У Х В А Л А
про тимчасовий доступ до документів,
які містять охоронювану законом таємницю
Справа №348/676/24
Провадження №1-кс/348/158/24
02 квітня 2024 року м. Надвірна
Слідчий суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 42023092200000036 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
в с т а н о в и в:
До Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області надійшло клопотання слідчого СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, подане в кримінальному провадженні №42023092200000036, внесеному 21.111.2023 року до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчим СВ зазначено, що в провадженні СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області перебувають матеріали досудового розслідування за № 42023092200000036 від 21.11.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 14.09.2023 до Надвірнянського РВП ГУНП в області надійшло звернення ОСОБА_5 , про те, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2022 - 2023 роках здійснено розтрату бюджетних коштів під час облаштування дитячого табору та ремонту навчальних закладів.
В ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів договору на виконання підрядних робіт, додаткових угод до такого договору, робочого проекту та кошторисної документації, платіжних доручень, актів приймання виконаних робіт, дефектних актів, щодо об`єкта будівництва - Капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вищевказані документи перебувають у володінні Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яке виступало замовником перерахованих вище робіт, укладало договори із підрядними організаціями та оплачувало вартість виконаних робіт.
На скеровані запити до Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання належним чином завірених копій вище вказаних документів, уповноважена особа Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » повідомляє, що одержати вказані документи можливо на підставі ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до документів.
Таким чином, отримати вказані документи в інший спосіб, окрім як шляхом проведення тимчасового доступу до документів, не є можливим.
Необхідність тимчасового доступу до оригіналів вказаних вище документів та необхідність їх вилучення обґрунтовується тим, що на даний час у кримінальному провадженні № 42023092200000036 необхідно призначити та провести судові будівельно-технічні експертизи, почеркознавчі експертизи підписів осіб на документах та ряд інших судових експертиз, а також запобігти знищенню чи приховуванню цих документів зацікавленими особами.
В згаданих документах містяться відомості щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, використаних будівельних матеріалів, строків їх виконання, обсяг та джерела фінансування таких робіт та інша інформація.
Таким чином, отримані документи в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, що містяться в цих документах, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні № 42023092200000036.
В зв`язку з викладеним, для виконання завдань кримінального процесуального законодавства, щодо повного та неупередженого розслідування, а також беручи до уваги неможливість отримати вказані відомості в інший спосіб просить надати тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів договору на виконання підрядних робіт, додаткових угод до такого договору, робочого проекту та кошторисної документації, платіжних доручень, актів приймання виконаних робіт, дефектних актів, щодо об`єкта будівництва - Капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Слідчий СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просить проводити розгляд клопотання про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю без її участі, подане клопотання підтримала, просила задовольнити.
Представник Комунального Підприємства« ІНФОРМАЦІЯ_2 » у володінні якої знаходяться документи, щодо об`єктабудівництва -Капітальний ремонтприміщень длярозміщення внутрішньопереміщених (евакуйованих)осіб в ІНФОРМАЦІЯ_3 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи судом повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули, приходжу до висновку про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
Кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків (частини 1, 2, 6 ст. 22 КПК України).
Судом встановлено, що слідчим відділом Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській областіздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023092200000036 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Відомості про дану подію 21 листопада 2023 року внесено до ЄРДР.
Обставини, зазначені у клопотанні також підтверджуються копіями рапорту прокурора Надвірнянської окружної прокуратури ОСОБА_4 від 21.11.2023 року, постанови про визначення підслідності від 21.11.2023 року, інформації про опрацювання системи електронних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 » проведених щодо навчальних закладів ІНФОРМАЦІЯ_5 упродовж 2020-2023 років, договору №86П від 14.04.2023 року, додатку №№1, 2, 3 до договору №86П від 14.04.2023 року, додаткової угоди №1 до договору №86П від 14.04.2023 року, додаткової угоди №2 до договору №86П від 27.12.2023 року, протоколу розкриття тендерних пропозицій/пропозицій ІНФОРМАЦІЯ_6 , звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Отже, слідчим суддею при розгляді вказаного клопотання було встановлено, що у володінні Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » знаходиться документація, доступ до якої є необхідним для проведення швидкого, повного, об`єктивного та всебічного досудового розслідування, зокрема, для проведення судових експертиз.
Запитувані слідчим документи не відносяться до речей і документів, до яких заборонений доступ (ст. 161 КПК України).
Документи, про доступ до яких просить слідчий, містять охоронювану законом таємницю (ст. 162 КПК України).
Відповідно до ч.2 ст. 32 Конституції України, не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5, п. 6 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України зазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно до ч. 5 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Cлідчим доведено, що оригінали документів щодо об`єкта будівництва - Капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб в ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувають у володінні Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », та мають особливо важливе доказове значення для встановлення обставин кримінального провадження, в тому числі тих, які свідчать про наявність чи відсутність в діянні ознак кримінального правопорушення, приймаючи до уваги, що відповідно до вимог ст. 84 КПК України, вказані документи є процесуальними джерелами доказів, які можливо встановити лише за умови їх отримання на підставі ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу з можливістю їх вилучення.
Зазначена інформація відповідно до п.5 ч.1 ст. 162 КПК України відноситься до документів, що містять охоронювану законом таємницю, але в інший спосіб, ніж отримати тимчасовий доступ до них, не представляється за можливе встановити суттєві обставини у кримінальному провадженні, а тому слід надати тимчасовий доступ до вказаної інформації.
Усталена практика ЄСПЛ свідчить, що правомірність втручання у здійснення права власності з боку держави оцінюється з урахуванням того, що таке втручання повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи (рішення у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції»). Має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (рішення у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства»). Поняття загального (суспільного) інтересу, якому слугувало втручання у право власності під час кримінального провадження, ЄСПЛ пов`язує із видом застосованого заходу обмеження або позбавлення права власності та використовує його у тісному взаємозв`язку з поняттям правомірної мети застосування відповідного заходу.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 07 червня 2007 року у справі «Смирнов проти Росії» було висловлено правову позицію про те, що при вирішенні питання про можливість утримання державою речових доказів належить забезпечувати справедливу рівновагу між, з одного боку, суспільним інтересом та правомірною метою, а з іншого боку вимогами охорони фундаментальних прав особи. Для утримання речей державою у кожному випадку має існувати очевидна істотна причина.
Отже, слідчий суддя вважає, що на даному етапі кримінального провадження потребу досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси особи, у володінні якої знаходяться такі документи з метою запобігання відчуження, знищення чи пошкодження документів, що може перешкодити кримінальному провадженню, а слідчий суддя на даній стадії не в праві вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є тимчасовий доступдо документів, які містять охоронювану законом таємницю.
При цьому, суд враховує принцип рівності сторін, який вимагає «справедливого балансу» між сторонами, а саме кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її в явно гірше становище порівняно з протилежною стороною (рішення у справі «Андрєєва проти Латвії» (Andrejeva v. Latvia) [ВП] , заява № 55707/00, п. 96).
Слідчий суддя приходить до висновку, що стороною кримінального провадження доведені обставини, передбачені ч. 5 ст. 163 КПК України.
На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку про те, що з метою досягнення завдань кримінального провадження та з метою недопущення зміни або знищення документів, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також можливість використання відомостей, що містяться в цих документах, як доказів в кримінальному провадженні, необхідно надати тимчасовий доступ до них з правом їх вилучення, оскільки таке вилучення потрібне для досягнення мети доступу.
Керуючись ст. ст. 132, 160, 163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
Клопотання слідчого СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 42023092200000036 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю задовольнити.
Надати начальнику СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 , слідчому СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_7 , слідчому СВ Надвірнянського РВПГУНП Івано-Франківській області ОСОБА_8 , слідчому СВ Надвірнянського РВП ГУНП Івано- Франківській області ОСОБА_9 , слідчому СВ Надвірнянського РВПГУНП Івано-Франківській області ОСОБА_10 , слідчому СВ Надвірнянського РВП ГУНП Івано- Франківській області ОСОБА_11 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів договору на виконання підрядних робіт, додаткових угод до такого договору, робочого проекту та кошторисної документації, платіжних доручень, актів приймання виконаних робіт, дефектних актів, щодо об`єкта будівництва - Капітального ремонту приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Обов`язок надати тимчасовий доступ до вищевказаних речей і документів покласти на уповноважених осіб Комунального Підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали - один місяць.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118060526 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Бурдун Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні