Ухвала
від 29.03.2024 по справі 683/3188/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

29 березня 2024 року

м. Хмельницький

Справа № 683/3188/23

Провадження № 22-ц/4820/907/24

Хмельницький апеляційний суд у складі

колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Гринчука Р.С., Костенка А.М., Спірідонової Т.В.,

вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року, суддя Андрощук Є.М., у справі за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Лакі», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину,

встановив:

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 25 березня 2024 року визнано наведені в апеляційній скарзі ОСОБА_1 підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року неповажними.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року залишено без руху та надано строк 10 днів з дня отримання копії ухвали для подання заяви про поновлення строку з наведенням інших підстав поважності пропуску строку на апеляційне оскарження, надання доказів надсилання апеляційної скарги з додатками ОСОБА_2 до Хмельницького апеляційного суду.

27 березня 2024 року від апелянта надійшла заява на усунення недоліків, в якій вона, як на поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження, повторно посилається на оскарження ухвали апеляційного суду в даній справі у касаційній інстанції, з метою вирішення питання щодо сплати судового збору. Також надано суду докази надсилання апеляційної скарги з додатками ОСОБА_2 .

Розглянувши заяву апелянта про поновлення строку на оскарження рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року суд приходить до висновку про необхідність відмови у її задоволенні з наступних підстав.

У статті 129Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно з частиною першою статті 12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до частини четвертої цієї статті кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (частина третя статті 13 ЦПК України).

Згідно з частиною першою статті 354ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Правила частини другої наведеної статті визначають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358цього Кодексу (частина третя статті 354 ЦПК України).

Згідно з частиною першою статті 126ЦПК України право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом.

За змістом статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (далі - Конвенція) кожен при вирішенні питання щодо прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, визначеним законом.

Відповідно до частини першої статті 10ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.

Доступ до суду як елемент права на справедливий судовий розгляд не є абсолютним і може підлягати певним обмеженням у випадку, коли такий доступ особи до суду обмежується законом і не суперечить пункту першому статті 6 Конвенції; якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використаними засобами і метою, яка має бути досягнута.

Виходячи із зазначених критеріїв, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) визнає легітимними обмеженнями встановлені державами - членами Ради Європи вимоги щодо строків оскарження судових рішень (рішення ЄСПЛ у справі «Нешев проти Болгарії» від 28 жовтня 2004 року).

При цьому складовою правової визначеності є передбачуваність застосування норм процесуального законодавства. ЄСПЛ зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ у справі «Дія 97 проти України» від 21 жовтня 2010 року).

Принцип юридичної визначеності є одним із суттєвих елементів принципу верховенства права. В його основі лежить положення res judicata (лат. - «вирішена справа»), відповідно до якого остаточне рішення правомочного суду, яке вступило в силу, є обов`язковим для сторін і не може переглядатися. Іншими словами, цей принцип гарантує остаточність рішень («що вирішено - вирішено і не має переглядатися до безмежності»).

Безпідставне поновлення процесуального строку, пропущеного у зв`язку зі спливом тривалого періоду та за відсутності підстав, які можуть бути визнані переконливими, свідчитиме про порушення судом принципу юридичної визначеності та вимог статті 6 Конвенції.

У справах «Осман проти Сполученого Королівства» та «Креуз проти Польщі» ЄСПЛ роз`яснив, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції щодо доступності правосуддя, держави-учасниці цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких полягає в запобіганні безладного руху у судовому процесі.

Як вбачається з матеріалі справи, повний текст оскаржуваного рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області виготовлено 19 грудня 2023 року, копію даного рішення ОСОБА_1 отримала 08 січня 2024 року, тому останнім днем для подання апеляційної скарги було 07 лютого 2024 року. Однак, апеляційна скарга на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року подана до апеляційного суду 18 березня 2024 року, тобто з пропуском встановленого строку на оскарження.

Також судом встановлено, що вперше апеляційна скарга на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року була подана 19 січня 2024 року, однак судом апеляційної інстанції ухвалою від 22 січня 2024 року була залишена без руху та надано строк 10 днів з дня вручення копії ухвали для подачі безпосередньо до апеляційного суду належно оформленого ордеру та оригіналу платіжного документа про сплату судового збору в сумі 1288, 32 грн.

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 26 січня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року повернуто апелянту.

З урахуванням вищезазначеного, поважних причин пропуску строку на оскарження рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року апелянтом не наведено, оскарження ухвали апеляційного суду у цій справі в касаційному порядку не є поважною підставою для поновлення строку, тому в задоволенні клопотання про поновлення строку на оскарження даного рішення слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 358 ЦПК Українипитання про відмову у відкритті апеляційного провадження вирішується не пізніше п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст.358ЦПК України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Оскільки вказані апелянтом обставини пропуску строку на оскарження рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року є неповажними, виходячи з положень п. 4 ч. 1 ст.358ЦПК України у відкритті апеляційного провадження слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 261, 358, 389, 390 ЦПК України, суд,

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року відмовити.

Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14 грудня 2023 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Судді: Р.С. Гринчук

А.М. Костенко

Т.В. Спірідонова

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення29.03.2024
Оприлюднено01.04.2024
Номер документу118002147
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —683/3188/23

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 29.03.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Гринчук Р. С.

Ухвала від 20.02.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Зайцев Андрій Юрійович

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 22.01.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Рішення від 19.12.2023

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Андрощук Є. М.

Рішення від 14.12.2023

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Андрощук Є. М.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Андрощук Є. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні