ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
Від "22" лютого 2024 р. м. Житомир Справа № 906/1215/20
За заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія" Альтарес Фінанс"
До боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо"
про визнання банкрутом
Суддя Гнисюк С.Д.
Присутні:
- від боржника: Рабан М.Т. - ліквідатор (в режимі відеоконференції).
В провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа №906/1215/20 про визнання банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо".
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 23.01.2024 відкладено розгляд клопотання арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича від 09.11.2023 (в частині стягнення грошової винагороди з кредиторів); наступне судове засідання призначено на 22.02.2024.
06.02.2024 до Господарського суду Житомирської області через систему "Електронний суд" надійшло клопотання від ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо" Рабана М.Т. від 06.02.2024 про стягнення грошової винагороди ліквідатора з кредиторів.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 07.02.2024 прийнято та призначено до розгляду у судовому засіданні клопотання ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо" Рабана М.Т. від 06.02.2024 про стягнення грошової винагороди ліквідатора з кредиторів на 22.02.2024; постановлено Акціонерному товариству "Сенс-Банк" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс", до дати судового засідання, надати суду відзив на клопотання Рабана М.Т. від 06.02.2024; копію відзиву надіслати на його адресу; докази надіслання надати суду.
22.02.2024 на адресу Господарського суду Житомирської області, через загальний відділ систему "Електронний суд", від АТ "Сенс Банк" надійшла заява від 21.02.2024.
В засіданні суду 22.02.2024 розглядались клопотання арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича від 09.11.2023 (в частині стягнення грошової винагороди з кредиторів) та від 06.02.2024 про стягнення грошової винагороди ліквідатора з кредиторів.
Арбітражний керуючий Рабан М.Т. в засіданні суду клопотання підтримав та надав суду усні пояснення. Зазначив, що сума грошової винагороди ліквідатора затверджена ухвалою Господарського суду Житомирської області від 06.12.2022 та становить 76025,81грн. Просив суд розглядати його клопотання про стягнення грошової винагороди ліквідатора з кредиторів з урахуванням затвердженої ухвалою суду суми.
Також, зазначив, що клопотання ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо" Рабана М.Т. від 06.02.2024 про стягнення грошової винагороди ліквідатора з кредиторів є уточненням до клопотання від 09.11.2023 (в частині стягнення грошової винагороди з кредиторів) та просив суд розглядати клопотання від 09.11.2023 (в частині стягнення грошової винагороди з кредиторів) з урахуванням клопотання від 06.02.2024.
Інші представники учасників провадження у справі про банкрутство в засіданні суду не з`явились.
Дослідивши клопотання, матеріали справи та заслухавши пояснення арбітражного керуючого, суд встановив наступне.
Постановою Господарського суду Житомирської області від 23.09.2021, зокрема, визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців; призначено ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо" (10001, м. Житомир, вул. Київська, 87; код 34394406) арбітражного керуючого Рабана Микиту Тарасовича.
Відповідно до п.3 ч.1ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства(далі - Кодекс),арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право, зокрема, отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положеньст. 30 Кодексу, арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород.
Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень.
Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі.
У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі, або коштів фонду, створеного кредиторами для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (у разі його створення).
Кредитори можуть створювати фонд для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Порядок формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) та затверджуються ухвалою господарського суду.
Господарський суд за заявою кредитора має право зменшити розмір грошової винагороди арбітражного керуючого, у разі, якщо середньомісячна заробітна плата керівника боржника є надмірно високою порівняно з мінімальним розміром заробітної плати.
Арбітражний керуючий не менше одного разу на два місяці звітує про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат на засіданнях зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - перед забезпеченим кредитором.
Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.
Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, погашення боргів боржника подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 06.12.2022 затверджено звіт арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр "Темпо" з 23.09.2021 по 25.01.2022 на суму 76 025,81грн.
Ухвала набрала законної сили.
Отже, наразі суд розглядає питання стягнення з кредиторів визнаної судом фіксованої суми грошової винагороди арбітражного керуючого Рабана М.Т. за виконання ним повноважень ліквідатора.
Згідно з частинами 1, 4, 7ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Не виявлення ліквідатором боржника в процедурі ліквідації майна боржника, чи інших його активів та грошових коштів, жодним чином не впливає на оплату його послуг.
Оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не виключно за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, оскільки нормиЗакону про банкрутствовизначають декілька джерел для здійснення оплати цих послуг, в тому числі і за рахунок коштів кредиторів.
У випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, така оплата повинна здійснюватися за рахунок коштів кредиторів, виходячи з принципу пропорційності їх грошовим вимогам.
Крім того, законодавець не ставить порядок розподілу витрат на оплату послуг ліквідатора в залежність від майнового стану кожного кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора, від джерел фінансування того, чи іншого кредитора, а також від майнових результатів арбітражного керуючого у справі про банкрутство.
Встановивши факт невиконання кредиторами у добровільному порядку обов`язку щодо оплати послуг арбітражного керуючого, господарський суд приймає рішення про примусове стягнення з таких кредиторів відповідних грошових сум шляхом винесення ухвали та видачі судового наказу.
Дана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду Касаційного господарського суду від 01.08.2018 у справі № 912/1783/16 та від 04.10.2018 у справі № 916/1503/17.
Відповідно до приписів ч. 4ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.01.2022 на адресу суду ліквідатором Рабаном М.Т. надіслано клопотання про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та закриття провадження у справі.
У даному випадку ліквідатором встановлено відсутність майна боржника (згідно поданого на затвердження до суду звіту, ліквідаційного балансу та доказів), а тому така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів, виходячи з принципу пропорційності їх грошових вимог.
Доказів наявності зареєстрованого за банкрутом майна суду не надано.
Крім того слід зазначити про те, що матеріали справи не містять доказів оскарження дій чи бездіяльності арбітражного керуючого та прийняття за результатами розгляду такої скарги відповідного судового рішення.
Щодо розрахунку пропорційності, суд зазначає про наступне.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 27.07.2021 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс" від 07.07.2021 про заміну кредитора правонаступником - задоволено; замінено кредитора Акціонерне товариство "Альфа-Банк" на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс".
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 18.08.2022 виправлено описку, допущену в п.2 резолютивної частини ухвали Господарського суду Житомирської області від 27.07.2021 у справі №906/1215/20; пункт 2 резолютивної частини ухвали Господарського суду Житомирської області від 27.07.2021 у справі №906/1215/20 викладено у наступній редакції: "Замінити кредитора Акціонерне товариство "Альфа-Банк" на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс" (01010, м. Київ, вул. Московська, 32/2; код ЄДРПОУ 43272035) в частині вимог на суму 12 932 211,83грн, з яких: 4 493 528,62 грн - основний борг та 8 438 683,21грн - пеня".
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 06.06.2023 замінено назву кредитора Акціонерне товариство "Альфа-Банк", на - Акціонерне товариство "Сенс Банк".
Наразі суми грошових вимог кредиторів банкрута, включених до реєстру вимог кредиторів, складають:
1) Акціонерного товариства "Сенс Банк" - 21 802 440,77грн.
2) Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Альтарес Фінанс - 12 932 211,83грн.
Суд здійснив перерахунок щодо визначення сум, які підлягають стягненню по кожному кредитору окремо по принципу пропорційності до грошових вимог та встановив, що вірними сумами є:
- з Акціонерного товариства "Сенс Банк" - 47 720,31грн.;
- з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс" - 28305,50 грн.
Арбітражний керуючий Рабан М.Т. в засіданні суду 22.02.2024 не заперечив щодо зазначених сум.
АТ "Сенс Банк" у своїх поясненнях зазначає про те, що сума вимог починаючи з 22.01.2021 до банкрута складала 12 932 211,83 грн. та 21020,00 грн. судового збору. Укладаючи договір факторингу 28.04.2021 АТ "Альфа Банк" з ТОВ "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс" № 07/Ф-21 саме сума вимог у розмірі 12 932 211,83грн. була відступлена як право грошової вимоги за кредитним договором № 06.1- 20/002 від 11.01.2013 року. Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 27.07.2021 (враховуючи виправлену описку ухвалою від 18.08.2022) було задоволено заяву ТОВ "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс" від 07.07.2021 про заміну кредитора правонаступником, а саме замінено АТ "Альфа Банк" на правонаступника ТОВ "Фінансова компанія "Альтарес Фінанс" на суму 1293221,83грн. Виходячи з цього починаючи з 28.04.2021 сума вимог до банкрута складалась лише з суми судового збору у розмірі 21020,00 грн. 27.05.2021 дана сума збільшилась на суму 590470,15 грн. та 4540,00 грн. судового збору, відповідно до ухвали Господарського суду Житомирської області від тієї ж дати. Таким чином сума грошових вимог кредиторів АТ "Сенс Банк" (минула назва АТ "Альфа Банк" до банкрута станом на сьогоднішній день становить - 616 030 грн.15 коп. Арбітражним керуючим 25.08.2023 були внесені зміни до реєстру кредиторів, відповідно до якого було відображено, що вимоги у розмірі 21186410,62грн. були погашені за рахунок майна поручителів, і що фактично сума вимог АТ "Сенс Банк" до банкрута складає 616 030 грн.15 коп. Враховуючи вищевикладене, виходячи з принципу пропорційності виплати грошової винагороди з грошовими вимогам що є непогашеними, суд повинен врахувати ту обставину, що сума непогашених грошових вимог перед АТ "Сенс Банк", становить 616 030,15грн. та складає 4,76 % від загальної кількості вимог. Таким чином грошову винагороду арбітражного керуючого можливо компенсувати за рахунок коштів АТ "Сенс Банк" лише в розмірі 4,76 % від загальної суми винагороди, яку арбітражний керуючий просить стягнути в судовому порядку.
Щодо доводів АТ "Сенс Банк" суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.08.2020 № 2778/5 затверджено Вимоги до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність)"
Згідно з ним реєстр це єдина уніфікована система записів про кредиторів боржника та їхні вимоги.
Під записом розуміється внесення до Реєстру відомостей про кредитора та вимоги кредитора.
Реєстр складається з опису інформації щодо справи про банкрутство (неплатоспроможність) та трьох розділів відомості про кредиторів; черговість задоволення вимог кредиторів; вимоги, які задовольняються позачергово.
Арбітражний керуючий починає ведення Реєстру за результатами попереднього засідання господарського суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
Підставою для внесення відомостей до Реєстру є ухвала (постанова) господарського суду або інформація, отримана під час провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (списання або прощення боргів, задоволення вимог кредиторів, зміна відомостей про кредитора тощо).
У випадку повного погашення вимог кредитора або відмови кредитора від вимог у графі Примітки відповідного запису Реєстру робиться відмітка про повне погашення або про виключення вимог кредитора із зазначенням дати та підстав погашення чи виключення (п.14 зазначеного Розділу III Вимог до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність).
Тобто, в реєстрі вимог кредиторів відображається історія усіх вимог кредиторів, які були визнані, погашені, тощо. Сума грошових вимог, яка визнана ухвалою (постановою) суду по кожному кредитору є ф і к с о в а н о ю т а н е з м і н ю є т ь с я за весь час процедури, у той же час вона може бути внесена в окрему графу реєстру: поточні вимоги або погашені вимоги.
Суд зазначає, що при визначенні розміру пропорційності суми вимог кредитора по відношенню до загальної суми вимог кредиторів, що включені до реєстру вимог кредиторів, має застосовуватися саме сума вимог кредитора визнана ухвалою (постановою) суду. Погашення вимог кредитора, в тому числі часткове, не впливає на розмір суми, яка була визнана ухвалою (постановою) суду.
З огляду на встановлене, суд не приймає заперечення АТ "Сенс Банк" та приходить до висновку про правомірність заявлення арбітражним керуючим Рабаном М.Т. до стягнення на свою користь грошової винагороди за виконання повноважень ліквідатора з визначенням відсотків пропорційно саме визнаних судом, а не погашених (залишок непогашених) вимог.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку клопотання арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича від 09.11.2023 (в частині стягнення грошової винагороди з кредиторів, з урахуванням клопотання від 06.02.2024) задовольнити.
Керуючись статтями 30, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 232-234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Житомирської області,-
УХВАЛИВ:
1. Клопотання арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича від 09.11.2023 (в частині стягнення грошової винагороди з кредиторів, з урахуванням клопотання від 06.02.2024) задовольнити.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Сенс Банк» (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 100, ЄДРПОУ 23494714) на користь ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 (рахунок НОМЕР_2 у ПАТ «БАНК ІНВЕСТИЦІЙ ТА ЗАОЩАДЖЕНЬ», МФО 380281, код ЄДРПОУ 33695095) - грошову винагороду за виконання повноважень ліквідатора у справі №906/1215/20 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий центр «Темпо» у сумі 47720 (сорок сім тисяч сімсот двадцять) грн. 31коп.
Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альтарес Фінанс» (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 32/2, код ЄДРПОУ 43272035) ) на користь ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 (рахунок НОМЕР_2 у ПАТ «БАНК ІНВЕСТИЦІЙ ТА ЗАОЩАДЖЕНЬ», МФО 380281, код ЄДРПОУ 33695095) - грошову винагороду за виконання повноважень ліквідатора у справі №906/1215/20 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий центр «Темпо» у сумі 28 305 (двадцять вісім тисяч триста п`ять) грн. 50коп.
Видати наказ.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та підлягає оскарженню.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Дата складання повного тексту ухвали: 27.02.2024.
Суддя Гнисюк С.Д.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 29.02.2024 |
Номер документу | 117275191 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Гнисюк С.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні