Рішення
від 28.03.2024 по справі 622/1338/21
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 622/1338/21

Провадження № 2/529/14/24

РІШЕННЯ

іменем України

28 березня 2024 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Петренко Л.Є.

з участю секретаря Звягольської В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Харківської області про визнання права на земельну частку (пай), -

встановив:

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Чернишова О.Ю. звернулась до Золочівського районного суду Харківської області з позовною заявою у якій просить визнати за ОСОБА_1 , як за колишнім членом ВАТ «Конгресівське» право на земельну частку (пай) розміром 5,17 умовних кадастрових гектарів за рахунок нерозподілених, не витребуваних земельних часток (паїв) ВАТ «Конгресівське», земель резерву або запасу сільськогосподарського призначення комунальної власності Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 18.04.1995 до 11.10.1999 він працював та був членом Конгресівського цукрового комбінату, який в подальшому був реорганізований у ВАТ «Конгресівське» Олександрівської сільської ради Золочівського району Харківської області, однак сертифікат на право на земельну частку (пай) йому видано не було. Про те, що його право порушене він дізнався з листа Золочівської районної державної адміністрації Харківської області від 13.08.2021, згідно якого йому було повідомлено, що він має право на отримання паю, незалежно від того чи був він включений до списку доданого до державного акту чи ні. Так, на момент видачі державного акту на право колективної власності на землю серії 1-ХР № 000158 від 28.07.2000 ОСОБА_1 з невідомих причин не було включено до списку громадян, який додається до Державного акту, та йому не було видано сертифікат про право на земельну частку (пай), оскільки на час паювання землі він був членом вказаного КСП. Розмір земельної частки (паю) складає 5,17 умовних кадастрових гектар, а вартість на момент розпаювання становить 21004 грн.

Вказані обставини і слугували підставою для звернення представника позивача до суду з даним позовом, з метою захисту порушених прав останнього.

17.12.2021 суддею Золочівського районного суду Харківської області відкрито провадження по справі та визначено порядок її розгляду за правилами загального позовного провадження.

05.01.2022 відповідачем Золочівською селищною радою Харківської області подано відзив, в якому просив розглянути справу за відсутності їх представника. Також просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання за ним як за колишнім членом ВАТ «Конгресівське» права на земельну частку (пай) в розмірі 5.17 умовних кадастрових гектарів із земель сільськогосподарського призначення Золочівської селищної ради, а також відмовити у стягненні судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань із Золочівської селищної ради на користь ОСОБА_1 , оскільки останнім не надано доказів на підтвердження того, що він при розпаюванні земель ВАТ «Конгресівське» був його членом, оскільки відсутній відповідний запис у трудовій книжці колгоспника ОСОБА_1 та витяг з протоколу засідання правління сільськогосподарського підприємства про прийняття особи в його члени. При цьому державний акт ВАТ «Конгресівське» було отримано 28.07.2000. На думку представника відповідача, оскільки ОСОБА_1 на час розпаювання землі ВАТ «Конгресівське» не являвся членом вказаного підприємства, його не було включено до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), а тому він не має вказаного права. Крім того позовна давність за вимогами про визнання права на земельну частку (пай) повинна обчислюватися з часу виготовлення державного акту на право колективної власності на землю з 28.07.2000. Позивач не звертався до суду за захистом своїх прав протягом 20 років, ним не надано поважних причин пропуску строку позовної давності, а тому представник відповідача вважає, що ним пропущено трирічний строк позовної давності, встановлений ЦК УРСР 1963 року. Обставини, через які позивач був вимушений звернутися до суду за захистом свого права виникли незалежно від волі відповідача та не з його вини, у зв`язку з чим представник відповідача вважав необґрунтованою вимогу про стягнення з відповідача судових витрат.

10.02.2022 представницею позивача ОСОБА_1 до суду подано письмове пояснення щодо строку позовної давності у яких загалом зазначено, що позивач дізнався лише у липні 2021 року про те, що він не внесений до списку Додатку до державного акту, з невідомих для нього причин. Тому в даному випадку строк позовної давності починається з дня коли особа вперше звернулася до районної державної адміністрації та відділу держгеокадастру та отримав лист про те, що він не включений до списку додатку з невідомих причин. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку (пай).

З огляду на вказані у письмових поясненнях доводи, представниця позивача вважає, що в даному випадку, відповідно до ст.. 261 ЦК України строк позовної давності почався з 13.08.2021, тобто з того дня, коли він дізнався про те, що не включення його до відповідного списку не позбавило його права на пай, і поновлення такого права можливо в судовому порядку.

Розпорядженням ВерховногоСуду від14.03.2022р.N7/0/9-22Про змінутериторіальної підсудностісудових справв умовахвоєнного станузмінено територіальнупідсудність судовихсправ Золочівськогорайонного судуХарківської області на Диканський районний суд Полтавської області.

29.09.2022 ухвалою судді Диканського районного суду Полтавської області Пашнєвим В.Г. справа прийнята до свого провадження та призначено справу до підготовчого засідання.

19.01.2023 розпорядженням керівника апарату Диканського районного суду призначено повторний автоматизований розподіл вказаної справи у зв`язку з достроковим припиненням відрядження та своїх трудових відносин з Диканським районним судом суддею Пашнєвим В.Г.

19.01.2023 згідно з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Петренко Л.Є.

23.01.2023 ухвалою судді Диканського районного суду Полтавської області Петренко Л.Є. справу прийнято до свого провадження та призначено таку до підготовчого засідання.

29.06.2023 закрито підготовче провадження в справі та таку призначено до судового розгляду.

11.01.2024 ухвалою Диканського районного суду Полтавської області, за клопотанням представника позивача, витребувано докази у справі.

13.02.2024 ухвалою суду витребувано у Регіональному відділенні Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях доказу у справі.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представниця адвокат Чернишова О.Ю. не з`явились. Одна остання до суду подала клопотання про підтримання позову та розгляд справи у їх відсутність.

Разом з тим представником відповідача Золочівської селищної ради у відзиві на позов від 05.01.2022, а також у заяві від 04.11.2022 зазначено про розгляд справи у його відсутність, при розгляді справи просить з врахуванням позиції викладеної у відзиві (а.с. 58-62, а.с. 100).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.

З копії трудової книжки серії НОМЕР_1 року від 14.11.1985 року, виданої на ім`я ОСОБА_1 , вбачається, що останній з 05.09.1983 року був прийнятий на роботу до Конгречівського цукрового комбінату головним ветеринарним лікарем. 09.03.1992 звільнений з вказаного комбінату, а 02.06.1992 прийняти на роботу до цього ж комбінату водієм 3 класу. Далі, 11.04.1995 звільнений за власним бажанням, а 18.04.1995 прийнятий до цього ж комбінату на роботу головним ветеринарним лікарем бурякосовхозу. 18.08.1998 ОСОБА_1 обраний замісником голови правління бурякосохвхоза. 11.10.1999 ОСОБА_1 звільнений з роботи за власним бажанням з ВАТ «Конгресівське» (а.с. 8-10).

Наказом начальника регіонального відділення по Харківській області Фонду державного майна України Ковальової Л.Р. від 11.01.1997 № 23п створено відкрите акціонерне товариство «Конгресівське», шляхом перетворення державного підприємства бурягорадгоспу «Конгресівський» у відкрите акціонерне товариство (ВАТ). Цього ж дня начальником регіонального відділення по Харківській області Фонду державного майна України Ковальовою Л.Р. затверджено Статут ВАТ «Конгресівське» (а.с.39).

Так, згідно абз. 2 п.п. 4.1 п. 4 Статуту ВАТ «Конгресівське» акціонерами товариства можуть бути державні органи приватизації, а також фізичні та юридичні особи, які набули права власності на акції товариства в процесі приватизації, випуску нових акцій та на вторинному ринку цінних паперів (а.с. 42).

Згідно п.п. 4.2.1. п. 4 Статуту ВАТ «Конгресівське» усі акціонери Товариства повинні бути занесені до книги реєстрації акцій товариства.

З Державного акту на право колективної власності на землю серії І-ХР № 000158 від 28.07.2000, виданого Олександрівською сільською радою народних депутатів Золочівського району Харківської області, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 21, відповідно до рішення виконавчого комітету Олександрівської сільської ради народних депутатів від 11 січня 2000 року Відкритому акціонерному товариству «Конгресівське» Олександрівської сільської ради, с. Олександрівка Золочівського району, передано у колективну власність 1982,0 гектарів землі в межах згідно з планом для виробництва сільськогосподарської продукції. У додатку 1 до Державного акту списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства ОСОБА_1 не зазначений.

З листа Відділу №3 Управління у Богодухівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №129/429/21 Державний акт на право колективної власності на землю ВАТ «Конгресівське» Олександрівської сільської ради Золочівського району Харківської області серії І-ХР №000158 був зареєстрований та виданий 28 липня 2000 року. До списку громадян, який додається до Державного акту на право колективної власності на землю ВАТ «Конгресівське», ОСОБА_1 не був включений. Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_1 не виготовлявся. Вартість земельної частки (паю) загальною площею 5,17 в умовних кадастрових гектарах на момент розпаювання становить 21004,00 грн (а.с.11)

Як вбачається з листа Національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку, відповідно до даних Державного реєстру випусків цінних паперів станом на 27.01.2022 були зареєстровані наступні випуски цінних паперів ВАТ «Конгресівське» - 15.04.1997 Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку зареєстровано випуск акцій та видано свідоцтво про акцій №71/20/1/97 від 15.04.1997, на загальну суму 2435900 грн. в кількості 9743600 штук простих іменних акцій, номанільною вартістю 0,25 грн. кожна.

24.06.1998 у зв`язку з визначенням форми випуску акцій зареєстровано випуск акцій та видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №353/20/1/98 від 24.06.1998 на загальну суму 2435900 грн. в кількості 9743600 штук простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,25 грн. (а.с. 90).

Разом з тим, з дослідженої в судовому засіданні належно завіреної копії відомості про розподіл акцій на безоплатній основі ВАТ «Конгресівське», які розподіляються серед працівників та прирівняних до них осіб від 09.04.1999, позивач по справі ОСОБА_1 значиться у такій, особистий рахунок 23882, кількість акцій останнього складала 10535 (а.с.213)

У відповідності до ст. 10 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" земля може належати підприємству на праві колективної власності, а також може бути надана у тимчасове користування, у тому числі на умовах оренди.

Право підприємства на земельну ділянку зберігається при входженні його до складу агропромислових об`єднань, комбінатів, агрофірм та інших формувань.

Право підприємства на земельну ділянку або її частину може бути припинено в порядку і на підставах, встановлених Земельним кодексом України, Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Члену підприємства, який побажав вийти з його складу, земельна ділянка надається із земель сільськогосподарських угідь підприємства, придатних для сільськогосподарського виробництва, в частині, що припадає на одного члена підприємства.

Розподіл земель колективної власності підприємства здійснюється відповідно до Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності. Стаття 1 вказаного Закону перелічені особи, які мають право на земельну частку (пай). Так право на земельну частку (пай) мають в том числі: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Стаття 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», визначає документи, що посвідчують право на земельну частку (пай). Так основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Пунктом 1Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Пунктом 2Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих уколективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 року N 720/95передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Відповідно до положень п. 24постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» №7 від 16 квітня 2004р.сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17розділу Х "Перехідні положення" ЗК).

Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормамиЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям "має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

У відповідності до ч. 1 ст. 25 Земельного Кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю). Згідно ч.5 ст. 25 цього ж Кодексу особи, зазначені у частині першій цієї статті, мають гарантоване право одержати свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

За таких обставин суд доходить висновку, що ОСОБА_2 до розпаювання земель колективної власності був прийнятий на роботу Конгресівського цукрового комбіната, де пропрацював до 11.10.1999 тобто і на час реформування комбінату у ВАТ «Конгресівське», при цьому він був членом ВАТ «Конгресівське» на момент передачіземлі у колективну власність у 2000 році та видачі 28.07.2000 державного акту на право колективної власності ВАТ «Конгресівське», оскільки дані про нього як про акціонера містяться у відомості про розподіл акцій на безоплатній основі від 09.04.1999 ВАТ «Конгресівське», відомостей про його вихід чи виключення із членів вказаного товариства у суду немає, в зв`язку з чим суд вважає, що ОСОБА_2 набув право на земельну частку (пай) у відповідному розмірі відповідно до положень ст.1-3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Так, судом було встановлено, що строк позовної давності на звернення до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) позивачем не пропущено, оскільки він дізнався про порушення його права лише з листа Золочівської районної державної адміністрації Харківської області від 31.08.2021.

Враховуючи, що в даний час передача земельних ділянок у власність громадян на території сіл, селищ, міст відноситься до повноважень відповідних рад, земельна ділянка ОСОБА_1 , відповідно до положень ст.ст. 12, 19, 25 Земельного Кодексу України, ст.ст.5, 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» має бути виділена із земель резерву або запасу комунальної власності Золочівської селищної ради Харківської області.

Отже, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якза колишнімчленом ВАТ«Конгресівське», право на земельну частку (пай) площею 5,17 умовних кадастрових гектар, з числа земель, переданих у колективну власність ВАТ «Конгресівське» або земель резервного фонду, або земель запасу, розташованих на території Золочівської селищної ради Богодухівського району Харківської області.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуюча: Л.Є. Петренко

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення28.03.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118190176
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —622/1338/21

Рішення від 28.03.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 13.02.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 29.06.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 03.03.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 23.01.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 29.09.2022

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Пашнєв В. Г.

Ухвала від 17.12.2021

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні