Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
27 лютого 2024 року Справа №200/1095/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Логойда Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
25 лютого 2024 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом (позов зареєстрований в суді 26 лютого 2024 року), в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, що полягає у не утворенні комісії із спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 09 березня 2022 року у місті Маріуполі Донецької області з громадянкою України ОСОБА_1 , та не вчиненні дій, передбачених п. 141І№ Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337;
- зобов`язати Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці утворити комісію із спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 09 березня 2022 року у місті Маріуполі Донецької області з громадянкою України ОСОБА_1 , та вчинити дії, передбачені п. 141І№ Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337.
Також просила стягнути з відповідача на її користь сплачені суми судового збору в розмірі 968,96 грн. та гонорару адвоката за надання правничої допомоги в розмірі 15 000 грн.
В обґрунтування позову зазначала, що 09 березня 2022 року близько 14 год. 40 хв. під час перебування на робочому місці у місті Маріуполі Донецької області в процесі виконання трудових обов`язків з позивачем як із завідувачем дитячим неврологічним відділенням, лікарем неврологом-дитячим під час авіаційного удару стався нещасний випадок, внаслідок чого їй заподіяно шкоду здоров`ю, після чого вона проходила лікування як в Україні, так і за кордоном.
Про нещасний випадок засобами мобільного зв`язку позивач повідомила усно роботодавця за першої можливості, а 29 травня 2023 року письмово.
Крім того, позивач звернулася до роботодавця з письмовою заявою про початок розслідування нещасного випадку. Як стало відомо, позивачу, роботодавцем отримано від свідків письмові пояснення, а також направлено на адресу уповноваженого органу влади повідомлення про нещасний випадок. З дня звернення позивача розслідування нещасного випадку не відбувалося. Відтак позивач звернулася за правовою допомогою до адвоката.
29 січня 2024 року представник позивача на адресу комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки» направив адвокатський запит №17, в якому просив надати інформацію про призначення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався з позивачем 09 березня 2022 року; хід проведення розслідування та його результати (у разі завершення); надати засвідчені належним чином всі наявні копії матеріалів спеціального розслідування.
29 січня 2024 року представник позивача на адресу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці направив адвокатський запит №18, який містив аналогічні вимоги.
У відповідь на запит комунальне некомерційне підприємство Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки» надало копію повідомлення від 09 червня 2023 року про нещасний випадок та копію листа Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 13 червня 2023 року №СХ/1/3421- 23.
Листом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 01 лютого 2024 року №СХ/1/987-24 представника позивача на його запит повідомлено, що Міжрегіональне управління, керуючись п. 141І? Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, на даний час не має можливості утворити спеціальну комісію для розслідування зазначеного нещасного випадку, про що листом від 13 червня 2023 року №СХ/1/3421-23 було повідомлено керівництво комунального некомерційного підприємства Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки». Разом з тим у відповідності до п. 141І? цього Порядку факт настання нещасного випадку із завідувачкою дитячим неврологічним відділенням, лікарем неврологом-дитячим ОСОБА_1 Міжрегіональним управлінням зареєстровано, подальше розслідування буде організовано і проведено після припинення воєнних (бойових) дій або заходів правового режиму надзвичайного стану».
Отже, відповідачем спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку, що стався з позивачем 09 березня 2022 року у місті Маріуполі Донецької області утворена не була, чим допущена протиправна бездіяльність.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В порушення наведених вимог Кодексу в позовній заяві не зазначені відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача.
Вказаним Кодексом встановлені вимоги, згідно з якими місце проживання чи перебування особи-позивача має бути зареєстроване у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 2 статті 79, частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов`язаний подати докази разом із поданням позовної заяви.
Позивач звернувся до суду як фізична особа. В позовній заяві щодо позивача зазначена наступна адреса: АДРЕСА_1 . Між тим, докази, які б підтверджували те, що зазначена адреса є зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання чи перебування позивача, до позову не додані.
Разом з тим, до позову додано копію паспорта, відповідно до якого зареєстрованим місцем проживання позивача є наступна адреса: АДРЕСА_2 . Вказана адреса в позові не зазначена.
Додана до позову щодо позивача довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, в якій зазначена вказана у позові адреса, згідно з вимогами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», п. 9 Правил реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207, Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», таким документом не є (тому вказана в ній адреса може бути зазначена додатково як адреса взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, тимчасова, фактична, адреса для листування, тощо з відповідною відміткою про це).
Відповідно до пункту 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
В порушення наведених вимог Кодексу в позовній заяві не зазначено які саме права позивача порушені допущеною відповідачем, на думку позивача, бездіяльністю.
Відповідно до частини 9 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
В порушення наведених вимог Кодексу в позовній заяві не зазначено чи перебуває позивач в трудових відносинах з комунальним некомерційним підприємством Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки», якщо ні, то з якого часу (докази таким обставинам до позовної заяви не додані).
Третьою особою в позові зазначено комунальне некомерційне підприємство Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки».
Між тим, в порушення вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України відповідне клопотання про залучення третьої особи з обґрунтуванням яким чином судове рішення може вплинути на права та обов`язки цієї особи, до суду не подано.
Щодо строку звернення до суду з позовом
Позовні вимоги стосуються невчинення відповідачем, на думку позивача, дій, що регламентовані Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337.
Відповідно до п. 8 зазначеного Порядку у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров`я, заяви потерпілого, членів його сім`ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов`язаний протягом однієї доби повідомити підприємствам (установам, організаціям), зазначеним в абзацах четвертому - дев`ятому цього пункту, з використанням засобів зв`язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2.
26 січня 2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20 січня 2023 року № 59 «Про внесення змін до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», якою до зазначеного Порядку внесено зміни, а саме доповнено розділом «Процедура розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного (надзвичайного) стану в Україні або окремих її місцевостях» (розділ включає п.п. 14115 14129).
Згідно з п. 14115 зазначеного Порядку нещасні випадки, що сталися з працівниками підприємств (установ, організацій), їх філій, представництв та інших відокремлених і структурних підрозділів, особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства, особами, які фактично допущені до роботи без оформлення трудового договору, під час виконання трудових обов`язків внаслідок воєнних (бойових) дій (бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, мінувань територій та приміщень, захоплення в полон, інших протиправних дій, здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об`єктів життєзабезпечення тощо), підлягають спеціальному розслідуванню незалежно від ступеня тяжкості травм (ушкодження здоров`я).
Розслідування таких нещасних випадків проводиться за місцем їх настання.
Відповідно до п. 14118 Порядку у разі настання нещасного випадку за обставин, визначених пунктом 14115 цього Порядку, заклад охорони здоров`я надає протягом однієї доби в паперовій та/або електронній формі територіальному органу Держпраці, територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем настання нещасного випадку та суб`єкту господарювання, працівником якого є потерпілий, екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві за формою згідно з додатком 1.
Роботодавець після отримання інформації про нещасний випадок подає письмово або електронною поштою у строк, визначений пунктом 8 цього Порядку, повідомлення про нещасний випадок за формою згідно з додатком 2 територіальному органу Держпраці, територіальному органу Пенсійного фонду України та військовій адміністрації (військово-цивільній адміністрації, місцевій держадміністрації чи органу місцевого самоврядування), первинній організації профспілки, а у разі відсутності профспілки - уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці, органові галузевої профспілки вищого рівня, а у разі його відсутності - територіальному профоб`єднанню за місцем настання нещасного випадку.
Згідно з п. 14119 вказаного Порядку територіальним органом Держпраці протягом одного робочого дня з дня отримання від роботодавця в письмовій або електронній формі повідомлення про нещасний випадок, зазначений у пункті 141-15 цього Порядку, або інформації з інших джерел (заклад охорони здоров`я, орган досудового розслідування, звернення потерпілого або членів його сім`ї чи уповноваженої ними особи тощо) утворюється комісія із спеціального розслідування, до складу якої входять:
посадова особа територіального органу Держпраці (голова комісії);
представник територіального органу Пенсійного фонду України, представник військової адміністрації (військово-цивільної адміністрації, місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування).
За необхідності до участі в розслідуванні можуть бути залучені роботодавець або його представник, лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння), а також представник первинної організації профспілки (у разі його відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці чи представник галузевої профспілки вищого рівня або територіального профоб`єднання) з включенням їх до складу комісії.
Отже, згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, роботодавець після отримання інформації про нещасний випадок протягом доби повинен направити відповідне повідомлення про нещасний випадок (за формою згідно з додатком 2 до Порядку) територіальному органу Держпраці, а територіальний орган Держпраці - протягом одного робочого дня з дня отримання від роботодавця такого повідомлення, утворити комісію із спеціального розслідування.
Як зазначено в позові, про нещасний випадок позивач повідомила роботодавця усно за першої можливості (засобами мобільного зв`язку), а 29 травня 2023 року письмово.
З доданих до позовної заяви документів вбачається, що повідомлення про нещасний випадок (за формою згідно з додатком 2 до Порядку) роботодавцем позивача - комунальним некомерційним підприємством Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки» до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці передано 09 червня 2023 року о 10 год. 00 хв. І протягом одного робочого дня з дня його отримання відповідач мав утворити комісію із спеціального розслідування.
Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а саме про протиправну бездіяльність, на думку позивача, відповідача - суб`єкта владних повноважень щодо не утворення комісії із спеціального розслідування нещасного випадку щодо позивача, позивач повинна була дізнатися у червні 2023 році (цікавившись у свого роботодавця долею свого письмового повідомлення від 29 травня 2023 року про нещасний випадок на виробництві, що з нею стався 09 березня 2022 року під час перебування на робочому місці у місті Маріуполі Донецької області), а до суду з позовом вона звернулася 25 лютого 2023 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Між тим, в порушення вимог статті 161 вказаного Кодексу до позовної заяви не додано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
В позовній заяві потрібно зазначити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача.
В позовній заяві необхідно зазначити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання чи перебування позивача. Докази таким обставинам мають бути додані до позовної заяви.
В позовній заяві потрібно зазначити які саме права позивача порушені допущеною відповідачем, на думку позивача, бездіяльністю.
В позовній заяві необхідно зазначити чи перебуває позивач в трудових відносинах з комунальним некомерційним підприємством Маріупольської міської ради «Маріупольське територіальне медичне об`єднання здоров`я дитини та жінки», якщо ні, то з якого часу. Докази таким обставинам слід додати до позовної заяви.
До позовної заяви необхідно додати клопотання про залучення до участі в справі певної особи в якості третьої особи з обґрунтуванням, яким чином судове рішення в даній справі може вплинути на права та обов`язки цієї особи.
До позовної заяви потрібно додати обґрунтовану заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом та докази поважності причин його пропуску.
До поданих до суду документів в електронній формі (на виконання даної ухвали суду) слід додати докази надсилання їх копій іншим учасникам справи в електронній формі до електронних кабінетів інших учасників справи, а у разі відсутності у інших учасників справи електронних кабінетів чи відсутності відомостей про наявність у інших учасників справи електронних кабінетів - в паперовій формі листом з описом вкладення.
Керуючись частинами 1 та 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и л а:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення позивачу даної ухвали.
В разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В. Логойда
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 29.02.2024 |
Номер документу | 117278644 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо охорони праці |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Логойда Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні