Ухвала
від 09.04.2024 по справі 712/7214/22
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа № 712/7214/22

Провадження 1кп/712/223/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2024 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого: судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

з участю: прокурора - ОСОБА_3

представника потерпілого - ОСОБА_4

обвинувачених - ОСОБА_5 , ОСОБА_6

захисників - ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

ОСОБА_9 , ОСОБА_10

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 , по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, відносно ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Соснівського районного суду м. Черкаси перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, по обвинуваченню ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_10 , який представляє інтереси ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням про скасування запобіжного заходу у вигляді застави та повернення застави заставодавцю, обгрунтовуючи своє клопотання тим, що ухвалою Черкаського апеляційного суду від 08.06.2022 року застосовано до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить - 198 480 грн. 10.06.2022 року заставодавцем ОСОБА_11 внесена зазначена сума застави за ОСОБА_5 09.09.2022 року у вказаному кримінальному провадженні затверджено обвинувальний акт, який скеровано до суду. 08.11.2022 року до суду було подано клопотання про скасування запобіжного заходу у вигляді застави, у задоволенні якого судом було відмовлено. Станом на 29.01.2024 року, обраний відносно ОСОБА_5 запобіжний захід є чинним упродовж 19 місяців. Під час розгляду справи, з причин неявки до суду ОСОБА_5 розгляд справи жодного разу не відкладався, що свідчить про належне виконання останнім своїх процесуальних обов`язків та вказує на відсутність ризиків. Крім того, сторона обвинувачення зловживає своїми процесуальними правами, не виконує рішення суду, в наслідок чого існують негативні наслідки для ОСОБА_5 . Вважає, що існують обставини, які свідчать про сукупність достатніх факторів необхідних для повернення застави заставодавцю, а саме: - відсутні підстави для застосування негативних наслідків для звернення застави в дохід держави; - заставодавець, тобто особа, яка внесла заставу, не дає своєї згоди на можливе її звернення судом у майбутньому на виконання вироку в частині майнових стягнень; - заставодавець на даний час перебуває на службі у лавах збройних сил, не має можливості виконувати взяті на себе обов`язки, відповідно вимушений відмовлятися в подальшому виконувати таку функцію в даному кримінальному провадженні і не має наміру виступати гарантом належної процесуальної поведінки обвинуваченого ОСОБА_5 .

Крім того, ОСОБА_5 є особою зрілого віку, він раніше не судимий, має постійне місце проживання, сталі соціальні зв`язки, впевнений у своїй невинуватості, має намір її довести перед судом. Його статус, репутація є навпаки критерієм, який зумовлює його належну поведінку (прокурором цей критерій зазначається на обґрунтування ризику). Крім того, у даному провадженні з 18.10.21 тривають слідчі та процесуальні дії, будучи обізнаним із фактом їх проведення, до пред`явлення підозри і даного судового засідання ОСОБА_5 жодних дій не вчиняв, не переховувався.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 підтримав клопотання захисника та просив задовольнити

Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про скасування запобіжного заходу у вигляді застави та повернення застави заставодавцю, так як відсутні підстави для його скасування та наявні ризики не зменшилися.

Інші учасники судового розгляду підтримали клопотання про скасування запобіжного заходу у вигляді застави та повернення застави заставодавцю та просили його задовольнити.

Заслухавши думку учасників судового розгляду, ознайомившись з матеріалами кримінального провадження, з клопотанням захисника, суд дійшов висновку про необхідність скасування запобіжного заходу у вигляді застави та повернення застави заставодавцю виходячи з наступного.

Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 08.06.2022 року відносно ОСОБА_5 застосований запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить - 198 480 грн.

Відповідно до квитанції № 71965816 від 10.06.2022 року заставодавцем ОСОБА_11 внесена зазначена сума застави за ОСОБА_5 .

Статтею 331 КПК України визначено, що під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого. Вирішення питання судом щодо запобіжного заходу відбувається в порядку, передбаченому главою 18 цього Кодексу.

Відповідно до ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.182 КПК України застава є одним із запобіжних заходів, який полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов`язків.

Згідно ч. 6 ст. 182 КПК України підозрюваний, обвинувачений, який не тримається під вартою, не пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов`язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, а також з моменту звільнення підозрюваного, обвинуваченого з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов`язані виконувати покладені на них обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

За приписами ч.11 ст.182 КПК України, застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.

Статтею 203 КПК України встановлено, що ухвала про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Виходячи із системного аналізу вказаних норм КПК України граничний строк дії запобіжного заходу у вигляді застави не встановлений, а тому такий захід діє до його зміни чи скасування на підставах та в порядку, передбачених КПК України. При цьому припинення дії обов`язків, покладених ухвалою на підозрюваного, обвинуваченого, жодним чином не впливає на дію самого запобіжного заходу, про що свідчить положення ч.7 ст.194 КПК України, відповідно до якої після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Судом також враховується, що окрім обов`язків, які можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого ухвалою слідчого судді, суду про обрання запобіжного заходу відповідно до ст.194 КПК України, існують безстрокові процесуальні обов`язки підозрюваного, обвинуваченого, покладені на нього відповідно до ч.7 ст.42 КПК України, в тому числі обов`язок прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб. Забезпечення виконання такого обов`язку обвинуваченого також є метою запобіжного заходу у виді застави.

Такий висновок випливає із законодавчого формулювання ч.8 ст.182 КПК України, за якою якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України і використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. Крім того, відповідно до цієї норми закону заставою забезпечується не тільки виконання обов`язків підозрюваним, обвинуваченим, а ще і обов`язки заставодавця щодо забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом.

Під час судового розгляду процесуальні обов`язки обвинуваченим не порушені, на теперішній час, ризики, передбачені ст. 177 КПК України, наявність яких була встановлена судом при вирішенні питання про застосування відносно обвинуваченого ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави, в зв`язку зі спливом часу, значно зменшились. На даний час ОСОБА_5 звільнений з посади начальника УДМС у Черкаській області та не може незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного та інших учасників кримінального провадження, шляхом підкупу, залякувань, вмовлянь, з використанням свого службового становища; не має можливості знищити або спотворити будь-яких з речей або документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження; не має ризику можливого продовження даного кримінального правопорушення або вчинення подібних кримінальних правопорушень з використанням службового становища, які направлені на незаконне збагачення шляхом розкрадання бюджетних коштів.

Суд також враховує особу обвинуваченого ОСОБА_5 , який раніше не судимий, має міцні соціальні зв`язки, є особою пенсійного віку, інвалідом 2 групи за загальним захворюванням. Обвинувачений ОСОБА_5 протягом розгляду кримінального провадження в суді не порушив обов`язки, покладені на нього ухвалою Черкаського апеляційного суду від 08.06.2022 року, завжди з`являвся до суду за викликом.

Отже, на теперішній час, обставини, які стали підставою для застосування до обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави суттєво змінилися, деякі з них взагалі перестали існувати, а нові ризики не з`явилися, що є об`єктивною підставою для скасування запобіжного заходу. Врахування лише однієї тяжкості інкримінованого кримінального правопорушення не може бути підставою, яка підтверджує наявність ризику переховування обвинуваченим від суду.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнарсдного права.

На підставі викладеного, суд вважає, що на даний час існують підстави для повернення застави заставодавцю, а саме: - припинення дії запобіжного заходу у вигляді застави; - відсутні підстави для застосування негативних наслідків для звернення застави в дохід держави; - заставодавець, тобто особа, яка внесла заставу, не дає своєї згоди на можливе її звернення судом у майбутньому на виконання вироку в частині майнових стягнень; - заставодавець на даний час перебуває на службі у лавах збройних сил, не має далі можливості виконувати взяті на себе обов`язки, відповідно не в може в подальшому виконувати таку функцію в даному кримінальному провадженні і не має наміру виступати гарантом належної процесуальної поведінки обвинуваченого ОСОБА_5 .

Керуючись ст. ст. 177, 182, 331 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання захисника ОСОБА_10 , який діє в інтересах ОСОБА_5 про скасування запобіжного заходу у вигляді застави та повернення застави заставодавцю задовольнити.

Скасувати запобіжний захід у вигляді застави, який був обраний обвинуваченому ОСОБА_5 ухвалою Черкаського апеляційного суду від 08 червня 2022 року (справа №712/3533/22, провадження №11-сс/821/165/22).

Заставу в розмірі у розмірі 198480 грн. 00 коп. (сто дев`яносто вісім тисяч чотириста вісімдесят гривень 00 копійок), яка внесена заставодавцем ОСОБА_11 відносно ОСОБА_5 , згідно квитанції №71965816 від 10.06.2022 року, на підставі ухвали Черкаського апеляційного суду від 08 червня 2022 року (справа №712/3533/22, провадження №11-сс/821/165/22) на розрахунковий рахунок Черкаського апеляційного суду (код отримувача 42255820, МФО отримувача 820172) повернути заставодавцю ОСОБА_11 .

Направити вказану ухвалу на виконання до Черкаського апеляційного суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 09 квітня 2024 року.

Повний текст ухвали проголошено 10 квітня 2024 року о 11 годині 00 хвилин.

Головуючий:

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення09.04.2024
Оприлюднено12.04.2024
Номер документу118263388
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —712/7214/22

Ухвала від 23.09.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 04.07.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 11.06.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 11.06.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 09.04.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 09.04.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 02.04.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 21.02.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

Ухвала від 15.09.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Белах А. В.

Ухвала від 19.07.2023

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Бащенко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні