Ухвала
від 18.03.2024 по справі 911/2054/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"18" березня 2024 р. Справа № 911/2054/23

Суддя Господарського суду Київської області Шевчук Н.Г. розглянувши заяву ОСОБА_1 про вступ у справу як представника позивача

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПТОЙЛ", 03124, місто Київ, бульвар Гавела Вацлава, будинок 4 літера "Н", офіс 201/2

до Фермерського господарства "АЛЛАЗАРОВ", 09251, Київська область, Кагарлицький район, село Півці(з), вулиця Шевченка, будинок 1-А

про стягнення 273 183,63 грн збитків

суддя Н.Г. Шевчук

без виклику представників сторін

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОПТОЙЛ" звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до Фермерського господарства "АЛЛАЗАРОВ" про стягнення грошових коштів у розмірі 273 183,63 грн, з яких 189 360,79 грн завданих збитків внаслідок порушення обов`язку щодо реєстрації податкових накладних та 83 822,84 грн передплати за податковий кредит.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем свого обов`язку щодо реєстрації податкової накладної в адресу позивача та неповернення суми передплати за незареєстрований податковий кредит.

Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 21.09.2023 у справі № 911/2054/23 клопотання Фермерського господарства "АЛЛАЗАРОВ" задоволено та зупинено провадження у справі № 911/2054/23 до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 320/25390/23, що перебуває в провадженні Київського окружного адміністративного суду.

Разом з тим, постановою Північного апеляційного господарського суду від 08.02.2024 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптойл" задоволено, а ухвалу Господарського суду Київської області від 21.09.2023 у справі № 911/2054/23 скасовано.

22 лютого 2024 року ОСОБА_1 через підсистему "Електронний суд" подано заяву про вступ у справу як представника позивача із наданням доступу до електронної справи № 911/2054/23 в підсистемі "Електронний суд".

Після повернення матеріалів справи з апеляційної інстанції суд розглянув вказану заяву та зазначає.

На підтвердження повноважень представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПТОЙЛ" адвокатом Денисом Нечитайло до заяви долучено, зокрема, копію згенерованого онлайн ордеру серії АІ № 1553866 від 22.02.2024.

Відповідно до приписів частини другої статті 170 Господарського процесуального кодексу України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.

Відповідно до частини першої статті 56 Господарського процесуального кодексу України, сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно із частиною третьою статті 56 Господарського процесуального кодексу України, юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до частини першої статті 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Разом з цим, згідно частини другої статті 58 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Таким чином за змістом наведених норм до суду може звернутись особа, яка діє через керівника, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи) або адвокат.

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Так, згідно із частиною першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Також, згідно із частиною четвертою статті 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".

Отже, в господарському судочинстві згідно із вимогами статті 60 Господарського процесуального кодексу України допустимим доказом повноважень адвоката, як особи, що підписала заяву, є зокрема ордер.

Згідно із частиною другою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

На підставі статті 55 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 (із змінами) затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції, яким зокрема встановлено наступне:

2. Ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими законами України.

3. В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1).

4. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

5. Ордер, встановленої форми, є обов`язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених статтею 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

6. Бланки ордерів, згідно затвердженої типової форми, генеруються у відповідному розділі "Особистого кабінету адвоката" на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України www.unba.org.ua слідуючи командам системи.

9. Ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності).

11. Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

12. Ордер містить наступні реквізити:

12.1. Серію, порядковий номер ордера;

12.2. Прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога;

12.3. Посилання на договір про надання правової допомоги / доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа;

12.4. Назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо);

12.5. Прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане;

12.6. Ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро / адвокатського об`єднання та його місцезнаходження);

12.7. Адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, яке видає ордер;

12.8. Обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги;

12.9. Дату видачі ордера;

12.10. Підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат");

12.11. Підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер, виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі "Адвокат");

12.14. Реквізити 12.1, 12.5 (крім номера посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане), 12.6, 12.7, 12.8 генеруються автоматично, всі інші реквізити ордера заповнюються адвокатом самостійно з метою збереження адвокатської таємниці.

15. Відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних несе адвокат (особа, яка видала ордер).

Отже, виданий відповідно до вимог закону ордер є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката.

Натомість повноваження адвоката, як представника сторони, можуть бути підтверджені як оригіналом ордера, у тому числі згенерованого онлайн через офіційний вебсайт НААУ, так і його копією, засвідченою у визначеному законом порядку, зокрема особою, яка має повноваження на засвідчення копії.

Як було зазначено вище, заява Нечитайло Дениса Олександровича про вступ у справу як представника від 22.02.2024 сформована в підсистемі "Електронний суд".

Відповідно до пунктів 3 та 24 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя № 1845/0/15-21 від 17.08.2021, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) - сукупність інформаційних та телекомунікаційних підсистем (модулів), які забезпечують автоматизацію визначених законодавством та цим Положенням процесів діяльності судів, органів та установ в системі правосуддя, включаючи документообіг, автоматизований розподіл справ, обмін документами між судом та учасниками судового процесу, фіксування судового процесу та участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції, складання оперативної та аналітичної звітності, надання інформаційної допомоги суддям, а також автоматизацію процесів, які забезпечують фінансові, майнові, організаційні, кадрові, інформаційно-телекомунікаційні та інші потреби користувачів ЄСІТС.

Підсистема "Електронний суд" (Електронний суд) - підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.

Згідно із пунктом 26 Положення, електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.

Пунктом 27 Положення визначено, що до створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.

Технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.

Так, в Інструкції користувача Електронного суду, яка передбачає, зокрема можливість формування електронних довіреності або ордеру, надано такі визначення:

- електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документу засвідчується кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію;

- електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа, правовий статус якого засвідчено кваліфікованим електронним підписом автора.

Також, підпунктами 11.1.2., 11.1.8., 11.1.9., 11.1.10., 11.1.12., 11.1.13., 11.1.14. пункту 11 Інструкції користувача Електронного суду визначено, що функціональна піктограма у розділі "Довіреність" додатково містяться кнопки "Створити довіреність", "Створити ордер" (за умови встановленої відмітки "Адвокат" в профілі користувача), "Анулювати довіреність" та строка пошуку з можливістю розкриття для розширеної фільтрації по статусам існуючих довіреностей.

Користувачі, які підтвердили свої повноваження адвоката (розділ 8 цієї Інструкції) мають можливість видати ордер на конкретну справу для отримання доступу до документів по справі та загальний ордер (без вказання номера справи), який спрощує та прискорює процес подачі заяв до суду.

Для створення ордеру необхідно виконати наступні дії: перейти до пункту меню "довіреності" натиснути кнопку "створити ордер" для надання ордеру на конкретну справу на прикладі створення ордеру для фізичної особи заповнити обов`язкові поля, якщо номер договору відсутній, вказати у відповідному полі "без номеру", встановити відмітку "справа", у разі відсутності РНОКПП/ЄДРПОУ зазначеної фізичної/юридичної особи у базі даних суду або у випадку його некоректного внесення, користувач не може створити ордер, даний функціонал перевіряє наявність учасника в зазначеній справі та коректність внесеного РНОКПП/ ЄДРПОУ.

У випадку наявності у користувача зареєстрованого кабінету Електронного суду, ордер створити неможливо. В такому випадку користувач повинен надати адвокату доступ до справи за допомогою функціоналу довіреностей. Створений ордер можна переглянути натиснувши на відповідну кнопку. Вікно перегляду відкриється у новій вкладці. Для надання загального ордеру кроки будуть ідентичні, без встановленої відмітки "Справа".

При подачі заяви на першому кроці з`явиться новий пункт "Електронний ордер". Необхідно встановити позначку та обрати у переліку необхідний ордер. На кроці "Заявник" всі дані щодо заявника автоматично заповнюються інформацією, яка була попередньо зазначена в ордері.

Обраний на початку формування заяви ордер буде автоматично завантажено до додатків сформованої заяви.

Електронні довіреності та ордери, надаються та оформлюються засобами ЕС у відповідності до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та їх юридична сила не може бути заперечена виключно через те, що вони мають електронну форму.

Отже, зі змісту Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та Інструкції користувача Електронного суду випливає, що адвокат також може сформувати, зокрема ордер або довіреність у формі електронного документа в підсистемі "Електронний суд".

Натомість, як вже зазначалось судом, на підтвердження повноважень підписанта заяви, до матеріалів долучено копію згенерованого онлайн ордеру серії АІ № 1553866 від 22.02.2024 на надання правничої (правової) допомоги Товариству з обмеженою відповідальністю "ОПТОЙЛ" у представництві інтересів під час здійснення господарського судочинства у судових органах адвокатом Нечитайло Денисом Олександровичем.

Суд зазначає, що згенерований онлайн ордер серії АІ № 1553866 від 22.02.2024 на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Нечитайло Денисом Олександровичем та який долучений до матеріалів справи не містить реквізиту підпису адвоката, а отже, не відповідає наведеному вище пункту 9 та підпункту 12.10 пункту 12 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції.

Тобто, згенерований онлайн ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АІ № 1553866 від 22.02.2024, повинен містити власноручний реквізит підпису адвоката, а електронний формат копії, який долучено до матеріалів справи, в свою чергу засвідчується кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Таким чином, наявний в матеріалах даної справи згенерований онлайн ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АІ № 1553866 від 22.02.2024 повинен мати реквізит власноручного підпису адвоката, а не ЕЦП.

Отже, суд дійшов висновку, що доданий до заяви про вступ у справу як представника ордер серії АІ № 1553866 від 22.02.2024 не підписано адвокатом, а тому такий ордер не є належним та допустимим доказом на підтвердження наявності у Дениса Нечитайло повноважень на подання заяв від імені Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПТОЙЛ".

Згідно з частиною четвертою статті 170 Господарського процесуального кодексу України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

За таких обставин, оскільки заяву ОСОБА_1 про вступ у справу як представника позивача подано без додержання вимог частини другої статті 170 Господарського процесуального кодексу України дійшов висновку про повернення такої заяви без розгляду.

Керуючись статтями 60, 170, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Повернути без розгляду заяву ОСОБА_1 про вступ у справу як представника.

Оскільки заява від 22.02.2024 з додатками надійшла до суду в електронному вигляді, суд не здійснює повернення документів в паперовому вигляді.

Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України

Ухвала господарського суду оскаржується в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.Г. Шевчук

Ухвалу підписано: 18.03.2024

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.03.2024
Оприлюднено20.03.2024
Номер документу117717063
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —911/2054/23

Рішення від 13.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Рішення від 13.06.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 30.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 09.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 18.04.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Постанова від 08.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 30.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 13.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні