Рішення
від 22.02.2024 по справі 521/2333/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

Справа №521/2333/23

Провадження № 2/521/323/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі

судді - Маркарової С.В.,

за участю секретаря судового засіданняВінжановської К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

позивач : ОСББ «Зелений квартал»

відповідач : ОСОБА_1

предмет позову :стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

ОСББ «Зелений квартал»звернулось із вищезазначеним позовом.

В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що здійснюєреалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном, належне утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території за адресою АДРЕСА_1 та буд. АДРЕСА_2 , сприяє співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг.

Для вчинення вказаних дій позивачем укладені договори з виконавцями житлово-комунальних послуг та інших послуг.

Власникомквартири АДРЕСА_3 є відповідач.

Станом на 1.01.2023 року відповідачем в досудовому порядку не здійснені комунальні платежі за отримані послуги, обов`язкові внески на утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Розмір заборгованості за спірною квартирою складає 137076,05 грн.

Заборгованість складається з боргу за внесками та платежами з утримання майна (107195 грн. 16 коп.), індексу інфляції за період прострочення (24976 грн. 85 коп.), 3% річних від суми заборгованості (4904 грн. 04 коп.)

Так, позивач стверджував, що відповідачем були отримані послуги з :

-управління багатоквартирним будинком

-вивозу твердих побутових відходів

-охоронного патрулювання

-опалення/утримання дахової котельні

-холодної води та водовідведення

Період нарахувань визначений позивачем з 1.05.2011 року по 1.01.2023 року.

Окрім того, відповідачем не сплачений початковий одноразовий внесок в ОСББ - 622 грн.

В досудовому порядку відповідач від оплати спірних коштів тривалий час свідомо ухиляється.

Позивач вважав можливим застосування до спірних правовідносин також статті 625 ЦК України, за якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Окрім задоволення позовних вимог позивач просив присудити на свою користь судовий збір в розмірі 2 684 гривень.

Позивач в процесі розгляду справи позов підтримав.

Відповідач позов не визнала, стверджуючи, що не погоджується з тарифами на спірні послуги, якістю та необхідністю їх надання.

Окрім того, відповідач просила суд застосувати до виниклих правовідносин загальний строк позовної давності, тобто фактично погодилась із порушеним правом ОСББ.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази, надані сторонами в обгрунтування своїх вимог та заперечень, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 4 Закону «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинка» власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об`єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об`єднання.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні повноважень, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами, а також виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ст. 15 Закону співвласник зобов`язаний, зокрема :

- виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання;

- виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень;

-дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі;

- запобігати псуванню спільного майна,

Статутом об`єднання можуть бути встановлені інші обов`язки співвласників.

Судом встановлено, що ОСББ «Зелений квартал» - юридична особа, яка діє на підставі статуту (затверджений загальними зборами, протокол № 20 від 28.09.2017 року).

Відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 (довідка з додатку «Реєстр нерухомості» від 24.01.2023 року).

Для забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг позивачем були укладені договори з виконавцями житлово-комунальних послуг :

-договір про постачання газу 3568-ИГТ-23 від 08.10.2021 р.

-договір про постачання газу № 1407-ПСО-23 від 12.10.2022 р.

-договір про надання послуг з поводженням з побутовими відходами №726

-договір «про надання охоронних послуг» №3/22-П від 01.07.2022 р.

-заява-приєднання до договору №008416 розподілу природнього газу

-договір № 2201/01-1 від 01.01.2022 р. ПП «Сант-Тек» на виконання робіт з обслуговування ліфтів

-договір ТОВ «Антей-Спецсервіс» № 51/19 від 07.08.2019 р. з обслуговування пожежної сигналізації котельні

Зі змісту договорів вбачається, що вони укладені позивачем в інтересах співвласників спірних будинківв порядкустатті 22 Закону України «Про ОСББ» як колективним споживачем відповідних послуг.

Договори не оспорені.

Спірні послуги фактично отримані співвласниками, зокрема і відповідачем, що підтверджується звітом по внескам ОСББ «Зелений квартал», відповідачем в процесі розгляду справи не спростовано.

Частиною 2 статті 382 ЦК України встановлено, що всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучи-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до ст. 360 ЦК Україниспіввласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Відповідно до частин 1-3 ст. 23 Закону України «Про ОСББ» утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України.

Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників.

Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Згідно із п. 6 п. 3 Розділу III Статуту ОСББ «Зелений квартал», затвердженого загальними зборами співвласників (протокол №20 від 28.09.2017 року) до компетенції загальних зборів об`єднання віднесено визначення порядку сплати, переліку внесків і платежів співвласників, визначення тарифу (калькуляційної одиниці) внесків та платежів.

Пунктом 2 Розділу V Статуту встановлено, що співвласник ОСББ зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків та платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна, встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають його власності ( п.2 Розділу IV Статуту).

Так, обов`язок утримання майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їх часток співвласника незалежно від факту використання ними належного їм житлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.

За правовим висновком Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.01.2020 року по справі №910/1395/19 на члена ОСББ та на співвласника майна в ОСББ покладений обов`язок виконувати чинні та не скасовані рішення статутних органів ОСББ, якими зокрема є загальні збори учасників та правління ОСББ.

Зазначене узгоджується також із Законом України «Про житлово-комунальні послуги», за пунктами 12, 13 статті 8 якого управитель багатоквартирного будинку має право у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг договори про надання таких послуг, здійснювати облік обсягу відповідних спожитих комунальних послуг та їх оплати, у тому числі стосовно кожного співвласника; здійснювати розподіл між співвласниками обсягу спожитої комунальної послуги відповідно до законодавства; у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг договори про надання таких послуг, відкривати поточний рахунок із спеціальним режимом використання за кожною комунальною послугою для проведення розрахунків згідно з колективним договором про надання комунальних послуг у загальному порядку, визначеному Національним банком України для відкриття поточних рахунків.

За згодою сторін договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком також може бути передбачено інші права та обов`язки управителя багатоквартирного будинку.

В порядку статті 10 закону ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими.

У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає:

1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем;

2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Кошторис витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території враховує обов`язковий перелік робіт (послуг), який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Тарифи, ціни на спірні послуги обумовлені договорами, укладеними ОСББ, затверджені рішеннями виконавчого комітету Одеської міської Ради: № 80 від 16.02.2011 року, № 83 від 16.02.2011 року, № 662 від 24.11.2011 року, № 458 від 13.12.2012 року, № 19 від 25.02.2016 року, № 80 від 16.02.2011 року, № 20 від 25.02.2016 року, № 313 від 27.10.2016 року, № 143 від 28.05.2015 року; рішеннями загальних зборів ОСББ: № 10 від 18.04.2011 року, №16-17 від 21.10.2015 року, № 20 від 28.09.2017 року, № 24 від 04.10.2018 року, № 73 від 16.11.2018 року, № 93 від 28.04.2020 року.

За статтею12законудоговори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.

Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Станом на 1.01.2023 року відповідачем в досудовому порядку не здійснені комунальні платежі за отримані послуги, обов`язкові внески на утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Розмір заборгованості за спірною квартирою складає 107 195 грн. 16 коп.

Так, відповідачем були отримані послуги з :

- управління багатоквартирним будинком

- вивозу твердих побутових відходів

- охоронного патрулювання

- опалення/утримання дахової котельні

- холодної води та водовідведення

Період нарахувань : з 1.05.2011 року по 1.01.2023 року.

Окрім того, відповідачем не сплачений початковий одноразовий внесок в ОСББ - 622 грн.

Розрахунок підтверджується довідкою-розрахунком ОСББ, звітом по внескам (платежам).

При вирішенніспору судвраховує,що запунктами 5та 6статті 7Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» споживач має право на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Належні та допустимі докази по цих обставинах відповідачем в процесі розгляду справи, однак, не надані, наданий позивачем розрахунок не спростований.

Разом із тим, суд погоджується із доводами відповідача про застосування до виниклих правовідносин за її клопотанням позовної давності.

Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (стаття 256 ЦК України).

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Позовною давністю захищається порушене право позивача та суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовної вимоги.

Так, якщо судом встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла, і про це зробила заяву інша сторона спору, суд відмовляє у позові через сплив позовної давності за відсутності поважних причин її пропуску, наведених позивачем.

Відповідно до ст. 257 ЦПК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права.

За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (частини перша та п`ята статті 261 ЦК України).

Оскільки заборгованість за житлово-комунальні послуги нараховувалась позивачем щомісяця, то перебіг загальної позовної давності слід відраховувати від кожного щомісячного платежу.

Згідно розрахунку ОСББ спірна заборгованість сформована за період з 01.05.2011 року до 01.01.2023 року.

До суду із позовом позивач звернувся 1.02.2023 року.

Поважна причина пропуску звернення за захистом порушеного права за період до 1.02.2020 року ОСББ не доведена.

Так, загальна спірна заборгованість відповідача за наданим позивачем розрахунком підлягає стягненню в розмірі 38.519 грн. 57 коп.

Вирішуючи спір в частині застосування судом статті 625 ЦК України до встановленого судом спірного періоду з суд виходить з наступного:

За статтею 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За постановою КМУ від 05.03.2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється, зокрема, нарахування та стягнення інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

За інший період в межах позовної давності розмір вимог по інфляційних втратах та 3 % річних не є доведеним позивачем шляхом обґрунтованого математичного розрахунку.

Судовий збір підлягає присудженню на користь позивача в порядку статті 141 ЦПК України у розмірі2 684,00грн. як мінімальний, встановлений Законом України «Про судовий збір».

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов є частково доведеним позивачем, а спосіб захисту порушеного права є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права позивача, характеру його порушення та спричиненим цими діяннями наслідкам, реально відновлює суб`єктивне право, яке порушене, відповідає цілям судочинства, не суперечить принципу верховенства права.

Керуючись Главою9РозділуІІІ ЦПК України,-

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСББ «ЗЕЛЕНИЙ КВАРТАЛ» (ЄДРПОУ 34871660) - 38.519 грн. 57 коп.

В решті позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСББ «ЗЕЛЕНИЙ КВАРТАЛ» (ЄДРПОУ 34871660) судовий збір 2 684 грн.

Рішення може бути оскаржено позивачем в порядку та строки передбачені ст.ст. 354, 355ЦПК України: Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Одеського апеляційного суду.

Суддя: С.В. Маркарова

Повний текст рішення буде виготовлений 7.03.2024 року

22.02.24

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення22.02.2024
Оприлюднено19.03.2024
Номер документу117701633
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —521/2333/23

Постанова від 11.12.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Рішення від 22.02.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

Рішення від 22.02.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

Ухвала від 05.04.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

Ухвала від 03.03.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні