Копія
154/50/23
2-др/154/4/24
(ДОДАТКОВЕ)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2024 року м. Володимир
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Каліщука А.А.
за участю секретаря судового засідання Кравчук А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Володимир-Волинського міського суду заяву про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Фермерське господарство «Західний Буг», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Виконавчого комітету Оваднівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,
в с т а н о в и в:
Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15.01.2024 задоволено позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Фермерське господарство «Західний Буг», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Виконавчого комітету Оваднівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.
Ухвалено усунути перешкоди ОСОБА_1 у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою, шляхом повернення їй ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» земельної ділянки з кадастровим 0720583200:00:001:0431, загальною площею 2,7771 га з ціловим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», яка використовується ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» на підставі неукладеного договору оренди землі № 1791 від 18.05.2020.
Стягнути зПП «Фермерське господарство «Західний Буг» в користь ОСОБА_1 1984,80 грн судового збору.
Представник позивача Мохнюк М.В. до закінчення судових дебатів у справі подав заяву, що протягом п`яти днів з дня ухвалення рішення у справі будуть надані докази про витрати на правову допомогу.
19.01.2024 представник позивача Мохнюк М.В. подав заяву про ухвалення додаткового рішення, яким просить стягнути з ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 гривень. На підтвердження даних витрат надав суду ордер, договір про надання правничої допомоги, акт прийому передачі послуг професійної правничої допомоги, фіскальний чек. Також просив стягнути із відповідача витрати на проведення судової почеркознавчої експертизи в розмірі 2 294,40 грн, оскільки суд при ухваленні рішення не вирішив питання про стягнення даних витрат.
В судове засідання позивач та його представник не з`явились, подали заяву в якій просять розгляд проводити у їхній відсутності, вимоги заяви підтримують.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву в якій зазначає, що розмір витрат на професійну правничу допомогу є значно завищеним, неспівмірним із складністю справи. Реальний розмір витрат на професійну правничу допомогу становить не більше 2000 гривень.
Дослідивши всі докази в сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15.01.2024 задоволено позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Фермерське господарство «Західний Буг», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Виконавчого комітету Оваднівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.
Ухвалено усунути перешкоди ОСОБА_1 у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою, шляхом повернення їй ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» земельної ділянки з кадастровим 0720583200:00:001:0431, загальною площею 2,7771 га з ціловим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», яка використовується ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» на підставі неукладеного договору оренди землі № 1791 від 18.05.2020.
Стягнути зПП «Фермерське господарство «Західний Буг» в користь ОСОБА_1 1984,80 грн судового збору.
Представником позивача до закінчення судових дебатів зроблено заяву про подання доказів, котрі підтверджують судові витрати позивача та протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду подано докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, що відповідає вимогам ч. 8 ст. 141 ЦПК України.
Згідно з п. 3 ч.1 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи, чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Із змісту судового рішення встановлено, що при його ухваленні не вирішено питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу та витрат по`язаних із проведенням експертизи.
Оскільки позов задоволено повністю і позивач поніс витрати на проведення судової почеркознавчої експертизи в розмірі 2 294,40 грн, що документально підтверджується матеріалами цивільної справи, а тому відповідно до ст. 141 ЦПК України з ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» підлягає стягненню в користь ОСОБА_1 2 294,40 грн витрат пов`язаних із проведенням судової почеркознавчої експертизи.
Вирішуючи питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу суд виходить з наступного.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України від 05 липня 2012 року N 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон N 5076-VI) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 частини першої статті 1 Закону N 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону N 5076-VI).
Відповідно до статті 19 Закону N 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва на надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону N 5076-VI).
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Разом із тим, чинне цивільно-процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу та інші, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, згідно зі ст. 137 ЦПК України несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд має з`ясувати склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання такої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
При стягненні витрат на правничу допомогу необхідно враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності, чи відповідного договору.
Розмір витрат на оплату правничої допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає таку допомогу.
Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
Із матеріалів справи вбачається, що наявність договірних відносин між адвокатом Мохнюком М.В. ТА ОСОБА_1 у справі, що розглядається, підтверджується ордером, договором про надання професійної правничої допомоги від 27.12.2022, актом приймання-передачі послуг професійної правничої допомоги, детальним описом робіт, котрі визначають перелік виконаних адвокатом послуг і робіт та фіскальним чеком від 28.12.2022 про отримання адвокатом Мохнюком М.В. від ОСОБА_1 10 000 грн за надання професійної правничої допомоги.
На думку суду, наданий розмір витрат на оплату послуг адвоката не є співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт, обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт.
Згідно з ч.5, 6 ст. 137 ЦПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. При цьому обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Представник відповідача у поданій заяві просив суд звернути увагу на те, що розмір витрат на професійну правничу допомогу не є співмірним із складністю даної справита обсягом наданих адвокатом послуг.
Таким чином, відповідач не погодився із розміром витрат на професійну правничу допомогу та на підставі ч. 5 ст. 137 ЦПК України фактично просив їх зменшити у зв`язку з неспівмірністю із складністю справи до 2000 гривень.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява N 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
При вирішенні питання розподілу витрат на професійну правничу допомогу суд враховує висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.06.2021 у справі № 912/1025/20, згідно з яким для суду не є обов`язковими зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом на підставі укладеного ними договору у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат і вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і їх необхідність.
У додатковій постанові Верховного Суду від 08 вересня 2021 року у справі № 206/6537/19 (провадження № 61-5486св21) зазначено, що попри волю сторін договору визначати розмір гонорару адвоката, суд не позбавлений права оцінювати заявлену до відшкодування вартість правничої допомоги на підставі критеріїв співмірності, визначених частиною четвертою статті 137 ЦПК України.
При визначенні суми відшкодування витрат на правничу допомогу суд бере до уваги складність справи, котра на думку суду не є складною, час витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (послуг), обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, котрі є незначними, кількість судових засідань, в яких брав безпосередню участь адвокат (2) та коротка тривалість судових засідань, критерії розумності їхньої вартості, неминучості, обґрунтованості, а також думку відповідача про неспівмірність витрат із складністю справи та приходить до висновку про дійсну неспівмірність розміру витрат із складністю справи та виконаних адвокатом робіт, часом витрачених адвокатом на виконання робіт, обсягом наданих послуг, тобто завищення їхнього розміру та необхідності зменшення розміру витрат та стягнення із відповідача в користь позивача 5 000 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 246, 270 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву представника позивача Мохнюка Максима Вікторовича про ухвалення додаткового судового рішення задовольнити частково та ухвалити у цій справі додаткове судове рішення.
Стягнути з ПП «Фермерське господарство «Західний Буг» в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000 грн та 2 294,40 грн витрат пов`язаних із проведенням судової почеркознавчої експертизи.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: /підпис/
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Суддя А.А Каліщук
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2024 |
Оприлюднено | 05.04.2024 |
Номер документу | 118069130 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Каліщук А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні