Справа № 1-9/10
Провадження № 1/204/7/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2024 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши матеріали кримінальної справи відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Красноармійська Донецької області, з середньо-технічною освітою, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченої у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст. 366, ч. 2 ст. 192 КК України,
в с т а н о в и в:
В провадженні суду перебуває вказана кримінальна справа.
Відповідно до обвинувального висновку ОСОБА_4 21.06.2002, будучи посадовою особою-старшим інспекторомкадрів вузловоїлікарні настанції Красноармійськ,діючи умисно,за попередньоюзмовою зісвоєю сестрою, ОСОБА_5 секретарем-машиністкоювказаної лікарні,в інтересахтретьої особи,перебуваючи наробочому місці,в робочомукабінеті старшого інспектора кадрівВузлової лікарніна станціїКрасноармійськ,який розташований заадресою:м.Красноармійськ,вул.Правди,20,обравши зі списку працівниківвузлової лікарністанції Красноармійськдані працівника, який не користувався пільговим безкоштовним проїздом у поточному2002
році,власноруч заповнилабланки:заявки наотримання білетуза особистими потребами формиАБУ-2на ім`япрацівника вузловоїлікарні наст. Красноармійськ ОСОБА_6 ,на проїздвід стації Красноармійськ,Донецької залізничноїдороги,до станціїКомсомольськ на Амурі Дальнє-Східноїзалізничної дороги,і бланкслужбового посвідчення серії НОМЕР_1 на теж ім`я. Вищевказані документи передала секретарю-
машиністці вузловоїлікарні станціїКрасноармійськ ОСОБА_7 з метою остаточного завершенняпідроблення документівшляхом вклеювання фотозображення ОСОБА_8 та завірення печаткою медзакладу, тобто повного їх виготовлення.
Крім цього, являючись посадовою особою, і в силу виконання своїх службових обов`язків, інструкцій, усвідомлюючи, що без оформлених відповідним чином заявки на отримання білета по особистим потребам форми АБУ 2 і посвідчення працівника залізничного транспорту, третя особа ОСОБА_8 не зможе отримати безоплатний пільговий разовий квиток форми 6, 21.06.2002, незаконно, діючи умисно передала на відповідне оформлення вказані документи ОСОБА_5 , яка завершивши оформлення, передала їх ОСОБА_8 . В результаті чого ОСОБА_8 на підставі вказаних документів було незаконно отриманий білет, чим завдано шкоду Донецькій залізничній дорозі в розмірі 1300 грн.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 192 КК України, як:
- внесення посадовою в офіційні документи завідомо неправдивих відомостей, а також складання та видача завідомо неправдивих документів;
- заподіяння значної майнової шкоди, вчинені за попередньою змовою групою осіб без ознак розкрадання шляхом зловживання довірою без ознак шахрайства.
Відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 08.04.2022 №17/0/9-22 у зв`язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану територіальна підсудність справ Красноармійського міськрайонного суду Донецької області визначена Красногвардійському районному суду м.Дніпропетровська.
В даному судовому засіданні прокурор Покровської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернулася з клопотанням про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв`язку з закінченням строків давності, посилаючись не те, що з моменту скоєння ОСОБА_4 кримінального правопорушення минуло 15 років.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали кримінальної справи, суд приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 192 КК України.
Постановою Красноармійського міського суду від 11.09.2003 року по кримінальній справі оголошено розшук підсудної ОСОБА_4 .
Станом на 30.01.2024 року місцезнаходження ОСОБА_4 не встановлено.
Згідно ч.1ст.49КК України,особа звільняєтьсявід кримінальноївідповідальності,якщо здня вчиненнянею кримінальногоправопорушення ідо днянабрання вирокомзаконної силиминули такістроки: двароки -у разівчинення кримінальногопроступку,за якийпередбачене покаранняменш суворе,ніж обмеженняволі; трироки -у разівчинення кримінальногопроступку,за якийпередбачено покаранняу видіобмеження волі,чи уразі вчиненнянетяжкого злочину,за якийпередбачено покаранняу видіпозбавлення воліна строкне більшедвох років; п`ятьроків -у разівчинення нетяжкогозлочину,крім випадку,передбаченого упункті 2цієї частини; десятьроків -у разівчинення тяжкогозлочину; п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КК України перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п`ятнадцять років.
Відповідно до правової позиції Великої палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 02.02.2023 у справі №735/1121/20, визначені у статті 49 КК України строки давності за змістом становлять проміжки часу, у разі спливу яких з моменту вчинення кримінального правопорушення до набрання вироком законної сили особа звільняється від кримінальної відповідальності. Передбачаючи в цих випадках відмову держави від застосування заходів кримінальної репресії, законодавець виходить із того, що з плином часу вчинене в далекому минулому діяння перестає бути показником соціальної небезпечності особи, а тривала законослухняна поведінка людини в подальшому свідчить про її виправлення. В цьому разі притягнення особи до кримінальної відповідальності не узгоджується з принципом гуманізму та є недоцільним.
Велика Палата вважає, що встановлені частиною другою статті 49 КК України загальні строки мають преклюзивний характер і спрямовані на недопущення застосування щодо людини заходів кримінальної репресії через нерозумно тривалі проміжки часу. Адже в іншому разі зупинення диференційованих строків у випадках, коли підозрюваний, обвинувачений переховується від розслідування та суду впродовж багатьох років, продовжувало б їх на необмежений час з можливістю покарання особи за кримінальні правопорушення, вчинені в далекому минулому, впродовж усього життя - як тільки вона потрапить у поле зору правоохоронних органів.
Закінчення загальних строків, установлених частиною другою цієї статті (п`ятнадцять років з моменту вчинення злочину і п`ять років - проступку), є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, коли цей строк спливає раніше за диференційований, подовжений на час ухилення.
Згідно абз. 2 пункту 8 Постанови Пленум Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України є обов`язковим, за винятком випадку застосування давності, передбаченого ч.4 ст. 49 КК України.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові Касаційного кримінального суду від 24.05.2018 у справі № 200/4664/14-к, вирішуючи питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, суд не зобов`язаний встановлювати чи винний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення та чи підлягає він покаранню за його вчинення.
З часу вчинення кримінальних правопорушень, в якому обвинувачується ОСОБА_4 21.06.2002 року, минуло більше 21 року.
Відповідно до довідки Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки від 25.01.2024 року, ОСОБА_4 з 11.09.2003 року (часу оголошення в розшук) по теперішній час до кримінальної відповідальності за вчинення інших кримінальних правопорушень не притягувалася.
Згідно довідки Покровського РУП ГУНП в Донецькій області від 10.10.2023 року, ОСОБА_4 значиться в державному розшуку за Покровським РУП ГУНП в Донецькій області.
Згідно інформації Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області від 17.10.2023 року, відсутні актові записи про зміну імені, шлюб, розірвання шлюбу та смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з вимогами пунктів 10 та 11 Перехідних положень КПК України, кримінальні справи, які до дня набрання чинності цим Кодексом надійшли до суду від прокурорів з обвинувальним висновком, постановою про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення від кримінальної відповідальності розглядаються судами першої, апеляційної, касаційної інстанцій і Верховним Судом України в порядку, який діяв до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно пункту 5 ч.1 ст. 7-1 КПК України (в ред.1960 року) закінчення строків давності є однією з підстав закриття судом провадження в кримінальній справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 11-1 КПК України (в ред.1960 року) суд у судовому засіданні за наявності підстав, передбачених ст. 49 КК України, закриває кримінальну справу у зв`язку із закінченням строків давності у випадках, коли справа надійшла до суду з обвинувальним висновком.
Згідно ч.1 ст. 248 КПК України (в ред. 1960 року) при наявності обставин, передбачених ст. 6, ч.1 ст. 7 , ст.ст. 7-1, 7-2, 8, 9, 10 і 11-1 цього Кодексу, суддя своєю мотивованою постановою закриває справу, скасовує запобіжні заходи, заходи забезпечення цивільного позову і конфіскації майна, а також вирішує питання про речові докази, зокрема про гроші, цінності та інші речі, нажиті злочинним шляхом.
З урахуванням наведеного ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, у зв`язку з закінченням строків давності, а провадження у справі закриттю.
Керуючись ст. 49 КК України, ст. 7-1, 11-1, 81, 262, 282 КПК України (в ред. 1960 року), п.п.10,11 Перехідних положень КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Покровської окружної прокуратури ОСОБА_3 про закриття кримінальної справи задовольнити.
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 192 КК України на підставі ч. 2 ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності, а кримінальну справузакрити.
Запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд, обраний ОСОБА_4 скасувати.
Речові докази долучені до матеріалів кримінальної справи залишити в матеріалах справи.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду черезКрасногвардійський районний суд м. Дніпропетровськапротягом семи діб з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2024 |
Оприлюднено | 22.02.2024 |
Номер документу | 117134060 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службове підроблення |
Кримінальне
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Безрук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні