Ухвала
від 14.03.2024 по справі 147/1209/23
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 147/1209/23

Провадження № 2/147/34/24

У Х В А Л А

іменем України

14 березня 2024 року смт Тростянець

Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Борейко О. Г.,

із секретарем судового засідання Прокопенко В. М.,

за участі:

позивача (відповідача): ОСОБА_1 ,

представника позивача (відповідача) - адвоката Корнійчука С. А.,

представника відповідача (позивача) - адвоката Дудіна Л. В.,

під час розгляду у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт Тростянець Гайсинського району Вінницької області об`єднаної цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання договорів дарування житлового будинку з господарськими спорудами, земельної ділянки недійсними через їх фіктивність, поділ майна подружжя та стягнення грошової компенсації за відчужений транспортний засіб та за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Тростянецького районного суду Вінницької області перебуває зазначена вище цивільна справа.

У справі призначене підготовче засідання.

24 жовтня 2023 року від представника позивача (відповідача) ОСОБА_1 адвоката Корнійчука С. А. надійшло клопотання про призначення по справі судово-оціночної експертизи, проведення якої просить доручити Вінницького НДЕКЦ МВС України. На вирішення експерта просив поставити наступні питання:

- яка ринкова вартість на час розгляду справи у суді житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, та земельної ділянки, яка має кадастровий номер: 0524155100:02:010:0192, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ?

- яка ринкова вартість на час відчуження транспортного засобу (07.09.2022) марки "BMW350D" 2003 року випуску, який був зареєстрований на праві власності за ОСОБА_2 ?

Позивач (відповідач) ОСОБА_1 та її представник - адвокат Корнійчук С. А. в підготовчому засіданні підтримали заявлене клопотання і з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог доповнили клопотання питанням щодо ринкової вартостві на час розгляду справи у суді земельної ділянки, яка має кадастровий номер: 0524155100:02:004:0010, площу 0.1500 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник відповідача (позивача) ОСОБА_2 адвокат Дудін Л. В. в підготовчому засіданні заперечував проти задоволення зазначеного вище клопотання.

Відповідач ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явилася, про дату, час та місце якого повідомлена завчасно та належним чином, заяв чи клопотань про відкладення підготовчого засідання чи будь-якого іншого змісту від відповідача не надходило.

Суд, вислухавши осіб, які прибули в підготовче засідання, ознайомившись з предметом позову, клопотанням про призначення по справі судової експертизи, змістом заперечень стосовно заявленого клопотання, вважає, що клопотання потрібно задовольнити, виходячи із такого.

Статтею 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно п.4 частини 5 ст. 12 ЦПК суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами зокрема - висновками експертів.

Згідно із ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду. (ст.1 Закону України «Про судову експертизу»).

Згідно із положеннями ч.1 ст.102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. (ч.2 ст.102 ЦПК України).

Відповідно до ч.1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Відповідно до ч. 3 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 ЦПК України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з`ясування відповідних обставин справи.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 № 8, судова експертиза, як один зі засобів доказування сприяє всебічному, повному й об`єктивному дослідженню обставин справи, по встановленню законних та обґрунтованих рішень.

Нормою ст. 104 ЦПК України передбачено, що експертиза призначається ухвалою суду.

Відповідно із ч. 1 статті 71 СК України майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом.

Між сторонами існує спір про поділ майна подружжя, що випливає з процесуальних документів обох сторін.

Відповідно до п. 1.5. розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. № 53/5 (далі - Інструкція) проведення експертиз, експертних досліджень з оцінки майна здійснюється на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про судову експертизу», з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» щодо методичного регулювання оцінки майна.

Відповідно до п. 5.2. розділу ІІ Інструкції основними завданнями оціночно-будівельної експертизи є: визначення різних видів вартості поліпшень земельних ділянок (будівель та їх частин, споруд, передавальних пристроїв тощо); визначення відповідності виконаної оцінки нерухомого майна (поліпшень земельної ділянки) вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам.

Таким чином, суд вважає, що для вирішення спору, призначення судової оціночної експертизи відповідатиме завданням судочинства при вирішенні спору, а тому у справі варто призначити експертизи, з урахуванням думок обох сторін.

Як видно із клопотання позивача/відповідача, на вирішення питань експертизи поставлені питання, які стосуються ринкової вартості майна, яке сторони просять поділити.

Для з`ясування обставин, на які посилається позивач/відповідач необхідні спеціальні знання. Тому, з метою вирішення позовних вимог необхідно з`ясувати питання про дійсну ринкову вартість зазначеного вище майна на сьогоднішній день.

Враховуючи, що необхідно з`ясувати обставини, які мають значення для вирішення справи, а сторонами не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань, суд вважає за необхідне призначити судову оціночно-будівельну експертизу, проведення якої варто доручити експертам Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, а тому клопотання про призначення експертизи належить до задоволення.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника.

Згідно із ч. 7 ст. 72 ЦПК України експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов`язаних з проведенням експертизи і викликом до суду.

Згідно із ч. 2 ст. 86 ЦПК України кошти на оплату судової експертизи вносяться стороною, яка заявила клопотання про проведення експертизи.

У даній справі оплату судової експертизи варто покласти на позивачку ОСОБА_1 , яка заявила клопотання про призначення судової експертизи.

В розпорядження судового експерта суд вважає за необхідне направити матеріали цивільної справи № 147/1209/23.

Для проведення експертизи варто зобов`язати сторін надати для огляду і обстеження об`єкти дослідження: житловий будинкок з господарськими будівлями та спорудами та земельну ділянкя з кадастровим номером 0524155100:02:010:0192 за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельну ділянку з кадастровим номером: 0524155100:02:004:0010 за адресою: АДРЕСА_1 , зважаючи на необхідність візуального огляду, не чинити перешкоди експертам при проведенні експертизи.

За правилами ст. 252 ЦПК України питання про зупинення провадження по справі є правом суду, тобто відноситься до дискреційних повноважень суду. Тому, суд вважає доцільним зупинити провадження у справі на час проведення судової експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 72, 103-104, 139, 223, 247, 252, 260, 352-354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника позивача/відповідача ОСОБА_1 - адвоката Корнійчука Сергія Анатолійовича про призначення експертизи - задовольнити.

Призначити у об`єднаній цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання договорів дарування житлового будинку з господарськими спорудами, земельної ділянки недійсними через їх фіктивність, поділ майна подружжя та стягнення грошової компенсації за відчужений транспортний засіб та за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя, судово-оціночну експертизу.

Проведення судово-оціночної експертизи доручити експертам Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (вул. Василя Порика, 8, м. Вінниця, 21021), попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.384, 385 КК України.

На вирішення експертів поставити наступні питання:

- яка ринкова вартість на час розгляду справи у суді житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, та земельної ділянки, яка має кадастровий номер: 0524155100:02:010:0192, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ?

- яка ринкова вартість на час відчуження транспортного засобу (07.09.2022) марки "BMW350D" 2003 року випуску, який був зареєстрований на праві власності за ОСОБА_2 ?

- яка ринкова вартість на час розгляду справи у суді земельної ділянки, яка має кадастровий номер: 0524155100:02:004:0010, площу 0.1500 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ?

Зобов`язати сторони: надати судовому експерту безперешкодний доступ до житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами та земельної ділянки з кадастровим номером 0524155100:02:010:0192 за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельної ділянки з кадастровим номером: 0524155100:02:004:0010 за адресою: АДРЕСА_1 , для проведення їхнього візуального огляду.

Витрати на проведення експертизи покласти на позивача (відповідача) ОСОБА_1 .

Роз`яснити учасникам судового розгляду, що відповідно до ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто з цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Направити експерту копію ухвали для виконання.

Надати в розпорядження експерта матеріали цивільної справи №147/1209/23 для проведення експертизи.

Провадження у справі №147/1209/23 зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала суду може бути оскаржена в частині зупинення провадження до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Учасник справи, якому ухвала суду небула вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 15 березня 2024 року.

Суддя О. Г. Борейко

СудТростянецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.03.2024
Оприлюднено18.03.2024
Номер документу117678145
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —147/1209/23

Ухвала від 28.06.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні