УХВАЛА
08 квітня 2024 року
м. Київ
Справа № 914/117/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є. В. - головуючого, Мачульського Г. М., Рогач Л. І.,
розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на постанову Західного апеляційного господарського суду від 23.01.2024 (колегія суддів: Кравчук Н.М., Плотніцький Б.Д., Матущак О. І.) та рішення Господарського суду Львівської області від 11.09.2023 (суддя Щигельська О. І.) у справі
за позовом керівника Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Кам`янка-Бузької міської ради до відповідачів: 1) Фермерського господарства "Волоські сади"; 2) ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Львівській області про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Кам`янка-Бузької міської ради звернувся до суду з позовом, в якому просив розірвати договір оренди земельної ділянки від 02.09.2014 № 10, укладений між Головним управлінням Держземагенства у Львівській області та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 25,2379 га, кадастровий номер 4622182600:06:000:0055, та зобов`язати відповідачів повернути Кам`янка-Бузькій міській раді цю земельну ділянку.
11.09.2023 Господарський суд Львівської області ухвалив рішення, залишене без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 23.01.2024, повний текст якої складений 05.02.2024, про задоволення позову.
22.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ці судові рішення та ухвалити нове - про відмову у позові.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.02.2024 справу передано на розгляд колегії суддів у складі: Краснова Є. В. - головуючого, Рогач Л. І., Мачульського Г. М.
Оскільки касаційна скарга не відповідала вимогам статті 290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), то її ухвалою від 12.03.2024 залишено без руху для усунення недоліків шляхом подання суду у десятиденний строк з дня її вручення доказів доплати судового збору за подання цієї касаційної скарги у розмірі 1 984,80 грн.
18.03.2024 скаржник подав через підсистему "Електронний суд" заяву про усунення недоліків касаційної скарги, додавши до неї докази доплати судового збору у визначеному розмірі.
Беручи до уваги наведені скаржником обґрунтування підстав касаційного оскарження, враховуючи, що вимоги ухвали Верховного Суду від 12.03.2024 виконані у встановлений строк, касаційна скарга вважається поданою у день її подання та є такою, що відповідає вимогам статті 290 ГПК України. Тому колегія суддів дійшла висновку про можливість відкриття касаційного провадження на підставах, визначених в пунктах 1, 4 частини другої статті 287 ГПК України.
За змістом статті 295 цього ж Кодексу учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції в ухвалі про відкриття касаційного провадження.
Оскільки подання відзиву на касаційну скаргу в письмовій формі є правом учасників справи, то в разі реалізації такого права суд касаційної інстанції встановлює відповідний строк для подання зазначеного відзиву.
ОСОБА_1 також заявив клопотання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень, яке мотивує тим, що Господарський суд Львівської області видав наказ на їх примусове виконання. За цими судовими рішеннями відповідачі зобов`язані звільнити спірну земельну ділянку та повернути її позивачу. Однак у разі її звільнення існує загроза передачі цієї земельної ділянки третім особам і, як наслідок, неможливості її повернення відповідачу у випадку задоволення касаційної скарги. До того ж вказана земельна ділянка може бути змінена/поділена чи пошкоджена третіми особами, що призведе до неможливості її використання за призначенням, або потребуватиме значних капіталовкладень для приведення її до належного стану.
Відповідно до частини першої статті 332 ГПК України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Вирішуючи питання про зупинення виконання та зупинення дії судового рішення, суд враховує необхідність у цьому, зокрема, у разі ймовірності утруднення повторного розгляду справи внаслідок можливого скасування судового рішення, необхідності забезпечення збалансованості інтересів сторін, запобігання порушенню прав осіб, які брали участь у справі, а також осіб, які не брали такої участі, але рішенням суду вирішено питання про їх права, свободи чи обов`язки тощо.
Верховний Суд звертає увагу скаржника, що заява (клопотання) про зупинення виконання та/або дії судових рішень повинна містити посилання на конкретні негативні наслідки, які можуть настати у разі не зупинення виконання та/або дії оскаржуваного судового рішення, і що ці наслідки є співмірними з втручанням у принцип обов`язковості судового рішення і принцип юридичної визначеності як елементів принципу верховенства права, який визнається і діє в Україні відповідно до статті 8 Конституції України.
Ураховуючи викладене, розглянувши доводи скаржника, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення клопотання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень.
Керуючись статтями 234, 287- 290, 294, 295, 301, 332 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 та здійснити перегляд судових рішень у відкритому судовому засіданні 15 травня 2024 року о 16:00 у приміщенні Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, в залі судових засідань № 10 (кабінет № 332).
2. Учасники справи мають право подати до Верховного Суду на зазначену вище адресу або через підсистему "Електронний суд" відзиви на касаційну скаргу до 01 травня 2024 року, відсутність яких не перешкоджає здійсненню касаційного перегляду.
3. Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі "Інтернет" за вебадресою: http://supreme.court.gov.ua.
4. Довести до відома учасників справи, що їхня явка в судове засідання є необов`язковою. Верховний Суд також роз`яснює про право сторін подати заяви про розгляд справи за їх відсутності, а також про їх право брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку статті 197 Господарського процесуального кодексу України.
5. Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення виконання постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.01.2024 та рішення Господарського суду Львівської області від 11.09.2023.
6. Витребувати з Господарського суду Львівської області та/або Західного апеляційного господарського суду матеріали справи № 914/117/23.
7. Надіслати копію цієї ухвали до Господарського суду Львівської області та Західного апеляційного господарського суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є. В. Краснов
Суддя Г. М. Мачульський
Суддя Л. І. Рогач
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 09.04.2024 |
Номер документу | 118197769 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Краснов Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні