Рішення
від 03.04.2024 по справі 158/3475/23
КІВЕРЦІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 158/3475/23

Провадження № 2/0158/44/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/ЗАОЧНЕ/

03 квітня 2024 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Польової М.М.,

з участю секретаря судового засідання Сороки І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ківерці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «АЙ-ЕВ» про розірвання договору оренди землі, стягнення орендної плати, інфляційних витрат та трьох процентів річних,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Фермерського господарства «АЙ-ЕВ» (далі - ФГ «АЙ-ЕВ») про розірвання договору оренди землі, стягнення орендної плати, інфляційних витрат та трьох процентів річних.

Позов обґрунтований тим, що 12.01.2016 між позивачем та ФГ «АЙ-ЕВ» було укладено договір оренди землі, відповідно до якого ОСОБА_1 передав у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 1,65 га з кадастровим номером 0721886600:08:000:0458, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Ківерцівської міської ради Луцького району Волинської області (раніше Сокиричівської сільської ради Ківерцівського району).

Відповідно до умов договору оренди землі орендна плата, яку Орендар вносить Орендодавцеві за користування земельною ділянкою, становить 4% без врахування податку на доходи фізичних осіб, обчислення якої проводиться із урахуванням індексації. Орендна плата вноситься не пізніше 31 грудня поточного року. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 10 254,13 грн. відповідно орендна плата становить 410,17 грн без врахування податку на доходи фізичних осіб. Оскільки відповідно до вимог податкового законодавства на дохід у вигляді орендної плати за землю нараховується податок на доходи фізичних осіб в розмірі 18 відсотків та військовий збір у розмірі 1,5 відсотки від суми орендної плати, тому грошовий розмір орендної плати становить 509,56 грн. (410,17 грн. 4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки; 91,72 грн. - податок на доходи фізичних осіб; 7,64 грн. - військовий збір).

З першого року дії договору оренди землі відповідач поводив себе недобросовісно та порушував умови договору, зокрема не виплачував орендну плату. Враховуючи наведене, позивачем було направлено до ФГ «АЙ-ЕВ» лист щодо розірвання договору оренди, проте позивач жодної відповіді не отримав.

Крім того, оскільки орендна плата за договором позивачу не виплачувалась, тому заборгованість відповідача перед позивачем за період з 2016 року по 2023 рік становить 3981,84 грн. Враховуючи наведене, позивач просить розірвати договір оренди землі від 12.01.2016, стягнути з ФГ «АЙ-ЕВ» на свою користь заборгованість з орендної плати у розмірі 3981,84 грн., інфляційні втрати - 1973,04 грн. та три відсотки річних - 446,64 грн., а також судовий збір та витрати на правову допомогу.

Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 20.11.2023 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 08.01.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та її представник у судове засідання не прибули, представник позивача подав до суду клопотання, в якому просив проводити розгляд справи без їхньої участі, проти винесення заочного рішення не заперечив.

Представник відповідача в судове засідання повторно не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неприбуття суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 03.04.2024 постановлено здійснювати заочний розгляд справи.

Крім того, оскільки розгляд справи здійснювався за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України не здійснювалося.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено, що 12.01.2016 між ОСОБА_1 та ФГ «АЙ-ЕВ» укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 1,65 га з кадастровим номером 0721886600:08:000:0458, яка знаходиться на території Сокиричівської сільської ради (а.с.11-12).

Відповідно до пункту 4 договору оренди землі нормативно грошова оцінка землі становить 10 254,13 грн.

Пунктом 7 договору оренди землі визначено, що термін дії договору становить 10 років з дня його підписання.

Визначена цим договором орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який Орендар вносить Орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Орендна плата становить 4 відсотки (без урахування податку з доходів фізичних осіб). Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Орендна плата вноситься у терміни: не пізніше 31 грудня поточного року (пункти 8-11 договору оренди землі).

У пункті 36 договору оренди землі передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.

За порушення своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, визначену цим договором та чинним в Україні законодавством. Порушення зобов`язань є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених зобов`язань (пункт 40 договору оренди землі).

Договір оренди землі від 12.01.2016 зареєстрований державним реєстратором Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області Кохновіч Т.Ю. 01.09.2016, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис про інше речове право №16215389 (а.с.14).

Відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №498532 від 28.07.2010 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 1,6491 га, кадастровий номер 0721886600:08:000:0458, яка розташована на території Сокиричівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області (а.с.13).

Також судом встановлено, що позивач надсилав ФГ «АЙ-ЕВ» пропозицію щодо розірвання договору оренди землі від 12.01.2016, що підтверджується копією листа від 21.02.2023; рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та квитанцією від 21.04.2023 (а.с.16-17). Однак станом на дату розгляду справи вказаний договір сторонами не розірвано.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (пункт перший частини першої статті 611 ЦК України).

Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Частиною першою статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частин першої та другої статті 15 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на дату укладення договору оренди земельної ділянки) істотними умовами договору оренди земельної ділянки є: об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Частинами першою-третьою статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно із частиною другою статті 23 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У пункті «д» частини першої статті 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі №912/1385/17 (провадження №12-201гс18) викладено правовий висновок про те, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України. Відповідна правова позиція була викладена Верховним Судом України також у постанові від 11.10.2017 у справі №6-1449цс17 і підстав для відступу від неї, як і від висновку у справі №910/16306/13, Велика Палата Верховного Суду не вбачає. Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди. Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2019 у справі №183/262/17 (провадження №61-41932св18) зазначено, що: у пункті «д» частини першої статті 141 ЗК України визначено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Тлумачення пункту «д» частини першої статті 141 ЗК України, частини другої статті 651 ЦК України свідчить, що «несплата орендної плати» охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції тощо).

Відповідач не надав суду доказів про виплату позивачу орендної плати за період з 2016 по 2022 роки.

Відтак, враховуючи, що відповідач не виконував свої зобов`язання за договором оренди землі від 12.01.2016, а саме не здійснював виплату орендної плати за 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 роки, що свідчить про систематичність порушення ним умов договору, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про розірвання договору оренду землі, укладеного між сторонами.

Крім того, позивач просив суд стягнути з ФГ «АЙ-ЕВ» заборгованість зі сплати орендної плати за період з 2016 по 2022 роки в розмірі 3981,84 грн., інфляційні втрати в розмірі 1973,04 грн. та три проценти річних в розмірі 446,64 грн.

Позивачем до позовної заяви додано розрахунок заборгованості за вищевказаним договором.

Судом перевірено вказаний розрахунок та встановлено, що позивачем неправильно здійснено розрахунок розміру орендної плати за договором оренди землі та, відповідно, неправильно обраховано розмір інфляційних втрат та трьох процентів річних.

Відтак, оскільки наведений позивачем розрахунок суми боргу здійснено неправильно, тому суд не приймає його до уваги та проводить свій розрахунок заборгованості.

При цьому, суд враховує, що особливості оподаткування доходів від надання нерухомості в оренду регламентується пунктом 170.1 статті 170 ПК України, відповідно до підпункту 170.1.1 якого податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об`єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Доходи, від надання в оренду (суборенду) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою 18 відсотків.

Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України об`єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого відповідно до підпункту 164.2.5 пункту 164.2 статті 164 ПК України, відноситься дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 ПК України. Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування.

Відповідно до п.п. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 цього Кодексу, зокрема податкові агенти для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

З наведеного слідує, що ФГ «АЙ-ЕВ», яке виплачує доходи фізичній особі (орендна плата за договором оренди землі), є податковим агентом щодо таких доходів.

Таким чином, орендна плата є доходом орендодавця, такий дохід оприбутковується шляхом сплати орендодавцем (фізичною особою) до державного бюджету податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18% і військового збору за ставкою 1,5%. Оприбуткування доходу орендодавця (нарахування, утримання та перерахування до бюджету) здійснюється його податковим агентом - орендарем.

Відтак, орендна плата вноситься орендодавцю (фізичній особі) після утримання з неї податку на доходи фізичних осіб і військового збору.

Так, судом встановлено, що орендна плата за договором оренди землі становить 410,17 грн. (10254,13 х 4%) без врахування податку з доходів фізичних осіб (18%). Крім того, із цієї суми також підлягає відрахуванню військовий збір за ставкою 1,5%.

Отже, орендна плата за договором оренди землі (без врахування податку на доходи фізичних осіб і військового збору), яка підлягає виплаті безпосередньо позивачу, становить 404,02 грн. (410,17 грн. - 1,5%).

Крім того, відповідно до умов договору оренди землі обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації.

Отже, орендна плата (без врахування податку з доходів фізичних осіб і військового збору) становить 404,02 грн. + індексація за конкретний рік.

Розмір орендної плати (без врахування податку з доходів фізичних осіб і військового збору) з урахуванням індексації розраховується за формулою:

Орендна плата з урахуванням індексації = орендна плата ? сукупний індекс інфляції / 100%, де:

орендна плата - сума орендної плати, яка підлягає індексації;

сукупний індекс інфляції - добуток щомісячних індексів за відповідний період.

Відповідно до офіційно оприлюдненої на сайті Міністерства фінансів України інформації індекс інфляції за період з 12.01.2016 - 31.12.2016 становить: січень 2016 - 100,90, лютий 2016 - 99,60, березень 2016 - 101,00, квітень 2016 - 103,50, травень 2016 - 100,10, червень 2016 - 99,80, липень 2016 - 99,90, серпень 2016 - 99,70, вересень 2016 - 101,80, жовтень 2016 - 102,80, листопад 2016 - 101,80, грудень 2016 - 100,90.

Індекс інфляції за період з 01.01.2017 - 31.12.2017 становить: січень 2017 - 101,10, лютий 2017 - 101,00, березень 2017 - 101,80, квітень 2017 - 100,90, травень 2017 - 101,30, червень 2017 - 101,60, липень 201 - 100,20, серпень 2017 - 99,90, вересень 2017 - 102,00, жовтень 2017 - 101,20, листопад 2017 - 100,90, грудень 2017 - 101,00.

Індекс інфляції за період з 01.01.2018 - 31.12.2018 становить: січень 2018 - 101,50, лютий 2018 - 100,90, березень 2018 - 101,10, квітень 2018 - 100,80, травень 2018 - 100,00, червень 2018 - 100,00, липень 2018 - 99,30, серпень 2018 - 100,00, вересень 2018 - 101,90, жовтень 2018 - 101,70, листопад 2018 - 101,40, грудень 2018 - 100,80.

Індекс інфляції за період з 01.01.2019 - 31.12.2019 становить: січень 2019 - 101,00, лютий 2019 - 100,50, березень 2019 - 100,90, квітень 2019 - 101,00, травень 2019 - 100,70, червень 2019 - 99,50, липень 2019 - 99,40, серпень 2019 - 99,70, вересень 2019 - 100,70, жовтень 2019 - 100,70, листопад 2019 - 100,10, грудень 2019 - 99,80.

Індекс інфляції за період з 01.01.2020 - 31.12.2020 становить: січень 2020 - 100,20, лютий 2020 - 99,70, березень 2020 - 100,80, квітень 2020 - 100,80, травень 2020 - 100,30, червень 2020 - 100,20, липень 2020 - 99,40, серпень 2020 - 98,80, вересень 2020 - 100,50, жовтень 2020 - 101,00, листопад 2020 - 101,30, грудень 2020 - 100,90.

Індекс інфляції за період з 01.01.2021 - 31.12.2021 становить: січень 2021 - 101,30, лютий 2021 - 101,00, березень 2021 - 101,70, квітень 2021 - 101,70, травень 2021 - 101,30, червень 2021 - 100,20, липень 2021 - 100,10, серпень 2021 - 99,80, вересень 2021 - 101,20, жовтень 2021 - 100,90, листопад 2021 - 100,80, грудень 2021 - 100,60.

Індекс інфляції за період з 01.01.2022 - 31.12.2022 становить: січень 2022 - 101,30 лютий 2022 - 101,60, березень 2022 - 104,50, квітень 2022 - 103,10, травень 2022 - 102,70, червень 2022 - 103,10, липень 2022 - 100,70, серпень 2022 - 101,10, вересень 2022 - 101,90, жовтень 2022 - 102,50, листопад 2022 - 100,70, грудень 2022 - 100,70.

Індекс інфляції за період з 01.01.2023 - 31.12.2023 становить: січень 2023 - 100,80 лютий 2023 - 100,70, березень 2023 - 101,50, квітень 2023 - 100,20, травень 2023 - 100,50, червень 2023 - 100,80, липень 2023 - 99,40, серпень 2023 - 98,60, вересень 2023 - 100,50, жовтень 2023 - 100,80, листопад 2023 - 100,50, грудень 2023 - 100,70.

Відтак, сукупний індекс інфляції у 2016 році становив 112,361%, у 2017 році - 113,669%, у 2018 - 109,777%, у 2019 році - 104,054%, у 2020 році - 104,992% , у 2021 році - 110,015%, у 2022 році - 126,603%.

Таким чином, орендна плата (без врахування податку з доходів фізичних осіб і військового збору) з урахуванням індексації (404,02 грн. х індексацію / 100) за 2016 рік становить 453,96 грн.; за 2017 рік - 459,25 грн., за 2018 рік - 443,52 грн., за 2019 рік - 420,40 грн., за 2020 рік - 424,19 грн., за 2021 рік - 444,48 грн., за 2022 рік - 511,50 грн.

Відтак, заборгованість відповідача з орендної плати, яка підлягає виплаті безпосередньо позивачу, за період з 2016 по 2022 роки становить 3157,30 грн. (без врахування податку з доходів фізичних осіб і військового збору).

Разом з тим, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 ЦК України).

Розмір трьох процентів річних розраховується за формулою:

Проценти = сума боргу ?процентна ставка (%) / 100% ? кількість днів / кількість днів у році, де:

сума боргу - сума простроченого боргу;

процентна ставка (%) - проценти річних;

кількість днів - кількість днів прострочення зобов`язання;

кількість днів у році - кількість днів у календарному році.

Розмір інфляційних втрат розраховується за формулою:

Інфляційні нарахування = сума боргу ? сукупний індекс інфляції / 100% - сума боргу, де:

сума боргу - сума простроченого боргу.

сукупний індекс інфляції - добуток щомісячних індексів за відповідний період.

Так, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2016 рік у сумі 453,96грн. за період з 01.01.2017 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 92,32 грн., а інфляційні втрати - 359,01 грн., виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три проценти річних за період з 01.01.2017 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2017 - 31.12.2019 1095453,963 %40,8601.01.2020 - 31.12.20221096453,963 %40,8601.01.2023 - 11.10.2023284453,963 %10,60Разом2475 92,32

Інфляційні втрати за період з 01.01.2017 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2017 - 31.12.2019 січень 2017 - грудень 2019129,841%453,96135,4601.01.2020 - 31.12.2022січень 2020 - грудень 2022146,236%453,96209,8901.01.2023 - 11.10.2023січень 2023 - вересень 2023103,010%453,9613,66Разом 359,01

Крім того, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2017 рік у сумі 459,25грн. за період з 01.01.2018 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 79,62 грн., а інфляційні втрати - 291,19 грн., , виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три відсотки річних за період з 01.01.2018 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2018 - 31.12.2020 1096459,253 %41,3401.01.2021 - 11.10.20231014459,253 %38,28Разом2110 79,62

Інфляційні втрати за період з 01.01.2018 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2018 - 31.12.2020 січень 2018 - грудень 2020119,930%459,2591,5301.01.2021 - 11.10.2023січень 2021 - вересень 2023143,476%459,25199,66Разом 291,19

Крім того, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2018 рік у сумі 443,52грн. за період з 01.01.2019 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 63,59 грн., а інфляційні втрати - 224,44 грн., виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три проценти річних за період з 01.01.2019 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2019 - 31.12.2021 1096443,523 %39,9301.01.2022 - 11.10.2023649443,523 %23,66Разом1745 63,59

Інфляційні втрати за період з 01.01.2019 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2019 - 31.12.2021січень 2019 - грудень 2021120,190%443,5289,5501.01.2022 - 11.10.2023січень 2022 - вересень 2023130,414%443,52134,89Разом 224,44

Крім того, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2019 рік у сумі 420,40грн. за період з 01.01.2020 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 47,64 грн., а інфляційні втрати - 207,03 грн., виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три проценти річних за період з 01.01.2020 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2020 - 31.12.2022 1096420,403 %37,8301.01.2023 - 11.10.2023284420,403 %9,81Разом1380 47,64

Інфляційні втрати за період з 01.01.2020 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2020 - 31.12.2022 січень 2020 - грудень 2022146,236%420,40194,3801.01.2023 - 11.10.2023січень 2023 - вересень 2023103,010%420,4012,65Разом 207,03

Крім того, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2020 рік у сумі 424,19грн. за період з 01.01.2021 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 35,36 грн., а інфляційні втрати - 184,42 грн., виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три проценти річних за період з 01.01.2021 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2021 - 11.10.2023 1014424,193 %35,36

Інфляційні втрати за період з 01.01.2021 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2021 - 11.10.2023січень 2021 - вересень 2023143,476%424,19184,42

Крім того, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2021 рік у сумі 444,48грн. за період з 01.01.2022 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 23,71 грн., а інфляційні втрати - 135,18 грн., виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три проценти річних за період з 01.01.2022 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2022 - 11.10.2023649444,483 %23,71

Інфляційні втрати за період з 01.01.2022 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2022 - 11.10.2023січень 2022 - вересень 2023130,414%444,48135,18

Крім того, оскільки відповідач прострочив виконання зобов`язання з оплати орендної плати за 2022 рік у сумі 511,50грн. за період з 01.01.2023 по 11.10.2023 (у межах позовних вимог), тому три проценти річних за вказаний період становлять 11,94 грн., а інфляційні втрати - 15,40 грн., виходячи з наведених нижче розрахунків.

Три проценти річних за період з 01.01.2023 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуКількість днівСума боргуПроцентна ставкаПроценти01.01.2023 - 11.10.2023284511,503 %11,94

Інфляційні втрати за період з 01.01.2023 по 11.10.2023 становлять:

Період розрахункуВраховано індекси інфляції, за періодСукупний індекс інфляціїСума боргуПроценти01.01.2023 - 11.10.2023січень 2023 - вересень 2023103,010%511,5015,40

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість в загальному розмірі 4928,15 грн., з яких: орендна плата за період з 2016 по 2022 роки (без врахування податку з доходів фізичних осіб і військового збору) в розмірі 3157,30 грн., інфляційні втрати в розмірі 1416,67 грн. (359,01 + 291,19 + 224,44 + 207,03 + 184,42 + 135,18 + 15,40) та три проценти річних в розмірі 354,18 грн. (92,32 + 79,62 + 63,59 + 47,64 + 35,36 + 23,71 + 11,94).

Крім того, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 2147,20 грн., який був сплачений позивачем при подані позову відповідно до квитанцій від 17.10.2023 (а.с.1-2).

Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 8000 грн., суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 та ч. 2 ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно із ч. 3 та ч. 4 ст. 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Згідно із ч. 5 та ч. 6 ст. 137 ЦПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Представником позивача на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу надано суду наступні документи: 1) копію договору про надання правової допомоги №93-ЮП від 27.06.2023; 2) копію розрахунку-фактури №330 від 18.10.2023; 3) копію акта приймання-передачі наданих послуг №330; 4) копію квитанції №321-к від 21.10.2023 про оплату послуг в розмірі 8000 грн.; 5) попередній (орієнтовний) розрахунок суми витрат на професійну допомогу №21/10-1 від 21.10.2023; 6) копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордер (а.с.42-50).

Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт отримання позивачем послуг адвоката та понесення ним витрат. Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 8000 грн.

Керуючись статтями 12, 13, 76, 81, 82, 141, 247, 263-265, 280 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити частково.

Розірвати договір оренди землі від 12 січня 2016 року, укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством «АЙ-ЕВ» щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 1,65 га з кадастровим номером 0721886600:08:000:0458, право оренди на яку зареєстровано 01 вересня 2016 року державним реєстратором Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області Кохновіч Тетяною Юріївною, номер запису про інше речове право 16215389.

Стягнути з Фермерського господарства «АЙ-ЕВ» на користь ОСОБА_1 заборгованість в загальному розмірі 4928 (чотири тисячі дев`ятсот двадцять вісім) гривень 15 копійок, з яких: орендна плата за період з 2016 по 2022 роки (без врахування податку з доходів фізичних осіб і військового збору) в розмірі 3157 (три тисячі сто п`ятдесят сім) гривень 30 копійок, інфляційні втрати в розмірі 1416 (одна тисяча чотириста шістнадцять) гривень 67 копійок та три проценти річних в розмірі 354 (триста п`ятдесят чотири) гривні 18 копійок.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Фермерського господарства «АЙ-ЕВ» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 8000 (вісім тисяч) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте Ківерцівським районним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивачем заочне рішення може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення заочного рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Фермерське господарство «АЙ-ЕВ» (45271, Волинська область, Луцький район, с. Вишнів, вул. Комсомольців, буд. 64; код ЄДРПОУ 39685433).

Суддя Ківерцівського районного суду М.М. Польова

СудКіверцівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення03.04.2024
Оприлюднено08.04.2024
Номер документу118102506
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —158/3475/23

Рішення від 16.09.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Рішення від 16.09.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Рішення від 03.04.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні