Кегичівський районний суд Харківської області
Справа № 624/736/18
№ провадження 2-о/624/9/19
РІШЕННЯ
іменем України
смт. Кегичівка 03 квітня 2024 року
Кегичівський районний суд Харківської області у складі: головуючого - судді Куст Н.М., присяжних: Пахущого О.Г., Чернишова Ю.М. за участю секретаря судового засідання Легостаєвої К.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу №624/736/18,
заявник: ОСОБА_1 ,
заінтересована особа: Кегичівська селищна рада Харківської області,
представник заінтересованої особи: ОСОБА_2 ,
вимоги заявника: про продовження дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,
ВСТАНОВИВ:
Виклад позиції заявника.
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить продовжити строк дії рішення Кегичівського районного суду Харківської області від 11 січня 2022 року про визнання недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначення над ним опікуна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заява обґрунтована тим, що 12 листопада 2019 року рішенням Кегичівського районного суду Харківської області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Медведівка Кегичівського району Харківської області, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 визнано недієздатним та встановлено опіку.
Опікуном над недієздатним ОСОБА_3 призначено його батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки батько є його найближчим родичом, який може надавати допомогу та здійснювати за ним догляд, забезпечити реалізацію його законних особистих немайнових і майнових інтересів.
ОСОБА_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі важкої розумової відсталості, нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керуватися ними.
Відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААВ №338611 від 22 березня 2023 року визнаний інвалідом 2 групи з дитинства.
Стан його сина ОСОБА_3 так і не поліпшився. В силу свого захворювання він потребує постійного догляду та допомоги в побутових повсякденних питаннях, не розуміє значення своїх дій, не може правильно орієнтуватися та оцінювати прості життєві ситуації, самостійно проводити час, гуляти чи займатися іншою справою, обслуговувати себе, купувати харчі, готувати їжу оскільки це становить небезпеку його життю і здоров`ю. В зв`язку із хворобою він потребує опіки.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
09 січня 2024 року заявник звернувся до суду з клопотанням.
Ухвалою суду від 11 січня 2024 року прийнято до розгляду заяву, призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження на 16 січня 2024 року.
Ухвалою суду від 12 січня 2024 року здійснено автоматичне визначення іншого присяжного замість ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 16 січня 2024 року призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу та провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.
Ухвалою суду від 04 березня 2024 року поновлено провадження у справі, призначено судове засідання на 03 квітня 2024 року.
Учасники справи у судове засідання не з`явились, про місце, дату і час повідомлені належним чином, натомість надали заяви про розгляд справу без їх участі, окрім того заявник- заявлені вимоги підтримує та просить задовольнити, представник заінтересованої особи проти задоволення вимог заявника не заперечують.
Частиною 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно довимог ч.2ст.247ЦПК України,у разінеявки всудове засіданнявсіх осіб,які берутьучасть усправі,чи вразі якщовідповідно доположень цьогоКодексу розглядсправи здійснюєтьсясудом завідсутності осіб,які берутьучасть усправі,фіксування судовогопроцесу задопомогою звукозаписувальноготехнічного засобуне здійснюється.
Суд, дослідивши та оцінивши всі наявні докази у справі в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи недієздатною.
Згідно ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 рішенням Кегичівського районного суду Харківської області від 12 листопада 2019 року визнано недієздатним, над ним встановлено опіку, призначено його опікуном ОСОБА_1 . Строк дії рішення встановлено у 2 роки з дня набрання рішенням законної сили. Рішення набрало законної сили 13 грудня 2019 року.
Згідно копії виписки до акту огляду МСЕК до довідки серії 12 ААВ №338611 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має ІІ групу інвалідності з 01 жовтня 2022 року (переогляд) з дитинства (а.с.124).
Рішенням Кегичівського районного суду Харківської області від 11 січня 2022 року продовжено строк дії рішення про ОСОБА_5 недієздатним та встановлено над ним опіку. Строк дії рішення встановлено у 2 роки з дня набрання рішенням законної сили. Рішення набрало законної сили 11 лютого 2022 року (копія, а.с. 126-127).
Згідно довідки КНП Кегичівської ЦРЛ від 03 січня 2024 року ОСОБА_3 перебуває на обліку у психіатричному кабінеті з діагнозом: F 71.1 помірна розумова відсталість (а.с.125).
Заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (копія, а.с.123).
Згідно довідки Кегичівської селищної ради Харківської області № 18-39/01 від 02 січня 2024 року ОСОБА_3 проживає в сім`ї ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.128).
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 655 від 14 грудня 2021 року ОСОБА_3 на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості, відповідно до свого психічного стану на теперішній час нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.150-153).
Згідно висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Кегичівської селищної ради від 28 березня 2024 року № 377 опікунська рада дійшла висновку про доцільність визнання недієздатним ОСОБА_3 та призначити його опікуном ОСОБА_1 .
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Згідно з ч. 6, 7, 8, 9 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Таким чином, у наведеній категорії справ передбачається періодичний судовий контроль за наявністю чи продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини, які свідчать про продовження психічного розладу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок якого він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що підтверджується відповідним висновком судово-психіатричного експерта, суд доходить до висновку про задоволення клопотання та продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_3 недієздатним, строком на два роки та відповідно продовження встановленої рішенням суду опіки.
Відповідно до ч. 2ст. 299 ЦПК Українисудові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави, у зв`язку з чим витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи в розмірі 6483,60 грн., підлягають відшкодуванню за рахунок держави.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Керуючись ст. 7, 12, 13, 81, 89, 206, 258, 259, 263-265, 273, 296, 299, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Кегичівського районного суду Харківської області від 11 січня 2022 року про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 недієздатним, встановлення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити, що в подальшому клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення такого строку.
Судові витрати щодо вартості виконаної судово-психіатричної експертизи в сумі 6483 (шість тисяч чотириста вісімдесят три) 60 коп віднести за рахунок держави шляхом їх перерахування за банківськими реквізитами: отримувач платежу ДУ ІПСПЕМН МОЗУ; код отримувача 04803492; р/р НОМЕР_2 ; МФО 820172 ДКС України м. Києва; призначення платежу: "Харківська філія, за експертизу ОСОБА_3 , екперти: ОСОБА_6 4538 (чотири тисячі п`ятсот тридцять вісім грн 52 коп), ОСОБА_7 1945 (одна тисяча дев`ятсот сорок п`ять грн 08 коп).
Апеляційна скарга на рішення суду подається Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до або через Кегичівський районний суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне ім`я (найменування) заявника, заінтересованих осіб:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Верхня Рожанка, Сколівського району, Львівської області, паспорт серії НОМЕР_3 , ІПН НОМЕР_4 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
заінтересована особа: Кегичівська селищна рада Харківської області, код ЄДРПОУ 04396963, місцезнаходження: 64003, Харківська область Кегичівський район смт Кегичівка, вул. Волошина, буд. 50,
представник заінтересованої особи: Яловнича Катерина Іванівна.
Суддя Н.М. Куст
Присяжні О.Г. Пахущий
Ю.М.Чернишов
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2024 |
Оприлюднено | 04.04.2024 |
Номер документу | 118084794 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Куст Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні