Справа №: 398/6610/23
провадження №: 1-кс/398/689/24
УХВАЛА
Іменем України
"08" квітня 2024 р. м. Олександрія
Слідчий суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу підозрюваного ОСОБА_3 на рішення слідчого про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023122030000158 від 05.12.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369 КК України,
В с т а н о в и в:
Підозрюваний ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою, за змістом якої просив скасувати постанову слідчого у кримінальному провадженні №42023122030000158 від 05.12.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369 КК України про оголошення підозрюваного у розшук та зупинення досудового розслідування, зарахувати в строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження від 26.03.2024 року до винесення постанови про відновлення кримінального провадження від 29.03.2024 року. Скарга обґрунтована тим, що слідчим СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 при винесенні постави про оголошення підозрюваного в розшук та зупинення досудового розслідування не дотримано вимог КПК України.
Дана скарга була надіслана поштовим зв`язком 02.04.2024 року та надійшла до Олександрійського міськрайонного суду 05.04.2024 року.
Ухвалою слідчого судді від 05.04.2024 року провадження за скаргою відкрито, справу призначено до розгляду по суті в межах визначеного ч.2 ст.306 КПК України строку.
Підозрюваний ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, у своїй скарзі із наявних засобів зв`язку зазначив лише адресу для поштової кореспонденції.
Слідчий СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився. Подав письмові заперечення проти задоволення скарги оскільки 29.03.2024 року була винесена постанова про відновлення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні. На теперішній час виконуються вимоги ст.290 КПК України, сторона захисту вже ознайомилась з 3 томами матеріалів кримінального провадження. Просить розгляд справи провести у його відсутність та у задоволенні скарги відмовити (а.с.19-21).
Прокурор у кримінальному провадженні - начальник Петрівського відділу Олександрійської окружної прокуратури ОСОБА_5 направив до суду письмові заперечення проти задоволення скарги. Наголошує на тому, що 29.03.2024 року слідчим винесено постанову про відновлення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, а згідно ч.1 ст.303 КПК України рішення слідчого, прокурора про оголошення у розшук підозрюваного, прийняте в порядку ч.2 ст.281 КПК України, оскарженню не підлягає. На теперішній час досудове розслідування завершено, виконуються процесуальні дії по ознайомленню з матеріалами кримінального провадження в порядку ст.290 КПК України. Просить у задоволенні скарги відмовити (а.с.22-25).
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.306 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше 72-х годин з моменту надходження, за участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Крім вказаної вимоги щодо участі скаржника, КПК України не регламентує питання дій суду в разі його неявки.
У роз`ясненнях, що містяться в узагальнення ВССУ «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 року, визначено наступне: у контексті вирішення питання про дії слідчого судді у разі відсутності скаржника, який заявив клопотання про розгляд скарги без його участі, а також належним чином повідомленого скаржника, який не з`явився на такий розгляд, слід зважити на те, що слідчим суддям доцільно у таких випадках залишити скаргу без розгляду.
Проте, ч.2 ст.307 КПК України передбачає види рішень слідчого судді за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування, серед яких залишення скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування без розгляду, не передбачено.
Враховуючи викладене слідчий суддя вважає за можливе розглянути скаргу по суті у відсутність вказаних осіб.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому розгляді, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали скарги та частково оглянувши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Згідно ст.22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження №42023122030000158 від 05.12.2023 року за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
26.03.2024 року слідчим СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні винесено постанову про розшук підозрюваного ОСОБА_3 та зупинення досудового розслідування (а.с.8-10).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування.
Підстави та порядок зупинення досудового розслідування регламентовані главою 23 КПК України.
Заявник просить визнати протиправною та скасувати постанову про оголошення підозрюваного в розшук та зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні, зарахувати в строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження від 26.03.2024 року до винесення постанови про відновлення кримінального провадження від 29.03.2024 року.
Згідно ст.110 КПК України, процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду. Рішення слідчого, прокурора приймається у формі постанови. Постанова виноситься у випадках, передбачених цим Кодексом, а також коли слідчий, прокурор визнає це за необхідне.
Досудове розслідування може бути зупинене після повідомлення особі про підозру у разі, якщо оголошено розшук підозрюваного (п.2 ч.1 ст.280 КПК України).
Про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ч.2 ст.281 КПК України).
Постанова слідчого, прокурора складається, зокрема, з мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення КПК України (п.2 ч.5 ст.110 КПК України).
З урахуванням наданого тексту постанови від 26.03.2024 року, можна встановити, що у ній є мотивувальна частина, яка містить зміст обставин, які є підставами для її прийняття (зазначено обставини, що розслідуються, обставини щодо повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні), мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення КПК України, також, слідчий вказав на те, що проведено ряд дій, спрямованих на встановлення місцезнаходження ОСОБА_3 , однак вони не дали позитивного результату та місцезнаходження підозрюваного не було встановлене, в зв`язку з чим його було оголошено в розшук, а також зазначив, що у кримінальному провадженні на даний час вже було виконано всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведення яких необхідне та можливе, а також всі дії для встановлення місцезнаходження особи (які також обґрунтовують необхідність зупинення кримінального провадження у зв`язку з отриманням необхідної інформації), з посиланням на норми кримінального процесуального закону.
Тому, слідча суддя приходить до висновку, що така постанова відповідає вимогам, передбаченим ст.110 КПК України.
Як вже зазначалося, згідно п.2 ч.1 ст.280 КПК України, досудове розслідування може бути зупинене після повідомлення особі про підозру у разі, якщо оголошено в розшук підозрюваного.
Частина друга цієї статті зобов`язує слідчого до зупинення досудового розслідування виконати всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведення яких необхідне та можливе, а також всі дії для здійснення розшуку підозрюваного, якщо зупинити досудове розслідування необхідно у зв`язку з обставинами, передбаченими пунктом 2 частини першої цієї статті.
При цьому ст.281 КПК України визначено, що слідчий, прокурор оголошує розшук підозрюваного, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або особа перебуває за межами України та не з`являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик.
Згідно зі ст.282 КПК України, зупинене досудове розслідування відновлюється постановою слідчого, прокурора, якщо підстави для його зупинення перестали існувати (зокрема, якщо встановлено місцезнаходження підозрюваного), а також у разі потреби проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій. Зупинене досудове розслідування також відновлюється у разі скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування.
Разом з тим, КПК України не передбачено скасування постанови про зупинення досудового розслідування у разі його відновлення.
Можливість скасування постанови про зупинення досудового розслідування, таким чином, зберігається разом із чинністю такої постанови, оскільки у разі її скасування, згідно з положеннями ч.2 ст.282, ч.5 ст.219 КПК України, строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування саме слідчим суддею включається у строки досудового розслідування.
Відповідно до ч.2 ст.305 КПК України, слідчий чи прокурор можуть самостійно скасувати рішення, зокрема і передбачене п.2 ч.1 ст.303 цього Кодексу (про зупинення досудового розслідування), припинити дію чи бездіяльність, які оскаржуються, що тягне за собою закриття провадження за скаргою.
Отже, за змістом наведених норм, предметом оскарження слідчому судді на досудовому провадженні відповідно до ст.303 КПК України, може бути лише чинне рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування до його відновлення, оскільки за наслідками скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування останнє підлягає відновленню, а самостійне скасування слідчим, прокурором рішення про зупинення досудового розслідування є підставою для закриття провадження за скаргою, на що прямо вказується в ч.2 ст.305 КПК України.
Як вбачається з матеріалів скарги 29.03.2024 року слідчим СВ Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_4 у кримінальному провадженні винесено постанову про відновлення досудового розслідування (а.с.11-12).
Також, слідчому судді надано копії повідомлень про відкриття сторонами кримінального провадження матеріалів, відповідно до яких 29.03.2024 року стороні захисту повідомлено, що досудове розслідування даного кримінального провадження закінчено (а.с.24, 25).
Доводи сторони захисту щодо безпідставного оголошення розшуку підозрюваного на сьогодні не можуть бути підставою для скасування постанови слідчого від 26.03.2024 року, оскільки досудове розслідування вже відновлено самим слідчим і на час звернення зі скаргою постанова слідчого про зупинення досудового розслідування та оголошення розшуку підозрюваного втратила свою чинність, що достеменно відомо останньому, оскільки саме він надав слідчому судді копію вказаної постанови.
Як вже зазначалося вище, питання про зарахування в строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні строку із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування, вирішується лише у разі скасування постанови слідчого саме слідчим суддею.
Таким чином, законні підстави для скасування постанови слідчого про зупинення досудового розслідування наразі відсутні. Виходячи з наведеного, в задоволенні скарги підозрюваного, необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.280, 281, 290, 303-307, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,
П о с т а н о в и в:
У задоволенні скарги підозрюваного ОСОБА_3 на рішення слідчого про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023122030000158 від 05.12.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 10.04.2024 |
Номер документу | 118198692 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Кримінальне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Стручкова Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні