ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
01 квітня 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/3287/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Богацької Н.С.
суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.,
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд»
на рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024, ухвалене суддею Желєзною С.П., м. Одеса, повний текст складено 19.02.2024
у справі № 916/3287/23
за позовом: Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до відповідачів:
1. Головного управління Держгеокадастру у Львівській області;
2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд»;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області
про: скасування державної реєстрації земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23 у задоволенні вимог за позовом Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області - відмовлено; позов Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» - задоволено; скасовано проведену державним кадастровим реєстратором відділу у Соколівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:37:003:0038 та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» на користь Одеської обласної прокуратури судовий збір у розмірі 2684 грн.
Не погодившись з рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» подало на нього апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України за результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, оформленого протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для розгляду справи визначено судову колегію у складі головуючого судді Богацької Н.С., Діброви Г.І., Принцевської Н.М.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.03.2024 витребувано у Господарського суду Одеської області матеріали даної справи, вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відкладено до надходження справи з суду першої інстанції.
28.03.2024 матеріали даної справи надійшли до суду апеляційної інстанції.
Розглянувши отримані матеріали, колегія суддів зазначає наступне.
1) 18.10.2023 набрав чинності Закон України №3200-IX від 29.06.2023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами", яким, зокрема, внесено низку істотних змін до Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Статтею 258 ГПК України встановлені вимоги до форми та змісту апеляційної скарги.
В силу п. 2 ч. 2 ст. 258 ГПК України в апеляційній скарзі мають бути зазначені, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає апеляційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку та електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» на рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23 всупереч вимогам процесуального закону не містить відомостей про наявність або відсутність у скаржника електронного кабінету.
Південно-західний апеляційний господарський суд за допомогою системи «Електронний суд» сформував запит на отримання інформації про наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» на зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС та за результатами опрацювання даного запиту отримав відповідь №666027 від 01.04.2024 про відсутність у вказаної юридичної особи такого кабінету.
2) Статтею 258 ГПК України передбачено, що до апеляційної скарги додаються, окрім іншого, довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 ГПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
У даному випадку апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» на рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23 підписано адвокатом Доніною Л.А.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 ГПК України, повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».
На підтвердження своїх повноважень на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» у Південно-західному апеляційному господарському суді адвокатом Доніною Л.А. було надано ордер від 13.11.2023 серії ВН № 1302055.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правничої допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Пунктом 12.10 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41, визначено, що ордер, зокрема, має містити такий реквізит, як підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі «Адвокат»).
В той же час доданий до апеляційної скарги ордер від 13.11.2023 серії ВН № 1302055 не містить підпису адвоката Доніної Л.А., а ордер, який наявний в матеріалах цієї справи, містить запис про наявність у адвоката Доніної Л.А. повноважень на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» у Господарському суду Одеської області.
Отже доданий до апеляційної скарги ордер від 13.11.2023 серії ВН № 1302055 не є належним доказом наявності у адвоката Доніної Л.А. повноважень на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» у Південно-західному апеляційної господарському суді.
3) Пунктом 2 ч. 3 ст. 258 ГПК України визначено, що до обов`язкового числа документів, що додаються до апеляційної скарги, відносяться докази сплати судового збору.
Водночас, скаржником не надано жодних доказів сплати судового збору за апеляційний перегляд рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до підпункту 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру розмір судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підпунктом 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що розмір ставки за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Також колегією суддів враховується, що апеляційна скарга була подана в електронному вигляді з використанням підсистеми «Електронний суд», в той час як підпунктом «б» підпункту 1 пункту 17 параграфа 1 розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147а-VIII від 26.05.2021 до статті 4 Закону України «Про судовий збір» включено частину 3 такого змісту: «При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору».
При поданні позову, підлягав сплаті судовий збір у розмірі 2684 грн, отже судовий збір за апеляційний перегляд рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23 складає 3220,80 грн ((2684 грн х 150%) 20%).
4) Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга, зокрема, на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
З матеріалів справи вбачається, що повний текст оскаржуваної рішення суду складено та підписано 19.02.2024, а тому кінцевим строком для подання апеляційної скарги є 11.03.2024.
Апеляційна скарга була сформована через систему «Електронний суд» 19.03.2024 та зареєстрована 20.03.2024, тобто з пропуском строку, встановленого ч. 1 ст. 256 ГПК України.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 260 ГПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 261 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
За таких обставин, оскільки скаржником не виконано вимоги п. 1 та 2 ч. 3 ст. 258 ГПК України, апеляційна скарга відповідно до статей 174, 260 ГПК України підлягає залишенню без руху з наданням скаржнику строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 174, 234, 258, 259, 260 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» на рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23 залишити без руху.
Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» строк для усунення недоліків апеляційної скарги: 1) зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами; 2) надати Південно-західному апеляційному господарському суду докази сплати судового збору у розмірі 3220,80 грн (за належними реквізитами для сплати судового збору за подачу апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду); 3) надати Південно-західному апеляційному господарському суду довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження адвоката Доніної Л.А. на представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Курортбуд» саме у Південно-західному апеляційної господарському суді; 4) надати Південно-західному апеляційному господарському суду заяву про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 у справі № 916/3287/23; - протягом 10 днів з дня вручення копії даної ухвали.
Попередити, що у разі невиконання вимог даної ухвали в частині реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, надання доказів сплати судового збору та доказів на підтвердження повноважень підписанта апеляційної скарги, остання буде вважатися неподаною і повернута скаржнику, а у випадку неподання заяви про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження рішення, або якщо вказані підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними - суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому ст. 261 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддяН.С. Богацька
СуддіГ.І. Діброва
Н.М. Принцевська
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2024 |
Оприлюднено | 03.04.2024 |
Номер документу | 118031068 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні