Рішення
від 26.03.2024 по справі 920/67/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26.03.2024м. СумиСправа № 920/67/24

Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін матеріали справи № 920/67/24

за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи

«Сумигаз» (40021, м. Суми, вул. Лебединська, буд. 13),

до відповідача Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів»

(вул. Армійська, буд. 11, м. Охтирка, Сумська область, 42700,

код ЄДРПОУ 0956031)

про стягнення 67 754 грн 27 коп.

Стислий виклад позицій сторін у справі, заяви та клопотання сторін.

Процесуальні дії, які вчинялись судом.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача на свою користь 67 754 грн 27 коп, з яких: 57 885 грн 54 коп сума основного боргу, 1 374 грн 78 коп. інфляційні збитки, 691 грн 82 коп.- 3% річних, 7 802 грн 13 коп. пені, за неналежне виконання зобов`язань за Договором розподілу природного газу (для споживача, що є не побутовим), укладений шляхом підписання Заяви-приєднання № 09420QK0YCP016 від 01.01.2016, а також просить стягнути з відповідача судові витрати.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що у період червень 2023 липень 2023 року відповідачу надано послуги з розподілу природного газу на умовах типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 за заявою-приєднання № 09420QK0YCP016 від 01.01.2016. Відповідач не виконав договірні зобов`язання щодо оплати наданих послуг, що стало підставою звернення до суду з позовом про стягнення з відповідача на користь позивача боргу, пені, інфляційних втрат та 3% річних. Позивач у позовній заяві просить суд розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.08.2023, справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.

Ухвалою від 30.01.2024 Господарський суду Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/67/24, суд визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив, відповідно до ст. 166 ГПК України; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, відповідно до ст. 167 ГПК України.

За приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі доставлена в електронний кабінет відповідача 30.01.2024, про що свідчить відповідна довідка про доставку електронного листа.

Відповідач відзиву на позовну заяву та буд-яких заяв чи клопотань суду не подав.

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалою про відкриття провадження у справі від 30.01.2024 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Сумської області -

установив:

01.01.2016 акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (позивач, оператор) та Державним підприємством «Охтирський комбінат хлібопродуктів» (відповідач, споживач) уклали договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання № 09420QK0YCP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2498.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1 договору).

Договір укладено на невизначений строк (п. 12.1 договору).

Взаємовідносини, що виникли між оператором та споживачем регулюються договором розподілу природного газу та Кодексом газорозподільних систем затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС).

Відповідно до предмету договору, оператор газорозподільної системи (оператор ГРМ) зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором.

Відповідно до п. 2.1 договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно з п. 6.1 договору, оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом п. 6.3 договору передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Річна замовлена потужність об`єкта відповідача на 2023 рік визначена виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, зокрема за період з 01.10.2021 до 30.09.2022 становить 107 995,37 куб. м між сторонами підписаний та належним чином оформлений акт приймання-передачі газу № СУМ0048848 від 30.09.2022, в якому визначено РЗП на 2023 рік - 1/12 річної замовленої потужності об`єкта споживача на 2023 рік становить 8 999,61 куб. м.

Відповідно до Постанови НКРЕКП від 22.12.2021 року №2766 «Про встановлення тарифу послуги розподілу природного газу для АТ «Сумигаз» установлено наступний тариф на послуги розподілу природного газу: на період з 01.01.2022 року у розмірі 1,608 грн за 1 куб.м, тому щомісячний платіж на 2023 рік складає 14 471,38 грн.

Згідно п.2 гл.6 р.VI Кодексу газорозподільних систем періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць

Відповідно до п. 6.6 Договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Згідно п. 6.8 договору, надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаними між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не виконав договірних зобов`язань щодо оплати наданих послуг з розподілу природного газу у період червень 2023 року вересень 2023 року, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість перед позивачем в сумі 57 885 грн 54 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню. Оскільки вказані обставини визнаються сторонами, то вони є такими, що встановлені судом.

Згідно з ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами.

Відповідач належними та допустимими доказами не спростував доводи позивача. Тому факт наявності заборгованості за послуги з розподілу природного газу по договору є таким, що встановлений судом.

Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.

Щодо суми основного боргу.

Згідно зі ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин, які порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Згідно з п. 10 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

Відповідно до актів надання послуг, підписаних відповідачем заборгованість за актом №СУМ83010970 від 30.06.2023 становить 14 471,39 грн; за актом №СУМ83012681 від 31.07.2023 становить 14 471,38 грн; за актом №СУМ83014473 від 31.08.2023 становить 14 471,38 грн; за актом №СУМ83015850 від 30.09.2023 становить 14 471,39 грн. Загальна вартість послуг за вказаний період складає 57 885 грн 54 коп.

Позивач надіслав відповідачу претензію-вимогу від 03.08.2023 №400-Сл-11922-0823 та від 10.11.2023 №400-Сл-16954-1123 щодо оплати забогованості.

Відповідач позивачу мотивовану відповідь не надав, оплату послуг відповідно до умов договору не здійснив, такі докази в матеріалах справи відсутні.

За цих обставин, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 57 885 грн 54 коп. боргу за надані послуги з розподілу природного газу.

Щодо стягнення нарахованої пені.

Згідно зі ст. 230, 231 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Відповідно до статті 180 Господарського кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.

Згідно п. 8.2 договору, у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Розрахунок пені виконано позивачем (а. с. 10), згідно якого відповідачу нарахована пеня в сумі 7 802 грн 13 коп.

Розрахунки перевірені судом за допомогою калькулятору підрахунку заборгованості та штрафних санкцій на сайті https://ips.ligazakon.net/calculator/ff; результати долучені до матеріалів справи.

Щодо стягнення 3% річних та інфляційних втрат.

Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат (а. с. 10), за прострочення виконання грошового зобов`язання відповідачу нараховані 3% річних в сумі 691 грн 82 коп. та інфляційні втрати в сумі 1 374 грн 78 коп.

Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов`язань за договором, перевіривши розрахунок позивача щодо нарахування 3% річних та інфляційного збільшення суми боргу, суд вважає правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 691 грн 82 коп. 3% річних та 1 374 грн 78 коп. інфляційних втрат.

Розрахунки перевірені судом за допомогою калькулятору підрахунку заборгованості та штрафних санкцій на сайті https://ips.ligazakon.net/calculator/ff; результати долучені до матеріалів справи.

Розподіл судових витрат між сторонам.

Відповідно до ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 2 422 грн 00 коп. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статями 3, 13, 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної Системи «Сумигаз» до Державного підприємство «Охтирський комбінат хлібопродуктів» про стягнення 67 754 грн 27 коп. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємство «Охтирський комбінат хлібопродуктів» (вулиця Армійська, 11, м. Охтирка, Сумська область, 42700, ЄДРПОУ 00956031) на користь Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної Системи «Сумигаз» (вул. Лебединська, 13, м. Суми, Сумська область, 40021, ЄДРПОУ 03352432) 57 885,54 грн (п`ятдесят сім тисяч вісімсот вісімдесят п`ять грн 54 коп.) основного боргу, 1 374,78 грн (одна тисяча триста сімдесят чотири грн 78 коп.) інфляційних втрат, 691,82 грн (шістсот дев`яносто одна грн 82 коп.) 3% річних, 7 802,13 грн (сім тисяч вісімсот дві грн 13 коп.) пені, а також 2 422,00 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 00 коп.) судового збору.

3. Видати Акціонерному товариству «Оператор Газорозподільної Системи «Сумигаз» наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повні реквізити сторін зазначені у п. 2 резолютивної частини даного рішення.

Повний текст рішення підписаний 29.03.2024

СуддяС.В. Заєць

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення26.03.2024
Оприлюднено01.04.2024
Номер документу118002452
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —920/67/24

Ухвала від 10.12.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Ухвала від 28.11.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Ухвала від 19.11.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Рішення від 26.03.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Ухвала від 30.01.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні