ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
"26" лютого 2024 р. Справа № 906/7/24.
Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П.,
розглядаючи подану в підсистемі "Електронний суд" зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" від 16.02.2024 року до відповідачів 1. Любарської селищної ради Житомирської області, 2. Комунального підприємства по обслуговуванню адмінстративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області про стягнення солідарно коштів в розмірі 123 438, 77 грн у справі
за позовом: Керівника Чуднівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області
lо: 1. Комунального підприємства по обслуговуванню адмінстративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області;
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"
про визнання додаткових угод до договору постачання природного газу недійсними та стягнення 1 397 320 грн
ВСТАНОВИВ:
Господарський суд Житомирської області ухвалою від 16.01.2024 року відкрив провадження у справі за позовом Керівника Чуднівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області до відповідачів 1. Комунального підприємства по обслуговуванню адміністративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про визнання додаткових угод до договору постачання природного газу недійсними та стягнення 1 397 320 грн за правилами загального позовного провадження, перше підготовче засідання призначено на 20.02.2024 року о 12:00.
16.02.2024 року до господарського суду в підсистемі "Електронний суд" надійшла зустрічна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" від 16.02.2024 року до відповідачів 1. Любарської селищної ради Житомирської області, 2. Комунального підприємства по обслуговуванню адміністративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області про стягнення солідарно коштів в розмірі 123 438, 77 грн.
Ухвалою від 20.02.2024 року зустрічну позовну заяву ТОВ "Житомиргаз збут" залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
21.02.2024 року в підсистемі "Електронний суд" ТОВ "Житомиргаз збут" надіслав заяву про усунення недоліків позовної заяви разом з поданням зустрічної позовної заяви з дотриманням вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України та доказами надіслання відповідачу КП по обслуговуванню адміністративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області зустрічної позовної заяви з додатками.
Отже, недоліки зустрічної позовної заяви станом на 26.02.2024 року, усунуто.
Зустрічний та первісний позови пов`язані правовідносинами, що виникли з виконання Договору постачання природного газу №41ВР107-17-21 від 16.02.2021 та Додатковими угодами до нього.
Згідно із вимогами частин першої та другої статті 180 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №916/3245/17 зазначено, що ознаками зустрічного позову є його взаємопов`язаність із первісним позовом і доцільність його спільного розгляду з первісним позовом, зокрема коли позови виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову. Вимоги за зустрічним позовом можуть різнитися з вимогами первісного позову, але вони об`єднуються в одне провадження з первісним позовом ухвалою суду. Взаємна пов`язаність зустрічного та первісного позовів може виражатись у підставах цих позовів або поданих доказах, вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись. Водночас подання зустрічного позову, задоволення якого виключатиме повністю або частково задоволення первісного позову, має на меті довести відсутність у позивача матеріально-правової підстави на задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.
У постанові від 20.03.2019 у справі №910/2987/18 Велика Палата Верховного Суду також вказала, що взаємопов`язаність зустрічного та первісного позовів може виражатися у підставах цих позовів або поданих доказах, а також у тому, що вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись. Подання зустрічного позову, задоволення якого виключатиме повністю або частково задоволення первісного позову, має на меті довести відсутність матеріально-правової підстави для задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.
Згідно з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 17.05.2021 у справі №910/18778/20, від 22.04.2019 у справі №914/2236/18, конструкція частини другої статті 180 Господарського процесуального кодексу України вказує на її імперативність, тобто суд позбавлений широкого розсуду щодо доцільності прийняття зустрічного позову; умовою цього є посилання у зустрічному позові на обставини, за якими задоволення зустрічного позову матиме наслідком повну або часткову відмову у задоволенні первісного позову, та виникнення позовів з одних правовідносин.
Водночас, у постанові Верховного Суду від 27.01.2021 у справі №908/1688/20 зазначено, що зустрічний позов може подаватися не лише для захисту проти первісного позову, а й бути самостійним засобом захисту проти відповідача, іноді зустрічний позов може бути спрямовано тільки до заліку первісної вимоги. Подання зустрічного позову надає можливість через спільний розгляд первісної і зустрічної вимоги повніше врахувати правові відносини сторін. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов`язаний з первісним. Взаємна пов`язаність зустрічного та первісного позовів може виявлятись у такому: а) обидва позови взаємно пов`язані, і їх спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору; взаємна пов`язаність первісного і зустрічного позову може виражатись у підставах цих позовів або поданих доказах; б) вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись; в) задоволення зустрічного позову може виключати повністю або частково задоволення первісного позову; подання такого зустрічного позову має на меті довести відсутність у позивача матеріально-правової підстави на задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.
Отже, взаємна пов`язаність зустрічного та первісного позовів та доцільність їх спільного розгляду може виявлятись у такому:
- повністю чи частково співпадають підстави обох позовів (фактичні обставини); при цьому правові підстави цих позовів можуть бути різними;
- для підтвердження підстав позову сторонами (позивачем за первісним позовом і відповідачем за зустрічним) надані переважно або частково одні ті самі докази;
- вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись (при цьому предмети та підстави таких позовів можуть бути не пов`язаними, доцільність розгляду в одному провадженні спрямована на процесуальну економію, уникнення процедури примусового виконання одночасно двох судових рішень);
- задоволення зустрічного позову виключатиме повністю або частково задоволення первісного позову;
- спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору/спорів між сторонами.
Такий правовий висновок викладено у постанові ВС у складі КГС від 17.11.2023 року у справі №927/696/23.
Згідно зі ст. 181 Господарського процесуального кодексу України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до п.п. 1 та 3 ч.1 ст. 177 Кодексу остаточне визначення предмета спору, характеру спірних правовідносин, позовних вимог, складу учасників судового процесу, а також обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, віднесено до основних завдань підготовчого провадження.
Згідно з ст.181 та ст. 182 Кодексу, у підготовчому засіданні суд, зокрема, вирішує питання про прийняття зустрічного позову, встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення відповідно до ст. 166 та 167 Кодексу, та здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Керуючись ст.ст. 2, 15, ст.ст. 165-167, п.8 ч.2 ст. 176, ст. 177, ст. 180, ст.ст. 182, 183, ч.2 ст.232, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти до розгляду зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" від 16.02.2024 року до відповідачів 1. Любарської селищної ради Житомирської області, 2. Комунального підприємства по обслуговуванню адміністративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області про стягнення солідарно коштів в розмірі 123 438, 77 грн.
2. Об`єднати позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" від 16.02.2024 року до відповідачів 1. Любарської селищної ради Житомирської області, 2. Комунального підприємства по обслуговуванню адміністративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області про стягнення солідарно коштів в розмірі 123 438, 77 грн в одне провадження за позовними вимогами Керівника Чуднівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області до відповідачів 1. Комунального підприємства по обслуговуванню адміністративних приміщень об`єктів комунальної власності Любарської селищної ради Житомирського району Житомирської області; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про визнання додаткових угод до договору постачання природного газу недійсними та стягнення 1 397 320 грн.
3. Встановити сторонам спору процесуальні строки для подання заяв по суті справи за наслідками розгляду справи у підготовчому засіданні на "14" березня 2024 р. о 11:00
4. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі, відповідно до ст.60 Господарського процесуального кодексу України, документи, що підтверджують повноваження представників.
Ухвала набрала законної сили 26.02.024 року та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Машевська О.П.
Друк:
1 - в справу
2- Житом. обл. прок. (через Ел. суд)
3- Чудн. окр. прок. на ел. пошту: chudniv@zhit.gp.gov.ua
4- Любар. селищ. раді (через Ел. суд)
5- КП по обсл. адмін. буд. (рек. з повідомл)
6- ТОВ "Житомиргаз збут" (через Ел. суд)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2024 |
Оприлюднено | 28.02.2024 |
Номер документу | 117239741 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Машевська О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні