Справа № 405/1217/24
провадження № 1-кс/405/578/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.03.2024 м. Кропивницький
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю прокурора відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 , власника майна ОСОБА_4 , його представника адвоката ОСОБА_5 , розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділуКіровоградської обласноїпрокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 22023120000000123 від 25.07.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, про арешт майна, -
ВСТАНОВИВ:
До Ленінськогорайонного судум.Кіровограда від прокурора відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_6 надійшло клопотання про арешт майна.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з корисливих мотивів, у складі організованої групи осіб, охопленої єдиним злочинним умислом, створили механізм перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших воєнізованих формувань. Зокрема, вказані особи знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, умисно, вирішили перешкодити законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань під час здійснення ними призову на військову службу в особливий період.
Для реалізації злочинного задуму, ОСОБА_4 використовує зареєстровану ним громадську організацію «Міжнародна асоціація націй» (ЄДРПОУ 44517997, АДРЕСА_1 ), а також для своєї роботи орендував офіс, який розташований у торгівельно-побутовому комплексі за адресою: АДРЕСА_2 (на праві власності належить громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ).
В подальшому, для реалізації механізму протиправної діяльності ОСОБА_4 залучив гр. України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (використовує мобільний телефон НОМЕР_1 ), який є колишнім військовослужбовцем 3-го окремого полку спеціального призначення ім. князя ОСОБА_8 , звільнився в 2023 році за сімейними обставинами.
За домовленістю з ОСОБА_4 , ОСОБА_7 в денний час доби знаходиться в офісі громадської організації «Міжнародна асоціація націй», до обов`язків ОСОБА_7 входить пошук місцевих мешканців, які мають намір ухилитись від військової служби, збір відповідних документальних матеріалів стосовно осіб та отримання готівкових коштів за вступ до вищевказаної організації. Також, останній проводить із вказаною категорією людей відповідні інструктажі щодо механізму спілкування із представниками ТЦК та СП.
ОСОБА_4 та ОСОБА_7 підшукують зацікавлених в ухиленні від мобілізації осіб, після надання згоди такими особами на запропоновані умови, проводять зустріч з ними, які відбуваються на території офісу громадської організації «Міжнародна асоціація націй».
В обов`язковому порядку для вступу до даної організації необхідно:
- заповнити відповідну заяву на вступ до ГО «Міжнародна асоціація націй»;
- заяву про сплату, начебто, благодійного внеску у розмірі 40 тисяч гривень на потреби інтернаціонального добровольчого батальйону «Туран», забезпеченням якого займається ГО «Міжнародна асоціація націй», які в дійсності привласнюються ОСОБА_9 та ОСОБА_10 в якості оплати своїх послуг по перешкоджанню діяльності ТЦК та СП.
Після отримання коштів від зацікавленої особи, ОСОБА_4 або за його вказівкою ОСОБА_7 виготовляють та передають через орієнтовно 2 тижні новому члену організації довідку про участь в ГО «Міжнародна асоціація націй» з двома печатками синього кольору, пластикове посвідчення, ламінований аркуш з емблемою організації для розміщення її на лобовому склі автомобіля, а також 2 шеврони військового зразка (один вказаної ГО, другий батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_4 »).
Під час передачі вказаних документів ОСОБА_4 та ОСОБА_7 на території свого офісу за адресою: АДРЕСА_4 , в обов`язковому порядку проводять інструктаж щодо механізму перешкоджання діяльності ТЦК та СП, а саме щодо:
- порядку спілкування з представниками ТЦК та СП, насамперед, обов`язкового повідомлення про приналежність особи до добровольчого інтернаціонального батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та/або ГО «Міжнародна асоціація націй», яка координує діяльність даного батальйону, у зв`язку з чим, начебто, вказані особи є діючими військовими або добровольцями, які виконують завдання з оборони держави у складі неофіційних підрозділів Сил безпеки та оборони (що має пояснювати для працівників ТЦК та СП факт відсутності у осіб офіційних військово-облікових документів);
- обов`язковості придбання та постійного носіння військово-тактичної форми одягу з виданими шевронами, з метою створення уявлення та демонстрації, начебто, приналежності до військового формування.
Також, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 зазначають, що у випадку намагання вручити повістку, потрібно категорично відмовитись від її отримання та не розписуватись у ній, в жодному разі не пред`являти інших ідентифікаційних паспортних документів, крім довідок та посвідчень ГО «Міжнародна асоціація націй», терміново повідомити ОСОБА_4 або ОСОБА_7 для надання консультативної та практичної допомоги, в т ч. шляхом особистого морально-психологічного тиску на співробітників ТЦК та СП.
Разом з тим, в дійсності всі члени ГО «Міжнародна асоціація націй» до жодних створених відповідно до законів України збройних формувань не вступають, військової служби не проходять, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 до діяльності військових підрозділів не причетні, ГО «Міжнародна асоціація націй» не є складовою частиною офіційних військових підрозділів, в т.ч. батальйону «Туран».
В свою чергу, особи, які звертаються до ОСОБА_4 та ОСОБА_7 для надання сприяння в ухиленні від мобілізації, усвідомлюють, що є військовозобов`язаними, їх вступ до очолюваних фігурантами КП структур та отримання відповідних документів не є законною підставою для уникнення мобілізації, а очікують, що розроблений ОСОБА_4 та ОСОБА_7 механізм надасть їм змогу ухилитися від виконання військового обов`язку, уникнути військового обліку та призову.
Крім того, до даного механізму протиправної діяльності ОСОБА_4 залучив наступних місцевих мешканців:
1. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 , для спілкування зі своїми зв`язками користується мобільним терміналом з ІМЕІ НОМЕР_2 та карткою передплаченого сервісу оператора стільникового зв`язку «Vodafone» моб.тел. НОМЕР_3 ;
2. ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин Узбекистану, проживає за адресою: АДРЕСА_6 , для спілкування зі своїми зв`язками користується мобільним терміналом з ІМЕІ НОМЕР_4 та карткою передплаченого сервісу оператора стільникового зв`язку «Vodafone» моб.тел. НОМЕР_5 ;
3. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 (інші дані встановлюються).
Так, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 у змові з ОСОБА_4 та ОСОБА_7 виконують функцію підшукування зацікавлених в ухиленні від мобілізації громадян України, збору попередніх даних стосовно них, пропонують свої посередницькі послуги в ухиленні від мобілізації та здійснюють попередній інструктаж, повідомляють умови вступу до організації та суму коштів, яку потрібно передати ОСОБА_4 та ОСОБА_7 (40 тисяч гривень).
За кожного нового члена громадської структури ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 отримують від ОСОБА_4 та ОСОБА_7 відповідну грошову винагороду у розмірі 100 доларів за одну особу.
Так, отримано інформацію, що протягом січня п.р. протиправна діяльність ОСОБА_4 із перешкоджання діяльності ТЦК та СП набула розширення на території м. Кропивницького, Кіровоградської області та інших регіонів України, у тому числі призвела до збільшення кількості бажаючих вступити до вищевказаної громадської структури. Зокрема, на даний час чисельність громадської організації «Міжнародна асоціація націй» становить 103 особи, а також значно збільшена сума за вступ до даної громадської організації та становить 40 тисяч гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 (організатор), ОСОБА_7 (виконавець), ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 (пособники), в рамках організованої групи, охопленої єдиним злочинним умислом, з корисливих мотивів, здійснюють перешкоджання (створення перешкод та перепон) законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, оскільки надають можливість громадянам України, які бажають ухилитися від виконання військового обов`язку, уникнути військового обліку та призову і створюють перепони для встановлення мобілізаційного ресурсу держави, укомплектування ЗСУ та інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних і резервістів, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
27.02.2024, на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 №405/1217/24 від 26.02.2024, було проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_8 , в ході якого вилучено: посвідчення МАН №01-0001; довідка ПМБ 02-0143 від 23.03.2022; наказ №01-4 від 01.02.2021; бланк громадської організації, на 3 аркушах; довідки, про те, що ОСОБА_14 , RAMI NADIR AHMED ABDELAZIZ, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на 8 аркушах; заяви Міжнародній Асоціації націй з копіями документів, що посвідчують особу від: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_21 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , на 59 аркушах; копії документів на ім`я: ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_29 , ОСОБА_38 , на 36 аркушах; бланк громадської організації, на 9 аркушах; декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою; список членів організації, на 3аркушах.
Вилучені речі використовуються для ведення ГО «Міжнародної асоціації націй», яка використовується ОСОБА_4 для перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших воєнізованих формувань, та мають суттєве значення для об`єктивного, повного і всебічного проведення досудового розслідування, встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та мати доказове значення для доведеності вини осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Так, вказані речі являються речовим доказами у кримінальному провадженні, оскільки містять в собі докази фактів та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
З метою збереження, запобігання можливості приховування майна, його пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, передачі, відчуження на вказані речові докази, а саме вилучені у встановленому кримінальним процесуальним кодексом порядку речі необхідно накласти арешт.
В судовому засіданні прокурор підтримав доводи клопотання, просив його задовольнити.
В судовому засіданні власник майна заперечував проти задоволення клопотання та зазначив, що СБУ його не полюбляє з 2014; він був на Майдані, постійно приходили працівники СБУ на «вербували» студентів.
В судовому засіданні представник власника майна заперечував проти накладення арешту на зазначене у клопотанні майно, зазначив, що підставою накладення арешту на майно є вчинення злочину, активні дії, фабула не містить ознак злочину; громадська організація діє та працює, видає довідки. Просив відмовити у задоволенні клопотання.
Слідчий суддя, заслухавши прокурора, власника майна, його представника, повно та всебічно дослідивши клопотання та надані до нього матеріали, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у рамках якого було подане клопотання, дійшов до наступних висновків.
Встановлено, що в провадженні слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22023120000000123 від 25.07.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з корисливих мотивів, у складі організованої групи осіб, охопленої єдиним злочинним умислом, створили механізм перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших воєнізованих формувань. Зокрема, вказані особи знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі, і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, умисно вирішили перешкодити законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань під час здійснення ними призову на військову службу в особливий період.
27.02.2024 під час обшуку за адресою: АДРЕСА_8 , за місцем проживання ОСОБА_4 , було вилучено: посвідчення МАН №01-0001; довідка ПМБ 02-0143 від 23.03.2022; наказ №01-4 від 01.02.2021; бланк громадської організації, на 3 аркушах; довідки, про те, що ОСОБА_14 , RAMI NADIR AHMED ABDELAZIZ, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на 8 аркушах; заяви Міжнародній Асоціації націй з копіями документів, що посвідчують особу від: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_21 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , на 59 аркушах; копії документів на ім`я: ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_29 , ОСОБА_38 , на 36 аркушах; бланк громадської організації, на 9 аркушах; декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою; список членів організації, на 3 аркушах.
Постановою слідчого від 28.02.2024 зазначене майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.1 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право власності є непорушним (ч.3 ст.41 Конституції України).
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 167 КПК України тимчасово вилучене майно може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберігали на собі його сліди, а також є предметом кримінального правопорушення.
Слідчим суддею встановлено та прокурором доведено, що є сукупність підстав та розумних підозр вважати, що вилучені посвідчення МАН №01-0001; довідка ПМБ 02-0143 від 23.03.2022; наказ №01-4 від 01.02.2021; бланк громадської організації, на 3 аркушах; довідки, про те, що ОСОБА_14 , RAMI NADIR AHMED ABDELAZIZ, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на 8 аркушах; заяви Міжнародній Асоціації націй з копіями документів, що посвідчують особу від: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_21 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , на 59 аркушах; копії документів на ім`я: ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_29 , ОСОБА_38 , на 36 аркушах; бланк громадської організації, на 9 аркушах; декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою; список членів організації, на 3 аркушах, використовувались для вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди та можуть бути використані в якості доказів у кримінальному провадженні.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Клопотання про арешт майна прокурором обґрунтовано тим, що тимчасово вилучені речі, які перелічені вище, є речовим доказом, що відповідають вимогам ст. 98 КПК України.
Матеріалами клопотаннядоведено,що вчиненокримінальне правопорушення,зазначені уклопотанні речі,на якіпрокурор проситьнакласти арешт,відповідають критеріям,що передбаченіст.98КПК України,можуть бутивикористані якдоказ фактучи обставин,що встановлюютьсяпід часкримінального провадження, зокрема, про зв`язки між особами, причетними до вчинення злочину,а незастосуванняарешту майнаможе призвестидо йоговтрати,пошкодження абонастання іншихнаслідків,які можутьперешкодити кримінальномупровадженню.
КПК України не вимагає, щоб на момент розгляду клопотання про арешт майна у органу досудового розслідування були чіткі докази винуватості особи, та конкретну особу було повідомлено про підозру. Адже, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов`язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а тому слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначив про доцільність накладення арешту на тимчасово вилучене майно.
Натомість, вказане рішення не перешкоджає власнику майна в подальшому, в разі недотримання розумних строків проведення розслідування, порушувати перед органами досудового слідства, слідчим суддею, клопотання про скасування арешту.
З урахуванням доведеності прокурором правової підстави арешту майна, можливості використання зазначеного майна, як доказу у кримінальному провадженні, розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження, враховуючи наявністьдостатніх підставвважати,що відомостіщодо обставинвчинення кримінальногоправопорушення,що можутьміститися навилучених речах,які можутьмати доказовезначення тастосуватися обставинвчинення злочину,з оглядуна те,що існуютьдостатні підставивважати пропов`язаність ОСОБА_4 з подіями,у зв`язкуз якимиздійснюється досудоверозслідування укримінальному провадженні,та зурахуванням того,що наявнідостатні підставивважати,що вилученіречі могливикористовуватися підчас вчиненнязлочину,з оглядуна відповідність цього майна критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість доводів сторони обвинувачення щодо необхідності у накладенні арешту на вказане майно.
Керуючись ст.ст. 98, 131, 132, 167, 168, 170-175, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділуКіровоградської обласноїпрокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 22023120000000123 від25.07.2023за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.114-1КК України задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно 27.02.2024 під час обшуку за адресою: АДРЕСА_8 , за місцем проживання ОСОБА_4 , а саме: посвідчення МАН №01-0001; довідка ПМБ 02-0143 від 23.03.2022; наказ №01-4 від 01.02.2021; бланк громадської організації, на 3 аркушах; довідки, про те, що ОСОБА_14 , RAMI NADIR AHMED ABDELAZIZ, ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на 8 аркушах; заяви Міжнародній Асоціації націй з копіями документів, що посвідчують особу від: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_21 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , на 59 аркушах; копії документів на ім`я: ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_29 , ОСОБА_38 , на 36 аркушах; бланк громадської організації, на 9 аркушах; декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою; список членів організації, на 3 аркушах, із забороною у їх користуванні та розпорядженні.
Копію ухвали суду негайно після її постановлення вручити учасникам розгляду клопотання.
Відповідно до ст. 175 КПК України, ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Роз`яснити, що згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п`яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_39
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 117697918 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні