Справа №464/7206/23
пр № 2/464/255/24
У Х В А Л А
18 березня 2024 року м.Львів
Сихівський районнийсуд м.Львова в складі судді Тімченко О.В., розглянувши цивільну справу № 464/7206/23 пророзірвання договору, учасниками у якій виступають:
позивач Приватне акціонерне товариство «Львівський іподром»
відповідач ОСОБА_1 ,
у с т а н о в и в :
Позивач засобами поштового зв`язку 18 жовтня 2023 року звернувся до Сихівського районного суду м.Львова із позовом у порядку цивільного судочинства, в якому просить: розірвати договір купівлі-продажу галереї від 05 червня 2023 року, укладений між сторонами; повернути галерею у власність позивача.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями таку передано на розгляд судді Тімченко О.В.
Суддя ухвалою від 23 листопада 2023 року прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Заперечень проти такого порядку розгляду справи не надходило.
Відповідач згідно з відзивом проти позову заперечив, серед іншого, вказав на несплату грошовий коштів за договором з метою уникнення ризику позбавлення права власності на таку галерею у порядку розгляду іншої справи.
Розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження, як це передбачено ч.13 ст.7 ЦПК України. На підставі ч.2 ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п.11 ч.3ст.2 ЦПК Україниосновними засадами (принципами) цивільного судочинства є неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Як регламентовано ст.44 ЦПК України, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню цивільного судочинства, зокрема: подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер. Якщо подання заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути заяву, клопотання. Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами.
Вирішення питання про наявність чи відсутність факту зловживання віднесене на розсуд суду, що розглядає справу.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 25 листопада 2020 року у справі № 757/61850/18-ц, від 15 липня 2021 року у справі № 420/698/21, від 08 грудня 2021 року к справі № 2-25/2006.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.4ст.263 ЦПК України).
У силу приписів ст.ст.4,6 Закону України «Про доступ до судових рішень»судді мають право на повний доступ до усіх інформаційних ресурсів Єдиного державного реєстру судових рішень, в тому числі до інформації, визначеноїстаттею 7 цього Закону. Суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру.
За відомостями Єдиного реєстру судових рішень у провадженні Господарського суду Львівської області знаходиться справа № 914/28/23 за позовом заступника керівника Львівської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до Приватного акціонерного товариства «Львівський іподром» про скасування державної реєстрації права власності з припиненням речового права і закриттям відповідного розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Провадження у справі відкрито ухвалою від 05 січня 2023 року.
Підставами позовних вимог прокурор зазначає безпідставне здійснення Відповідачем державної реєстрації права приватної власності на частину приміщеньгалерею загальною площею 189,6 кв.м, що є складовою частиною будівлі сідловочної, адмінбудівлі під літ.«А-2» загальною площею 871,3 кв.м, та входить до цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Львівський іподром» за адресою: АДРЕСА_1 та є державною власністю.
Слідчим відділенням відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції № 2 ГУНП у Львівській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного 12 червня 2023 року в Єдиний реєстр досудових розслідувань за№ 42023142080000135,за ознаками злочину,передбаченого ч.4 ст.191 КК України, - за фактом розтрати майна за договором купівлі-продажу від 05 червня 2023 року відчуження ПрАТ «Львівський іподром» галереї площею 189,6 кв.м по АДРЕСА_1 .
Ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 02 серпня 2023 року у справі № 464/5007/23 відкрито провадження у цивільній справі за позовом заступника керівника Львівської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до відповідачів ПАТ «Львівський іподром», ОСОБА_1 про:
скасування державної реєстрації права приватної власності ПрАТ «Львівський іподром» на нежитлове приміщення-галерею по АДРЕСА_1 площею 189,6 кв.м, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2016996846101;
визнання недійсним договору купівлі-продажу № 769 від 05.06.2023 нежитлового приміщення-галереї на на АДРЕСА_1 , площею 189,6 кв.м; скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_1 на нежитлове приміщення-галерею на АДРЕСА_1 площею 189,6 кв.м, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2016996846101, з припиненням такого речового права та з закриттям відповідного розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позов обґрунтовано фраудаторністю правочину та недобросовісністю його сторін.
До того ж ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 02 серпня 2023 року по справі № 464/5007/23 вжито наступні заходи забезпечення позову: накладено арешт на нежитлове приміщення-галерею на АДРЕСА_1 , площею 189,6 кв.м, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2016996846101; заборонено Приватному акціонерному товариству «Львівський іподром», ОСОБА_1 вчиняти будь-які дії щодо поділу, об`єднання, виділу часток, реєстрації права власності, відчуження на користь третіх осіб щодо об`єкта нежитлового приміщення-галереї на АДРЕСА_1 , площею 189,6 кв.м, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2016996846101.
У даній справі ПрАТ «Львівський іподром»звернулося до Сихівського районного суду м.Львова із позовом про розірвання договору купівлі-продажу галереї за № 769 від 05 червня 2023 року, укладеного між сторонами, з підстав несплати коштів за нерухоме майно відповідачем.
Як регламентовано ст.32 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», для посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів Національної поліції, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, Бюро економічної безпеки України, Національного банку України, Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, приватних виконавців, адвокатів, нотаріусів інформація з Державного реєстру прав у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, надається за суб`єктом права чи за об`єктом нерухомого майна в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме, за умови ідентифікації відповідної посадової особи за допомогою кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимогЗакону України"Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
За дійсними та актуальними відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 18 березня 024 року за № 370171702 право власності на об`єкт житлової нерухомості галерею за реєстраційним реєстраційний номером об`єкта нерухомого майна 2016996846101 по АДРЕСА_1 площею 189,6 кв.м на прав власності належить ОСОБА_1 . До того ж наявний арешт на таке нерухоме майно на підставі ухвали Сихівського раойнного суду м.Львова від 15 червня 2023 року у справі № 464/3986/23.
Безумовно позивач має право на судових захист, водночас таке право не є необмеженим.
Подання позивачем до суду позову про розірвання договору купівлі-продажу майна, відчуженого під час розгляду у суді спору щодо його належності, а також після внесення за фактом розтрати відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, звернення прокурора із позовом до суду про визнання такого договору недійсним (позивач достовірно обізнаний про такі позови), суд безумовно розцінює такі дії як зловживання процесуальними правами шляхом подання очевидно штучного позову, можливість затягування інших справ та проваджень, намаганням уникнути цивільної відповідальності.
Суд акцентує увагу, що за положеннями ст.75 ГПК України, ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як виснував Верховний Суд у постановах від 26 листопада 2019 року у справі № 922/643/19, від 06 вересня 2022 року у справі № 640/10625/21 факти, установлені у прийнятих раніше судових рішеннях, мають для суду преюдиціальний характер. Преюдиціальність означає обов`язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили, в одній справі, для суду при розгляді інших справ.
З огляду на такі законодавчі положення у даній справі позивач беззаперечно намагається встановлення преюдиційних фактів, які б не доказувалися в інших справах.
За фактичних обставин єдиною реальною метою подання позивачем надуманого позову про розірвання договору купівлі-продажу є затягування інших судових процесів та встановлення фактів та обставин, які жодним чином не спрямовані на реальний судових захист.
Наведене у своїй сукупності зумовлює висновок про очевидно штучний характер позову, який слід залишити без розгляду. У матеріалах справи відсутні відомості, які б доводили протилежне та беззастережно спростовували даний висновок суду.
Постановлення даноїухвали неє обмеженняу доступіпозивача доправосуддя встановили вагомі ознаки безпідставності позову, які позивач усвідомлював під час його подачі, та очевидно штучний характер такого спору.
Керуючись ст.ст.257- 261, 353 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Залишити позов без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Повне судове рішення складено та підписано 18 березня 2024 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення. У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Суддя Олена ТІМЧЕНКО
Суд | Сихівський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 19.03.2024 |
Номер документу | 117699197 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Сихівський районний суд м.Львова
Тімченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні