Справа № 302/265/24
1-кс/302/92/24
У Х В А Л А
(у повному обсязі)
25.03.2024 смт.Міжгір`я
Слідчий суддя Міжгірського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 ,
з участю: секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурор - ОСОБА_3 ,
слідчий - ОСОБА_4 ,
особа, стосовно якої розглядається клопотання - підозрюваний ОСОБА_5 ,
захисник - адвокат ОСОБА_6 ,
розглянув внесене в кримінальному провадженні № 12024071110000019 від 20.01.2024 року заступником начальника СВ ВП №2 Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_4 , яке погоджено прокурором Міжгірського відділу Хустської окружної прокуратури ОСОБА_3 , клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України, з середньою-спеціальною освітою, неодружений, непрацюючий, раніше не судимий, - який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.307 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
25.03.2024 слідчим до суду внесено вищевказане клопотання, яке обґрунтовано таким.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 10 лютого 2024 року близько 14.00 год. за попередньою домовленістю через засоби зв`язку, маючи зустріч на стадіоні «Авангард», що в смт. Міжгір`ї Хустського району Закарпатської області з ОСОБА_7 умисно, з корисливих мотивів, з метою збагачення, незаконно придбав від останнього та зберігав з метою подальшого збуту наркотичну речовину, яку надалі цього ж дня неподалік автовокзалу на АДРЕСА_1 близько 14.30 год., діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх караність, незаконно збув за грошові кошти в сумі 1000 гривень особі під легендованим іменем ОСОБА_8 , речовину рослинного походження, яка у своєму складі містить особливо небезпечну наркотичну речовину, обіг якої заборонено смоли канабісу, маса якої в перерахунку на суху речовину становить 0.7384 г.
Слідчий в своєму клопотанні зазначає, що продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_5 23 березня 2024 року близько 14.00 год. за попередньою домовленістю через засоби зв`язку, маючи зустріч на стадіоні «Авангард», що в смт. Міжгір`ї Хустського району Закарпатської області з ОСОБА_7 умисно, з корисливих мотивів, з метою збагачення, незаконно придбав від останнього та зберігав з метою подальшого збуту наркотичну речовину, яку надалі цього ж дня неподалік автовокзалу на АДРЕСА_1 близько 14.20 год., діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх караність, незаконно, повторно збув за грошові кошти в сумі 1300 гривень особі під легендованим іменем ОСОБА_8 , речовину рослинного походження, яка у своєму складі містить особливо небезпечну наркотичну речовину, обіг якої заборонено смоли канабісу.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення ч. 2 ст. 307 КК України.
Слідчий наголошує, що у вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України, з середньою-спеціальною освітою, неодружений, раніше не судимий, непрацюючий, на утриманні неповнолітніх дітей та перестарілих осіб немає.
23.03.2024 в 14 годині 20 хвилини, ОСОБА_5 було затримано у порядку ст. 208 КПК України.
Крім того, слідчий в своєму клопотанні зазначає, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 12.02.2024; протоколом за результатами контролю за вчинення злочину у формі оперативної закупки від 10.02.2024; висновком експерта №СЕ-10/107/-24/1683-НЗПРАП від 13.02.2024 у своєму складі містить особливо небезпечну наркотичну речовину, обіг якої заборонено смоли канабісу, маса якої в перерахунку на суху речовину становить 0.7384 г. яку збув ОСОБА_5 ; протокол затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину ОСОБА_5 від 23.03.2024 під час якого вилучено речовину рослинного походження схожу на смоли канабісу; протоколом обшуку помешкання підозрюваного ОСОБА_5 під час якого вилучено пристрої для викурювання наркотичних речовин канабісу; протоколом огляду місця події, а саме житла де проживає ОСОБА_7 під час якого виявлено та вилучено грошові кошти які використовувались органом досудового розслідування та за які було придбано наркотичну речовину ОСОБА_5 ; допитом свідка ОСОБА_9 .
Слідчий зауважує, що для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_5 процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам підозрюваного переховатися від органу досудового розслідування, незаконно впливати на свідків, які безпосередньо брали участь у негласних слідчих (розшукових) дій, перешкоджати кримінальному провадженню та встановленню істини іншим чином через своїх знайомих та спільників, які на даний час органом досудового розслідування не встановлені, а також вчинити інше кримінальне правопорушення, так як продовжує вчиняти однорідні злочину у сфері обігу наркотичних засобів. В сторони обвинувачення існують ризики порушення цих процесуальних обов`язків, оскільки підозрюваний будучи на волі може порушити будь-який із вищеперерахованих процесуальних обов`язків. А тому, з метою уникнути покарання може переховуватися від органу досудового розслідування, суду, так як соціальні зв`язки підозрюваного не тримають його по місцю проживання, продовжувати вчиняти нові умисні злочини у сфері обігу наркотичних речовин, що підтверджено вищевказаними діями самого підозрюваного та матеріалами досудового розслідування. Крім того, по даному кримінальному провадженню досудове розслідування не закінчено і існує необхідність у проведенні ряду слідчих дій, яким підозрюваний може перешкодити, зокрема призначення відповідних експертиз по наркотичних речовинах і підозрюваний може своїми діями впливати на експертів у кримінальному провадженні. Разом з тим, під час обшуку житла підозрюваного в останнього було вилучено предмети та засоби для викурювання наркотичних речовин, що в свою чергу свідчить про те, що підозрюваний не має на меті припиняти свою злочинну діяльність у сфері обігу наркотичних речовин.
Таким чином, існують ризики у порушенні процесуальних вимог, а застосувавши більш м`який запобіжний захід, неможливо запобігти ризикам, вкладеним у клопотанні, а саме: можливості переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, експертів, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, що має суттєве значення для встановлення істини по кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інші однорідні кримінальні правопорушення.
Слідчий зазначає, що підозрюваний ОСОБА_5 неповнолітніх та перестарілих осіб на утриманні не має, за станом здоров`я здоровий, офіційно ніде не працює, за місцем проживання проживає самостійно, так як мати проживає в АДРЕСА_1 і перебуваючи на волі може незаконно впливати на учасників кримінального провадження: експертів, спеціалістів, свідків з метою зміни ними показань та відмови від них, шляхом умовлянь, погроз, залякувань, не виключаючи спроби підкупу останніх та фактичним обставинам зберігання наркотичних речовин.
З огляду на вищенаведене та приймаючи до уваги, що на сьогоднішній день в країні оголошено воєнний стан і частина території держави знаходиться під окупацією ворога та не контролюється Україною і останній може скриватися на вказаних територіях чи пересікти кордон з іншою державою існують реальні ризики, що останній може переховуватися від слідства та суду.
З урахуванням викладеного, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього зобов`язань, слідчий вважає за необхідне в даному випадку визначити обсяг застави у розмірі вісімдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що ОСОБА_5 вчинив тяжкі злочини, у сфері обігу наркотичних речовин за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі від 6 до 10 років, слідчий вважає, що є підстави вважати, що інші більш м`які запобіжні заходи, не забезпечать належної поведінки підозрюваного та не нададуть можливості уникнути вказаних ризиків, а тому слідчий просить застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою
Прокурор та слідчий в судовому засіданні клопотання підтримали.
Підозрюваний ОСОБА_5 визнав обставини, які зазначені в клопотанні та в повідомленні йому про підозру у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення. Підозрюваний просить узяти до уваги, що він не мав наміру збагатитись, збуваючи наркотичні засоби, а хотів допомогти знайомому, який представився йому Робертом (в подальшому виявилось, що це гр. ОСОБА_8 ). Знайомий повідомив йому, що він відбував військову службу, отримав стреси і має проблеми з психікою та потребує лікарського канабісу. ОСОБА_5 вирішив йому допомогти, бо сам має психічні розлади і з цього приводу звертався до лікаря, вживає заспокійливі та наркотичні засоби. ОСОБА_5 мав інформацію, що наркотичні засоби можна придбати в гр. ОСОБА_7 , звернувся до нього, узгодив з ОСОБА_8 вартість і в подальшому придбав смолу канабісу за обставин, які зазначені вище. ОСОБА_5 та його захсиник-адвокат ОСОБА_6 просять не застосовувати до першого запобіжний захід у виді тримання під вартою і призначити йому домашній арешт, взяти до уваги, що він працює не офіційно, хворіє на гострий поліморфний психотичний розлад і що нагляд за ним може забезпечити мати.
Оцінивши зміст клопотання, дослідивши додані до нього докази і матеріали, доводи сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та восьмою статті 176 цього Кодексу.
Згідно з п.4 ч.2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
В ході досудового розслідування за матеріалами кримінального провадження №12024071110000019 від 20.01.2024 внесеного до ЄРДР за ч.2 ст.307 КК України було встановлено, що ОСОБА_5 10 лютого 2024 року близько 14.00 год. за попередньою домовленістю через засоби зв`язку, маючи зустріч на стадіоні «Авангард», що в смт. Міжгір`ї Хустського району Закарпатської області з ОСОБА_7 умисно, з корисливих мотивів, з метою збагачення, незаконно придбав від останнього та зберігав з метою подальшого збуту наркотичну речовину, яку надалі цього ж дня неподалік автовокзалу на АДРЕСА_1 близько 14.30 год., діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх караність, незаконно збув за грошові кошти в сумі 1000 гривень особі під легендованим іменем ОСОБА_8 , речовину рослинного походження, яка у своєму складі містить особливо небезпечну наркотичну речовину, обіг якої заборонено смоли канабісу, маса якої в перерахунку на суху речовину становить 0.7384 г. ОСОБА_5 23 березня 2024 року близько 14.00 год. за попередньою домовленістю через засоби зв`язку, маючи зустріч на стадіоні «Авангард», що в смт. Міжгір`ї Хустського району Закарпатської області з ОСОБА_7 умисно, з корисливих мотивів, з метою збагачення, незаконно придбав від останнього та зберігав з метою подальшого збуту наркотичну речовину, яку надалі цього ж дня неподалік автовокзалу на АДРЕСА_1 близько 14.20 год., діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та їх караність, незаконно, повторно збув за грошові кошти в сумі 1300 гривень особі під легендованим іменем ОСОБА_8 , речовину рослинного походження, яка у своєму складі містить особливо небезпечну наркотичну речовину, обіг якої заборонено смоли канабісу. Це вбачається з витягу з ЄРДР №12024071110000019 від 20.01.2024.
24.03.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.307 ч.2 КК України, а саме незаконне придбання, зберігання з метою збуту, а також незаконний збут вчинений повторно особливо небезпечних наркотичних засобів.
Крім вищенаведеного, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами: а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 12.02.2024; протоколом за результатами контролю за вчинення злочину у формі оперативної закупки від 10.02.2024; висновком експерта №СЕ-10/107/-24/1683-НЗПРАП від 13.02.2024 згідно якого надана на експертизу в`язка речовина коричневого кольору, яка містилась в 1 (одній) безбарвній прозорій полімерній ємність з полімерною кришкою чорного кольору є смолою канабісу, яка відноситься до особливо небезпечних наркотичних речовин, обіг яких заборонено, маса смоли канабісу в перерахунку на суху речовину становить 0.7384 г.; протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину ОСОБА_5 від 23.03.2024 під час якого вилучено речовину рослинного походження схожу на смоли канабісу; протоколом обшуку помешкання підозрюваного ОСОБА_5 від 23.03.2024 року під час якого вилучено пристрої для викурювання наркотичних речовин канабісу; протоколом огляду місця події від 23.03.2024 року, а саме житла, де проживає ОСОБА_7 під час якого виявлено та вилучено грошові кошти, які використовувались органом досудового розслідування та за які було придбано наркотичну речовину ОСОБА_5 ; протоколом обшуку житла, в якому проживає підозрюваний, від 23.03.2024 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 23.03.2024 року.
Вирішуючи питання щодо обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя бере до уваги, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.307 ч.2 КК України, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від шести до десяти років з конфіскацією майна.
Надаючи оцінку можливості підозрюваним ОСОБА_5 з метою уникнення покарання переховуватися від органу досудового розслідування, суду слідчий суддя враховує, що внаслідок суспільно небезпечних дій підозрюваного, у сукупності із тяжкістю покарання, є об`єктивні підстави вважати, що він може переховуватися від органу досудового розслідування, в тому числі з метою уникнення покарання, передбаченого за вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення. Адже інкримінований підозрюваному злочин відноситься до тяжких умисних кримінальних діянь і передбачає тільки реальну міру покарання у виді позбавлення волі.
Отже, слідчий суддя погоджується з доводами слідчого і прокурора, що ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, існує.
Окрім того, слідчий і прокурор зазначають про існування ризику, передбаченого п.5 ч.1 ст.177 КПК України, з існуванням якого погоджується слідчий суддя, адже під час обшуку житла підозрюваного в останнього було вилучено предмети та засоби для викурювання наркотичних речовин, що в свою чергу свідчить про те, що підозрюваний не має на меті припиняти свою злочинну діяльність у сфері обігу наркотичних речовин.
З довідок медичного закладу «МЦ Нейромед», м. Ужгород, куди звертався за медичною допомогою ОСОБА_5 , наданих стороною захисту, видно, що ОСОБА_5 хворіє на гострий поліморфний психопатичний розлад на ґрунті вживання наркотичних речовин. Під час розгляду клопотання ОСОБА_5 визнав, що вживає наркотичні речовини : екстазі, канабіс, «гриби», ЛСД.
Щодо ризиків, які передбачені п.п.3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя констатує , що в кримінальному провадженні є ризик впливу з боку підозрюваного на покази свідка ОСОБА_8 (викривача кримінального правопорушення). Окрім цього, є загроза перешкоджанню належному розслідуванню кримінального провадження і у зв`язку з притягненням до кримінальної відповідальності іншого фігуранта кримінального провадження ОСОБА_7 , який за здобутими відомостями зберігав і збував наркотичний засіб особливо небезпечний наркотичний засіб канабіс, і в якого під час обшуку були знайдені грошові кошти, за які придбано зазначений наркотичний засіб ОСОБА_5 , а також інші докази, що мають суттєве значення для забезпечення кримінального провадження. ОСОБА_7 і ОСОБА_5 мешкають в одному населеному пункті (смт Міжгір`я). Ці особи, перебуваючи на волі, можуть спілкуватись між собою безпосередньо, або через близьких чи знайомих осіб з метою перешкодити кримінальному провадженню.
Отже, з урахуванням вагомості наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкості покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, віку і стану здоров`я підозрюваного, відсутності у підозрюваного достатніх міцних соціальних зв`язків, що вбачається з того, що такий є неодружений, не має утриманців, є непрацюючим, суд вважає доцільним обрати підозрюваному ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Визначення максимального розміру застави, запропонованого прокурором є надмірним, бо не враховує майнову спроможність підозрюваного та нічим необґрунтований в клопотанні.
При постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, врахувавши обставини, які передбачені статтею 178 КПК України, виходячи з приписів статей 182, 183 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про доцільність визначення підозрюваному розміру застави, достатньої для забезпечення виконання ним своїх процесуальних обов`язків у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що відповідає сумі 151 400,00 грн.
У разі внесення застави, до підозрюваного доцільно застосувати обов`язки, які передбачені статтею 194 ч.5 пунктами 1,2,3,4,6,8,9 КПК України, що мають забезпечити виконання процесуальних обов`язків.
Керуючись ст.ст.176, 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 309, 371, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід тримання під вартою строком на 60 днів.
Строк дії ухвали про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначити з моменту затримання, а саме 23.03.2024 року по 21.05.2024 року (включно).
Визначити заставу для забезпечення виконання ОСОБА_5 обов`язків визначених КПК України у розмірі 50 чинних до застосування прожиткових мінімумів для працездатної особи, що відповідає сумі 151 400 (сто п`ятдесят одна тисяча чотириста) грн, яка може бути внесена як самим підозрюваним ОСОБА_5 так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок:
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26213408
Банк отримувача ДКСУ, м.Київ
Код банку отримувача (МФО) 820172
Рахунок отримувача UA198201720355209001000018501.
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 у разі внесення застави наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за першим викликом;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- не відлучатися із населеного пункту та місця проживання, де він проживає та перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду.
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;
- носити електронний засіб контролю;
- утримуватися від спілкування з свідками ( ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 ) та іншими фігурантами у кримінальному провадженні;
-пройти курс лікування від наркотичної залежності.
Термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити два місяці з моменту внесення застави.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний ОСОБА_5 вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Ухвала може бути оскаржена в Закарпатський апеляційний суд протягом п`яти днів з дня оголошення, а особа, яка перебуває під вартою, - в той же строк, але з моменту вручення їй копії ухвали.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Копію ухвали невідкладно вручити підозрюваному ОСОБА_5 , його захиснику, слідчому та прокурору.
Повний текст ухвали складено 26.03.2024.
Слідчий суддя:ОСОБА_1
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2024 |
Оприлюднено | 27.03.2024 |
Номер документу | 117905602 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Кривка В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні