Ухвала
від 21.02.2024 по справі 953/6950/23
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 953/6950/23

н/п 1-кс/953/1515/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" лютого 2024 р. м. Харків

Київський районний суд м. Харкова у складі :

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

підозрюваної - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання старшого слідчого в ОВС 3-го відділення слідчого відділу УСБУ в Харківській області майор юстиції ОСОБА_6 по кримінальному провадженню №22023220000000179 від 27.01.2023 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт Гути богодухівського районну Харківської області, працює завідувачем навчально-виробничої практики КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, раніше не судима, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,

підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України, -

встановив:

Сторона обвинувачення просить застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в умовах Державної установи «Харківський слідчий ізолятор», строком на 60 днів, без визначення розміру застави.

На обґрунтування клопотання сторона обвинувачення зазначає, зокрема, що в ході досудового розслідування отримано інформацію щодо групи осіб у складі громадян України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які в умовах дії воєнного стану, з метою перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань із корисливих мотивів, здійснюють організацію незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України.

При цьому, для організації переправки осіб через державний кордон України вказана група осіб використовує окремі благодійні організації від імені яких подає до відповідних державних установ недостовірні відомості стосовно окремих громадян України, як таких, що займаються волонтерською діяльністю та які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів.

В подальшому, на основі вказаних недостовірних відомостей службовими особами Харківської обласної військової адміністрації формуються відповідні списки на підставі чого окремі особи безпідставно перетинають державний кордон України.

Зокрема, злочинна діяльність вказаної групи осіб за вищевказаних обставин полягала у наступному.

ОСОБА_7 діючи спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 розробили злочинну схему, відповідно до якої ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснюють підшукування осіб чоловічої статі призовного віку від 18 до 60 років, які мають намір ухилитись від виконання військового обов`язку та яким обмежено виїзд за кордон, після чого ОСОБА_9 від імені окремих благодійних організацій здійснює виготовлення листів, які містять відомості щодо вказаних підшуканих осіб, як таких, що займаються волонтерською діяльністю та які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів.

В подальшому, ОСОБА_9 будучи службовою особою Харківської обласної військової адміністрації (далі - ХОВА), за результатом виготовлення вказаних листів із недостовірними відомостями, організовує їх надходження до зазначеної обласної адміністрації, після чого за невстановлених обставин забезпечує внесення недостовірних відомостей про вказаних осіб до відповідних наказів начальника ХОВА про узгодження виїзду за межі України, а також до листа начальника ХОВА до голови ДПСУ щодо забезпечення безперешкодного перетину кордону особами, які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів.

За результатом отримання вказаних документів ОСОБА_9 через ОСОБА_7 забезпечує їх отримання ОСОБА_8 , який, в свою чергу, надає копії даних документів вищевказаним підшуканим особам та надає їм вказівки щодо своєї поведінки на території пункту пропуску в ході проведення опитування співробітниками ДПСУ під час проходження прикордонного контролю для подальшого безпідставного перетинання державного кордону України на основі отриманих документів з метою ухилення від виконання військового обов`язку.

Крім того, ОСОБА_9 не пізніше 31.05.2023, з метою забезпечення сталого функціонування вказаної схеми ухилення від виконання військового обов`язку шляхом організації незаконної переправки через державний кордон України осіб чоловічої статі призовного віку від 18 до 60 років, яким обмежено виїзд за кордон, підшукала громадянку України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , роль якої полягала у виготовленні в службовому приміщенні ХОВА (м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, 9 під`їзд 4 поверх) під керівництвом та за вказівками ОСОБА_9 документів, а саме листів від імені Асоціації «ПІДПРИЄМСТВА ПОЛІССЯ» (код ЄДРПОУ 41530329, юридична адреса: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Звягельська, буд. 21) та БО «БФ Добрі Серця Небайдужих» (код ЄДРПОУ 39765775, м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 18, оф. 206), які будуть містити недостовірні відомості щодо окремих осіб, визначених ОСОБА_9 , як таких, що займаються волонтерською діяльністю та мають необхідність у виїзді за кордон з метою пошуку і доставки гуманітарних вантажів.

Також, ОСОБА_9 не пізніше 07.07.2023, з метою забезпечення сталого функціонування вказаної схеми ухилення від виконання військового обов`язку шляхом організації незаконної переправки через державний кордон України осіб чоловічої статі призовного віку від 18 до 60 років, яким обмежено виїзд за кордон, підшукала громадянку України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , роль якої полягала у виготовленні в службовому приміщенні ХОВА (м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, 9 під`їзд 4 поверх) під керівництвом та за вказівками ОСОБА_9 документів, а саме листів від імені Асоціації «ПІДПРИЄМСТВА ПОЛІССЯ» (код ЄДРПОУ 41530329, юридична адреса: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Звягельська, буд. 21) та БО «БФ Добрі Серця Небайдужих» (код ЄДРПОУ 39765775, м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 18, оф. 206), які будуть містити недостовірні відомості щодо окремих осіб, визначених ОСОБА_9 , як таких, що займаються волонтерською діяльністю та мають необхідність у виїзді за кордон з метою пошуку і доставки гуманітарних вантажів.

15.02.2024 на підставі відповідної ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова, строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, а саме по 17.05.2024 включно.

19.02.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.

Обґрунтованість повідомленої підозри сторона обвинувачення підтверджує зібраними під час досудового розслідування доказами, наданими до суду, а також вказує на наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

З огляду на отримані в рамках даного провадження докази, корисливі мотиви, цинічний характер здійснення протиправної діяльності за вищевказаних обставин, а також вчинення злочину в умовах воєнного стану, орган досудового розслідування приходить до висновку щодо наявності негативної репутації в ОСОБА_5 .

Підозрюваній інкримінуються злочини, покарання за які передбачено у вигляді позбавлення волі строком від п`яти до дев`яти років з конфіскацією майна, а тому усвідомлюючи тяжкість, реальність та невідворотність покарання в сторони обвинувачення є підстави вважати, що в разі застосування запобіжного заходу не пов`язаного з триманням під вартою ОСОБА_5 може виїхати за межі території України та переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

У зв`язку з викладеним, до підозрюваної слід застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, оскільки ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, запобігання вказаним ризикам неможливе у разі застосування більш м`яких запобіжних заходів.

Сторона обвинувачення зазначає, що враховуючи обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , що підтверджується сукупністю зібраних у кримінальному провадженні доказів, зважаючи на наявність ризиків, передбачених у п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, більш м`які запобіжні заходи не зможуть запобігти вищевказаним ризикам.

При розгляді клопотання в судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.

В судовому засіданні підозрювана ОСОБА_5 та її захисник - адвокат ОСОБА_4 заперечували проти задоволення клопотання, вказували на недоведеність ризиків та необґрунтованість повідомленої підозри, просили застосувати запобіжний захід не пов`язаний з триманням під вартою, або визначити альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.

При розгляді клопотання слідчим суддею з пояснень підозрюваної ОСОБА_5 встановлено, що вона показання дає добровільно, до неї не застосовується насильство у даному кримінальному провадженні.

Слідчий суддя, вислухавши думку учасників процесу та дослідивши надані докази, встановив, що Слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться досудове слідство у кримінальному провадженні №22023220000000179 від 27.01.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.

Постановою заступника керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_11 від 05.01.2024 продовжено строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 17.02.2024 включно.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 15.02.2024 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023220000000179 від 27.01.2023 до 6 місяців, тобто до 17.05.2024 (включно).

19.02.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України, тобто умисні протиправні дії, що виразилися у перешкоджанні законній діяльності збройних сил України та інших військових формувань шляхом організації незаконного переправлення через державний кордон України осіб, які підлягають призову на військову службу під час проведення мобілізації в умовах дії воєнного стану, вчинені за попередньою змовою групою осіб в період часу з липня по серпень 2023 року із корисливих мотивів; ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України, тобто умисні протиправні дії, що виразились в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а також сприяння його вчинення шляхом надання засобів та вказівок, вчинені за попередньою змовою групою осіб з корисливих мотивів, в період часу з липня по серпень 2023 року, в умовах дії воєнного стану.

Надані стороною кримінального провадження докази свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України, що підтверджується: матеріалами НСРД; показаннями свідків, які містяться в протоколах їх допитів відповідно.

Слідчий суддя вважає встановленим та доведеним стороною обвинувачення існування ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 ч.1 ст. 177 КПК України: переховування від органів досудового розслідування, суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконний вплив на свідків.

Суд зазначає, що ризик втечі має оцінюватись у контексті чинників, пов`язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейним зв`язками та усіма видами зв`язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідування («Бекчиєв проти Молдови» §58). Серйозність покарання є ревалентною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти («Ідалов проти Росії», «Гарицьки проти Польщі», «Храїді проти Німеччини», «Ілійков проти Болгарії»).

У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Надаючи оцінку можливості підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування, суду, суд бере до уваги, що існує певна ймовірність того, що останній з метою уникнення покарання, передбаченого за вчинення інкримінованого злочину, може вдатися до відповідних дій.

При встановленні наявності ризику впливу свідка, слід враховувати встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК України).

Щодо доводів захисника про відсутність вказаних ризиків, слідчий суддя вважає необхідним зазначити, що у розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість покарання не є самостійною підставою для застосування запобіжного заходу, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. Тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 , у разі визнання її винуватою, з огляду на вірогідність переховування від органів досудового розслідування, суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконного впливу на свідків, спростовують доводи захисту про відсутність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Всі інші питання - фактичні обставини кримінального провадження, питання винуватості чи не винуватості в скоєні кримінального правопорушення, а також питання відносності та допустимості доказів вирішуються під час іншої стадії кримінального процесу - судового провадження під час розгляду справи по суті в суді першої інстанції. Встановлення того, вчинила чи не вчинила особа кримінальне правопорушення, є завданням подальшого провадження, сприяти якому й покликаний запобіжний захід, що обирається.

Під час розгляду клопотання слідчим суддею вивчалась можливість застосування відносно ОСОБА_5 більш м`якого запобіжного заходу для запобігання вищезазначених ризиків.

Так, ОСОБА_5 , працює завідувачем навчально-виробничої практики КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, раніше не судима, до кримінальної відповідальності притягується вперше, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , згідно наданих захисником даних ОСОБА_5 має грамоти, подяки з місця навчання та роботи, також надано довідку №24 КНП «Міська поліклініка №21» про стан ОСОБА_5 .

Захисником в судовому засіданні надано характеристику першого проректора КП «Харківська гуманітарно-педагогічна академія Харківської обласної ради», в якій він зазначив, зокрема, що ОСОБА_5 працює в академії з 04.01.2016 на посаді лаборанта, а з 05.01.2017 - на посаді завідувача навчально-виробничої практики. У своїй роботі керується Конституцією та законами України. Службові інструкції виконує сумлінно. Має високий професійний рівень з питань проходження здобувачами вищої освіти навчальної практики. Забезпечує набуття здобувачами вищої освіти практичних професійних навичок та вмінь, розробляє інструкції про впровадження Положення про виробничу практику в академії, забезпечує своєчасне укладання договорів з навчальними закладами. Заслужено користується повагою серед здобувачів вищої освіти і має авторитет у колективі. Завжди чуйна, доброзичлива, толерантна, надає професійну допомогу здобувачам вищої освіти з будь-яких питань. Студентська молодь поважає її за витриманість та наполегливість у досягненні навчальної мети. У спілкуванні з колегами завжди доброзичлива, ввічлива і чемна.

Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті..

Враховуючи викладене, існування доведених прокурором ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також оцінюючи сукупність обставин, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення ОСОБА_5 тяжких кримінальних правопорушень, в тому числі, в сфері злочинів проти основ національної безпеки України, вчинене в умовах воєнного стану, тяжкість покарання, що загрожує їй в разі визнання винуватою у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких підозрюється, застосування більш м`яких запобіжних заходів є неможливим, а тому обирає їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів, в межах строку досудового розслідування, тобто до 20.04.2024 включно.

Суд враховує позитивні характеристики ОСОБА_5 , проте, вказані обставини не спростовують висновку суду про неможливість запобігти зазначеним вище ризикам у разі застосування менш суворого запобіжного заходу.

Даних щодо неможливості застосування до підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за станом здоров`я слідчому судді не надано.

При постановленні даної ухвали слідчий суддя, керуючись абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, про які зазначено вище, не визначає розмір застави у даному кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 при застосування їй запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи, що останній повідомлено про підозру, в тому числі, за ч. 1 ст. 114-1 КК України в період воєнного стану.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 211, 372, 395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Застосувати відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Державній установі «Харківський слідчий ізолятор» в межах строку досудового розслідування на 60 (шістдесят) днів - до 20 квітня 2024 року включно, без визначення розміру застави.

Зобов`язати старшого слідчого в ОВС 3-го відділення слідчого відділу УСБУ в Харківській області ОСОБА_6 негайно повідомити близького родича підозрюваної ОСОБА_5 про тримання під вартою останньої.

Встановити строк дії даної ухвали, в межах строку досудового розслідування, з 21 лютого 2024 року до 20 квітня 2024 року включно.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення, а ОСОБА_5 - в той же строк, але з моменту вручення їй ухвали суду.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудКиївський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення21.02.2024
Оприлюднено23.02.2024
Номер документу117154494
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —953/6950/23

Ухвала від 22.04.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 22.04.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 16.04.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Гєрцик Р. В.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні