Рішення
від 05.03.2024 по справі 495/9887/23
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/9887/23

Номер провадження 2/495/449/2024

05 березня 2024 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Анісімової Н.Д.,

при секретарі судового засідання Коліниченко Н.О.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Тулянцевої В.В. ,

свідка ОСОБА_3 ,

свідка ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білгород-Дністровський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5 , треті особа: Старокозацька сільська рада (як орган опіки та піклування), Служба у справах дітей Старокозацької сільської ради, про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів, суд

ВСТАНОВИВ:

У вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 , треті особа: Старокозацька сільська рада (як орган опіки та піклування), Служба у справах дітей Старокозацької сільської ради, про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів, у якому просить суд:

- позбавити батьківських прав ОСОБА_6 по відношенню до її малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

- встановити опіку над малолітніми дітьми: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 і призначити їх опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

- стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у розмірі 1/2 частки від усіх видів заробітку, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня подання позову до суду, і до досягнення ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , повноліття, надалі стягувати аліменти з вирахуванням тієї рівної частини, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Стислий виклад позиції позивача

ОСОБА_12 є матір`ю п`ятьох дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відомості про батька дітей записані за заявою матері, згідно з ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Відповідачка постійно зловживала спиртними напоями, постійного місця роботи не мала, не піклувалась про дітей, залишала їх одних дома, а сама виїжджала в Одесу, Молдову. Діти жебракували. До грудня 2021 року Відповідачка проживала з дітьми в с. Козацьке, Білгород-Дністровського району, Одеської області за різними адресами. Потім виїхала в с. Петрівка, Білгород-Дністровського району, Одеська область.

За цей період Відповідачка не цікавилась ні життям, ні станом здоров`я своїх дітей. Вони періодично проживали у своїх рідних в с. Козацьке, Білгород-Дністровського району.

Відповідно до характеристики Старокозацької сільської ради Одеської області, ОСОБА_12 показала себе безвідповідальною та інертною матір`ю, яка зовсім не приймає участі у вихованні своїх дітей, ігнорує їх потреби, не дбає про них. Діти часто залишалися без нагляду, пропускали школу, що є причиною відставання у навчанні.

З березня 2023 року малолітні діти фактично проживають у рідної тітки - ОСОБА_1 /позивачки/. За весь час перебування дітей у Позивачки Відповідачка повністю самоусунулась від виконання батьківських обов`язків: не провідує і не цікавиться їх розвитком і вихованням, свідомо ухиляється від спілкування з дітьми, хоча до останнього часу отримувала на них соціальну виплату держави.

Наказом служби у справах дітей Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 6 від 28.08.202 діти Відповідачки: ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - влаштовані до Позивачки ОСОБА_1 .

Будь-яких перешкод для виконання Відповідачкою батьківських прав та обов`язків Позивачка не чинить. Таким чином, Відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дітей.

Відповідачка по справі жодним чином не була позбавлена інформації стосовно місця перебування своїх дітей, а з боку Позивачки не створювалися перешкоди у спілкуванні дітей з матір`ю та прийманні участі у їх вихованні, що свідчить про фактичну можливість, але вольове небажання виконувати відносно своїх дітей батьківських обов`язки, покладені на Відповідачку законом.

Вихованням дітей Відповідачки займається її рідна сестра ОСОБА_13 /позивачка/. Відповідно до характеристики Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району на ОСОБА_1 , остання активно займається вихованням своїх дітей і п`ятьох дітей її сестри ОСОБА_5 . Племінники висловлюються про свою рідну тітку ОСОБА_1 з ніжністю і повагою. Сім`ю Позивачки можна вважати гармонійною, відкритою, з чіткими соціальними межами. Позивачка згодна бути опікуном своїх племінників.

З огляду на вищезазначене просить суд позов задовольнити.

Процесуальні дії у суді

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 18.09.2023 року позовна заява була залишена без руху.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 19.09.2023 року у задоволенні заяви представника позивача, ОСОБА_1 , адвоката Тулянцевої Валентини Володимирівни про повернення судового збору, помилково зарахованого до бюджету було відмовлено.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 26.09.2023 року провадження по справі було відкрито, розгляд вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено дату підготовчого судового засідання.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 26.09.2023 року було зобов`язано Службу у справах дітей Старокозацької сільської ради надати до суду письмовий висновок про доцільність або недоцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_6 по відношенню до її малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та зобов`язано Старокозацьку сільську раду Білгород-Дністровського району, як орган опіки та піклування, надати до суду висновок (подання) про доцільність призначення ОСОБА_1 , опікуном над малолітніми дітьми.

15.01.2024 року від Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району надійшли витребувані висновки.

15.01.2024 року від представника Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району надійшло клопотання про розгляд цивільної справи без участі представника сільської ради згідно з вимогами чинного законодавства України.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 15.01.2024 року клопотання представника позивача про виклик свідків було задоволено.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 15.01.2024 року підготовче провадження по справі було закрито, а справа призначена до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги та просили задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві, заперечували щодо ухвалення заочного рішення. Позивач пояснила, що відповідачка є її рідною сестрою, місцеперебування якої на даний момент їй невідомо, зауважили, що завжди підтримувала та піклувалася про дітей, навіть коли сестра їх кидала. Діти відносяться до неї дуже добре, сім`я займається сільським господарством.

Також у судовому засіданні приведено до присяги та допитано свідків: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .

Так, свідок ОСОБА_4 пояснила, що є старостою с. Козацьке та цю сім`ю знає дуже добре. Відповідачка зовсім не відповідає обов`язкам матері. Свідок стверджує, що відповідачка народжувала дітей лише задля отримання матеріальної допомоги (виплат), натомість діти постійно жебракували та були без належної уваги. Коли дітей забрала сестра відповідачки стан дітей поліпшився, купили будинок, посадили сад, ведуть господарство, умови проживання відповідають інтересам дітей.

Свідок ОСОБА_3 пояснив, що обре знайомий з позивачкою та відповідачкою, остання з його слів як тільки отримувала виплати переставала турбуватися про дітей, зловживала спиртними напоями, діти були не доглянуті. Як тільки діти стали жити з позивачкою діти стали більш охайними, відповідачка неналежним чином виконувала свої батьківські обов`язки. Позивачку характеризує з позитивної сторони.

На день ухвалення рішення відповідачка своїм правом не скористалася, відзив на позов не подала.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Відповідач, ОСОБА_12 , є матір`ю ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вказане підтверджується відповідними свідоцтвами про народження (а.с. 7 - зворот, 8-9 зворот).

Наказом т.в.о. Начальника служби у справах дітей Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 6 від 28.08.2023 року «Про тимчасове влаштування ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 » влаштовано неповнолітніх ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 до рідної тітки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв`язку з тим, що мати - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 залишила дітей та участі в вихованні дітей не приймає. Згідно характеристики № 39 від 22.08.2023 року, за період проживання в селі Козацьке, ОСОБА_5 показала себе безвідповідальною матір`ю, яка зовсім не приймає участі у вихованні своїх дітей, ігнорує їх потреби, не дбає про них. З березня поточного року малолітні діти фактично проживають у рідної тітки.

Згідно з характеристикою, виданої виконкомом Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, № 44 від 05.09.2023 року, судом встановлено, що за період проживання в селі, ОСОБА_12 показала себе безвідповідальною та інертною матір`ю, яка зовсім не приймає участі у вихованні своїх дітей, ігнорує їх потреби, не дбає про них. Діти часто залишалися без нагляду, пропускали школу, що є причиною відставання у навчанні. На зауваження, поради спеціалістів служби у справах дітей реагувала неадекватно; жодних дій до виправлення ситуації не робила. Батьківський потенціал матері на дуже низькому рівні, вона періодично покидала дітей самих, діти жебракували, а з березня поточного року, зовсім зникла (не відповідає на дзвінки). Догляд за дітьми, окрім ОСОБА_10 , здійснює рідна тітка ОСОБА_1 , діти фактично з березня поточного року знаходяться на повному утриманні рідної тітки ОСОБА_1 . За весь час перебування дітей в рідної тітки, мати ОСОБА_12 повністю самоусунулася від виконання батьківських обов`язків: не провідує і не цікавиться станом здоров`я дітей, їх розвитком і вихованням, свідомо ухиляється від спілкування з дітьми, хоча соціальні виплати держави на своїх дітей, отримує вчасно. Після припинення спільного проживання матері з дітьми, веде аморальний спосіб життя, не у повній мірі усвідомлює значення своїх дій і не керує ними, у зв`язку з чим діти відчувають моральні страждання і почуття сорому за її поведінку.

Згідно з характеристикою ОСОБА_1 , виданої виконкомом Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, № 40 від 24.08.2023 року, судом встановлено, що матеріально-житлові умови її проживання задовільні, сім`ю можна вважати в цьому плані стабільною, з середнім достатком. ОСОБА_1 добра, порядна, спокійна, впевнена в собі жінка. Вона активно займається вихованням своїх дітей, а з березня поточного року ще й виховує п`ятьох дітей її сестри. Стежить за успішністю навчання, за їх побутовими умовами, харчуванням, одягом. Активно цікавиться життям дітей в школі, допомагає їм із заняттями, виконує функцію моральної підтримки членів сім`ї. Тактовна , терпляча, вміє знаходити компромісні рішення і навчає цьому дітей. П`ятеро дітей її сестри ОСОБА_5 , висловлюється про свою рідну тітку ОСОБА_1 з ніжністю і повагою. ОСОБА_15 завжди охайно виглядає, неконфліктна, врівноважена. ОСОБА_1 дотримується демократичного стилю в спілкуванні і вихованні і своїх дітей і дітей її сестри ОСОБА_16 . Сім`ю ОСОБА_1 можна вважати гармонійною, відкритою, з чіткими соціальними межами. У побуті та в суспільних місцях ОСОБА_15 поводиться гідно.

Достатність та якість забезпечення матеріально-житлових умов проживання у сім`ї позивача також підтверджується актом обстеження житлово-побутових умов від 21.08.2023 року.

Згідно з довідкою № 112 від 17.08.2023 року, виданої КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Білгород-Дністровської районної ради» ОСОБА_1 здорова.

Витягом з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявної судимостей» ОСОБА_1 станом на 08.09.2023 року до кримінальної відповідальності не притягалася, не знятої чи непогашеної судимості немає та в розшуку не перебуває.

Згідно з висновком виконавчого комітету Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Служба у справах дітей Старокозацької сільської ради вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , відносно малолітніх дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно з висновком виконавчого комітету Старокозацької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Служба у справах дітей Старокозацької сільської ради визнає доцільним призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном над малолітніми ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Нормативно-правове обґрунтування та позиція суду

Суд, вислухавши покази свідків, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та їх безпосередньому дослідженні, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Правовідносини сторін регулюються такими нормами права.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно зі ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Такі ж обов`язки на батьків покладені статтею 150 СК України, за якою батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Частиною 5 ст. 12 цього ж Закону передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, також в статті 180 СК України зазначено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати, зокрема ставлення батьків до дітей.

При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні обов`язків по вихованню, а також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо, тобто систематично, незважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжують не виконувати свої батьківські обов`язки.

Позбавлення батьківських прав відноситься до крайньої міри відповідальності, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними.

Умовою по ухиленню від обов`язків по вихованню дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, передбачена п. 2. ч. 1 ст. 164 СК України, може бути лише винна поведінка особи, свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 12, ч. 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Отже, відповідач, як мати малолітніх дітей, вихованням дітей не займається, матеріально не підтримує, станом їх здоров`я не цікавиться, не виявляє до дітей належної уваги та турботи, що у сукупності свідчить про ухилення від виконання батьківських обов`язків свідомо.

Враховуючи викладене, суд вважає встановленим, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.

Суду не надано жодного доказу, який би спростовував заявлені вимоги, оскільки цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, диспозитивності та рівності сторін, виходячи з інтересів дитини, суд вважає за необхідне позбавити відповідача батьківських прав.

Крім того, згідно з ч. 3, 4 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Згідно зі ст. 244 СК України опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.

При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

Не можуть бути опікунами, піклувальниками дитини особи, зазначені в статті 212 цього Кодексу.

Отже, враховуючи викладене, оскільки судом вирішено питання про позбавлення батьківських прав матері дітей ОСОБА_5 , суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном над малолітніми ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Крім того суд зазначає, що згідно з ч. 2, 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Згідно зі ст. 180, 181 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Статтею 182 СК України встановлено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

На вимогу позивача, суд вважає необхідним стягнути з відповідача аліменти на утримання 5 малолітніх дітей у розмірі 1/2 частини її заробітку (доходу) до досягнення повноліття дітьми, але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, що відповідатиме вимогам ст. 182 СК України.

Таким чином, виходячи з обов`язку батьків утримувати дітей, суд вважає, що є підстави для призначення аліментів в заявленому розмірі з дати пред`явлення позову, згідно з ч. 1 ст. 191 СК України.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ст. 141 ЦПК України у зв`язку із задоволенням позову, з відповідача на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору в розмірі 1073,60 грн., а також стягнути судовий збір на користь держави за позовними вимогами про стягнення аліментів в сумі 1073,60 гривень.

Керуючись ст. 4, 7, 8, 12, 13, 76 - 81, 89, 141, 247, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_5 , треті особа: Старокозацька сільська рада (як орган опіки та піклування), Служба у справах дітей Старокозацької сільської ради, про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів - задовольнити у повному обсязі.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_6 по відношенню до її малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Встановити опіку над малолітніми дітьми: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 і призначити їх опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у розмірі 1/2 частки від усіх видів заробітку, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня подання позову до суду, тобто з 15.09.2023 року, і до досягнення ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повноліття, надалі стягувати аліменти з вирахуванням тієї рівної частини, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 гривень.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судовий збір в сумі 1073,60 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Повний текст рішення суду виготовлений 05.03.2024 року.

Повне найменування сторін по справі:

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - ОСОБА_12 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП: невідомий, адреса: АДРЕСА_1 ).

Треті особи:

Старокозацька сільська рада (код ЄДРПОУ 04378020, адреса: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Старокозаче, вул. Соборна 34).

Служба у справах дітей (код ЄДРПОУ 43550059, адреса: Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Старокозаче, вул. Соборна 34).

Суддя Н.Д. Анісімова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.03.2024
Оприлюднено10.04.2024
Номер документу118193102
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —495/9887/23

Ухвала від 05.03.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Рішення від 05.03.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Рішення від 05.03.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні