Рішення
від 25.03.2024 по справі 130/3089/23
ЖМЕРИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/130/189/2024

130/3089/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" березня 2024 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Порощука П.П.,

за участі секретаря Маліщук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жмеринка за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою АТ «Вінницяобленерго» в особі СО «Жмеринські електричні мережі» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих оператору системи розподілу внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих оператору системи розподілу внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії. мотивуючі свої вимоги тим, що 28.03.2023 року представником позивача проведено перевірку дотримання побутовим споживачем Закону України «Про ринок електроенергії та ПРРЕЕ (правил роздрібного ринку електричної енергії)». В процесі перевірки виявлено порушення відповідачем правил роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), про що складено відповідний акт про порушення від 28.04.2023 року, при складанні якого ОСОБА_1 відмовився бути присутнім при написанні зазначеного акта та його підпису. Факт відмови від підпису засвідчено двома свідками. 02.05.2023 року відповідач з`явився до позивача та отримав другий примірник вказаного акту. Так, було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 допустив безоблікове споживання електроенергії за адресою АДРЕСА_1 , шляхом самовільного підключення гаража до електромережі, що є власністю оператора системи розподілу, що здійснено з порушенням схеми обліку без укладання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Внаслідок вчиненого електроенергія споживалась, проте її кількість не обліковувалась лічильником та відповідно не оплачувалась. 18.05.2023 року даний акт порушення був винесений на розгляд комісії з розгляду актів порушення в присутності споживача електричної енергії. На засіданні комісії прийнято рішення про те, що акт складений правомірно, факти, викладені в ньому відповідають дійсності, що підтверджується протоколом від 18.05.2023 року. Розрахунок по акту проводився згідно розділу 8.4 ПРРЕЕ, за період шість календарних місяців. У відповідності із вищевказаними вихідними даними обґрунтований розрахунок завданих АТ «Вінницяобленерго» збитків становить 85803,71 грн.

Ухвалою від 20.11.2024 року відкрито провадження по справі.

11.12.2023 року до суду надійшов відзив.

13.12.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив.

26.12.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив.

01.01.2024 року до суду надійшли заперечення на відповідь відзиву.

04.01.2024 року надійшли додаткові пояснення у справі.

В судове засідання сторони не з`явилися, хоча належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи. Попередньо 05.03.2024 року на електронну пошту суду від представника позивача Перебейніс І.О. надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав. Також, від відповідача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у відзиві.

З огляду на вищезазначене суд, на підставі ч.5 ст.279 ЦПК України розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

В судовому засіданні встановлено, що 28.04.2023 року АТ «Вінницяобленерго» СО «Жмеринські ЕМ» було складено акт про порушення ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 (гараж) Правил роздрібного ринку електричної енергії №4110, яким зафіксовано порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ, шляхом самовільного підключення до електричної мережі ОСР без укладання договору про дання послуг з розподілу електричної енергії. Електроенергія таким чином споживалась, проте не обліковувалась. Споживач від підпису відмовився, знаходився в будинку. На прохання бути присутнім при написанні акту, ОСОБА_1 відмовився. Зразок проводу АВВГ 2х4 був вилучений (а.с.4-5). Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке оформлене протоколом №254 від 18.05.2023 року, вирішено вартість не облікованої електричної енергії розрахувати на підставі Акта про порушення від 28.04.2023 року (а.с.9), згідно п.8.4.2 ПРРЕЕ, виходячи з розрахункових даних; обсяг не облікованої електричної енергії складає 14457 кВт год, вартість не облікованої електричної енергії становить 85803,71 грн. Споживач запрошувався на засідання комісії про розгляду актів, однак не був присутній. Доручено надіслати споживачу протокол засідання комісії, розарахунок до акту та розрахункові документи для оплати не облікованої електричної енергії (а.с.8) та на його адресу була направлена претензія (а.с.11). За копією заявою ОСОБА_1 надану на адресу позивача, він повідомив, що не міг відкрити гараж, так як ключи були у зятя, електроенергією користувався з середини січня 2023 року і лише для зарядження автомобільного акумулятора, який заряджав в холодну пору року, більше ніяких електроприладів немає в сараї-гаражі, просив зменшити нарахування, оскільки не має можливості сплатити завдану шкоду у визначеному розмірі (а.с.10)

Згідно ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до ч.1 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом ч.2 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що правопорушенням на ринку електричної енергії є, серед інших, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

За змістом п.1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії для населення, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року (надалі - Правила), самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.

Відповідно до п.5.5.5 Правил, споживач електричної енергії, зокрема, зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 8.2.5 Правил передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві та підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Відповідно до п.8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно п.8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Як встановлено з матеріалів справи, на момент складання акту відповідач ОСОБА_1 перебував у будинку та не вийшов з нього для підпису та присутності при складенні акту (а.с.4-5).

Розділом 8.4 Правил встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил.

Згідно з пунктом п.п.14 п.5.1.1 Правил, оператор системи має право на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Ст.12 ЦПК України встановлено принцип змагальності сторін в цивільному процесі, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, прямо встановлених Законом.

Обов`язок доведення своєї позиції за допомогою належних та допустимих доказів міститься і в ст.81 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

На підставі викладеного вище, позивачем належними доказами підтверджено, що відповідачем допущено безоблікове користування електричною енергією, що являється порушенням Правил користування електричною енергією, в результаті чого позивачу було завдано збитків, суд не приймає заперечень відповідача проти позову, оскільки вони спростовуються матеріалами справи та не підтверджені будь-яким доказами, а тому повинен нести відповідальність у вигляді відшкодування завданих позивачу збитків в заявленому розмірі.

Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність даного позову, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України документально підтверджені судові витрати позивача, понесені ним при подачі позовної заяви до суду (а.с.3) підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3-13,19,76-81,89,259,263-265,274 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід.н. НОМЕР_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 на на користь АТ «Вінницяобленерго» в особі СО «Жмеринські ЕМ» (збитки на загальну суму 85803,71 грн та судові витрати в розмірі 2684 грн на р/р НОМЕР_2 АТ «Райффайзен Банк» м.Київ, МФО 380805, ЄДРПОУ 25510274).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Порощук П.П.

СудЖмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.03.2024
Оприлюднено03.04.2024
Номер документу118061925
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —130/3089/23

Постанова від 25.07.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Береговий О. Ю.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Береговий О. Ю.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Береговий О. Ю.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Береговий О. Ю.

Рішення від 25.03.2024

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Порощук П. П.

Ухвала від 30.01.2024

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Порощук П. П.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Порощук П. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні