Справа №:755/13637/18
Провадження №: 2-о/755/4/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" лютого 2024 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді САВЛУК Т. В., присяжних - Городецької О.М., Гоцманюка О.В., за участі секретаря Бурячек О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва, клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи в межах розгляду цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, Ново-Білицький психоневрологічний інтернат для чоловіків, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,
в с т а н о в и в:
23 квітня 2019 року Дніпровським районним судом міста Києва ухвалене рішення про задоволення заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки.
Визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Високогірне, Хабаровського краю, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - недієздатним.
Призначено ОСОБА_2 опікуна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 )
Строк дії рішення щодо визнання ОСОБА_2 недієздатним - два роки. Строк рахується з дня набрання рішенням законної сили.
Виходячи з положень частини сьомої-дев`ятої статті 300 Цивільного процесуального кодексу України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
22 листопада 2021 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про задоволення заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дніпровська районна у місті Києві державна адміністрація, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.
Продовжено строк дії рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 23 квітня 2019 року у справі №755/13637/18, яким ОСОБА_2 визнано недієздатним.
12 грудня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва (головуючий суддя Савлук Т.В.) постановлено ухвалу про прийняття до свого провадження заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, та призначено розгляд справи в порядку окремого провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін).
08 лютого 2024 року 12 грудня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про залучення Ново-Білицький психоневрологічний інтернат для чоловіків в процесуальному статусі заінтересованої особи в межах розгляду цивільної справи.
При зверненні до суду, заявник ОСОБА_1 подала клопотання про призначення у цивільній справі судово-психіатричної експертизи з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що потребує доказуванню в межах розгляду даної справи.
Сторони цивільного процесу в судове засідання не з`явились, від заявника ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд клопотання про призначення судової експертизи за її відсутності.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ст.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Крім того, на вимогу зазначених норм процесуального права, датою ухвалення судового рішення, ухваленого за відсутності осіб, які беруть участь у справі, є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали цивільної справи, оцінивши наведені заявником підстави для призначення судово-психіатричної експертизи, суд приходить до наступних висновків.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. (ч. 3 ст. 294 ЦПК України)
Відповідно до положень частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Призначення експертизи судом є обов`язковим у разі з`явлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: характер і ступінь ушкодження здоров`я; психічний стан особи; вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати. ( ч. 1 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України).
Порядок проведення судово-психіатричної експертизи, затверджено Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року №865, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за №719/32171.
Предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Об`єктами експертизи є: матеріали цивільної справи, медична документація, аудіовізуальні матеріали та інша інформація про психічний стан особи, відповідно якої проводиться експертиза.
Висновок експерта - докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. ( ч.1 та ч.2 ст.102 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що для з`ясування обставин, які мають значення для справи і потребують спеціальних знань в галузі психіатрії, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням вимог ч. 1 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України, якою передбачено обов`язкове призначення експертизи для встановлено психічного стану особу, клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи підлягає задоволенню.
При призначені експертизи, суд бере за основу перелік питань, поставлені перед експертом у письмовому клопотанні, яке долучено до матеріалів справи, та викладені у відповідності до орієнтованого переліку вирішуваних питань експертами при проведенні даного виду експертизи, які врегулювано Порядком проведення судово-психіатричної експертизи, та враховуючи той факт, що з боку інших учасників процесу не було подано заяв (клопотань) щодо доповнення переліку питань, які можуть поставлені перед експертом при проведені експертизи.
Відповідно до частини третьої статі 103 Цивільного процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експерту установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Вирішуючи питання про призначення судово-психіатричної експертизи, з урахуванням положень статті 9 Закону України «Про судову експертизу», суд доручає проведення даного виду експертизи експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
Враховуючи викладене та керуючись статями 103, 105, 252, 353, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи, - задовольнити.
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, Ново-Білицький психоневрологічний інтернат для чоловіків, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (04080, м. Київ, вулиця Кирилівська, будинок 103).
На розгляд експерта поставити наступні питання:
- чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та перебуває в Ново-Білицькому психоневрологічному інтернаті для чоловіків, психічними захворюваннями?
- чи може ОСОБА_2 розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, згідно зі статями 384, 385 Кримінального кодексу України.
В розпорядження експерта надати цивільну справу №755/13637/18 за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, Ново-Білицький психоневрологічний інтернат для чоловіків, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, в якій знаходяться всі необхідні документи.
Експерту про час та місце проведення експертизи повідомити заявника ОСОБА_1 , опікуна недієздатного ОСОБА_2 .
Зобов`язати Ново-Білицький психоневрологічний інтернат для чоловіків, в особі уповноваженого представника, у визначений експертом день та час зявитись разом з підекспертною особою ОСОБА_2 , у супроводі опікуна ОСОБА_1 , для проведення експертного дослідження.
Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України, де передбачено, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Зобовязати Ново-Білицький психоневрологічний інтернат для чоловіків, в особі уповноваженого представника, на вимогу експерта, надати медичну документацію хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та перебуває в Ново-Білицькому психоневрологічному інтернаті для чоловіків, для проведення судово-психіатричної експертизи.
Попереджаю, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази. (ч.8 та ч.9 ст. 84 Цивільного процесуального кодексу України)
Провадження у справі зупинити на час проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи експертами Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України»
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернетhttp://dn.ki.court.gov.ua.
С у д д я
П р и с я ж н і: 1.
2.
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.02.2024 |
Оприлюднено | 07.03.2024 |
Номер документу | 117441959 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Савлук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні