року № 720-р, територія територіальної громади с. Котловина увійшла до складу території Ренійської міської територіальної громади.

Відтак 08.12.2020 року Ренійська міська рада набула повноважень, обрана сформованою територіальною громадою, що підтверджується рішенням Ренійської міської ради "Про початок повноважень депутатів Ренійської міської ради" від 08.12.2020 року № 1, з огляду на що припинилися повноваження, зокрема, Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області.

При цьому рішенням Ренійської міської ради Першої сесії восьмого скликання від 08.12.2020 р. № 17-VIIІ "Про початок реорганізації та утворення комісій з реорганізації" почато реорганізацію сільських рад шляхом їх приєднання до Ренійської міської ради, зокрема, й Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (ЄДРПОУ 04380488, місцезнаходження: Україна, 68820, Одеська область, Ренійський район, село Котловина, вул. Соборна, будинок 36). Між тим, пунктом 9 вказаного рішення вирішено Ренійському міському голові Ізмаїльського району Одеської області: забезпечити проведення інвентаризації активів та зобов`язань сільських рад, що реорганізуються станом на 31.12.2020 року (9.1.); утворити комісію з прийняття майна, активів та зобов`язань сільських рад і забезпечити своєчасне та повне прийняття й оприбуткування зазначеного майна, активів та зобов`язань.

Згідно з п.п. 4 п. 61 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Ренійська міська територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків, зокрема й, розформованої Котловинської територіальної громади. Разом з тим, Ренійська міська рада з дня набуття нею повноважень є правонаступником прав та обов`язків Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (п.п. 9 п. 61 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

З інформації із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 12.02.2021 року проведено державну реєстрацію припинення Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області (номер запису: 1005451120009000325); підстава припинення: рішення щодо реорганізації.

Також господарським судом встановлено, що рішенням Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області "Про надання згоди на поділ земельної ділянки та дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності Ренійської міської територіальної громади (за межами населених пунктів)" від 21.06.2021 року № 230-VII, зокрема:

1. Надано згоду на поділ земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності Ренійської міської територіальної громади (за межами населених пунктів), на окремі ділянки без зміни їх цільового призначення, а саме:

1.1 Земельну ділянку кадастровий номер 5124181200:01:001:1175 загальною площею 42,0308 га, поділено на 3 земельні ділянки:

орієнтованою площею 15,0га,

орієнтованою площею 10,0га,

орієнтованою площею 17,0308га;

1.2 Земельну ділянку кадастровий номер 5124181200:01:001:1176 загальною площею 40,2857 га, поділено на 3 земельні ділянки:

орієнтованою площею 15,0 га,

орієнтованою площею 10,0 га,

орієнтованою площею 15,2857 га.

2. Надано виконавчому комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, зазначених у пункті 1 даного рішення.

Так, відомості про земельну ділянку площею 15,2857 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 внесені до Державного земельного кадастру шляхом відкриття державним кадастровим реєстратором Відділу № 4 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Кірнос В.М. 14.06.2023 Поземельної книги, що вбачається з інформації про земельну ділянку з програмного модуля Державного земельного кадастру.

В подальшому, рішенням 46 сесії 8-го скликання Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області № 872-VIII від 27.07.2023 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та обєднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за межами населеного пункту с. Котловина Ізмаїльського району Одеської області" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 40,2857 га, кадастровий номер 5124181200:01:001:1176 за межами населеного пункту с. Котловина Ізмаїльського району Одеської області, згідно з якою вказану земельну ділянку поділено на три окремі земельні ділянки:

1.1 земельна ділянка сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 10,0000 га за межами населеного пункту с. Котловина Ренійського району Одеської області з кадастровим номером 5124181200:01:001:0448;

1.2 земельна ділянка сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 15,2857 га за межами населеного пункту с. Котловина Ренійського району Одеської області з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447;

1.3 земельна ділянка сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 15,0000 га за межами населеного пункту с. Котловина Ренійського району Одеської області з кадастровим номером 5124181200:01:001:0446.

В п. 2 вказаного рішення № 872-VIII від 27.07.2023 року передбачено Виконавчому комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області вжити необхідних заходів щодо державної реєстрації права комунальної власності Ренійської міської територіальної громади в особі Ренійської міської ради, на утворені в результаті поділу земельні ділянки.

На виконання вказаного рішення № 872-VIII від 27.07.2023 року за територіальною громадою - Ренійською міської ради Ізмаїльського району Одеської області державним реєстратором Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області Федотовим Ю.Ф. 03.08.2023 року зареєстровано право власності (номер відомостей про речове право: 51265780) на обєкт нерухомого майна земельну ділянку, загальною площею 15,2857 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна: 2776759651241); документи, подані для державної реєстрації: рішення органу місцевого самоврядування щодо обєкта речового права, серія та номер 872-VIІI, виданий 27.07.2023, видавник: Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області. Вказане підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 356386883 від 29.11.2023 року.

З огляду на зазначене вище, земельна ділянка комунальної власності, загальною площею 40,2857 га із кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, що знаходилася за межами населеного пункту с. Котловина Ізмаїльського району Одеської області, із цільовим призначенням - "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", входила раніше до переліку сільськогосподарських земель, які зазначені в Державному акті на право колективної власності на землю, масив № 5, загальною площею 1705,9 га, колишнього ВАТ Насінницький радгосп "Победа". Вказане підтверджується вказаною вище довідкою Відділу у Ренійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 08.01.2020 року № 97-15-0.360-17/176-20; відомостями Відділу у Ренійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області зі схеми землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель Ренійського району Одеської області від 11.01.2020 р. вих. № 45/176-20; висновком, виданим Відділом у Ренійському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області виконавцю робіт Приватному підприємству "Тайзер Експо Україна" про розгляд технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області від 24.01.2020 р. вих. № 115-0.360-5/116-20. Крім того, вказане підтверджується сторонами під час розгляду справи.

Таким чином, вказана земельна ділянка із кадастровим номером 5124181200:01:001:1176, як за природніми властивостями так і в силу ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції станом на 2019 рік) відносилась до земель сільськогосподарського призначення.

09.08.2023 року за вих. № 15/1/1-1357ВИХ-23 Одеська обласна прокуратура звернулася до Державного підприємства "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" із листом, в якому у зв`язку з необхідністю вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просила у строк до 31.08.2023 року надати до обласної прокуратури інформацію про те, чи знаходяться зазначені у запиті земельні ділянки, у тому числі поворотні точки останніх з визначеними координатами X та У, в межах 50 метрової смуги від лінії державного кордону, а також у разі наявності накладень та перетинів прокуратура просила надати відповідні графічні матеріали, а також зазначити відповідну площу накладення (за можливості з визначенням поворотних точок ділянок, що накладаються на нормативно визначені 50 метрів прикордонної смуги).

На вказаний лист Одеської обласної прокуратури № 15/1/1-1357ВИХ-23 від 09.08.2023 року дирекція ДП "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" листом від 21.08.2023 року № 939 проінформувала, що підприємством ретельно опрацьовано матеріали та за результатами роботи складено схему розміщення меж земельних ділянок по відношенню до Державного кордону України та Республіки Молдова на території Одеської області, в тому числі й щодо земельної загальною площею 15,2857 га з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, що знаходиться межами населеного пункту с. Котловина Ренійського району Одеської області (Схему розміщення додано).

Відтак, прокурор наголошує на тому, що відповідно до схеми розміщення земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 15,2857 га (яка входила до земельної ділянки комунальної власності, загальною площею 40,2857 га із кадастровим номером 5124181200:01:001:1176) відносно державного кордону України та Республіки Молдова, виготовленої Державним підприємством "Одеський науково-дослідний інститут та проектний інститут землеустрою", частина вищевказаної земельної ділянки площею 0,2824 га з визначеними координатами поворотних точок Х та У знаходиться в смузі відведення шириною 50 м від лінії державного кордону України та Республіки Молдова, тобто у прикордонній смузі.

Таким чином прокурор вважає, що встановлення факту розташування спірної земельної ділянки в межах прикордонної смуги свідчить про належність вказаної ділянки до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих у межах прикордонної смуги, при цьому землі оборони можуть перебувати лише в державній власності та не підлягають передачі до комунальної чи приватної власності, а також щодо таких земель встановлений спеціальний режим їх використання.

Тому, прокурор вважає, що Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області незаконно розпорядилася частиною земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, а саме її площею 0,2824 га , оскільки така частина земельної ділянки належать до земель оборони та відповідно може перебувати лише у державній власності.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до приписів частини 5 статті 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частиною 5 статті 60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Частинами 1, 2, 3 ст. 78 Земельного кодексу України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

За приписами ч. 2 ст. 321 Цивільного кодексу України особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 153 Земельного кодексу України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 2 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно ч. 2 ст. 90 Земельного кодексу України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Частиною 2 ст. 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо, зокрема: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу.

Згідно із частинами першою, другою статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 4 статті 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема: в) землі оборони.

Статтею 65 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) передбачено, що землями промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. Порядок використання земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом.

Разом з тим відповідно до статті 1 Закону України "Про використання земель оборони" землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - військові частини).

Положеннями ч.ч. 1, 2 статті 77 Земельного кодексу України (станом на час прийняття спірного рішення Ради) визначено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Таким чином, господарський суд погоджується із твердженнями прокурора, які чітко випливають із положень законодавства, що землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Статтею 2 Закону України "Про використання земель оборони" (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) визначений правовий режим земель оборони, зокрема:

Військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.

Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об`єкти визначаються Кабінетом Міністрів України.

Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації.

Військові частини зобов`язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності.

Крім того, положеннями ч.ч. 2, 3 статті 115 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) визначено, що уздовж державного кордону України встановлюється прикордонна смуга, у межах якої діє особливий режим використання земель. Розмір та правовий режим прикордонної смуги встановлюються відповідно до закону.

Також частина 1, 2, 4 статті 3 Закону України "Про використання земель оборони" (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) передбачено, що уздовж державного кордону України відповідно до закону встановлюється прикордонна смуга, в межах якої діє особливий режим використання земель. Землі в межах прикордонної смуги та інші землі, необхідні для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об`єктів, надаються в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України. Розмір та правовий режим зон з особливим режимом використання земель встановлюються відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний кордон України" (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) державний кордон України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державний кордон України" (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) державний кордон України на місцевості позначається ясно видимими прикордонними знаками, форми, розмір і порядок встановлення яких визначаються законодавством України і міжнародними договорами України.

Положеннями статті 22 Закону України "Про державний кордон України" (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) передбачено, що з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони.

Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України. До прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.

У межах прикордонної смуги з метою забезпечення національної безпеки і оборони, дотримання режиму державного кордону військовим частинам Державної прикордонної служби України для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій надаються в постійне користування земельні ділянки шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з Російською Федерацією і Республікою Білорусь - шириною до 2 кілометрів. У цих межах Кабінетом Міністрів України встановлюється спеціальний прикордонний режим щодо заборони вільного в`їзду, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов`язаних з обороною чи охороною державного кордону України.

Крім того, згідно ч.ч. 3, 4 ст. 77 Земельного кодексу України (станом на час прийняття спірного рішення Ради) навколо військових та інших оборонних об`єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. У межах прикордонної смуги з метою забезпечення національної безпеки і оборони, дотримання режиму державного кордону військовим частинам Державної прикордонної служби України для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій надаються в постійне користування земельні ділянки шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші, по берегу української частини прикордонної річки, озера або іншої водойми, а вздовж лінії державного кордону України з Російською Федерацією і Республікою Білорусь - шириною до 2 кілометрів.

Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

З огляду на зазначені положення законодавства, земельні ділянки у межах прикордонної смуги, яка встановлена вздовж державного кордону України, відносяться до земель оборони, які в свою чергу можуть перебувати лише у державній власності та не підлягають передачі до комунальної чи приватної власності, а також щодо яких встановлений спеціальний режим їх використання.

Отже, господарський суд погоджується із твердженнями прокурора, що встановлення за допомогою належних, допустимих та достатніх доказів факту розташування земельної ділянки в межах прикордонної смуги свідчить про належність такої ділянки до земель оборони в силу законодавчого визначення цільового призначення земель, розташованих у межах прикордонної смуги.

Разом з тим господарський суд зауважує, що в матеріалах даної господарської справи відсутні належні, допустимі та достовірні докази в розумінні статей 76, 77, 78 Господарського процесуального кодексу України, які би свідчили, що оспорювана частина земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 0,2824 га, знаходиться у межах прикордонної смуги.

Так, на підтвердження вказаних вимог прокурором надано до матеріалів справи лист ДП "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" листом від 21.08.2023 року № 939 та Схему розміщення меж земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області (а.с. 40-41, Т. 1), із якої вбачається, що така схема розроблена стосовно земельної ділянки, загальною площею 15,2857 з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, цільове призначення якої "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", що розташована за адресою: с. Котловина Ренійського району Одеської області. Вказана схема містить інформацію про розміщення меж такої земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області, а також на ній зображено, що частина спірної земельної ділянки у розмірі 0,2824 га знаходиться у межах прикордонної смуги п`ятдесяти метрів.

Водночас господарський суд зауважує, що на вказаній схемі не містяться відомості стосовно наявності лінії прикордонних інженерних споруджень та на якій саме відстані до лінії державного кордону розташована оспорювана частина вказаної земельної ділянки площею 0,2824 га. - 30-50 метрів чи 1-29 метри. З огляду на викладене господарський суд доходить висновку, що наданий прокурором лист та схема носять суто інформативний характер.

При цьому відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про прикордонний режим" від 27.07.1998 року № 1147 (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) установлено вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну смугу завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону, де встановлюється прикордонний режим, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд.

Пунктом 3 вказаної Постанови КМУ від 27.07.1998 року № 1147 затверджено Положення про прикордонний режим.

Підпунктами 2-1, 3 пункту 2 Положення про прикордонний режим (в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення Ради) визначено, що:

2-1) лінія прикордонних інженерних споруд - спеціальна смуга місцевості в межах прикордонної смуги та інші земельні ділянки, які відповідно до законодавства надаються в постійне користування органам Державної прикордонної служби для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об`єктів. Відстань облаштування лінії прикордонних інженерних споруд від лінії державного кордону визначається органами Державної прикордонної служби;

3) прикордонна смуга - ділянка місцевості, яка встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм, завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону, але не може бути меншою від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд.

До прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.

Водночас господарський суд зазначає, що в матеріалах даної господарської справи відсутні належні, допустимі та достовірні докази в розумінні статей 76, 77, 78 Господарського процесуального кодексу України, які би підтверджували розташування прикордонних інженерних споруд та відстань між ними та лінією державного кордону.

При цьому, відповідно до ст. 1 Договору між Україною і Республікою Молдова про державний кордон від 18.08.1999 року, що ратифікований Законом України від 06.04.2000 року № 1633-ІІІ та набрав чинності 18.11.2001 року (далі - Договір), державний кордон між Україною і Республікою Молдова встановлюється відповідно до документів делімітації, які є невід`ємною частиною цього договору:

а) Протоколу-опису проходження лінії державного кордону між Україною і Республікою Молдова;

b) Альбому топографічних карт державного кордону між Україною і Республікою Молдова, складених у результаті делімітації українсько-молдовського кордону, проведеної у 1995-1999 роках.

Згідно з пп. "b" п. 1 ст. 5 договору державний кордон на місцевості позначається ясно видимими прикордонними знаками в характерних точках лінії державного кордону (точках повороту, місцях перетинання із залізницями, автомобільними дорогами, в ярах та інших точках рельєфу) - 2 прикордонними стовпами, встановленими, як правило, на відстані 2,5 м кожний від лінії кордону, і геодезичним (центровим) пунктом, встановленим між цими прикордонними стовпами на самій лінії державного кордону.

Відповідно до ст. 6 договору для встановлення прикордонних знаків вздовж державного кордону відводиться смуга місцевості завширшки 10 м (по 5 м по обидві сторони від лінії державного кордону).

Крім того, господарський суд зазначає, що питання демаркації державного кордону України і Республікою Молдова урегульовані відповідним Положенням, що затверджено Законом України № 1372-IV від 10.12.2003.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 2 Положення про демаркацію порядок позначення державного кордону на місцевості прикордонними знаками наведено в додатку 1 до цього Положення.

Координати прикордонних знаків визначаються у глобальній геодезичній системі WGS-84 з точністю 15 см щодо пунктів державної (національної) геодезичної мережі.

Відповідно до ст. 3 Положення про демаркацію для позначення лінії державного кордону на місцевості відводиться смуга кріплення прикордонних знаків завширшки 10 м (по 5 м у кожний бік від лінії кордону).

Відповідно до статті 8 Положення про демаркацію підсумковими документами демаркації державного кордону між Україною та Республікою Молдова (далі - "демаркаційні документи"), є:

- протокол опис проходження лінії державного кордону;

- альбом демаркаційних карт масштабу 1:5000 з нанесеними лінією державного кордону України і прикордонними знаками;

- каталог координат і висот прикордонних знаків;

- протоколи прикордонних знаків;

- таблиця належності островів на річках, струмках та інших водоймах.

Разом з тим господарський суд зауважує, що відповідні матеріали делімітації, як і матеріали демаркації, прокурором до матеріалів справи надано не було. Так, із листа Міністерства закордонних справ України від 25.09.2023 р. вих. № 72/17-412-113835, адресованого Одеській обласній прокуратурі, вбачається повідомлення міністерством, що отримання документів, зазначених Договором між Україною і Республікою Молдова про державний кордон від 18.08.1999 року, відбувається відповідно до норм, передбачених Законом України "Про державну таємницю" та "Порядком організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року№ 939. Стосовно надання документів демаркації МЗС України зазначило, що створення відповідних демаркаційних документів не завершено і, відповідно, робочі матеріали демаркації до їх затвердження не можуть бути передані іншим користувачам в якості офіційного інструменту для подальшого використання в роботі.

Таким чином, створення документів демаркації Державного кордону України та Республіки Молдова ще не завершено та відповідно не затверджено, з огляду на що останні не можуть використовуватися іншими особами в якості офіційних інструментів у роботі, при цьому для отримання документів демілітації заявнику необхідно було виконати вимоги чинного законодавства України щодо їх отримання, докази отримання яких матеріали даної господарської справи не містять.

У зв`язку з чим, господарський суд доходить висновку, що в матеріалах справи наявна лише Схема розміщення меж земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області, розроблена Державним підприємством "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", яка, як встановлено судом вище, носить інформаційний характер та відповідно не є офіційним документом, який можна було би використовувати в якості офіційного доказу, так як не містить відомостей стосовно наявності лінії прикордонних інженерних споруджень та на якій саме відстані до лінії державного кордону розташована оспорювана частина вказаної земельної ділянки площею 0,2824 га (розрахунку цієї відстані), а відтак не відображає повноту всіх відомостей стосовно спірної земельної ділянки.

Крім того господарський суд вказує, що з огляду на положення статті 77 Земельного кодексу України, ст. 22 Закону України "Про державний кордон України" та ст.ст. 2, 3 Закону України "Про використання земель оборони" з метою забезпечення національної безпеки і оборони, дотримання режиму державного кордону військовим частинам Державної прикордонної служби України надаються саме у постійне користування земельні ділянки та саме шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону, в т.ч. на суші, для виконання покладених на них функцій та завдань, а також для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.

Разом з тим господарський суд наголошує, що матеріали даної господарської справи не містять належних, допустимих та достатніх доказів того, що Військова частина НОМЕР_1 зверталася до уповноважених органів для надання їй частини спірної земельної ділянки із кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 0,2824 га, саме шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону у постійне користування задля виконання нею покладених функцій та завдань, а також для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, яку Військова частина НОМЕР_1 зобов`язана була би використовувати відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства. Позаяк іншого прокурором та третьою особою до матеріалів справи не надано.

З огляду на викладене, господарський суд вважає необґрунтованими твердження прокурора про створення міською радою перешкод військовій частині у користуванні та розпорядженні спірною земельною ділянкою, оскільки третя особа не виявляла бажання отримати частину такої земельної ділянки у постійне користування, доказів іншого матеріали справи не містять. При цьому суд додає, що розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації.

Більш того, Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області неодноразово наголошувала, що з метою забезпечення захисту земель державного кордону України міськрада готова здійснитися повне сприяння щодо здійснення заходів з оформлення в межах правового поля за допомогою належних, допустимих та достатніх доказів прикордонної захисної смуги для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону на суші та по берегу на території Ренійської міської територіальної громади.

При цьому господарський суд додає, що в обґрунтування своєї правової позиції третя особа Військова частина НОМЕР_1 посилається, крім іншого, на розпорядження Одеської обласної державної адміністрації № 899/А-2010 від 30.09.2010 р. та № 1066/А-2012 від 01.10.2012 р., якими передбачалося відведення земельних ділянок такій військовій частині для розташування прикордонної смуги державного кордону між Україною та Республікою Молдова на території Котловинської сільської ради Ренійського району Одеської області. При цьому третя особа зазначила, що на виконання п. 1 Додатку 1 Постанови № 831 проекти землеустрою для відведення земельних ділянок військовій частині НОМЕР_1 розроблені на підставі договорів, укладених між Головним управлінням земельних ресурсів в Одеській області та ДП "Одеський інститут землеустрою", однак на сьогоднішній день актів (акту) на право постійного користування відповідно до згаданого розпорядження військова частина не отримала. Так, із наданих третьої особою копій розпоряджень Одеської ОДА вбачається, що остання, зокрема, надала Військовій частині НОМЕР_1 у постійне користування земельні ділянки загальною площею 14,48 га та 5,1124 га, при цьому в пункті 4 розпоряджень зазначила: "Ренійській районній державній адміністрації здійснити відповідні заходи щодо отримання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) державних актів на право постійного користування земельними ділянками". По-перше, господарський суд зазначає, що третьою особою не надано належних та допустимих доказів того, що вказаними розпорядженнями у постійне користування йому надавалася й оспорювана частина земельної ділянки із кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 0,2824 га; по-друге, відповідальним за видачу Військовій частині НОМЕР_1 державних актів на право постійного користування земельними ділянками визначена саме Ренійська районна державна адміністрація, а не відповідач по справі Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області; по-третє, пройшло майже 14 (чотирнадцять) років з часу видачі Головою Одеської ОДА таких розпоряджень, однак доказів їх виконання як і доказів звернення третьою особою до Ренійської РДА із вимогами виконати такі розпорядження або ж оскарження її бездіяльності із вказаного питання, матеріали даної господарської справи не містять. Вказане свідчить про невиконання Ренійською районною державною адміністрацією обов`язку зі здійснення заходів щодо отримання військовою частиною актів на право постійного користування земельними ділянками, а також про незацікавленість Військової частини НОМЕР_1 в отриманні таких актів.

При цьому господарським судом не приймаються до уваги посилання прокурора по постанову Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2019 року по справі 924/174/18, де залишено без змін рішення судів попередніх інстанцій про визнання і скасування рішень органу місцевого самоврядування, якими надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, що належали до земель оборони та знаходились у межах прикордонної смуги, оскільки вказана судова справа не є аналогічною із викладеними обставинами у даній господарській справі № 916/5130/23. Так, у постанові по справі 924/174/18 встановлено, що спірна земельна ділянка раніше була надана у постійне користування позивачу, що підтверджувалося Державними актами на право постійного користування землями, при цьому Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що судами було встановлено обставини існування у позивача дійсного речового права на спірні земельні ділянки; міськрада незаконно розпорядилася землями державної власності, які належали до земель оборони, за відсутності доказів відмови попереднього користувача від земельних ділянок, а також за відсутності підстав для переходу права землекористування та з порушенням порядку встановлення і зміни цільового призначення земель. Відтак, Велика Палата дійшла висновку, що дії відповідача щодо надання територіальній громаді дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель не могли здійснюватися без згоди позивача, якому належали ці ділянки на праві постійного користування. Натомість у даній справі № 916/5130/23 оспорювана частина земельної ділянки із кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 (площею 0,2824 га) на підставі Державного акту на право постійного користування землею Військовій частина НОМЕР_1 не передавалася, позаяк іншого матеріали справи не містять, а також підтверджується й третьою особою.

Враховуючи викладене, господарський суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову Керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про визнання незаконними та скасування рішення сесії міської ради, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки, державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку та зобов`язання повернути земельну ділянку, оскільки прокурором не доведено належними, допустимими та достовірними доказами знаходження частини земельної ділянки із кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, площею 0,2824 га, на відстані 30-50 метрів до лінії державного кордону України з Республікою Молдова.

У додаткових поясненнях (вх.№5845/24 від 02.2024 р.) в підтвердження своєї правової позиції прокурор посилається на постанову Верховного суду від 26.07.2023 р. по справі № 454/2498/19, в якій вказано, що віднесення спірної земельної ділянки до земель іншої форми власності (у вказаній справі до земель пайового фонду колективної власності) не спростовує її розташування у межах прикордонної смуги на землях оборони, які відповідно до ст.ст. 77, 84 ЗК України не можуть передаватись у приватну та комунальну власність.

Однак, як зазначалось вище, у цій справі, що розглядається Господарським судом Одеської області, прокурором не доведено саме того, що спірна земельна ділянка площею 0,2824 га розташована у межах прикордонної смуги.

Крім того, слід звернути увагу, що із Схеми (далі Схема) розміщення меж земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області (а.с. 41), яка є додатком до листа (суд звертає увагу, що вказаний лист носить інформаційний характер) Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» № 939 від 21.08.2023 р., вбачається, що площа спірної земельної ділянки в розмірі 0,2823 га розрахована, виходячи з відстані від прикордонної межі у 50 метрів.

Позовні вимоги, власне і грунтуються на тому, що спірна земельна ділянка розташована у межах прикордонної смуги, розрахованої з відстані від лінії державного кордону у 50 метрів.

Приймаючи до уваги, що частиною третьою статті 77 ЗК України було передбачено надання військовим частинам Державної прикордонної служби в постійне користування для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, комунікацій, земельні ділянки шириною 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону - ні в позовній заяві, ні в доданій до неї вищевказаної Схеми розміщення меж земельної ділянки відносно Державного кордону України із Республікою Молдова на території Одеської області, ніяким чином не обгрунтовано здійснення розрахунку площі спірної земельної ділянки (0,2823 га), яку прокурор вважає землями оборони, виходячи з розрахунку відстані від лінії державного кордону саме у 50 метрів, а не у 30 метрів.

Між тим, маючи дані про розмір спірної площі (0,2823 га, що дорівнює 2823 кв.м.) та її довжину (відстань між поворотними точками 2,4 на Схемі і точками 1,3 Кадастрового плану земельної ділянки та експлікації земельних угідь (т.1 а.с. 47) в розмірі 173,28 м є можливість встановити ширину цієї ділянки: 2823кв.м : 173,28 м = 16,29 м.

Тобто, якщо прийняти до уваги 50-ти метрову відстань до прикордонної лінії, як це розраховано в позові, то земельна ділянка комунальної власності Ренійської міської ради з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447, частково, на ширину 16,29м буде накладена на земельну ділянку, яка має відноситись до земель оборони, а відстань від прикордонної лінії до вищевказаної земельної ділянки Ренійської міської буде становити 33,71м. (50м 16,29м).

При цьому, якщо розрахунок здійснювати, виходячи від відстані до прикордонної лінії у 30 метрів, - то такого накладення не буде і відстань від вищевказаної земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 до земельної ділянки, яка має відноситись до земель оборони, - буде становити 3,71 метри (30м. - 33,71м. = -3,71м.).

Таким чином, в залежності від того, яку відстань (30 чи 50 метрів) від прикордонної лінії слід приймати до уваги при розрахунку меж прикордонної смуги, яка має відноситись до земель оборони - залежить вирішення спору по цій справі щодо того, відноситься чи не відноситься (а якщо відноситься то якою площею) до земель оборони частина земельної ділянки з кадастровим номером 5124181200:01:001:0447 площею 15,2857га.

Як було вказано вище, прокурор ніяким чином не обґрунтував здійснення ним такого розрахунку меж прикордонної смуги, приймаючи до уваги відстань від прикордонної лінії саме у 50 метрів, тобто максимальну відстань з відстаней, передбачених частиною третьою статті 77 ЗК України.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Керівника Ізмаїльської окружної прокуратури Одеської області про визнання незаконними та скасування рішення сесії, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки, державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку та зобов`язання повернути земельну ділянку є необґрунтованими та недоведеними, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.

З огляду на те, що у задоволенні позову прокурора, пред`явленого в інтересах держави в особі Одеської обласної державної (військової) адміністрації відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору до державного бюджету не підлягають відшкодуванню відповідачем.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволені позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України

та може бути оскаржено в порядку ст.ст. 253-259 ГПК України

Повний текст рішення складено 20 лютого 2024 р.

Суддя О.А. Демешин

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.02.2024
Оприлюднено22.02.2024
Номер документу117105161
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про усунення порушення прав власника