Рішення
від 15.03.2024 по справі 523/5295/23
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/5295/23

Провадження №2/523/2091/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2024 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого - судді Малиновського О.М.

за участю секретаря Славинського А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 15, у місті Одеса, в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати внесків співвласників,

та зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» про визнання протиправними дії , зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

І . Зміст вимог та заперечень учасників справи.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» (далі за текстом ОСББ «Господарник») звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з оплати внесків співвласників в розмірі по 31804,76грн. з кожного відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСББ «Господарник» є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Рішенням загальних зборів від 10.04.2021р. був затверджений розмір внесків на управління вказаного будинку, у тому числі утримання спільного майна, а саме прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкових території, ремонтний фонд, вивезення твердих побутових відходів тощо. Відповідачі, які є співвласниками квартири АДРЕСА_2 у вказаному вище багатоквартирному будинку допустили прострочення сплати вартості частки внесків та станом на 28.02.2023р. мають заборгованість на загальну суму 63609,52грн. Посилаючись на порушення вимог закону з боку відповідачів, позивач просив задовольнити позовні вимоги, а також стягнути судовий збір та витрати на правничу допомогу в розмірі 5000,00грн.

ОСОБА_1 направила до суду відзив в якому позовні вимоги не визнала у повному обсязі, просила відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що 18.09.2018р ОСББ «Господарник» вчинило дії пов`язані з забиттям внутрішньобудинкової системи водопостачання у підвальному приміщені будинку АДРЕСА_1 , яка проходить через квартиру АДРЕСА_2 , що призвело до того, що усі каналізаційні фекальні стоки з 20 квартири будинку по стояку виливалися до квартири АДРЕСА_2 . Доступу до підвального приміщення з метою усунення порушення родині ОСОБА_3 надано не було та ОСББ «Господарник» самостійно порушення не усунуло. Наявність вказаних обставин призвело до того, що квартира з вересня 2018р. стала не придатною для проживання, а як наслідок на відсутність підстав для проведення будь-яких сплат по внескам.

Крім того, ОСОБА_1 звернулась до суду із зустрічними позовними вимогами до ОСББ «Господарник» в яких просила:

- визнати протиправними дії ОСББ «Господарник» щодо встановлення обмежувача центрального каналізаційного водовідведення, що призвело до залиття квартири АДРЕСА_3 каналізаційними фекальними стоками, щодо відрізання комунікацій водопостачання та водовідведення квартири АДРЕСА_3 від внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення та переобладнання внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення без відключення квартири АДРЕСА_3 ;

- визнати протиправними дії ОСББ «Господарник» щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги квартири АДРЕСА_3 у сумі 63609,52 грн.;

- зобов`язати ОСББ «Господарник» за власний рахунок вчинити дії щодо підключення квартири АДРЕСА_3 до центрального каналізаційного водовідведення та водопостачання шляхом встановлення труб каналізаційного водовідведення та водопостачання, та їх повного підключення до внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення;

- зобов`язати ОСББ «Господарник» списати нарахувану плату за житлово-комунальні послуги квартири АДРЕСА_3 у сумі 63609,52 грн. та не нараховувати плату за житлово-комунальні послуги квартири АДРЕСА_3 до підключення за рахунок ОСББ «Господарник» квартири АДРЕСА_3 до центрального каналізаційного водовідведення та водопостачання шляхом встановлення труб каналізаційного водовідведення та водопостачання, та їх повного підключення до внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення.

Зустрічна позовна заява обґрунтовується тим, що внаслідок протиправного втручання ОСББ «Господарник» в центральне каналізаційне водовідведення будинку сталася аварія (залиття каналізаційно-фекальними стоками) в кв. АДРЕСА_2 , а 27.09.2018р. було повністю відключено від центрального водопостачання та каналізаційного водовідведення, а саме відрізані відповідні комунікації (труби) в кв. АДРЕСА_3 ОСББ «Господарник.

Представником ОСББ «Господарник» були надані письмові пояснення, в яких вона зазначила, що співвласники багатоквартирного будинку зобов`язані сплачувати свою частку у загальному обсязі внесків на управління житловим комплексом, а така відмова законом не передбачена. ОСББ «Господарник» на підставі Статуту мало право на обмежувати власників приміщень, які мають заборгованість по внескам, від технічної можливості користуватися внутрішньобудинковими інженерними мережами і системами.

ІІ. Клопотання та інші процесуальні рішення в справі.

Ухвалою судді від 15.05.2023р. було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

12.06.2023р. до суду надійшов відзив на позовні вимоги та зустрічна позовна заява ОСОБА_1 , яка була об`єднена в одне провадження з первісним позовом.

Ухвалою суду від 20.09.2023р. було закрито провадження у справі за позовними вимогами ОСББ «Господарник» до ОСОБА_2 у зв`язку зі смертю остатнього до відкриття провадження у даній справі.

Після закриття провадження у справі в частині вимог пред`явлених до ОСОБА_2 , ОСББ «Господарник» первісні позовні вимоги не уточняв.

Ухвалою суду від 20.09.2023р. були об`єднанні в одне провадження первісні позовні вимоги із зустрічними позовними вимогами та вирішено питання про перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.10.2023р. було закрито підготовче провадження у справі з призначенням розгляду справи за участю сторін.

ІІІ. Позиції сторін.

Представник позивача у судове засідання не з`явилась. Про час та місце розгляду справи була сповіщена належним чином. В матеріалах справи наявна заява про підтримання позовних вимог та розгляду справи у їх відсутність.

ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, направила заяву про підтримання зустрічного позову, просила провести розгляд справи у її відсутність. Про час та місце розгляду справи була сповіщена належним чином.

Неявка сторін по справі, від яких до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, не є перешкодою в розгляді справи.

ІV. Фактичні обставини встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСББ «Господарник» було створено 13.04.2005р. для забезпечення і захисту прав співвласників на спільне майно, задоволення потреби в ефективному управлінні належним майном, підтриманні об`єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 .

Згідно копії свідоцтва про право власності на житло, виданого 27.09.1995р. Управлінням ЖКГ виконкому Одеської міської ради, кв. АДРЕСА_3 належить на праві спільної часткової власності: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .

Відповідно до витягу з протоколу загальних зборів від 10.04.2021р. ОСББ «Господарник» було прийнято рішення:

про затвердження внесків на управління багатоквартирним будинком 8,00грн. за 1 кв.м.,

внеску на ремонтну складову загально-будинкових мереж підвалу труб центрального опалення 165000,00грн. (збір коштів до вересня 2021р.) та труб водовідведення-каналізації 22000,00грн. (збір коштів до червня 2021р. ). Сплата за вивіз твердих побутових відходів нараховуються на кожного проживаючого, згідно узгоджених тарифів між ОМР та сміттєзбірними компаніями;

взаємозв`язок співвласників з КП «Теплопостачання м. Одеси» та ТОВ «Інфоксводоканал». Обрання моделі Договірних відносин заключення індивідуальних договорів між Співвласником та монополістом, без передачі внутрішніх інженерних мереж в обслуговування КП «Теплопостачання м. Одеси» та ТОВ «Інфоксводоканал». Співвласники сплачують абонплату та власне споживання або по лічильникам, або по нормам. Встановлення, заміна, повірка лічильників згідно закону ЖКГ.

За твердженням ОСББ «Господарник», ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , як співвласники квартири АДРЕСА_2 , станом на лютий 2023р., допустили заборгованість по сплаті внесків з утримання багатоквартирного будинку на загальну суму 63609,52грн.

На підтвердження наявної заборгованості ОСББ «Господарник» було надано суду лише копію квитанції за лютий 2023р. (а.с.14).

Також з наданих з боку ОСОБА_1 копії документів убачається, що 18.09.2018року ОСББ «Господарник» було фактично забито внутрішньобудинкову систему водовідведення у підвальному приміщенні будинку за адресою: АДРЕСА_1 , яка проходить через кв. АДРЕСА_2 , що знаходиться на 1-му поверсі будинку, що призвело до того, що усі каналізаційні-фекальні стоки з 20 квартир будинку по стояку виливались до кв. АДРЕСА_2 .

Доступу до підвального приміщення для усунення за власний рахунок аварійною бригадою аварії (залиття каналізаційно-фекальними стоками кв. АДРЕСА_3 ), яка сталася у зв`язку з протиправними діями ОСББ «Господарник», власникам та мешканцям кв. 86 ОСББ «Господарник» надано не було.

Даний факт підтверджується:

висновком від 16.10.2018 року та листом від 17.10.2018 року Суворовського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області, з якого убачається, що голова ОСББ «Господарник» - Ковенкова С.В. повідомила поліцію про те, що ОСББ «Господарник» вмонтовано в каналізацію обмежувач роботи центрального водовідведення у зв`язку з наявністю заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг по квартирі АДРЕСА_2 ;

актами про залиття каналізаційними фекальними стоками кв. АДРЕСА_3 складені мешканцями/власниками квартири АДРЕСА_2 від 28.09.2018 року, від 25.10.2018 року та від 23.12.2020 року, від підписання яких ОСББ «Господарник» відмовився.

З метою усунення негативних наслідків вказаних вище дій з боку ОСББ «Господарник» власники квартири АДРЕСА_2 та його мешканка ОСОБА_4 звертались до поліції, Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, Уповноваженого Верховної Ради України по правам людини, Одеської обласної державної адміністрації, Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.

Згідно акту філії «Інфоксводоканал» від 06.02.2023 року та доданими до нього матеріалами фотофіксації зафіксовано, що ОСББ «Господарник» повністю відрізано кв. АДРЕСА_3 від водопостачання, водовідведення, а саме вказано про те, що труби проходять транзитом на верхні поверхи, квартира 86 першого поверху не включена до водопостачання, водовідведення.

Крім того, вказаним актом зафіксовано, що в квартирі встановлений лічильник води та зафіксовані його показники (00921654).

Згідно наданої копії квитанції № 40 від 31.08.2018 року та копії квитанції № 154-192/1 від 18.10.2018 року, було проведено оплату водопостачання та водовідведення по квартирі АДРЕСА_2 у 2018 році. за показниками 00921914.

V. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо аргументів наведених учасниками справи.

Відповідно до ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 360 ЦК України, співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності, зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Відповідно до ч.1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ч.1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Згідно зі ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право:

- задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;

- визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;

- виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Згідно з п.п.5, 10 ч.1 ст. 7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

На підставі ст. 15 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

З наданих суду ОСББ «Господарник» відомостей розрахунку боргу по квартирі АДРЕСА_3 убачається, що щомісячні внески за лютий 2023р. складаються з внеску на УББ за тарифом 6грн. х на 29,9кв.м. на суму 179,4грн., ремонтного фонду на суму 59,8грн., вивозу ТПВ на суму 70,98грн., оплати за двері 25,00грн. Крім того, вказаний розрахунок містить нараховану заборгованість, яка на лютий 2023р. складається з суми 63274,34грн. до якої крім іншого включені: заборгованість за земельний податок 0,45грн., комісію банку 72,43грн., абонентське обслуговування води 530,40грн., ремонт каналізації у підвалі 144,42грн., ремонт труб опалення 1080,00грн., холодне водопостачання за нормою споживання на кількість осіб 7888,62грн., опалення - 5827,85грн., втратив водопостачання 51,25грн.

Буд-яких інших доказів які б підтверджували наявність боргу по квартирі АДРЕСА_2 матеріли справи не містять та такі не представлені з боку представника ОСББ «Господарник» під час розгляду справи в суді.

При цьому, єдиний доказ в обґрунтованість заявлених позовних вимог, як квитанція за лютий 2023р., не може бути прийнятий судом, як належний, достовірний та допустимий доказ наявної заборгованості по квартирі АДРЕСА_3 , так як вказана квитанція не визначає період нарахованої заборгованості на суму 63274,34грн., а також не вказує з якого тарифу(ів) виникла така заборгованість.

Зазначений тариф за внески УББ (6,0грн.) суперечить наданому позивачем витягу з протоколу загальних зборів від 10.04.2021р. (8,0грн.). Вимоги в цій частині не обґрунтовані та є незрозумілими, як в частині визначення тарифу 6,0грн., так і в частині одиниці виміру - кубічних метрів за внески УББ.

Не спростовано та не підтверджено ОСББ «Господарник» чи містить надана суду квитанція за 2023р. розрахунок заборгованості з урахуванням смерті співвласника квартири АДРЕСА_2 - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Не підтверджені ОСББ «Господарник» правові підстави та розмір нарахованої заборгованості за земельний податок, комісію банку, абонентське обслуговування води, ремонт каналізації у підвалі, ремонт труб опалення, втрат водопостачання, оплата за двері, оскільки матеріали справи містить тільки витяг з протоколу загальних зборів від 10.04.2021р. ОСББ «Господарник» за змістом якого такі нарахування та розміри не передбачені.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

За положеннями ч.ч.1-4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких в учасників справи виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення, не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності та ті обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, ОСББ «Господарник» не підтверджені в судовому засіданні належними та допустимими доказами розмір та період виниклої заборгованості по внескам співвласників квартири АДРЕСА_2 , яку ОСББ «Господаник» просить стягнути.

Враховуючи, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, так як, відповідно до частини 6 статті 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні первісних позовних вимог, у зв`язку з їх недоведеністю.

Щодо зустрічного позову, то суд дійшов висновку, що такий підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», чинного на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2189-VIII), житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку - механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення.

Управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з постачання холодної води і водовідведення, порядок обліку і оплати цих послуг регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила), які були чинні на час виникнення спірних правовідносин.

Цими Правилами встановлені права та обов`язки виконавця послуг, яким у даному випадку станом на 2018р. було ТОВ «Інфокс» в особі філії «Інфоксоводоканал.

Так, згідно з пунктом 31 Правил виконавець має право: 1) у разі несвоєчасного внесення споживачем платежів за надані послуги нараховувати пеню у розмірі, встановленому законом та договором; 2) вносити за погодженням із споживачем у договір зміни, що впливають на розмір плати за послуги; 3) вимагати від споживача дотримання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; 4) доступу, у тому числі несанкціонованого, в приміщення споживача для ліквідації аварій відповідно до встановленого законом порядку.

Відповідно до пункту 32 Правил виконавець зобов`язаний: своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, безпечні для його життя, здоров`я та які не спричиняють шкоди його майну, відповідно до вимог законодавства та цих Правил; проводити два рази на рік перевірку стану внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку із складенням відповідного акта; утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт; інформувати споживача протягом доби з дня виявлення недоліків у роботі внутрішньобудинкових інженерних систем та/або інженерного обладнання, що розташовані за межами багатоквартирного будинку або житлового будинку (у разі його особистого звернення - невідкладно), про причини та очікувану тривалість зупинення надання послуг або обмеження їх кількості, а також про причини порушення якісних показників надання послуг; усувати аварії та інші порушення порядку надання послуг, а також виконувати заявки споживачів у строк, установлений законодавством та договором; вести облік скарг (заяв, вимог, претензій) споживачів щодо кількості та якості надання послуг, а також облік їх розгляду; зменшувати розмір плати за послуги у разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім`ї на підставі його письмової заяви та офіційного документа, що підтверджує його/їх відсутність (довідка з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання); звільняти від плати за послуги у разі їх ненадання та виплачувати компенсацію за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт.

Частиною третьою статті 16 Закону № 2189-VIII визначено, що комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за окремими винятками, до числа яких не віднесено наявність у споживачів заборгованості за надані послуги.

Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27 червня 2008 року № 190, в редакції станом на 2018р., які є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування, передбачено відключення від водопостачання тільки в разі самовільного приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, вказаними вище нормативно-правовими актами не передбачено право виконавця послуг припинити водопостачання у разі несвоєчасної оплати споживачем наданих йому послуг.

Водночас, статтею 26 Закону № 2189-VIII виконавець комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу) має право обмежити (припинити) надання відповідної комунальної послуги її споживачу незалежно від обраної моделі організації договірних відносин у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця. Таке попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги, визначеного законодавством та/або договором про надання відповідної комунальної послуги.

Обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги здійснюється виконавцем у присутності представника особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, а також управителя або посадової особи чи працівника об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, якщо управління багатоквартирним будинком здійснюється відповідно управителем або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку. Неприбуття зазначених осіб, які заздалегідь були попереджені виконавцем про день та час здійснення обмеження (припинення) надання комунальної послуги, не є перешкодою для здійснення виконавцем обмеження (припинення) надання комунальної послуги споживачу.

Співвласники, управитель чи об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, які здійснюють управління багатоквартирним будинком, а також особа, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, зобов`язані забезпечити доступ виконавця до таких систем для реалізації права на обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги споживачу. Такий доступ надається виключно в межах, необхідних для здійснення обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги конкретному споживачу.

Постачання комунальної послуги відновлюється в повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за фактично спожиті послуги чи з дати укладення угоди про реструктуризацію заборгованості.

Як встановлено матеріалами справи та не спростовано ОСББ «Господарник», останнім 18.09.2018р. було фактично забито внутрішньобудинкову систему водовідведення у підвальному приміщенні будинку за адресою: АДРЕСА_1 , яка проходить через квартиру АДРЕСА_2 , що знаходиться на 1-му поверсі будинку, що призвело до того, що усі каналізаційні-фекальні стоки з 20 квартир будинку по стояку виливались до квартири АДРЕСА_2 .

Внаслідок вказаних вище протиправних дій з боку ОСББ «Господарник» було повністю відключено від центрального водопостачання та каналізаційного водовідведення квартиру АДРЕСА_2 , а саме відрізані відповідні комунікації (труби) та до теперішнього часу не відновлено.

При цьому у виниклих правовідносинах ОСББ «Господарник», яке не було виконавцем послуг, не мало право вчиняти будь-які дії з обмеження водопостачання на водовідведення мешканців квартири АДРЕСА_2 .

Дотепер водопостачання та водовідведення до квартири АДРЕСА_3 не відновлено.

Посилання представника ОСББ «Господарник» у наданих до суду поясненнях, про те, що ОСББ під час відключення квартири АДРЕСА_2 діяло на підставі Статуту, суд відхиляє, так як по-перше, суду було надано копію Статуту ОСББ «Господарник», в редакції 2021р., в той час коли відключення квартири відбулось у 2018р., в зв`язку з чим не можна стверджувати або спростовувати право передбачене статутом об`єднання на вчинення таких дій у 2018р., по-друге, само по собі зазначення такого права у статуті за своїм змістом не може суперечити нормам права, якими врегулюванні виниклі між сторонами правовідносини.

Крім того, як встановлено судом та не спростовано ОСББ «Господарник», станом на 18.09.2018р., по квартирі АДРЕСА_2 не існувала заборгованості за водопостачання та водовідведення.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що ОСББ «Госопдорник», на балансі якого перебувають внутрішньобудинкові системи, та яке допустило порушення прав та охоронюваних законом інтересів співвласників квартири АДРЕСА_2 , зобов`язано поновити надання такої послуги до квартири за власний рахунок.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії ОСББ «Господарник» щодо встановлення обмежувача центрального каналізаційного водовідведення та переобладнання внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення без відключення квартири АДРЕСА_3 , а також вимоги про зобов`язання ОСББ «Господарник» за власний рахунок вчинити дії щодо підключення квартири АДРЕСА_3 до центрального каналізаційного водовідведення та водопостачання шляхом встановлення труб каналізаційного водовідведення та водопостачання, та їх повного підключення до внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Що стосується іншої частини заявлених зустрічних позивних вимог про визнання протиправними дій ОСББ «Господарник» щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги та їх зобов`язання списати нараховану плату за житлово-комунальні послуги то в задоволенні таких слід відмовити, так як відновлення порушених прав ОСОБА_1 в цій частині відбулось шляхом відмови судом у задоволенні первісних позовних вимог ОСББ «Господарник» про стягнення такої заборгованості.

VІ. Судові витрати.

Згідно ст.141 ЦПК України з ОСББ «Господарник» на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 2147,20грн., як за дві задоволені вимоги зустрічного позову немайнового характеру.

Керуючись ст.ст.12,13,76,141,259,263-265, 268,279 ЦПК України,

ВИРІШИВ

У задоволенні позовних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати внесків співвласників відмовити у повному обсязі.

Зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник`про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» щодо встановлення обмежувача центрального каналізаційного водовідведення, що призвело до залиття квартири АДРЕСА_3 каналізаційними фекальними стоками, щодо відрізання комунікацій водопостачання та водовідведення квартири АДРЕСА_3 від внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення та переобладнання внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення без відключення квартири АДРЕСА_3 .

Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» за власний рахунок вчинити дії щодо підключення квартири АДРЕСА_3 до центрального каналізаційного водовідведення та водопостачання шляхом встановлення труб каналізаційного водовідведення та водопостачання, та їх повного підключення до внутрішньобудинкової системи водопостачання, водовідведення.

В іншій частині зустрічній позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник» на користь держави судовий збір в розмірі 2147,20грн.

Відомості про учасників:

Позивач:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Господарник», ЄДРПОУ 33508655, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Ген. Бочарова, буд.49а.

Відповідач:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-ти денний строк з дня складання повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 15 березня 2024р.

Суддя

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення15.03.2024
Оприлюднено18.03.2024
Номер документу117670683
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —523/5295/23

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Коновалова В. А.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Коновалова В. А.

Рішення від 15.03.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Малиновський О. М.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Малиновський О. М.

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Малиновський О. М.

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Малиновський О. М.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Малиновський О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні