Справа № 2-3188/11
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27 лютого 2024 року м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд в складі:
Головуючого судді Фазикош Г. В.
суддів Куштана Б. П., Мацунича М. В.
з участю секретаря Савинець В. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу неповнолітньої ОСОБА_1 , від імені якої діє законний представник (батько) ОСОБА_2 , на ухвалу Мукачівського міськрайонного суду від 08 серпня 2023 року, постановлену суддею Полянчук Б. І., по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 08 серпня 2023 року заяву неповнолітньої ОСОБА_1 , від імені якої діє законний представник (батько) ОСОБА_2 , про заміну сторони виконавчого провадження - залишено без розгляду.
Залишаючи заяву без розгляду суд першої інстанції виходив з того, що заявником не долучено доказів надсилання іншому учаснику справи ОСОБА_4 копії заяви про заміну сторони виконавчого провадження разом з доданими до неї документами, що свідчить про порушення вимог ч. 2 ст. 183 ЦПК України.
В апеляційній скарзі неповнолітньої ОСОБА_1 , від імені якої діє законний представник (батько) ОСОБА_2 , ставиться питання про скасування цієї ухвали, посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням вимог закону. Апелянт зазначає, що судовий контроль за виконанням судових рішень це окремий вид судового провадження, який передбачає окремий режим розгляду справи. Дії щодо направлення процесуальних документів вчиняє суд, а параграф 2 глави 1 розділу ІІІ ЦПК України регулює виключно порядок подання заяв, клопотань, заперечень щодо процесуальних питань і не застосовується до даних правовідносин, пов`язаних із заміною сторони виконавчого провадження. З огляду на це, апелянт вважає ухвалу суду першої інстанції незаконною, просить її скасувати, а справу направити до місцевого суду для продовження розгляду.
Дослідивши зібрані у справі матеріали, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з таких підстав.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Здійснення судового контролю за виконанням судового рішення регулюється нормами розділу VII ЦПК України. Судовий контроль за виконанням судових рішень - це окремий вид судового провадження, який передбачає окремий процесуальний режим розгляду справи.
Згідно ч. 5 ст. 43 ЦПК України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 6 ст. 43 ЦПК України).
Отже, процесуальні документи, у тому числі заяви, які подаються на стадії виконання судового рішення, можуть бути подані в паперовій та електронній формі.
Дії щодо направлення цих документів у випадку подачі їх в паперовій формі вчиняє особа, яка їх подає (ч. 2 ст. 183 ЦПК України).
У випадкуподачі такихдокументів велектронній форміз використаннямЄдиної судовоїінформаційно-комунікаційноїсистеми,такі документинаправляються задопомогою цієїсистеми абоїї окремоїпідсистеми (модуля).У разівідсутності вучасника справиелектронного кабінету такідокументи направляютьсятакому учасникув паперовійформі листомз описомвкладення (абз. 2 ч. 7 ст. 43 ЦПК України).
Отже,відповідний обов`язокнаправлення документівв паперовійформі зописом вкладеннявиникає узаявника лишев разі:1)відсутності вучасника справиелектронного кабінету;2)у разіподання досуду велектронній формізаяв посуті справи, апеляційноїта касаційноїскарги (абз. 1 та 2 ч. 7 ст. 43 ЦПК України).
Водночас, у даному випадку в електронній формі подана заява з процесуальних питань (заміна сторони виконавчого провадження), а тому обов`язку в особи, яка подала таку заяву, щодо направлення цієї заяви ще й в паперовій формі в неї не має.
Отже, суд першої інстанції безпідставно повернув без розгляду заяву про заміну сторони виконавчого провадження з посиланням на ч. 4 ст. 183 ЦПК України.
За цих обставин оскаржена ухвала постановлена з порушенням вимог закону, підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для вирішення питання щодо заміни сторони виконавчого провадження.
Керуючись п. 6 ч. 1 ст. 374, ст. 379, 381-384 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу неповнолітньої ОСОБА_1 , від імені якої діє законний представник (батько) ОСОБА_2 , задовольнити.
Ухвалу Мукачівського міськрайонного суду від 08 серпня 2023 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання щодо заміни сторони виконавчого провадження.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04 березня 2024 року.
Головуючий
Судді
Суд | Закарпатський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 15.03.2024 |
Номер документу | 117620076 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Закарпатський апеляційний суд
Фазикош Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні