Рішення
від 08.04.2024 по справі 761/17064/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/17064/23

Провадження № 2-др/761/127/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(додаткове)

08 квітня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва, у складі:

головуючого судді Юзькової Л.В.

при секретарі Марінченко Л.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження заяву про ухвалення додаткового рішення в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Статус" про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок залиття (затоплення) квартири,-

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про ухвалекння додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Статус" про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок залиття (затоплення) квартири. Зазначає, що 16.02.2024 р. даний позов було задоволено. За таких обставин, є необхідність в ухваленні додаткового рішення , а саме вирішення питання про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 витрат на правову допомогу у розмірі 55 000,00 грн. Так, в позові було вказано орієнтовну вартість витрат та зроблено заяву про надання відповідних доказів в строк , передбачений ч. 8 ст. 141 ЦПК України. Дана заява подана в строк, передбачений чинним процесуальним законодавстівом, а тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання, що визначено ч. 4 ст. 270 ЦПК України.

Враховуючи положення вищенаведених норм процесуального права, суд не вбачає перешкод для розгляду даної заяви.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Так, заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 16.02.2024 р. задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Статус" про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок залиття (затоплення) квартири.

Стягнуто з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса:и АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) заподіяну внаслідок залиття квартири матеріальну шкоду в розмірі 215 978 грн. 00 коп.

Вирішено питання про розподіл судолвих витрат в частині судового збору.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, відповідно до ч. 3 ст. 133 ЦПК України, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, як це вбачається з положень ч. 1 ст. 134 ЦПК України.

При поданні позовної заяви представником ОСОБА_1 наводив попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат - 55 000,0 грн., отже стороною позивача дотримано вимог ч. 1 ст. 134 ЦПК України.

Також представником ОСОБА_1 , як свідчить текст позову, було зроблено заяву про подачу доказів здійснення таких витрат в строк, передбачений ч. 8 ст. 141 ЦПУК України.

За положеннями ч. 8 ст. 141 ЦПУК України Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Так, заяву про ухвалення додаткового рішення направлено в адресу суду представником Рутинської-Щеглової Т.В. 20.02.2024 р.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, відповідно до ч. 3 ст. 137 ЦПК України.

Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Виходячи зі змісту частини четвертої статті 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Так, відповідно до частини п`ятої статті 137 ЦПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 24 червня 2021 року у справі № 761/14537/15-ц та від 27 січня 2021 року у справі № 659/226/19.

Суд зауважує, що клопотання про зменшення розміру витрат на правову допомогу від відповідача не надходило..

Як свідчать матеріали справи, 22.09.2022 р. між позивачем та Адвокатським об`єднанням «УНІЛЕКС» в особі Керуючого Партнера Демченка К.М. було укладено договір про надання правової допомоги № 22/09-22/1

Відповідно до додатку № 1 від 22.09.2022 р. до договору про надання правової допомоги № 22/09-22/1 від 22.09.2022 р. розмір гонорару (винагороди) адвоката становить фіксовану суму - 55 000,00 грн.

Також представником позивача разом із заявою про ухвалення додаткового рішення долучено копію Акту № 1 приймання - передачі наданих послуг від 19.02.2024 , за яким вартість наданих послуг у межах даного спору склала 55 000,00 грн. та наведено перелік наданих послуг.

Висловлюючись щодо порядку обчислення гонорару, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.11.2020 р. у справі № 638/7748/18 вказала, що розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини. Неврахування судом умов договору про надання правової допомоги щодо порядку обчислення гонорару не відповідає принципу свободи договору, закріпленому в ст. 627 ЦК України.

Гонорар може встановлюватися у формі: фіксованого розміру, погодинної оплати. Ці форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту; і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин, помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката залежно від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.

Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого в самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу.

Велика Палата Верховного Суду зауважила, що не є обов`язковими для суду зобов`язанн, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи, чи були вони фактично понесені, та оцінювати їх необхідність.

У випадку встановленого договором фіксованого розміру гонорару сторона, як зазначено Великою Палатою Верховного Суду, може доводити неспівмірність витрат у тому числі, але не виключно, без зазначення в детальному описі робіт (наданих послуг) відомостей про витрати часу на надання правничої допомоги. Зокрема, посилаючись на неспівмірність суми фіксованого гонорару зі складністю справи, ціною позову, обсягом матеріалів у справі, кількістю підготовлених процесуальних документів, кількістю засідань, тривалістю розгляду справи судом тощо.

Так, як свідчать матеріали справи, станом на день подання заяви про ухвалення додаткового рішення ОСОБА_1 фактично несплаччено за надані послуги за Актом № 1 від 19.02.2024 р.

Разом з тим, відповідно до п. 5 додатку № 1 від 22.09.2022 р. до договору про надання правової допомоги, клієнт здійснює оплату правничої допомоги протягом 30 робочих днів з моменту підписання Акту приймання - передачі наданих послуг.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Крім того, Верховний Суд в постанові від 03.10.2019 р. (справа № 922/445/19) зазначив, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягунаданих послуг і виконання робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вже сплачено строною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено.

Суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, відповідно до ст. 270 ЦПК Уукраїни, якщоудом не вирішено питання про судові витрати.

За таких обставин, зважаючи на дотримання представником позивіача положень ч. 8 ст. 141 ЦПК України, зважаючи на укладений між позивачем та Адвокатським об`єднанням договір про надання правової допомоги та його умови, з огляду на підтвердження обсягу виконаних робіт та їх вартості, заява представника ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 137,141,353 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву представника ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалити додаткове рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Статус" про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок залиття (затоплення) квартири.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса:и АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) витрати на правову допомогу у розмірі 55 000 грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст додаткового рішення складено 08.04.2024 року.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.04.2024
Оприлюднено11.04.2024
Номер документу118223818
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —761/17064/23

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сушко Людмила Петрівна

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Рішення від 08.04.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Рішення від 16.02.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 26.10.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 21.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні