Справа № 750/643/24
Провадження № 1-кс/750/1506/24
У Х В А Л А
02 квітня 2024 року м. Чернігів
Слідчий суддяДеснянського районногосуду містаЧернігова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові клопотання прокурора Чернігівської окружної прокуратури про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023272010000179 від 21.08.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
В С Т А Н О В И В :
01.04.2024прокурор Чернігівськоїокружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить встановити підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику - адвокату ОСОБА_4 строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування № 42023272010000179 від 21.08.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, терміном до 09.04.2024.
В обгрунтування клопотання прокурор посилається на те, що підозрюваному та його захиснику в порядку частини першої статті 290 КПК України надано доступ до матеріалів досудового розслідування, але сторона захисту зволікає з їх ознайомленням.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити, з наведених у ньому підстав.
Захисник та підозрюваний в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання прокурора, посилаючись на те, що з боку його та підозрюваного жодних зволікань з ознайомленням з матеріалами досудового розслідування не допущено.
Заслухавши доводипрокурора тазахисника,пояснення підозрюваного,дослідивши матеріаликримінального провадження,слідчий суддядійшов висновку,що клопотанняпрокурора провстановлення сторонізахисту строківдля ознайомленняз матеріалами досудового розслідування підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Право обвинуваченого (підозрюваного) на ознайомлення із матеріалами справи та право на отримання інформації про закінчення розслідування у кримінальній справі є складовими конституційного права на захист.
Частинами першою, другою, третьою статті 290 КПК України передбачено, що визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь -які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь -які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази в суді. Відкриття матерілів досудового розслідування, що містяться в інформаційно-телекомункаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій таких матеріалів, засвідчених в установленому порядку. Згідно частинидесятої статті290КПК Українисторонам кримінальногопровадження,потерпілому,представнику юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,надається достатнійчас дляознайомлення зматеріалами,до якихнадано доступ.У разі зволікання при ознайомленні з матералами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
У своєму рішенні від 18 січня 2012 року у справі № 1-4\2012 Конституційний Суд України зазначив, що ознайомлення обвинуваченого (підозрюваного) чи його захисника з матеріалами справи є елементом кримінального судочинства, і його порядок відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України визначається законами України. Відтак, право на таке ознайомлення не є абсолютним. В цьому ж рішенні вказано, що такі строки повинні визначатися в кожній справі залежно від обсягу матеріалів справи та їх складності, кількості обвинувачених, дій або бездіяльності (поведінки) обвинуваченого чи його захисника та незалежних від волі обвинуваченого чи його захисника чинників (наприклад, хвороби) тощо. Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства. Це, з одного боку, забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та сусіпльства в цілому.
У діючому КПК України відсутнє визначення поняття «зволікання при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування», яке згадане у частині десятій статті 290 КПК України, тому таке поняття є оціночною категорією і має вирішуватися з урахуванням приписів статей 28, 290 КПК України, в залежності від конкретних обставин кримінального провадження.
Виходячи з наведеного, встановлення факту зволікання при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування має здійснюватися в кожному конкретному випадку індивідуально з врахуванням таких критеріїв: обсяг матеріалів досудового розслідування; складність провадження; умов доступу до матеріалів досудового розслідування.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів кримінального провадження вбачається, що 22.03.2024 підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику ОСОБА_4 було вручено повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримінального провадження. В цей же день сторона захисту ознайомилася з двома томами із наявних п`яти томів матеріалів досудового розслідування № 42023272010000179від 21.08.2023.28.03.2024,29.03.2024,30.03.2024сторона захистуфактично незнайомилася зматеріалами досудовогорозслідування,посилаючись наопрацювання двохтомів провадження,з якимивони ознайомилисьраніше тадодатковий збірдоказів стороноюзахисту.В судовомузасіданні захисникпідтвердив,що ознайомленняфактично булоприпинено,оскільки виникланеобхідність направленнядодаткових адвокатськихзапитів,детального вивченнята юридичногоаналізу висновкуексперта від05.02.2024.Обсяг матеріалів досудового розслідування складає 5 томів та два речові докази.
Слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення було вжито належних, достатніх та таких, що передбачені законом, заходів для інформування підозрюваного та його захисника про завершення досудового розслідування та надання матеріалів провадження для ознайомлення, а також були забезпечені належні умови для реалізації права на доступ до матеріалів, можливості скопіювати чи відобразити іншим чином будь які речові докази та документи розслідування захиснику ОСОБА_4 та підозрюваному ОСОБА_5 , з 22.03.2024, що підтверджується протоколом про надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Натомість, сторона захисту 28.03.2024, 29.03.2024, 30.03.2024 фактично не знайомилася з матеріалами досудового розслідування, що вказує на зволікання із ознайомленням з матеріалами досудового розслідування та речовими доказами, до яких надано доступ.
Приймаючи до уваги викладене, виходячи з обсягу матеріалів досудового розслідування (кількісних характеристик аркушів, речових доказів, додатків до протоколів), складності матеріалів (кількості підозрюваних та епізодів кримінальних правопорушень, складності сприйняття та розуміння їх змісту для конкретної особи), умов доступу до матеріалів досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що стороні захисту необхідно встановити строк до 12 квітня 2024 року для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, який є необхідним і достатнім для закінчення ознайомлення з вказаними матеріалами, після спливу якого сторона захисту буде вважатись такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування.
За наведенихобставин,слідчий суддявважає,що клопотанняслідчого провстановлення сторонізахисту строківдля ознайомленняз матеріалами досудовогорозслідування підлягаєчастковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 290, 372 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора - задовольнити частково.
Встановити підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику ОСОБА_4 строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023272010000179 від 21.08.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України до 12 квітня 2024 року. Врешті клопотання відмовити.
Роз`яснити, що після спливу вказаного строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження сторона захисту вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_6
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2024 |
Оприлюднено | 08.04.2024 |
Номер документу | 118152554 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження |
Кримінальне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Григор'єв Р. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні