Ухвала
від 19.03.2024 по справі 679/128/24
НЕТІШИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2-о/679/15/2024

Справа № 679/128/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2024 року м.Нетішин

Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді Стасюка Р.М.,

секретаря судового засідання Плазій Н.В.,

заявниці ОСОБА_1 ,

представника заявниці ОСОБА_2 ,

розглянувши в порядку окремого провадження, у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Нетішинська міська рада Хмельницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В:

У січні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, заінтересована особа Нетішинська міська рада Хмельницької області, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина до складу якої увійшло право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ССГ «Нове життя», що належало померлій на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 076808 від 07.10.1996 року, а також земельні ділянки площею 2,46 га, які належали померлій на підставі державного акта на право власності на землю серії ХМ № 058739 від 23.08.2003 року.

15.12.2023 року заявниця звернулася до Нетішинської державної нотаріальної контори з метою оформлення прав на спадкове майно.

Листом від 15.12.2023 року за № 395/01-16 їй роз`яснено, що відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , необхідно було подати заяву до нотаріальної контори у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (дня смерті). Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяви про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Також повідомлено, що спадкоємець може звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Заявниця зазначає, що на час смерті ОСОБА_3 вона постійно проживала разом з померлою у будинку АДРЕСА_1 , хоча і не була зареєстрована за вказаною адресою, а тому вважається такою, що прийняла спадщину.

У зв`язку з викладеним, відсутністю інших спадкоємців які б претендували на спадкове майно, вона змушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на день смерті, з метою реалізації права на спадкування за законом.

Ухвалою судді Нетішинського міського суду Хмельницької області від 24.01.2024 року відкрито провадження у справі. Витребувано у Нетішинської державної нотаріальної контори інформацію про те чи відкривалась спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була зареєстрована по АДРЕСА_1 .

06.02.2024 року на виконання вимог ухвали суду від 24.01.2024 року Нетішинською державною нотаріальною конторою надано запитувану інформацію.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 свою заяву підтримала. Пояснила що ОСОБА_3 була її бабою. З трьохрічного віку заявниця проживала разом з нею, оскільки мати її вихованням не займалася. На час смерті ОСОБА_3 вона проживала разом з нею, хоча зареєстрованою значиться у будинку АДРЕСА_2 , де проживає її чоловік, з яким у неї спільне життя не склалося. З метою реалізації права на спадкування за законом після смерті баби їй необхідно встановити факт постійного проживання з померлою на час відкриття спадщини.

Представник заявниці ОСОБА_2 заяву про встановлення факту, що має юридичне значення підтримала посилаючись на обставини, що викладені в її обґрунтування.

Представник заінтересованої особи Нетішинської міської ради Хмельницької області в судове засідання не з`явився. 01.03.2024 року до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про таке.

Судом встановлено та підтверджується долученими до матеріалів справи копіями доказів, що заявниця ОСОБА_1 є онукою померлої ОСОБА_3 , по лінії матері.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років у м. Нетішин, Хмельницької області, про що 14.04.2016 року складено відповідний актовий запис №70, що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нетішинського міського управління юстиції у Хмельницькій області.

Відповідно до відповіді виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області від 08.01.2024 року за № 21/01-12-79/24 на адвокатський запит Хмарук Ю., згідно з архівними даними, що містяться в картотеці реєстраційного обліку громадян, станом на 13.04.2016 року по АДРЕСА_1 була зареєстрована ОСОБА_3 .

Заявниця ОСОБА_1 з 16.06.2006 року значиться зареєстрованою по АДРЕСА_2 , що підтверджується даними паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 09.09.2003 року Нетішинським МВ УМВС України в Хмельницькій області.

Згідно копії витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право власності) від 19.01.2024 року № 75487051, у Спадковому реєстрі відсутня інформація про спадкові справи заведені після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та видані на їх підставі свідоцтва про право власності.

Аналогічна інформація міститься і листі завідувача Нетішинської державної нотаріальної контори Мельника А. від 01.02.2024 року за № 41/01-16, яка надана на виконання ухвали суду про витребування доказів.

Згідно копії витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 19.01.2024 року № 75487051, за параметрами пошуку ОСОБА_3 знайдено інформацію, яку неможливо однозначно ідентифікувати з особою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та момент смерті проживала по АДРЕСА_1 .

Листом Нетішинської державної нотаріальної контори від 15.12.2023 року за № 395/01-16 ОСОБА_1 роз`яснено, що відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , необхідно було подати заяву до нотаріальної контори у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (дня смерті). Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяви про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Також повідомлено, що спадкоємець може звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

З пояснень свідка ОСОБА_4 , яка є сусідкою заявниці, встановлено, що померла ОСОБА_5 була бабою ОСОБА_1 . Баба з дитинства виховувала онуку. Оскільки у ОСОБА_1 подружнє життя з чоловіком не склалося, вона разом з дітьми перейшла проживати до ОСОБА_5 .

З пояснень свідка ОСОБА_6 , яка також є сусідкою заявниці, встановлено, що ОСОБА_1 ростила та виховувала її баба ОСОБА_5 . У 2016 році баба померла. На момент її смерті з нею проживала заявниця. У померлої, крім матері заявниці, є ще є дві дочки.

Згідно з частиною першою статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до частини шостої статті 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четверта статті 315 ЦПК України).

Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.

Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.

Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, під час розгляду справ у порядку окремого провадження виключається існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.

У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що «у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів».

Метою звернення ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є встановлення в судовому порядку обставин, необхідних для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , зокрема з метою наступного вирішення питання про право на спадкове майно, яке залишилось після смерті останньої.

Зважаючи на те, що в ході судового розгляду встановлено наявність спадкоємців першої черги після смерті померлої (дочок на які вказала свідок ОСОБА_6 ), факт, про встановлення якого просить ОСОБА_1 , не підлягає з`ясуванню у порядку окремого провадження, оскільки із поданої заяви встановлено, що існує спір про право, який підлягає розгляду виключно у порядку позовного провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.01.2022 року у справі № 227/2188/21 провадження № 61-18156 св 21.

З урахуванням спору про право заяву ОСОБА_1 слід залишити без розгляду, оскільки така має розглядатися у порядку позовного провадження з використанням відповідних процесуальних інститутів позовного провадження.

Керуючись ст.ст.260, 261, 293, 294, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Нетішинська міська рада Хмельницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без розгляду.

Роз`яснити заявниці, що вона має право подати позов на загальних підставах.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Р.М. Стасюк

СудНетішинський міський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення19.03.2024
Оприлюднено26.03.2024
Номер документу117863435
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —679/128/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Стасюк Р. М.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Стасюк Р. М.

Постанова від 18.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Постанова від 18.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Стасюк Р. М.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Нетішинський міський суд Хмельницької області

Стасюк Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні