Постанова
від 28.02.2024 по справі 393/490/22
КРОПИВНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2024 року м. Кропивницький

справа № 393/490/22

провадження № 22-ц/4809/186/24

Кропивницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого судді: Дуковського О.Л.

суддів: Дьомич Л.М., Голованя А.М.

з участю секретаря: Демешко Л.В.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ;

відповідач - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Розглянувши увідкритому судовомузасіданні в м.Кропивницькому цивільнусправу заапеляційною скаргою ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Заболотній Павло Леонідович на рішення Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2023 року, у складі головуючого судді Подліпенець Є. О. у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

встановив:

У листопаді 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_4 , який на момент смерті проживав в смт Новгородка, Кропивницького району, Кіровоградської області.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, 25.02.2022 на підставі Указу Президента України №69/2022 його було призвано до лав ЗСУ.

Позивач вказував, що з 25.02.2022 він постійно перебував в зоні проведення бойових дій, а тому не мав можливості звернутися із заявою про прийняття спадщини. Після смерті батька залишилось спадкове майно і він перебуваючи у відпустці, 10.10.2022 звернувся до державного нотаріуса Новгородківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Проте, 18.10.2022 отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропущенням ним строку для прийняття спадщини.

Під час звернення до державного нотаріуса Новгородківської державної нотаріальної контори, йому стало відомо про наявність двох спадкоємців, які звернулися із заявами про прийняття спадщини після смерті його батька ОСОБА_4 , а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Підставою пропуску строку для прийняття спадщини стало перебування в зоні бойових дій на момент завершення 6-ти місячного строку для подання заяви для прийняття спадщини.

Просив визначити йому додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Новгородка, Кропивницького району, Кіровоградської області.

Рішенням Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.

ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Заболотній П.Л. подав апеляційну скаргу на вказане рішення суду, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Підставою пропуску строку прийняття спадщини стало початок військової агресії проти України та мобілізація позивача до лав ЗСУ та постійне перебування в зоні бойових дій на момент завершення шести місячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Вважає поважними підстави пропуску строку для звернення із заявою до нотаріальної контори.

Заслухавши суддю-доповідача, заслухавши пояснення учасників справи та обговоривши наявні докази по справі, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах вимог та доводів апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Статтями 1220-1223 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або оголошення її померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування одержують спадкоємці за законом, коло яких визначено ст.ст.1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини.

Статтею 1258 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

У відповідності до частини першої статті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї (ч.3 ст.1268 ЦК).

Частиною першою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто (ч.2 ст.1269 ЦК).

Згідно зі ст.1270 ЦК України, така заява повинна бути подана протягом шестимісячного строку з часу відкриття спадщини.

Частиною першою статті 1272 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини (ч.2 ст.1272 ЦК).

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч.3 ст.1272 ЦК).

Як свідчить тлумачення частини третьої статті 1272 ЦК України до поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини мають відноситися причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця щодо подачі заяви про прийняття спадщини. Правила частини третьої 1272 ЦК України про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не реалізував своє право на прийняття спадщини через, то правові підстави для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 травня 2022 року у справі № 459/2973/18 (провадження № 61-12504св21) зазначено, що: «поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18 (провадження № 61/21447св19).

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи. Як свідчить тлумачення частини третьої статті 1272 ЦК України до поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини мають відноситися причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця щодо подачі заяви про прийняття спадщини. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не реалізував право на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкове майно, то правові підстави доля встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні».

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що позивач не довів, що причини пропуску строку для прийняття спадщини пов?язані із об?єктивними, непереборними, істотними труднощами для подачі нотаріусу відповідної заяви.

Суд першої інстанції послався, що звернувшись із даним позовом до суду позивач не надав доказів, що він перебував в зоні бойових дій.

Крім того, відмовляючи у задоволенні даного позову суд першої інстанції виходив з іншої підстави, а саме з того, що позивач не має право вимоги за даними правовідносинами.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції.

Встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 08.12.1979 народився ОСОБА_1 в с. Новомиколаївка Новгородківський район Кіровоградська область та батьками позивача вказані: батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 (а.с. 10).

З свідоцтва про смерть НОМЕР_2 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , про що зроблено відповідний актовий запис № 271 (а.с.16).

Згідно копії довідки виданої селищним головою Новгородківської селищної ради Кіровоградської області №251 від 16.03.2022 батько позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до своєї смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 . На момент смерті гр. ОСОБА_4 за вищевказаною адресою в даному будинку проживала та була зареєстрована його дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 74).

Згідно з копією паспорту позивач ОСОБА_1 , з 01.10.1997 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6-8).

Відповідно до копії військового квитка серії НОМЕР_3 позивача 25.02.2022 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 мобілізовано у Збройні Сили України (а.с. 13-15).

Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно та позивач 10.10.2022 звернувся до державного нотаріуса Новгородківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Проте, 18.10.2022 отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини (а.с. 18-19).

Згідно витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі №68705072 від 16.03.2022 сформованого Новгородківською державною нотаріальною конторою, у спадковому реєстрі наявна інформація, щодо реєстрації спадкової справи №27/2022, дата заведення: 16.03.2022, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 17).

З досліджених матеріалів спадкової справи також вбачається, що 11.11.2010 державним нотаріусом Новгородківської ДНК Кіровоградської області Голобородько О.В. посвідчено заповіт, згідно якого ОСОБА_4 все рухоме і нерухоме майно, яке буде належати йому на день смерті заповів ОСОБА_2 (а.с. 93).

Крім цього, згідно заповіту посвідченого 17.09.2020 державним нотаріусом Новгородківської районної ДНК Голобородько О.В., ОСОБА_4 належну йому земельну ділянку площею 8,74 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3523481300:02:000:0426, яка розташована на території Інгуло Кам`янської сільської ради, Новгородківського району Кіровоградської області заповів - ОСОБА_3 (а.с. 96).

Встановлено, що до державного нотаріуса Новгородківської державної нотаріальної контори 16.03.2022 звернулися спадкоємці із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , дружина померлого ОСОБА_2 та спадкоємиць - ОСОБА_3 (а.с. 93-96).

Відповідно до положень ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Позивач, будучи спадкоємцем за законом, не звернувся протягом встановленого для подання заяви про прийняття спадщини строку із причин, які не є поважними, що не дає підстави для визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Тому, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, яких доводи апеляційної скарги не спростовують.

Стаття 375 ЦПК України передбачає, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 368, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, Кропивницький апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Заболотній Павло Леонідович - залишити без задоволення.

Рішення Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 12 вересня 2023 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.Л.Дуковський

Судді:

А.М.Головань

Л.М.Дьомич

СудКропивницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення28.02.2024
Оприлюднено11.04.2024
Номер документу118251859
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —393/490/22

Постанова від 28.02.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дуковський О. Л.

Постанова від 28.02.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дуковський О. Л.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дуковський О. Л.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дуковський О. Л.

Ухвала від 14.11.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дуковський О. Л.

Ухвала від 17.10.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Дуковський О. Л.

Рішення від 12.09.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

Рішення від 12.09.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

Ухвала від 09.08.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

Ухвала від 30.05.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні