ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/28022/23 Головуючий у І інстанції - Войтович І.І.,
Суддя-доповідач - Губська Л.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Губської Л.В.,
суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м.Києві на додаткове рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВР» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року адміністративний позов задоволено.
Додатковим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року заяву ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВР» задоволено частково, стягнуто на його користь витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10 000, 00 грн.
Не погоджуючись з додатковим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить додаткове рішення в частині задоволених позовних вимог скасувати та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволені заяви про стягнення витрат на правничу допомогу.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає про неспівмірність стягнених судових витрат зі складністю справи та об`ємом виконаних адвокатом робіт, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт та їх обсягом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
За змістом ст. 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, серед іншого, складає гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, які визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина третя). Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта).
Принцип співмірності витрат на оплату послуг адвоката визначено ч. 5 ст. 134 КАС України. При цьому, розмір витрат на правничу допомогу встановлюється судом на підставі оцінки доказів щодо детального опису робіт, здійснених адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Положеннями ст. 19 цього ж Закону визначено такі види адвокатської діяльності як надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Отже, правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо, а договір про надання правової допомоги укладається на такі види адвокатської діяльності як захист, представництво та інші види адвокатської діяльності.
Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні (п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI).
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI).
Відповідно до ст. 30 Закону № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Так, представником позивача на підтвердження понесених судових витрат надано надано Договір № 24/07/23-01 про надання професійної правової (правничої) допомоги адвоката та юридичних послуг від 24.07.2023, укладений між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «СВР» (далі - Клієнт) та АО «ЛІГАЛ ВЕРІТІ» (далі - Виконавець) та Додаткову угоду № 01 від 24.07.2023.
Розділом 4 Договору за надані послуги з правової (правничої) допомоги (юридичні послуги) Клієнт сплачує Виконавцю гонорар (ціну послуг). Розмір ціни послуг за правову (правничу) допомогу Виконавця, в тому числі гонорару адвокатів за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану із наданням послуг за цим Договором, включаючи підготовку до розгляду справи, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічників адвоката та інших залучених Виконавцем спеціалістів, та порядок розрахунків визначаються згідно з умовами відповідної додаткової угоди до цього Договору. Послуги з правової (правничої) допомоги відповідно до цього Договору починають надаватися Виконавцем негайно після підписання Сторонами Договору. За кожним фактом надання послуг за домовленістю Сторін Виконавцем складається відповідний Акт наданих послуг у двох примірниках, які направляються для підписання Клієнту. Протягом п`яти календарних днів з дня направлення Акту наданих послуг Клієнт зобов`язаний підписати обидва примірника Акту та повернути Виконавцю один підписаний примірник Акту наданих послуг або, у цей же строк, направити Виконавцю мотивовану письмову відмову від підписання Акту наданих послуг.
Пунктом 1 Додаткової угоди № 01 від 24.07.2023 визначено, що відповідно до положень пункту 1.2. Договору № 24/07/23-01 про надання професійної правової (правничої) допомоги адвоката та юридичних послуг від 24.07.2023 Сторони погодили наступне: доручення Клієнта, щодо необхідних йому послуг з правової (правничої) допомоги адвоката (представництва та захисту прав, законних інтересів Клієнта у суді) щодо скасування рішень податкового органу про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов`язання вчинити дії, стосовно податкових накладних поданих па реєстрацію Клієнтом на користь ГОВ «КЛАСИКА КОМФОР ТУ» (ідентифікаційний код 36100693):
1.1. Мета Доручення: максимально ефективний захист прав і законних інтересів Клієнта у спорі щодо скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов`язання вчинити дії з податковим органом.
1.2. Зміст (орієнтовний обсяг) послуг Доручення: первинна усна правова консультація з приводу Доручення Клієнта, попереднє обговорення із Клієнтом обставин спору, визначення напрямків формування правової позиції в спорі, аналіз нормативно-правової бази та судової практики з питань щодо оскарження зупинення реєстрації податкових накладних податковими органами, опрацювання і узгодження із Клієнтом правової позиції у адміністративному спорі, аналіз бухгалтерської, договірної та іншої документації Клієнта, відбір та формування необхідних для справи доказів, подальший аналіз поданих відповідачем документів. їх порівняння із доказами, наявними у Замовника, підготовка позовної заяви, підготовка інших процесуальних документів по суті справі у відповідності з вимогами КАС України, їх узгодження із Клієнтом, оформлення, та вчинення інших дій, необхідних для досягнення мети Доручення.
1.3. Особа, відповідальна за виконання Доручення Виконавця: адвокат Лук`яненко В.О.; адвокат Дешевий О.А.
1.4. Ціна послуг за Дорученням (основний гонорар) в суді першої інстанції: складає 25 000, 00 грн (двадцять п`ять тисяч гривень 00 коп.) без ПДВ.
1.5. Спосіб під твердження виконання Доручення: погоджений (затверджений) Сторонами Акт здачі-приймання послуг.
1.6. Порядок оплати Доручення: на основі виставленого Виконавцем рахунку на оплату протягом 10 (десяти) календарних днів.
2. Ця Додаткова угода укладена у двох примірниках і є невід`ємною частиною Договору №24/07/23-01 про надання професійної правової (правничої) допомоги адвоката та юридичних послуг від 24.07.2023.
Також, матеріали справи містять копію ордеру серії АІ № 1438611 від 09.08.2023 адвоката Лук`яненка В.О. та свідоцтва адвоката Лук`яненка В.О. про право на зайняття адвокатською діяльністю серія КС № 9786/10 від 18.02.202.
З наданого Акту № 1 здачі-приймання послуг з правової (правничої) допомоги адвоката від 31.10.2023 за Договором № 24/07/23-01 про надання професійної правової (правничої) допомоги адвоката та юридичних послуг від 24.07.2023 слідує, що Виконавець здав, а Клієнт прийняв наступні послуги:
- первинна усна правова консультація з приводу Доручення Клієнта, попереднє обговорення із Клієнтом обставин спору;
- визначення напрямків формування правової позиції в спорі;
- аналіз нормативно-правової бази та судової практики з питань щодо скасування рішень податкового органу про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов`язання вчинити дії стосовно податкових накладних поданих на реєстрацію Клієнтом на користь ТОВ «КЛАСИКА КОМФОРТУ», аналіз бухгалтерської, договірної та іншої документації первинного обліку Клієнта, відбір та формування необхідних для справи доказів, підготовка та подача адміністративного позову;
- аналіз та опрацювання відзивів Відповідачів у справі № 320/28022/23, підготовка та подача відповіді на відзиви у справі № 320/28022/23. Результатом чого є відповідне судове рішення від 30.10.2023 у справі № 320/28022/23, яким позовні вимоги Клієнта задоволено повністю.
Кількість часу надання послуг - 20 годин; ціна послуг/годину - 1 250, 00 грн, сума ціни послуг - 25 000, 00 грн.
Вартість наданих послуг (гонорар адвоката) становить 25 000, 00 грн (дванадцять тисяч гри. 00 коп.).
Сплата позивачем послуг підтверджена рахунком на оплату № 1 від 18.09.2023 та платіжною інструкцією № 1827 від 04.10.2023.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Європейським судом з прав людини від 23.01.2014 у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04, зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим. Угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (п.п. 268, 269).
Згідно з висновком, сформованим Європейським судом з прав людини у рішенні у справі «Лавентс проти Латвії» (Lavents v. Latvia), від 28.11.2002, відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір і які були дійсно необхідними.
Отже при визначенні суми відшкодування витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги, необхідно виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розмір заявлених позивачем до стягнення витрат на оплату послуг адвоката в даному випадку є неспівмірним із складністю справи та виконаними адвокатом роботами (послугами), а тому витрати на правничу допомогу підлягають стягненню у розмірі 10 000, 00 грн.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 234, 250, 308, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві - залишити без задоволення.
Додаткове рішення Київського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2023 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: Л.В. Губська
Судді: О.В. Карпушова
Є.І. Мєзєнцев
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118365261 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Губська Людмила Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні