ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2024 року м. Черкаси справа № 925/163/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "НІКО-ТАЙС" (м. Київ) до фізичної особи-підприємця Якименко Наталії Віленівни (м. Черкаси) про стягнення 102 041,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 102 041,00 грн., з яких: 10 725,30 грн. як 3% річних та 91 316,03 грн. інфляційних втрат за прострочення розрахунків на підставі договору б/н оренди нежилого приміщення від 01 жовтня 2009 року та договору б/н оренди нежилого приміщення від 22 лютого 2010 року, укладених між сторонами.
Рішенням від 25.03.2024 позов задоволено частково і стягнуто з фізичної особи-підприємця Якименко Наталії Віленівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "НІКО-ТАЙС" (код 38039872, м. Київ, проспект Академіка Глушкова, 40 оф. 315) - 10 712,79 грн. як 3% річних, 91 316,03 грн. інфляційних втрат за прострочення розрахунків на підставі договору б/н оренди нежилого приміщення від 01 жовтня 2009 року, договору б/н оренди нежилого приміщення від 22 лютого 2010 року та 3028,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "НІКО-ТАЙС", у позовній заяві вих. № 06-1/02 від 06.02.2024 вказало, що із врахуванням ч. 8 ст. 129 ГПК України повідомить суд про стягнення витрат на послуги адвоката (правової допомоги), орієнтовний розмір яких становить 7-12% від ціни позову.
Із дотриманням строків за правилами ГПК України, 28.03.2024 судом зареєстровано заяву за вих. № 26-1/03 від 26.03.2024 позивача, товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "НІКО-ТАЙС", в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 19683,72 грн. судових витрат на правничу допомогу згідно договору № 30-01-2042/2 від 30.01.2024.
У відповідача не зареєстровано електронний кабінет. Копію заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу відповідачу направлено поштовим зв`язком із описом вкладення ( а.с. 14-16).
У відповідності до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Дослідивши заяву позивача та матеріали справи, суд вважає за можливе задовольнити вимоги, викладені в заяві, лише частково, з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Інтереси ТОВ "Компанія "Ніко-Тайс" протягом всього часу вирішення спору представляв адвокат Грищенко Олександр Миколайович за довіреністю від 31.08.2023, копія якої міститься в матеріалах справи ( а.с. 48).
Як встановлено судом, 30.01.2024 між адвокатом Грищенко О.М. (Виконавець) та ТОВ "Компанія "Ніко Тайс" (Замовник) укладено договір № 30-01-2024/2 про надання адвокатських послуг (правової допомоги) ( а.с. 105-107).
Згідно п. 1.1. договору Виконавець зобов`язується надати Замовнику правову допомогу щодо аналізу правовідносин між Замовником та ФОП Якименко Наталія Віленівна (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) - далі за текстом Договору - «Боржник», які виникли у зв`язку із несвоєчасним та неналежним виконанням грошового зобов`язання на підставі договору б/н оренди нежилого приміщення від 01 жовтня 2009 року та договору б/н оренди нежилого приміщення від 22 лютого 2010 року, надання консультацій з приводу можливого та законодавчо доцільного стягнення із Боржника обрахованого, відповідно до норм чинного законодавства України, розміру грошових коштів у вигляді 3%-річних та інфляційних втрат у зв`язку із неналежним, несвоєчасним та неповним виконанням Боржником перед Замовником зобов`язання на підставі договору б/н оренди нежилого приміщення від 01 жовтня 2009 року та договору б/н оренди нежилого приміщення від 22 лютого 2010 року, консультації з питань практичного застосування норм цивільного, господарського та господарсько-процесуального законодавства із врахуванням останніх змін та доповнень, що стосуються зазначених правовідносин та підстав їх виникнення, підготовки та написання від імені Замовника до господарського суду відповідної позовної заяви про стягнення нарахованого розміру грошових коштів у вигляді 3%-річних та інфляційних втрат у зв`язку із порушенням, неналежним та несвоєчасним виконання грошового зобов`язання у відповідності до договору б/н оренди нежилого приміщення від 01 жовтня 2009 року та договору б/н оренди нежилого приміщення від 22 лютого 2010 року, представництві інтересів Замовника у суді під час розгляду судової справи за поданим позовом, здійснення інших процесуальних заходів направлених на виконання умов та обов`язків Виконавця за даним договором.
Пунктом 3.1. договору передбачено, що сторони погодили, що вартість виконання передбачених цим Договором комплексу правових послуг та робіт визначається в актах здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) щодо надання адвокатських послуг, виходячи із того, що вартість однієї години роботи Виконавця складає 1 500,00 грн. (включаючи всі витрати (поштові, комісійні, банківські, транспортні, тощо) по підготовці матеріалів у відповідності до пункту 1.1. Договору). При цьому сторонами враховано як середній розмір вартості аналогічного роду здійснення комплексу правових послуг та робіт в регіонах України, так і рекомендовані ставки аналогічного роду здійснення комплексу правових послуг та робіт, котрі пропонуються Радами Адвокатів відповідного регіону та/або Радами Адвокатів регіону найближчого до місця надання послуг (виконання робіт).
25.03.2024 між позивачем та адвокатом було підписано акт здачі - приймання виконаних робіт щодо надання адвокатських послуг (правової допомоги) (а.с. 109-111), в якому перераховані виконані Адвокатом та прийняті Клієнтом роботи (надані послуги) в межах договору № 30-01-2024/2 про надання адвокатських послуг (правової допомоги) від 30.01.2024 за період з 30 січня 2024 року по 25 березня 2024 року.
Акт підписаний його сторонами без зауважень.
В акті перелічено всі види робіт, які виконано адвокатом на користь позивача для вирішення даного спору, зокрема, щодо підготовки позову і процесуальних документів у справі; здійснення розрахунку позовних вимог, аналіз судової практики, складено позов, здійснено представництво інтересів Клієнта у судових засіданнях та вчинив інші необхідні дії.
Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі статтею 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 26 цього ж Кодексу визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина 2 ст.126 ГПК України).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 ст.126 ГПК України).
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частина 4 ст.126 ГПК України).
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час. Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються у порядку, встановленому Законом України "Про адвокатуру". Дія вказаного закону поширюється тільки на осіб, які є адвокатами.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Всі перелічені в акті здачі-приймання виконаних робіт від 25.03.24 послуги адвоката на користь позивача, суд вважає такими, що відносяться до справи та відповідають потребам і завданням адвоката при захисті інтересів клієнта у виниклому спорі.
Подані позивачем докази у сукупності суд вважає достатніми для підтвердження факту надання позивачу адвокатом Грищенко О.М. адвокатських послуг у справі № 925/163/24.
В порядку ч. 5 ст. 126 ГПК України відповідач не подав проти заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу заперечень проти їх не співмірності.
Тому суд погоджується з понесеними позивачем витратами на професійну правничу допомогу в розмірі 10 500,00 грн.
Що стосується заявленого до стягнення "гонорару успіху" в сумі 9 183,72 грн., суд не вбачає підстав для задоволення цієї частини вимоги, виходячи з такого:
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2020 року у справі № 904/4507/18, яку суд враховує в порядку ч. 4 ст. 236 ГПК України, викладено правову позицію, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом, зокрема у випадку укладення ними договору, що передбачає сплату адвокату "гонорару успіху", у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність при наданні послуги адвоката.
У відповідності до п. 3.8. Договору Сторони погодили та визначили, що розміром гонорару Виконавця у випадку прийняття позитивного рішення на користь Замовника (задоволення повністю та/або частково вимог Замовника, у відповідності до пункту 1.1.,2.1. Договору) визначається на рівні, що не перевищуватиме 12% від ціни позову Замовника до ФОП Якименко Наталія Віленівна про стягнення нарахованого розміру грошових коштів у вигляді 3%-річних та інфляційних втрат у зв`язку із порушенням, неналежним та несвоєчасним виконання грошового зобов`язання у відповідності до договору б/н оренди нежилого приміщення від 01 жовтня 2009 року та договору б/н оренди нежилого приміщення від 22 лютого 2010 року.
Згідно із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду (постанова від 12.05.2020 у справі №904/4507/18) домовленості про сплату гонорару за надання правничої допомоги є такими, що склалися між адвокатом та клієнтом, у межах правовідносин між якими і може розглядатися питання щодо обов`язковості такого зобов`язання.
Суд вважає, що зі сторони позивача не було доведено доцільності, як дійсної необхідності сплати позивачем винагороди адвокату у вигляді "гонорару успіху" за надані ним послуги у контексті даної справи.
З огляду на вказані положення ст.ст. 123, 129 ГПК України, оцінивши подані заявником докази у підтвердження понесених ним витрат, виходячи з критеріїв реальності та розумності таких витрат, їх обґрунтованості, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви та стягнення на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу лише в сумі 10 500,00 грн., про що слід прийняти додаткове рішення.
В частині стягнення 9 183,72 грн. гонорару успіху заявнику слід відмовити.
Керуючись ст. 244 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву вих. № 26-1/03 від 26.03.2024 позивача, товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "НІКО-ТАЙС", задовольнити частково.
Прийняти у справі додаткове рішення.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Якименко Наталії Віленівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "НІКО-ТАЙС" (код 38039872, м. Київ, проспект Академіка Глушкова, 40 оф. 315) - 10 500,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
В частині стягнення 9 183,72 грн. "гонорару успіху" відмовити.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 14 квітня 2024 року
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118356124 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні