Постанова
від 06.03.2024 по справі 295/6062/22
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2024 року

м. Київ

справа № 295/6062/22

провадження № 61-13122св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Тітова М. Ю. (суддя-доповідач),

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Відокремлений структурний підрозділ Житомирського технологічного фахового коледжу Київського національного університету будівництва іархітектури,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Відокремленого структурного підрозділу Житомирського технологічного фахового коледжу Київського національного університету будівництва і архітектури на рішення Богунського районного суду міста Житомира від 03 лютого 2023 року в складі судді Воробйової Т. А. та постанову Житомирського апеляційного суду від 30 травня 2023 року в складі колегії суддів: Борисюка Р. М., Галацевич О. М., Микитюк О. Ю.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відокремленого структурного підрозділу Житомирського технологічного фахового коледжу Київського національного університету будівництва і архітектури (далі - ВСП ЖТФК КНУБА), у якому просив визнати неправомірними та скасувати накази відповідача від 30 листопада 2021 року № 2-ЗС та від 01 грудня 2021 року № 3-ЗС про оголошення йому доган.

Позов мотивував тим, що 30 листопада 2021 року відповідач видав наказ № 2-ЗС про оголошення йому догани у зв`язку з порушенням трудової дисципліни, а саме навчального процесу та несвоєчасне проведення занять.

Крім того, 01 грудня 2021 року відповідач видав наказ № 3-ЗС про оголошення йому догани за порушення трудової дисципліни, а саме виправлення поточних оцінок у журналі групи К19.

Вважав накази незаконними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки порушень трудової дисципліни він не допускав. Усі заняття проводив добросовісно та відповідно до вимог нормативно-правових актів, які регулюють це питання. При внесені оцінок до журналу він допустив описку, яку пізніше виправив. Оголошення йому доган є проявом упередженості до нього з боку адміністрації коледжу.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Богунського районного суду міста Житомира від 03 лютого 2023 року позов задоволено.

Скасовано наказ ВСП ЖТФК КНУБА від 30 листопада 2021 року № 2-ЗС «Про оголошення догани ОСОБА_1 ».

Скасовано наказ ВСП ЖТФК КНУБА від 01 грудня 2021 року № 3-ЗС «Про оголошення догани ОСОБА_1 ».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірність накладення дисциплінарних стягнень на позивача. Накладені на позивача стягнення у вигляді доган неспівмірні з допущеними ним порушеннями.

Додатковим рішенням Богунського районного суду міста Житомира від 10 березня 2023 року відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про стягнення судових витрат у зв`язку з ненаданням позивачем договору про надання правової допомоги.

Постановою Житомирського апеляційного суду від 30 травня 2023 року рішення Богунського районного суду міста Житомира від 03 лютого 2023 року залишено без змін. Додаткове рішення Богунського районного суду міста Житомира від 10 березня 2023 року скасовано й ухвалено нове судове рішення, яким стягнуто з ВСП ЖТФК КНУБА на користь ОСОБА_1 13 000,00 грн витрат на правову допомогу.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок про задоволення позову й доводи апеляційної скарги цього не спростовують.

Водночас суд першої інстанції помилково відмовив у відшкодуванні позивачу витрат на правничу допомогу, які підтверджені належними доказами, тому підлягають стягненню з відповідача.

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги

У вересні 2023 року ВСП ЖТФК КНУБА надіслав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Богунського районного суду міста Житомира від 03 лютого 2023 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 30 травня 2023 року, а провадження у справі закрити.

Підставами касаційного оскарження зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 14 червня 2021 року в справі № 760/32455/19 та від 20 липня 2021 року в справі № 922/2604/20.

Касаційна скарга мотивована, зокрема тим, що ВСП ЖТФК КНУБА не є юридичною особою, не наділений цивільною процесуальною дієздатністю та не може бути відповідачем у справі. Суд першої інстанції зобов`язаний був закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю сторони в цивільному процесі.

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 19 жовтня 2023 року відкрито касаційне провадження в цій справі.

06 листопада 2023 року справа № 295/6062/22 надійшла до Верховного Суду.

Позивач надіслав відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

Ухвалою Верховного Суду від 23 лютого 2024 року справу призначено до судового розгляду.

Позиція Верховного Суду

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Фактичні обставини, встановлені судами

ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року працює на посаді штатного викладача біології та хімії у ВСП ЖТФК КНУБА.

Наказом ВСП ЖТФК КНУБА № 2-ЗС від 30 листопада 2021 року позивачу оголошено догану за порушення трудової дисципліни, а саме порушення навчального процесу та несвоєчасне проведення занять.

Наказом ВСП ЖТФК КНУБА № 3-ЗС від 01 грудня 2021 року ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни, а саме виправлення поточних оцінок у журналі групи К19.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи (частина перша статті 47 ЦПК України).

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (стаття 48 ЦПК України).

Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (стаття 80 ЦК України).

Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (частини перша-третя статті 95 ЦК України).

За змістом частини четвертої статті 95 ЦК України керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності.

Філії та представництва, а також відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі. Тому справи, у яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення цивільного спору.

Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року справа № 760/32455/19.

Згідно з Положенням про ВСП ЖТФК КНУБАфаховий коледж є структурним підрозділом юридичної особи публічного права Київського національного університету будівництва і архітектури, за типом закладу фахової передвищої освіти є фаховим коледжем та відповідає п`ятому рівню національної рамки кваліфікації, здійснює освітню діяльність, яка пов`язана з підготовкою фахівців відповідно до діючої ліцензії на засадах неприбутковості і є бюджетною установою.

Відомості про наявність у ВСП ЖТФК КНУБАстатусу юридичної особи відсутні.

Отже, ВСП ЖТФК КНУБА є відокремленим підрозділом, який не є юридичною особою, а отже не наділений цивільною-процесуальною дієздатністю, у зв`язку з чим не може виступати стороною у цивільному процесі, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України є підставою для закриття провадження у справі.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Відповідно до частини першої статті 414 ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в касаційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі або залишенням позову без розгляду у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу.

Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню, судові рішення попередніх інстанцій - скасуванню, а провадження у справі - закриттю.

Керуючись статтями 400, 409, 413, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Відокремленого структурного підрозділу Житомирського технологічного фахового коледжу Київського національного університету будівництва іархітектури задовольнити.

Рішення Богунського районного суду міста Житомира від 03 лютого 2023 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 30 травня 2023 року скасувати.

Провадження у справі № 295/6062/22 за позовом ОСОБА_1 а до Відокремленого структурного підрозділу Житомирського технологічного фахового коледжу Київського національного університету будівництва іархітектури про визнання неправомірними та скасування наказів закрити.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

ГоловуючийМ. Є. ЧервинськаСудді:А. Ю. Зайцев Є. В. Коротенко В. М. Коротун М. Ю. Тітов

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення06.03.2024
Оприлюднено13.03.2024
Номер документу117589996
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —295/6062/22

Постанова від 06.03.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 23.02.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 10.08.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Синельников Євген Володимирович

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Синельников Євген Володимирович

Постанова від 30.05.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Постанова від 30.05.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні