ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2024 року м.Харків Справа № 913/4/24
Провадження №6/913/4/24
Господарський суд Луганської області у складі судді Драгнєвіч О.В., розглянувши позовні матеріали в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін у справі за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Укргазбанк (вул.Єреванська 1, м.Київ, 03087)
до відповідача-1 Фермерського господарства Нива 2019 (провулок Сосновий, буд.4, смт.Новопсков, Новопсковського району Луганської області)
відповідача-2 громадянина ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 349 328 грн 07 коп.
С У Т Ь С П О Р У:
Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк Укргазбанк 10.01.2024 через систему «Електронний суд» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до відповідачів - Фермерського господарства Нива 2019 та громадянина ОСОБА_1 про стягнення солідарно заборгованості за укладеним кредитним договором №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020, а також враховуючи укладений договір поруки №587/2020/СРД-МСБ-П від 14.05.2020, в загальному розмірі 349 328 грн 07 коп., з яких сума заборгованості по кредиту строкова 248 955 грн 33 коп., сума заборгованості по кредиту прострочена - 31 122 грн 00 коп., сума заборгованості по процентах поточна 5 570 грн 43 коп., сума по процентах прострочена 63 642 грн 12 коп., сума заборгованості за несвоєчасне погашення кредиту, процентів та комісії (3% річних) станом на 23.02.2022 включно 29 грн 03 коп., сума збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне погашення кредиту, відсотків та комісії станом на 23.02.2022 включно 09 грн 16 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем-1 умов кредитного договору №587/2020/ СРД-МСБ від 14.05.2020, фактичне припинення сплати позичальником відсотків та тіла кредиту з березня 2022 року та невиконанням відповідачами зобов`язань за договорами, накопиченням відповідної заборгованості, а тому просить суд стягнути заборгованість солідарно з відповідачів адже виконання зобов`язань забезпечено договором поруки №587/2020/СРД-МСБ-П від 14.05.2020.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.01.2024 справа передана на розгляд судді Драгнєвіч О.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.01.2024 суд звернувся із відповідними запитами до Міністерства соціальної політики України та Луганської обласної державної адміністрації обласної військової адміністрації щодо з`ясування даних про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання відповідача-2, громадянина ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 15.01.2024 позовну заяву ПАТ АБ «Укргазбанк» було залишено без руху.
Ухвалою суду від 05.02.2024, після усунення недоліків позовного матеріалу, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Суд зауважує, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача-1 є: АДРЕСА_2 .
На запит суду Управління Державної міграційної служби України в Луганській області листом від 11.01.2024 повідомила, що за наявними обліками відомчої інформаційної системи ДМС інформація щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання відповідача-2, громадянина ОСОБА_1 , відсутня.
Листом від 26.01.2024 №2056/02-24/3 Міністерство соціальної політики України повідомило, що згідно з відомостями, внесеними до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (станом на 19.01.2024) щодо запитуваної особи наявна така інформація: ОСОБА_1 був зареєстрований та фактиично проживав за адресою - АДРЕСА_3 , адреса для листування та фактичного проживання з 28.08.2014 АДРЕСА_4 , телефон НОМЕР_1 .
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією від 22.12.2022 №309 вся територія Луганського району є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України з з 07.04.2014, Новопсковська селищна територіальна громада з 03.03.2022, а Сватівська міська територіальна громада з 08.03.2022.
Разом з цим, за інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеною на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua), поштові відділення в смт.Новопсков, Новопсковського району Луганської області, м.Сватове, Сватівського району, м.Луганськ тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до цих населених пунктів Луганської області наразі є неможливим.
У відповідності до вимог ч.ч.1-2 ст.12-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України, якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
З опублікуванням такого оголошення відповідачі вважаються повідомленими про дату, час і місце розгляду справи.
Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території, і які не мають електронного кабінету, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади України з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України з урахуванням вимог, визначених Законом України Про доступ до суджових рішень, у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень.
З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Отже, з урахуванням вищезазначених вимог, оскільки місцезнаходженням відповідачів є тимчасово окуповані смт.Новопсков, м.Сватове Луганської області та м.Луганськ, відповідачі не мають зареєстрованих електронних кабінетів в ЄСІТС, судом з метою забезпечення процесуальних прав відповідача та належного їх повідомлення про розгляд справи відповідне оголошення про прийняття ухвали суду від 05.02.2024 було розміщено на порталі судової влади України 09.02.2024 з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень, про що свідчить наявна у справі роздруківка.
Додатково відповідне оголошення з метою належного повідомлення відповідачів про відкриття провадження та розгляд справи розміщувалося судом 09.02.2024 також на сторінці Господарського суду Луганської області з посиланням на ухвалу суду, наявну в Єдиному державному реєстрі судових рішень (у розділі Інше - Повідомлення для учасників справ, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції та на тимчасово окупованих територіях) офіційного веб-порталу Судова влада в Україні в мережі Інтернет, про що свідчить роздруковані сторінки із сайту.
Ухвала суду від 05.02.2024 також була своєчасно розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є вільним та загальнодоступним.
Також суд намагався повідомити відповідачів за номерами телефонів, що міститься в матеріалах справи, а також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, однак, однак встановити зв`язок за вказаними номерами телефонів з абонентами суду не вдалося.
Враховуючи вищевикладене, судом вчинені всі можливі заходи для належного повідомлення відповідачів про розгляд спору та забезпечення їх процесуальних прав на подання відзиву та клопотань щодо розгляду справи. З опублікуванням розміщених судом оголошень на порталі Судової влади в Україні відповідачі вважається належно повідомленими про розгляд справи.
Наразі від учасників клопотань про розгляд справи в судовому засіданні до суду не надходило.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою суду від 05.02.2024 відповідачам було запропоновано подати відзиви на позовну заяву у строк - протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду.
Однак, на час прийняття цього рішення за результатами розгляду справи від відповідачів відзиви на позовну заяву не надійшли, будь-які процесуальні клопотання також до суду не надходили.
Судом враховується, що згідно положень ст. 42 ГПК України, подання відзиву та письмових пояснень є правом відповідача, а не обов`язком.
Відповідно до ч. 4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з приписами ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши наявні докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
14.05.2020 між ПАТ АБ Укргазбанк (позивач) як банком та ФГ Нива 2019 (відповідач-1) як позичальником укладений кредитний договір №587/2020/СРД-МСБ з додатковими угодами до нього, згідно предмету якого банк враховуючи умови Програми «FinancEast» відкрив позичальнику не відновлювальну відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 908 800 грн 00 коп., а позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути кредит у порядку та на умовах, визначених цим договором (п.1.1 кредитного договору).
Відповідно до умов п.1.2 кредитного договору цільове використання (мета) кредиту: придбання сільськогосподарської техніки.
Згідно з п.1.3.1 кредитного договору строк кредитування: надання кредиту здійснюється з 14.05.2020 по 15.12.2024 (включно); позичальник зобов`язаний сплачувати кредит у строки дії ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (Додаток 1 до цього договору) та у будь-якому випадку повернути кредит у повному обсязі в термін по 15.12.2024 (включно) (п.1.3.2 кредитного договору).
Пунктом 1.4 договору передбачено, що позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному тарифами, які наведені в Додатку №2 до договору та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі.
Сторони погодили, що за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього договору з врахуванням встановленого графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 17,9 % річних (п.1.4.1 кредитного договору).
Відповідно до умов п.1.4.2 кредитного договору, за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п.1.3 цього договору, у т.ч. у строки визначені в графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення кредиту встановлених внаслідок застосування банком вимоги дострокового повного або часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за цим договором, базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п.1.4.1 договору збільшеного на 5% річних.
У п.2.1 кредитного договору сторони передбачили, що у забезпечення зобов`язань за цим договором прийнято поруку ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідно до пункту 3.1 кредитного договору в редакції договору про внесення змін та доповнень №1 від 09.06.2020, кредит надається банком позичальнику шляхом оплати 80% вартості основних засобів, що позичальник придбає в рамках проекту та в межах строків, визначених у п 1.3 цього договору, розрахункових документів позичальника безпосередньо з позичкового рахунку в національній валюті, відкритого в АБ Укргазбанк.
Сторонами було погоджено, що надання банком кредитних коштів за договором здійснюється за умови зарахування позичальником на свій рахунок в банку коштів власного внеску достатніх для оплати 20% від вартості проекту.
Згідно з п.3.2. договору в редакції договору про внесення змін та доповнень №1 від 09.06.2020, погашення кредиту позичальник здійснює на рахунок визначений в договорі в національній валюті, відповідно до графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до договору.
У разі ненадходження платежів від позичальника у встановлені договором строки, суми непогашених у строк платежів наступного банківського дня визнаються простроченими.
Пунктом 3.3. кредитного договору визначено, що нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього договору, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп.1.4.1 цього договору.
При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод, «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.
Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком у валюті кредиту щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання цього договору, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, увідповідності з п.1.3 цього договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п.9.5.2. цього договору.
В п.3.4. кредитного договору сторони визначили, що проценти за користування кредитними коштами сплачуються позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності з п.1.3 цього договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день зазначений в письмовому повідомленні банку про дострокове розірвання цього Ддоговору.
У разі ненадходження платежів від позичальника у встановлені договором строки в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами, суми непогашених у строк процентів наступного банківського дня визнаються простроченими.
Пункт 3.6. договору передбачає, що позичальник сплачує комісії банку в період сплати процентів за користування кредитними коштами , в розмірах та строки, що визначені тарифами (Додаток №2 договору).
Відповідно до пунктів 8.2.1. та 8.2.3. кредитного договору позичальник зобов`язався
своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені в п.1.3 цього договору, повернути отриману суму кредиту; своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому цим договором, сплачувати плату за кредит, а також суми передбачених цим договором штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати банку згідно з умовами цього договору.
В п.3.9.2. кредитного договору в редакції договору про внесення змін та доповнень №1 від 09.06.2020, сторони погодили, що у випадках порушення позичальником умов програми «FinancEast», зазначених в п. 6.2.5. та 7.2. цього договору та/або умов цього договору, банк має право вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по цьому договору .
Також в п.8.3.3. договору сторони визначили, що банк має право відмовитися від надання позичальнику кредитних коштів за цим договором частково або в повному обсязі, а також вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по даному договору, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та штрафні санкції, якщо відбулася та триває хоча б одна з наступних подій, зокрема, якщо позичальник не виконав у строк свої зобов`язання по поверненню кредиту (його частини), в тому числі достроковому, та/або сплаті процентів за користування кредитними коштами, комісій, штрафних санкцій, передбачених цим договором та/ або договорами забезпечення.
У додатку №1 до кредитного договору Графік зменшення ліміту невідновлювальної кредитної лінії сторони встановили відповідний графік платежів щодо сплати позичальником виданного банком кредиту.
Договором про внесення змін та доповнень №2 від 24.07.2020 до кредитного договору №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020 сторони внесли зміни в п.2.2. розділу 2 Умови забезпечення кредиту та домовились викласти додаток 1 до договору у редакції додатку 1 до цього договору про внесення змін та доповнень.
Договором про внесення змін та доповнень №3 від 30.07.2020 до кредитного договору №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020 сторони внесли зміни в п.2.1. розділу 2 Умови забезпечення кредиту.
Як вбачається з матеріалів справи, графік внесення позичальником платежів щодо повернення кредиту декілька разів сторонами змінювався.
Зокрема, згідно погодженого графіку зменшення ліміту невідновлювальної кредитної лінії в редакції Додатку 1 Договору про внесення змін та доповнень №2 від 24.07.2020 до кредитного договору сторони передбачили, що позичальник зобов`язався виплатити банку суму кредиту відповідно до наступного графіку платежів:
- з 14.05.2020 по 15.08.2020 908 800 грн 00 коп.;
-з 16.08.2020 по 15.09.2020 877 462 грн 00 коп.;
-з 16.09.2020 по 15.10.2020 846 124 грн 00 коп.;
-з 16.10.2020 по 15.11.2020 814 786 грн 00 коп.;
-з 16.11.2020 по 15.12.2020 783448 грн 00 коп.;
-з 16.12.2020 по 15.07.2021 752 110 грн 00 коп.
Договором про внесення змін та доповнень №4 від 08.02.2021 до кредитного договору №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020 сторонами були внесені зміни до графіку зменшення ліміту та викладено Додаток 1 в повій редакції.
Зокрема сторони передбачили, що у зв`язку з отриманням компенсації в рамках Програми «FinancEast», що надається Фондом розвитку підприємництва на погашення основної заборгованості позичальника за кредитом (тіло кредиту) у розмірі 378 666 грн 67 коп. та направленням банком отриманих коштів на погашення заборгованості позичальника за основним боргом, керуючись п.6.2.3. кредитного договору, сторони домовились викласти Додаток№1 Графік погашення кредиту в новій редакції, ззаначивши, що позичальник зобов`язуєтьсявся виплатити банку суму кредиту відповідно до наступного графіку платежів:
- з 08.02.2021 по 15.07.2021 373 443 грн 33 коп.;
-з 16.07.2021 по 15.08.2021 357 882 грн 33 коп.;
- з 16.08.2021 по 15.09.2021 342 321 грн 33 коп.;
- з 16.09.2021 по 15.10.2021 326 760 грн 33 коп.;
- з 16.10.2021 по 15.11.2021 311 199 грн 33 коп.;
- з 16.11.2021 по 15.12.2021 295 638 грн 33 коп.;
- з 16.12.2021 по 15.07.2022 280 077 грн 33 коп.;
- з 16.07.2022 по 15.08.2022 264 516 грн 33 коп.;
- з 16.08.2022 по 15.09.2022 248 955 грн 33 коп.;
- з 16.09.2022 по 15.10.2022 - 233 394 грн 33 коп.;
-з 16.10.2022 по 15.11.2022 217 833 грн 33 коп.;
- з 16.11.2022 по 15.12.2022 202 272 грн 33 коп.;
- з 16.12.2022 по 15.07.2023 186 711 грн 33 коп.;
- з 16.07.2023 по 15.08.2023 171 150 грн 33 коп.;
- з 16.08.2023 по 15.09.2023 155 589 грн 33 коп.;
- з 16.09.2023 по 15.10.2023 140 028 грн 33 коп.;
- з 16.10.2023 по 15.11.2023 124 467 грн 33 коп.;
- з 16.11.2023 по 15.12.2023 108 906 грн 33 коп.;
- з 16.12.2023 по 15.07.2024 93 345 грн 33 коп.;
- з 16.07.2024 по 15.08.2024 77 784 грн 33 коп.;
- з 16.08.2024 по 15.09.2024 62 223 грн 33 коп.;
- з 16.09.2024 по 15.10.2024 46 662 грн 33 коп.;
- з 16.10.2024 по 15.11.2024 31 101 грн 33 коп.;
- з 16.11.2024 по 15.12.2024 15 540 грн 33 коп.
14.05.2020 між ПАТ АБ Укргазбанк як кредитором, ОСОБА_1 як поручителем, та ФГ Нива 2019 як позичальником, укладено договір поруки №587/2020/СРД-МСБ-П, за умовами якого поручитель зобов`язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником зобов`язань за кредитним договором №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020, а також договорів про внесення змін до нього, укладеному кредитором з позичальником, згідно якого позичальник зобов`язаний у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше 15.12.2024: повернути кредит у розмірі 908 800 грн 00 коп.; сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 17,9% річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), у розмірі базової процентної ставки збільшеної на 5% пункти, при настанні умов, передбачених п.1.4.3 кредитного договору, сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування у розмірі підвищеної процентної ставки згідно з умовами п.1.4.3 кредитного договору; комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами; відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором (п.1.1 договору поруки).
За умовами договору поруки поручитель надає сваою згоду на зміни умов кердитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності, а також підтверджує, що такі зміни не потребують отримання кредитором будь-якого додаткового погодження у майбутньому, в тому числі укладення сторонами за цим договором додаткової(вих) угод.
Відповідно до п.1.2 договору поруки поручитель несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором.
Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і позичальник (п.1.3 договору).
Згідно з п.5.1 договору поруки цей договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 15.12.2034 (включно).
Також сторонами було укладено додаткову угоду №1 від 24.07.2020 до договору поруки №587/2020/СРД-МСБ-П, в якій сторонни засвідчили, що підписанням цієї угоди поручитель поінформований про укладення договору про внесення змін та доповнень №2 від 24.07.2020 до кредитного договору №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020.
Позивачем на виконання умов укладеного кредитного договору від 14.05.2020 перераховано ФГ Нива 2019 31.07.2020 грошові кошти в загальній сумі 908 800 грн 00 коп. на придбання обумовленої умовами договору сільськогосподарської техніки.
Відповідач-1 свої зобов`язання з повернення кредиту виконав лише частково (з урахуванням компенсації в рамках Програми «FinancEast» у сумі 378 666 грн 67 коп., які були направлені банком на погашення заборгованості та враховані в затвердженій новій редакції графіку платежів Додатку 1 в договорі про внесення змін та доповнень №4 від 08.02.2021).
Як стверджує позивач, заборгованість у сумі 280 077 грн 33 коп., що складається з строкової у сумі 248 955 грн 33 коп. і простроченої заборгованості по тілу кредиту у сумі 31 122 грн 00 коп., залишилась несплаченою, що стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За своєю правовою природою укладений між АБ Укргазбанк та ФГ Нива 2019 договір №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020 є кредитним договором.
Частиною 1 ст.1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 ЦК України).
Частиною 1 ст.1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно з ч.3 ст.346 ГК України кредити надаються банком під відсоток. Надання безвідсоткових кредитів забороняється, крім випадків, передбачених законом.
На виконання умов кредитного договору банком були надані кредитні кошти у межах погодженого ліміту кредитної лінії в загальній сумі 908 800 грн 00 коп., що підтверджується даними виписки по особовому рахунку відповідача-1 за період з 14.05.2020 до 10.07.2023.
Зокрема, 31.07.2020 банком були перераховані ФГ Нива 2019 грошові кошти на загальну суму 908 800 грн 00 коп. для придбання обумовлених 4-х одиниць сільгосптехніки (розкидача мінеральних добрив, трактора колісного, плугу швидкісного комбінованого, жниварки для збирання соняшника).
З урахуванням вимог ст.41 Закону України «Про Національний банк України», Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 04.07.2018 №75, виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних операцій.
Отже, виписки по рахунках є належними доказами підтвердження видачі кредиту та наявності заборгованості.
Таким чином, позивачем доведено факт видачі кредиту у сумі 908 800 грн.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст.610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.
Згідно зі ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У п.1.3.1 кредитного договору сторони передбачили, що надання кредиту здійснюється з 14.05.2020 по 15.12.2024 (включно).
Позичальник зобов`язаний сплачувати кредит у строки дії ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (додаток 1 до цього договору) та у будь-якому випадку повернути кредит у повному обсязі в термін по 15.12.2024 (включно) (п.1.3.2 кредитного договору).
Як зазначалося вище, графік внесення позичальником платежів щодо повернення кредиту декілька разів змінювався.
Зокрема, згідно погодженого графіку зменшення ліміту невідновлювальної кредитної лінії в редакції Додатку 1 Договору про внесення змін та доповнень №2 від 24.07.2020 до кредитного договору сторони передбачили, що позичальник зобов`язався виплатити банку суму кредиту відповідно до наступного графіку платежів: з 14.05.2020 по 15.08.2020 908 800 грн 00 коп.; з 16.08.2020 по 15.09.2020 877 462 грн 00 коп.; з 16.09.2020 по 15.10.2020 846 124 грн 00 коп.; з 16.10.2020 по 15.11.2020 814 786 грн 00 коп.; з 16.11.2020 по 15.12.2020 783448 грн 00 коп.; з 16.12.2020 по 15.07.2021 752 110 грн 00 коп.
Надалі, враховуючи укладений сторонами Договір про внесення змін та доповнень №4 від 08.02.2021 до кредитного договору (зарахування банком в рахунок погашення заборгованості отриманої компенсації в рамках Програми «FinancEast» у сумі 378 666 грн 67 коп.), згідно затвердженого в новій редакції графіку Додатку 1, позичальник мав сплачувати суму кредиту відповідно до наступного графіку: з 08.02.2021 по 15.07.2021 373 443 грн 33 коп.; з 16.07.2021 по 15.08.2021 357 882 грн 33 коп.; з 16.08.2021 по 15.09.2021 342 321 грн 33 коп.; з 16.09.2021 по 15.10.2021 326 760 грн 33 коп.; з 16.10.2021 по 15.11.2021 311 199 грн 33 коп.; з 16.11.2021 по 15.12.2021 295 638 грн 33 коп.; з 16.12.2021 по 15.07.2022 280 077 грн 33 коп.; з 16.07.2022 по 15.08.2022 264 516 грн 33 коп.; з 16.08.2022 по 15.09.2022 248 955 грн 33 коп.; з 16.09.2022 по 15.10.2022 - 233 394 грн 33 коп.; з 16.10.2022 по 15.11.2022 217 833 грн 33 коп.; з 16.11.2022 по 15.12.2022 202 272 грн 33 коп.; з 16.12.2022 по 15.07.2023 186 711 грн 33 коп.; з 16.07.2023 по 15.08.2023 171 150 грн 33 коп.; з 16.08.2023 по 15.09.2023 155 589 грн 33 коп.; з 16.09.2023 по 15.10.2023 140 028 грн 33 коп.; з 16.10.2023 по 15.11.2023 124 467 грн 33 коп.; з 16.11.2023 по 15.12.2023 108 906 грн 33 коп.; з 16.12.2023 по 15.07.2024 93 345 грн 33 коп.; з 16.07.2024 по 15.08.2024 77 784 грн 33 коп.; з 16.08.2024 по 15.09.2024 62 223 грн 33 коп.; з 16.09.2024 по 15.10.2024 46 662 грн 33 коп.; з 16.10.2024 по 15.11.2024 31 101 грн 33 коп.; з 16.11.2024 по 15.12.2024 15 540 грн 33 коп.
Як убачається з наданої позивачем виписки по особовому рахунку ФГ «Нива 2019» з 14.05.2020 по 10.07.2023 відповідач-1 здійнював внесення платежів на виконання умов вказаного графіку, допускаючи інколи нетривалі прострочення (останнє погашення кредиту відбулося 13.12.2021), однак в подальшому позичальник перестав виконувати свої зобов`язання зі своєчасного погашення кредиту та дотримуватися узгодженого графіку, тому має місце неналежне виконання відповідачем-1 своїх обов`язків за кредитним договором.
Отже, заборгованість за кредитним договором №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020 складає 280 077 грн 33 коп., у т.ч. строкова у сумі 248 955 грн 33 коп. і прострочена - 31 122 грн 00 коп.
Суд звертає увагу на те, що в п.3.9.2. кредитного договору в редакції договору про внесення змін та доповнень №1 від 09.06.2020, сторони погодили, що у випадках порушення позичальником умов програми «FinancEast», зазначених в п. 6.2.5. та 7.2. цього договору та/або умов цього договору, банк має право вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по цьому договору .
Також в п.8.3.3. договору сторони визначили, що банк має право відмовитися від надання позичальнику кредитних коштів за цим договором частково або в повному обсязі, а також вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по даному договору, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та штрафні санкції, якщо відбулася та триває хоча б одна з наступних подій, зокрема, якщо позичальник не виконав у строк свої зобов`язання по поверненню кредиту (його частини), в тому числі достроковому, та/або сплаті процентів за користування кредитними коштами, комісій, штрафних санкцій, передбачених цим договором та/ або договорами забезпечення.
З огляду на викладене, керуючись вищезазначеними умовами кредитного договору суд дійшов висновку, що банк правомірно шляхом звернення до суду з цим позовом вимагає дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по договору про надання кредиту.
В п.п.9.5.1., 9.5.2, 9.5.3 кредитного договору сторони погодили, що у випадку неповернення позичальником кредитних коштів при настанні події припинення, вся фактична заборгованість позичальника вважається простроченою і позичальник зобов`язаний сплатити на користь банку платежі згідно ч.2 ст.625 ЦК України, які дорівнюють 40% річних.
Сторони визначили, що платежі згідно ч.2 ст.625 ЦК України проценти від суми фактичної заборгованості, розмір яких встановлюється за домовленістю сторін у процентах річних та підлягають сплаті за весь період прострочення. Сторони визначили, що днем настання події припинення і датою визнання фактичної заборгованості позичальника простроченою є, зокрема, звернення банку з позовом про дострокове стягнення кредиту, у тому числі, шляхом звернення стягнення на заставлене майно - наступний календарний день за днем поштового відправлення позовної заяви банку до відповідача(-чів).
При розрахунку розміру платежу позичальника на користь банку згідно п.9.5.1 договору використовується метод «факт/факт», враховуючи день настання події припинення та не враховуючи день, коли прострочена заборгованість позичальника щодо погашення суми кредиту була повністю погашена.
Суд зауважує, що на момент звернення позивача з цим позовом до суду (10.01.2024 подача позовної заяви через зареєстрований електронний кабінет в системі ЄСІТС), відповідно до інформації Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua), пересилання поштової кореспонденції до/з м. Луганська та смт. Новопсков, м.Сватове Луганської області не здійснювалось, зареєстрованої офіційної адреси електронної пошти відповідачами в укладених договорах не зазначалось, відсутня інформація про це і в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як і відсутній у відповідача-1 зареєстрований у відповідності до вимог процесуального законодавства електронний кабінет в ЄСІТС, тому позивач об`єктивно не міг направити копію позовної заяви відповідачам ані засобами поштового зв`язку, ані на адресу електронної пошти.
Враховуючи вищенаведені умови договору, з огляду на дату оформлення позивачем позовної заяви в системі «Електронний суд» 10.01.2024, суд дійшов висновку, що 11.01.2024 у відповідача-1 як позичальника за кредитним договором №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020 виник обов`язок достроково повернути всю заборгованість, яка виникла за кредитом, процентами та іншими обов`язковими платежами.
І відповідно з 11.01.2024 вся заборгованість за кредитним договором у загальній сумі 280 077 грн 33 коп. є простроченною.
За вказаних обставин, суд вважає обґрунтованими заявлені вимоги позивача про стягнення простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 280 077 грн 33 коп.у відповідності до умов укладеного між сторонами кредитного договору №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020.
Відносно вимог позивача про стягнення з відповідача-1 поточної заборгованості за процентами у сумі 5 570 грн 43 коп. та простроченої заборгованості по процентах у сумі 63 642 грн 12 коп. суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частиною 2 ст.10561 ЦК України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Як зазначалося вище, за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього договору з врахуванням встановленого графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 17,9% річних (п.1.4.1 кредитного договору).
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по кредиту, виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в п.1.4.2 цього договору. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком у валюті кредиту щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, що в разі настання події припинення, банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами та комісій з дати визначених для такої події у п.9.5.2. цього договору, а
позичальник зобов`язується сплатити на користь банку платежі визначені в п.9.5. цього договору у випадку їх виникнення. (пункт 3.7. кредитного договору).
З наданої позивачем виписки по рахунку вбачається, що останнє погашення відсотків відбулося відповідачем-1 16.03.2022, фактично за зобов`язаннями лютого 2022 року.
Судом перевірено наданий позивачем розрахунок процентів за користування кредитом, який наведено за загальний період з 31.07.2020 до 10.07.2023 та встановлено, що нарахування процентів здійснювалось банком у відповідності до умов договору та є обґрунтованим. Фактично до стягнення заявлені відсотки обраховані за період з 01.03.2022 до 10.07.2023.
Водночас суд зауважує про те, що з огляду на встановлені судом обставини настання події щодо дострокового повернення позичальником кредитних коштів за кредитним договором з 11.01.2024 нараховані банком проценти в загальній сумі 69 212 грн 55 коп. є також простроченими, а заявлена позивачем вимога про стягнення цих відсотків визнається судом обґрунтованою.
Відносно вимоги позивача про стягнення 3% річних за несвоєчасне погашення кредиту, процентів та комісії у загальній сумі 29 грн 03 коп., суд зазначає наступне.
Статтею 625 ЦК України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
З наведенного позивачем розрахунку вбачається, що, за несвоєчасне погашення кредиту, зокрема допущені прострочення у внесенні платежів 17.08.2020, 16.09.2020 та за період допущенного прострочення з 16.07.2021 до 29.07.202 позивачем нараховано 3% річних у сумі 21 грн 61 коп.
За несвоєчасне погашення відсотків, зокрема допущені прострочення за 17.08.2020, та за період прострочення з 16.07.2021 до 29.07.202 позивачем нараховано 3% річних у сумі 6 грн 45 коп.
За несвоєчасне погашення комісії, зокрема допущені прострочення за період прострочення з 16.06.2020 до 22.06.2020 та за період прострочення з 16.07.2020 до 21.07.2020 позивачем нараховано 3% річних у сумі 00 грн 97 коп.
Перевіривши розрахунок позивача, суд вважає його арифметично правильним та обґрунтованим, а тому заявлена вимога про стягнення 3% річних в загальній сумі 29 грн 03 коп. визнається судом правомірною.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем також заявлена вимога про стягнення інфляційних втрат за несвоєчасне погашення кредитута допущені прострочення в сумі 7 грн 31 коп., процентів в сумі 2 грн 49 коп., та комісії 00 грн 42 коп., а всього в загальному розмірі 9 грн 16 коп.
Судом враховано, що нарахування інфляційних втрат здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому до розрахунку мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат на заборгованість по кредиту, процентам та комісії, суд встановив, що нарахування інфляційних втрат здійснено банком фактично на заборгованість відповідача-1, яка існувала 1 день, 14 днів та 7 днів, і відповідно така тривалість періодів прострочення виключає можливість здійснення нарахування інфляційних втрат за вказані періоди.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість вказаної вимоги та необхідність відмови в її задоволенні.
Розгляднувши вимоги позивача заявлені до відповідача-2, суд враховує наступне.
Відповідно до ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У ст.554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Отже, порука є спеціальним заходом майнового характеру спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов`язання.
Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника та кредитором боржника.
Як зазначалося вище, 14.05.2020 між ПАТ АБ Укргазбанк як кредитором, ОСОБА_1 як поручителем та ФГ Нива 2019 як позичальником було укладено договір поруки №587/2020/СРД-МСБ-П з додатковою угодою до нього, за умовами якого поручитель зобов`язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником зобов`язань за кредитним договором №587/2020/СРД-МСБ від 14.05.2020, а також договорів про внесення змін до нього, укладеному кредитором з позичальником, згідно якого позичальник зобов`язаний у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше 15.12.2024: повернути кредит у розмірі 908 800 грн 00 коп., сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 17,9% річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), у розмірі базової процентної ставки збільшеної на 5% пункти, при настанні умов, передбачених п.1.4.3 кредитного договору, сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування у розмірі підвищеної процентної ставки згідно з умовами п.1.4.3 кредитного договору; комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами; відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором (п.1.1 договору поруки).
Відповідно до п.1.2 договору поруки поручитель несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором.
У п.1.3 договору поруки сторони передбачили, що поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і позичальник.
Згідно з п.5.1 договору поруки цей договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 15.12.2034 (включно).
Частиною 1 ст.543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до положень ст.ст.13, 73-74 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Під час розгляду справи відповідачі заявлені позовні вимоги не спростували, доказів відсутності заборгованості не подали.
За вказаних обставин суд визнає позов заявленим обгрунтовано, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, враховуючи наведені судом у рішенні висновки.
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
При зверненні з позовом до суду позивачем за заявленими вимогами про стягнення заборгованості у загальній сумі 349 328 грн 07 коп. було сплачено судовий збір у сумі 5 239 грн 92 коп., що підтверджується платіжною інструкцією від 27.12.2023 №14791-27.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України Про судовий збір при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Суд зауважує, що в даному випадку позивач звернувся з позовом до суду через систему Електронний суд, тобто в електронній формі, а тому підлягає застосуванню коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже в даному випадку підлягав сплаті судовий збір у сумі 4 191 грн 94 коп.
Переплата складає 1 047 грн 98 коп.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відтак, з огляду на сплату позивачем судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, судовий збір у сумі 1 047 грн 98 коп. може бути повернутий платнику за його клопотанням.
Судовий збір у сумі 4 191 грн 83 коп. покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог згідно ст.129 ГПК України.
Керуючись ст.ст.129, 232 - 233, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Укргазбанк до відповідачів - Фермерського господарства Нива 2019 та громадянина ОСОБА_1 про стягнення 349 328 грн 07 коп. задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Фермерського господарства Нива 2019 (провулок Сосновий, буд.4, смт.Новопсков, Новопсковського району Луганської області, ідентифікаційний код 42877054) та громадянина ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Укргазбанк (вул. Єреванська, буд. 1, м. Київ, 03087, ідентифікаційний код 23697280) прострочену заборгованість по кредиту в сумі 280 077 грн 33 коп., прострочені проценти за користування кредитом в сумі 69 212 грн 55 коп., 3% річних у сумі 29 грн 03 коп.
Видати накази позивачу після набрання рішенням законної сили.
3. У решті позову відмовити.
4. Стягнути з Фермерського господарства Нива 2019 (провулок Сосновий, буд.4, смт.Новопсков, Новопсковського району Луганської області, ідентифікаційний код 42877054) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Укргазбанк (вул. Єреванська, буд. 1, м. Київ, 03087, ідентифікаційний код 23697280) витрати зі сплати судового збору у сумі 2 095 грн 91 коп.
Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
5. Стягнути з громадянина ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк Укргазбанк (вул.Єреванська, буд. 1, м. Київ, 03087, ідентифікаційний код 23697280) витрати зі сплати судового збору у 2 095 грн 91 коп.
Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду згідно положень ст.256 Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан з 24.02.2022, строк дії якого неодноразово продовжувався; розгляд вказаної справи здійснюється під час дії в країні воєнного стану; у зв`язку із частими оголошеннями повітряних тривог та здійсненням обстрілів військами Російської Федерації м.Харкова та Харківської області, пошкодження енергетичної системи області, у зв`язку із чим приміщення суду, зокрема цілий день 05.04.2024 було знеструмлено, в подальшому відбувалися вимушені планові відключення електроенергії в місті, продовжилися також обстріли, повний текст рішення підписано 09.04.2024.
Суддя Олена ДРАГНЄВІЧ
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 12.04.2024 |
Номер документу | 118258040 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Драгнєвіч О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні