Справа № 953/6950/23
н/п 1-кс/953/1911/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" березня 2024 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Харківської обласної прокуратури прокурор, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_3 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№ 22023220000000179 від 27.01.2023за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, про арешт майна, -
встановив:
До Київського районного суду м. Харкова 11.03.2024 поштою надійшло вказане клопотання, в якому сторона обвинувачення просить накласти арешт на майно громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом встановлення заборони на відчуження, розпорядження та користування майном, що було виявлено та вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 , а саме у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно з наступним переліком: 1) копія листа начальника ХОВА №722-В від 07.06.2022 щодо здійснення ОСОБА_4 волонтерської діяльності, на 1 арк.; 2) копія наказу начальника ХОВА №19-В від 03.02.2023, на 2 арк.; 3) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-46/613 від 03.02.2023, на 1 арк.; 4) копія листа начальника БО «БФ «Очі України» до начальника ХОВА про узгодження права на перетин кордону, на 2 арк.; 5) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-43/3412 від 21.09.2022 з додатком, на 4 арк.; 6) лист БО «БФ «Долоньки миру» щодо узгодження права на перетин кордону, на 2 арк.; 7) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-46/613 від 03.02.2023 з додатком, на 3 арк.; 8) копія листа начальника БО «БФ «Очі України» до начальника ХОВА про узгодження права на перетин кордону, на 2 арк.; 9) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-43/3412 від 21.09.2022 з додатком, на 4 арк.; 10) копії документів щодо бронювання авіарейсу на ім`я ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , на 9 арк.; місцем зберігання арештованого майна визначити слідчий відділ УСБУ в Харківській області.
На обґрунтування клопотання сторона обвинувачення зазначає, зокрема, що в ході досудового розслідування отримано інформацію щодо групи осіб у складі громадян України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які в умовах дії воєнного стану, з метою перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань із корисливих мотивів, здійснюють організацію незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України.
При цьому, для організації переправки осіб через державний кордон України вказана група осіб використовує окремі благодійні організації від імені яких подає до відповідних державних установ недостовірні відомості стосовно окремих громадян України, як таких, що займаються волонтерською діяльністю та які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів.
В подальшому, на основі вказаних недостовірних відомостей службовими особами Харківської обласної військової адміністрації формуються відповідні списки на підставі чого окремі особи безпідставно перетинають державний кордон України.
Зокрема, злочинна діяльність вказаної групи осіб за вищевказаних обставин полягала у наступному.
ОСОБА_7 діючи спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 розробили злочинну схему, відповідно до якої ОСОБА_7 та ОСОБА_8 здійснюють підшукування осіб чоловічої статі призовного віку від 18 до 60 років, які мають намір ухилитись від виконання військового обов`язку та яким обмежено виїзд за кордон, після чого ОСОБА_9 від імені окремих благодійних організацій здійснює виготовлення листів, які містять відомості щодо вказаних підшуканих осіб, як таких, що займаються волонтерською діяльністю та які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів.
В подальшому, ОСОБА_9 будучи службовою особою Харківської обласної військової адміністрації (далі ХОВА), за результатом виготовлення вказаних листів із недостовірними відомостями, організовує їх надходження до зазначеної обласної адміністрації, після чого за невстановлених обставин забезпечує внесення недостовірних відомостей про вказаних осіб до відповідних наказів начальника ХОВА про узгодження виїзду за межі України, а також до листа начальника ХОВА до голови ДПСУ щодо забезпечення безперешкодного перетину кордону особами, які мають необхідність у виїзді за межі України з метою пошуку та доставки гуманітарних вантажів.
За результатом отримання вказаних документів ОСОБА_9 через ОСОБА_7 забезпечує їх отримання ОСОБА_8 , який, в свою чергу, надає копії даних документів вищевказаним підшуканим особам та надає їм вказівки щодо своєї поведінки на території пункту пропуску в ході проведення опитування співробітниками ДПСУ під час проходження прикордонного контролю для подальшого безпідставного перетинання державного кордону України на основі отриманих документів з метою ухилення від виконання військового обов`язку.
Так, ОСОБА_9 з метою забезпечення сталого функціонування вказаної схеми ухилення від виконання військового обов`язку шляхом організації незаконної переправки через державний кордон України осіб чоловічої статі призовного віку від 18 до 60 років, яким обмежено виїзд за кордон, підшукала громадянку України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , роль яких полягала у виготовленні в службовому приміщенні ХОВА (м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, 9 під`їзд 4 поверх) під керівництвом та за вказівками ОСОБА_9 документів, а саме листів від імені Асоціації «ПІДПРИЄМСТВА ПОЛІССЯ» (код ЄДРПОУ 41530329, юридична адреса: Житомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Звягельська, буд. 21, керівник - громадянин України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ), БО «БФ Добрі Серця Небайдужих» (код ЄДРПОУ 39765775, м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 18, оф. 206) та благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ДОЛОНЬКИ МИРУ», код ЄДРПОУ 44971208 (юридична адреса м. Харків, вул. Ісаївська, буд. 47-А, керівник - громадянин України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ), які будуть містити недостовірні відомості щодо окремих осіб, визначених ОСОБА_9 , як таких, що займаються волонтерською діяльністю та мають необхідність у виїзді за кордон з метою пошуку і доставки гуманітарних вантажів.
Крім того, за наявною інформацією при здійсненні даної протиправної діяльності вищевказані особи використовували Кримінологічну асоціацію України (адреса: м. Харків, просп. Льва Ландау, 27), ГО «Наступне покоління 21» ( АДРЕСА_2 ) від імені яких надсилались вказані листи на ім`я начальника ХОВА.
17.11.2023 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
18.11.2023 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
19.02.2024 ОСОБА_11 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
З матеріалів провадження вбачається, що до функціонування даної злочинної схеми причетний громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно якого від благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ДОЛОНЬКИ МИРУ» виготовлено та направлено лист до Харківської обласної військової адміністрації про надання дозволу на виїзд з України з метою пошуку і доставки гуманітарних вантажів, за результатом чого стосовно ОСОБА_4 безпідставно внесено відповідні відомості до наказу начальника ХОВА про узгодження виїзду за межі України.
08.03.2024 слідчим СВ УСБУ в Харківській області, на підставі відповідної ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова, проведено обшук за місцем фактичного проживання громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатом проведеного обшуку було виявлено та вилучено вказане в клопотанні майно.
08.03.2024 вищевказані документи визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні.
Зазначені документи можуть містити інформацію, що підтверджує функціонування вищевказаної злочинної схеми та вчинення розслідуваних злочинів, що є критерієм відповідності ст. 98 КПК України, у зв`язку з чим можливо отримати додаткові докази причетності ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 до вчинення злочинних дій за вказаних обставин.
Таким чином, на підставі вищезазначеного можна дійти висновку, що вказані предмети відповідають критеріям, зазначеним у ч. 3 ст. 170 КПК України.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 ст. 171 КПК України, обставини добровільної видачі вказаних документів ОСОБА_4 під час проведення обшуку за вказаною адресою є конкретними фактом, підтверджуючим право зазначеної особи на дане майно.
Зважаючи на викладене, на час досудового розслідування та судового провадження на вказані предмети та документи необхідно накласти арешт з метою збереження речових доказів та недопущення їх приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі.
Сторона обвинувачення зазначає, що незастосування арешту може призвести до наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, зокрема псуванню, зникненню, знищенню, передачі, предметів, які є речовими доказами, тобто зберегли на собі сліди вчинення злочину та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
В судове засідання прокурор не з`явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду клопотання, причини неявки суду не повідомив.
В судове засідання ОСОБА_4 не з`явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, на електрону адресу суду надійшла заява ОСОБА_4 , в якій він не заперечує щодо накладення арешту, просить здійснити даний розгляд без його участі (а.с. 66).
Неприбуття в судове засідання власника майна, прокурора, відповідно до вимог ч. 1 ст. 172 КПК України не перешкоджає розгляду клопотань. Володілець майна, який не був присутнім при розгляді клопотання про арешт майна, має право заявити клопотання про скасування арешту майна в порядку та на підставах, визначених ст. 174 КПК України.
Слідчий суддя, дослідивши надані докази, встановив, що в провадженні Слідчого відділу УСБУ в Харківській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 22023220000000179 від 27.01.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
Ухвалами слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 06.03.2024 надано дозвіл слідчому, який здійснює досудове розслідування, чи прокурору, який здійснює процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, на проведення обшуку: за місцем фактичного проживання громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , яка на праві приватної власності належить ОСОБА_4 ; за місцем фактичного проживання громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 , яка на праві приватної власності належить ОСОБА_4 , з метою виявлення та вилучення документів, в тому числі листів від асоціацій, громадських організацій, благодійних фондів та місцевих органів виконавчої влади, що стосуються процесу оформлення та надання дозволу громадянам України на виїзд з України в цілях волонтерської діяльності; речей, чорнових записів, електронних носіїв інформації, мобільних терміналів, планшетів, комп`ютерної техніки, засобів зв`язку, які можуть бути використані як докази в даному кримінальному провадженні. (а.с. 9-10, 11-12).
08.03.2024 на підставі ухвал слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 06.03.2024 проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 07.50 год. до 10.15 год., в ході якого, згідно протоколу обшуку від 08.03.2024, вилучено вказане в клопотанні майно (а.с. 13-19).
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
За змістом ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 цього Кодексу, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 98 КПК України, документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
Відповідно ч.2 ст.173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 2 статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу).
Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона на використання майна, а також заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абз. 2 ч. 1 ст. 170 цього Кодексу (ч. 1 ст. 173 КПК України).
Згідно п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна. Відповідно до ч. 5 ст. 132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч. 6 ст. 132 КПК України, до клопотання слідчого, прокурора про застосування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Більш того, в статті 223 КПК України викладені вимоги до проведенні слідчих (розшукових) дій. Так, відповідно до ч.1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні; підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Таким чином, в разі звернення процесуальної особи, що здійснює кримінальне провадження, з клопотанням до слідчого судді про проведення обшуку, норми діючого кримінального процесуального законодавства, прямо встановлюють обов`язок цієї особи звертатися з таким клопотанням саме в рамках конкретного провадження, враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у зв`язку із розслідуванням якого подається клопотання та відомості щодо вчинення саме цього кримінального правопорушення.
Стороною обвинувачення доведено, що зазначене в клопотанні сторони обвинувачення майно має значення для забезпечення даного кримінального провадження, за існування розумних підозр вважати, що це майно є доказом злочину, за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України. Незастосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт вказаного майна в подальшому може перешкодити кримінальному провадженню. На виконання вимог ч. 1 ст. 173 КПК України, сторона обвинувачення довела слідчому судді необхідність арешту цього майна, а також наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 170 КПК України.
Застосування заходу забезпечення у вигляді арешту майна у вказаний спосіб відповідає належній правовій процедурі та завданням кримінального провадження.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 132, 98, 167, 170-173, 309, 372, ч. 2 ст. 376 КПК України,
Ухвалив:
Клопотання прокурора про арешт майна задовольнити.
Накласти арешт на майно, вилучене в ході проведення обшуку 08.03.2024 у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно з наступним переліком: 1) копія листа начальника ХОВА №722-В від 07.06.2022 щодо здійснення ОСОБА_4 волонтерської діяльності, на 1 арк.; 2) копія наказу начальника ХОВА №19-В від 03.02.2023, на 2 арк.; 3) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-46/613 від 03.02.2023, на 1 арк.; 4) копія листа начальника БО «БФ «Очі України» до начальника ХОВА про узгодження права на перетин кордону, на 2 арк.; 5) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-43/3412 від 21.09.2022 з додатком, на 4 арк.; 6) лист БО «БФ «Долоньки миру» щодо узгодження права на перетин кордону, на 2 арк.; 7) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-46/613 від 03.02.2023 з додатком, на 3 арк.; 8) копія листа начальника БО «БФ «Очі України» до начальника ХОВА про узгодження права на перетин кордону, на 2 арк.; 9) копія листа начальника ХОВА до голови ДПСУ №01-43/3412 від 21.09.2022 з додатком, на 4 арк.; 10) копії документів щодо бронювання авіарейсу на ім`я ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , на 9 арк. до скасування арешту майна у встановленому нормами КПК України порядку.
Визначити місцем зберігання арештованого майна - слідчий відділ УСБУ в Харківській області.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 117615997 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні